Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 109

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ceny usług
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Nie ma jednolitych zasad ustalania cen, gdyż decydują o nich nie tylko oferowane usługi i ich jakość, ale również sytuacja na rynku. To prawidłowo określone ceny wynajmu kwater lub proponowanych usług dodatkowych decydują o pozytywnych wynikach działalności agroturystycznej. Ceny ofert proponowanych przez gospodarstwa agroturystyczne były zróżnicowane. Celem artykułu była analiza poziomu cen usług agroturystycznych i ich zróżnicowanie na terenie województwa wielkopolskiego. Dokonano celowego doboru próby, którą były opisy ofert 379 gospodarstw agroturystycznych dostępnych na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zmiany sposobu kształcenia cen publiczny operatorów pocztowych
100%
Celem artykułu jest omówienie zmian, jakie zachodzą w polityce cenowej publicznych operatorów pocztowych w trakcie liberalizacji rynku usług pocztowych. Przedstawiono w nim podejście tradycyjne polegające na taryfowym sposobie ustalania cen, które zostało znacznie ograniczone oraz nowe sposoby kształtowania i różnicowania cen. Nowe podejście ma umożliwić obronę pozycji rynkowej i zachowanie udziału w rynku usług pocztowych.(oryginalny abstrakt)
Województwo zachodniopomorskie, leżące w obrębie Pomorza Zachodniego ma liczne walory naturalne, specjalistyczne i antropogeniczne atrakcyjne dla turystów. Z tego względu jest to region dobrze zagospodarowany dla potrzeb ruchu turystycznego i realizowania w jego obrębie różnych form turystyki. Na obszarach wiejskich popularna jest także od wielu lat turystyka wiejska i agroturystyka. Właściciele gospodarstw oferują odwiedzającym je gościom różnorodne usługi, których ceny są bardzo zróżnicowane. Celem badań była analiza cen usług w wybranych gospodarstwach agroturystycznych funkcjonujących w obrębie województwa zachodniopomorskiego. Dokonano jej na podstawie celowego doboru próby, którą były opisy ofert 360 tego typu obiektów dostępnych dla potencjalnych turystów w Internecie. W badanych gospodarstwach właściciele podawali przede wszystkim ceny usług podstawowych - noclegowych, które mieściły się w przedziale od 15 zł do 130 zł (88,1% rolników) i sporadycznie żywieniowych (8,6% rolników). Stwierdzono także, że oferty były niekompletne zarówno pod względem cen, jak i opisu świadczonych usług. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem stosowania metody stopnia zaawansowania prac do rozliczania typowych umów o usługi, oprócz pełnienia funkcji ewidencyjnych, jest zwiększenie sprawności organizacyjnej firmy. Następuje to poprzez stworzenie systemu ułatwiającego firmie racjonalne działanie, oparte o pełną, rzetelną i wiarygodną informację o realizowanych zleceniach, postepie prac przy nich oraz o stopniu obłożenia firmy pracą.(fragment tekstu)
W artykule omówione zostaną aspekty ewidencyjne metody metody stopnia zaawansowania prac, jej wpływ na organizację i efektywność firmy, jej zalety i zasadzki oraz inne zagadnienia, jaki rodzi stosowanie tej metody w praktyce. Artykuł powstał w oparciu o doświadczenia autora zdobyte w toku wdrażania metody stopnia zaawansowania prac w firmach zajmujących się świadczeniem usług projektowych oraz inżynieryjno-konsultingowych.(fragment tekstu)
W I kwartale 2018 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość 2,8 pkt, niższą niż kwartał wcześniej o 5,7 pkt, lecz wyższą o 17,9 pkt niż w pierwszym kwartale 2017 roku. Stosunkowo wysoka jak na tę porę roku aktywność branży budowlanej jest w znacznej mierze skutkiem łagodnej zimy. Wskaźnik koniunktury dla sektora prywatnego i publicznego przyjął podobne wartości, odpowiednio: 2,7 i 2,9 pkt. W porównaniu z poprzednim kwartałem w sektorze prywatnym nastąpił spadek o 7,8 pkt, w publicznym zaś wzrost o 4,3 pkt. Najwyższe wartości wskaźnika, 21,2 oraz 20,3 pkt, zanotowano dla zakładów zatrudniających powyżej 100 osób oraz zakładów wykonujących prace związane ze wznoszeniem budynków, odpowiednio, a najniższą wartość, -19,1 pkt, wskaźnik przyjął dla przedsiębiorstw państwowych. Podobnie jak w poprzednich okresach wyraźne zróżnicowanie koniunktury obserwuje się również w układzie regionalnym. Najwyższą wartość wskaźnika, 12,6 pkt, odnotowano dla makroregionu północnozachodniego, a najniższą, -18,4 pkt, dla regionu południowozachodniego.(fragment tekstu)
W IV kwartale 2017 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość 8,5 pkt, niższą o 7,8 punktu niż w poprzednim kwartale, lecz o 19,6 punktu wyższą niż w IV kwartale 2016 r. Tegoroczny czwarty kwartał był w budownictwie zdecydowanie korzystniejszy niż w latach poprzednich. Tak wysokiego poziomu składowej cyklicznej wskaźnika koniunktury jak obecnie nie obserwowano od 2007 roku.(fragment tekstu)
W III kwartale 2017 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość +16,3 pkt, większą o 1,9 punktu niż w poprzednim kwartale i o 13,5 punktu w stosunku do III kwartału ubiegłego roku. Tegoroczny sezon letni w budownictwie był zdecydowanie korzystniejszy niż w latach poprzednich. Mimo to wskaźnik koniunktury budowlanej nadal znajduje się w trendzie bocznym.(fragment tekstu)
W II kwartale 2018 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość 28,6 pkt, wyższą o 14,2 pkt niż w II kwartale 2017 roku. Sezonowym efektem zwiększenia się aktywności budownictwa jest wzrost wartości wskaźnika koniunktury w stosunku do I kwartału br. o 25,8 pkt. Kwartalny przyrost wartości IRGCON jest mniejszy niż rok i dwa lata temu, a także mniejszy od średniego przyrostu z ostatnich 10 lat (równego 30 pkt). Trwająca przez co najmniej ostatnie 2 lata tendencja wzrostowa w budownictwie zakończyła się i kierunek trendu zmienił się na spadkowy. W stosunku do poprzedniego kwartału wartość wskaźnika koniunktury dla sektora prywatnego zwiększyła się o 23,6 pkt, a publicznego o 37,4 pkt. Bardzo niskie wartości wskaźnika zanotowano dla zakładów małych: 4,0 pkt dla zakładów zatrudniających do 20 osób, a dla firm prywatnych zatrudniających do 10 osób tylko 1,4 pkt. Zwiększyło się regionalne zróżnicowanie koniunktury w budownictwie. Różnica między największą (38,1 pkt dla makroregionu wschodniego) a najmniejszą (-5,0 pkt dla makroregionu południowo-zachodniego) wartością wskaźnika przekracza obecnie 43 punkty.(fragment tekstu)
10
Content available remote Zastosowanie technik yield management w komercjalizacji turystyki kulturowej
75%
Linie lotnicze i sieci hotelowe od dawna zwiększają przychody stosując techniki yield management, polegające na dyskryminacji cenowej, która umożliwia sprzedaż usług po różnych cenach dla różnych segmentów rynku. Podstawowym warunkiem stosowania technik yield management jest usługowy charakter produktu oraz stały potencjał. Warunek ten jest również spełniony w przypadku dużej części organizacji zajmującej się komercjalizacją obiektów turystyki kulturowej. A zatem tego typu organizacje również mogłyby teoretycznie zwiększyć swoje przychody stosując techniki yield management. W artykule przedstawiono zarówno potencjał i jak ograniczenia związane z wykorzystaniem yield management w obiektach zajmujących się komercjalizacją turystyki kulturowej. Możliwość generowania dodatkowych przychodów jest szczególnie istotna w okresie kryzysu, kiedy dotacje przyznawane przez podmioty publiczne często muszą być zastępowane przez środki wypracowane samodzielnie przez podmioty zarządzające obiektami turystyki kulturowej. Yield management jest dla tych organizacji alternatywą dla innych sposobów pozyskiwania dodatkowych funduszy na działalność statutową. (abstrakt oryginalny)
W IV kwartale 2019 roku wartość wskaźnika koniunktury w budownictwie IRG SGH(IRGCON) jest ujemna i równa -11,3 pkt. Jest o 9,3 pkt niższa niż w IV kwartale 2018 r. Większe roczne spadki zostały zanotowane tylko w roku 2012, czyli w okresie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro (wyniósł wówczas 15,9 pkt), oraz w roku 2009, w czasie światowego kryzysu finansowego i gospodarczego (35,8 pkt). Pogłębia się zatem tendencja spadkowa w budownictwie, która trwa już dwa lata. Wartości wskaźnika dla sektora prywatnego i publicznego są równe odpowiednio: -13,1 i 1,0 pkt. Zmniejszyły się w porównaniu z IV kwartałem 2018 r. odpowiednio o: 9,3 i 6,9 pkt. (fragment tekstu)
W I kwartale 2020 roku wartość wskaźnika koniunktury (IRGCON) w budownictwie jest ujemna i równa -11 pkt. W porównaniu z IV kwartałem 2019 r. zwiększyła się o 0,3 pkt, lecz jest mniejsza o 7,8 pkt od wartości sprzed roku. Trwająca od dwóch lat tendencja spadkowa nieco wyhamowała. Na koniunkturę budowlaną w pierwszym kwartale korzystny wpływ miała wyjątkowo łagodna zima. Potwierdzają to ankietowani przedsiębiorcy, umieszczając warunki pogodowe dopiero na 7 miejscu listy 10 głównych barier działalności budowlanej. W pierwszych kwartałach lat 2019, 2018 i2017 bariera ta zajmowała miejsca, odpowiednio: trzecie, drugie i czwarte.(fragment tekstu)
Wartość wskaźnika koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) wyniosła w I kwartale 2021 r. -12,8 pkt i jest wyższa o 11,4 pkt niż w IV kwartale ubiegłego roku, a w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r. jest niższa o 1,8 pkt. Nie sprawdziły się więc pesymistyczne prognozy zakładów budowlanych sprzed trzech miesięcy. Wyniki badania koniunktury przeprowadzonego w styczniu br. są w każdym aspekcie lepsze od wyników z IV kwartału 2020 r. Są również niezgodne z utrwalonym wzorcem sezonowości, zwykle bowiem w pierwszym kwartale roku obserwujemy pogorszenie się koniunktury budowlanej. Kryzys COVID-19 zakłócił rytm zmian sezonowych. Odnotowana poprawa koniunktury jest wyrazem swego rodzaju odprężenia po tzw. drugiej fali epidemii, która spowodowała okresowe wstrzymanie działalności części gospodarki i załamanie się koniunktury ogólnogospodarczej.(fragment tekstu)
W II kwartale 2017 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość +14,4 pkt, niemal równą zanotowanej przed rokiem. Sezonowym efektem zmiany aktywności budownictwa w II kwartale jest wysoki przyrost wartości wskaźnika koniunktury względem poprzedniego kwartału; wyniósł 29,5 punktu, podobnie jak w latach 2014-2016, lecz znacznie mniej niż w 2013 roku, gdy był równy +42,2 pkt. Pomimo kwartalnego wzrostu wartości IRGCON utrzymuje się jego tendencja spadkowa.(fragment tekstu)
Przedstawiono analizę sytuacji popytowo-podażowej na rynku usług dla rolnictwa w 2007 r. Ukazano zmiany usług rolniczych w 2007 r. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Koszty jako element kalkulacji ceny na świadczone usługi
75%
Cel - wskazanie przydatności kalkulacji kosztów jednostkowych do ustalania poziomu ceny na usługi wywozu nieczystości świadczone przez przedsiębiorstwo województwa śląskiego. Metodologia badania - w opracowaniu przeprowadzono rozważania teoretyczne dotyczące roli rachunku kosztów i kalkulacji w procesie zarządczym, a następnie przeprowadzono weryfikację empiryczną na podstawie informacji uzyskanych z przedsiębiorstwa świadczącego tego rodzaju usługi. W tym względzie skalkulowano koszt usługi wywozu nieczystości dla dwóch najczęściej stosowanych pojemników. Wynik - w wyniku przeprowadzonych rozważań i przeprowadzonych obliczeń wskazano, że tradycyjna metoda kalkulacji jest przydatna w procesie dotyczącym podejmowania decyzji cenowych. Oryginalność/Wartość - ustalanie ceny jest bardzo ważnym celem przed jakim stoją przedsiębiorstwa, jest ważną częścią strategii marketingowej. W praktyce wiele firm ma jednak kłopoty z ustaleniem cen na swoje produkty. Cena uzależniona jest w dużej mierze od wysokości ponoszonych kosztów na oferowane usługi. Dlatego też ważną rolę w tym względzie odgrywa kalkulacja. Co prawda, w ostatnich latach podkreśla się przede wszystkim przydatność oraz znaczenie nowych narzędzi, jakich dostarcza rachunkowość zarządcza, należy jednak pamiętać, że znaczna część przedsiębiorstw (zwłaszcza małych i średnich) nie stosuje żadnych narzędzi rachunkowości zarządczej, a opiera się tylko na sprawozdawczym rachunku kosztów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu badawczego jest znalezienie odpowiedzi na pytania badawcze dotyczące istnienia różnic w skłonności do zakupu poszczególnych składników pakietu usług oraz pakietu jako całości w zależności od poziomu cen składników. Zastosowano podejście scenariuszowe, na próbie 145 konsumentów. W badaniu wykorzystano cztery scenariusze. Tzw. freebie devaluation effect, polegający na mniejszej postrzeganej wartości oferty darmowej i wynikającej z niej niższej intencji zakupu oraz skłonności do zapłaty za składnik pakietu oferowany w przyszłości osobno, zyskał potwierdzenie w wynikach badania w przypadku drogiej usługi podstawowej. Wskazano również na lepszy wpływ taniego (niż darmowego) składnika oferty uzupełniającej na intencję zakupu pakietu z drogą usługą podstawową. Zaprezentowane wyniki mają znaczenie dla skuteczności strategii pakietyzacji usług dla konsumentów indywidualnych, jak i gospodarstw domowych. Poszerzają również wiedzę na temat postaw konsumentów względem ofert zawierających składniki darmowe i bardzo tanie. (abstrakt oryginalny)
Tanie linie lotnicze stają się coraz bardziej popularne. Pierwszą linią lotniczą w Polsce zapewniającą w swojej ofercie regularne przewozy pasażerskie typu low cost (niska cena) jest Air Polonia. Zwrócono uwagę na ceny usług oraz czynniki wpływające na obniżenie cen biletów.
Nawet niewielkie różnice stawek ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce powodują przemieszczanie ubezpieczonych z jednego towarzystwa do drugiego. Przemieszczenia następują do towarzystwa aktualnie oferującego niższą stawkę ubezpieczenia. Kwoty, dla których podejmowane są te decyzje, to czasami tylko 100 zł. Świadczy to, że najmniejsze działanie w kierunku obniżenia kosztów ubezpieczeń może silnie oddziaływać na klientów towarzystw i powodować ich masowy przepływ.(abstrakt oryginalny)
W drugim kwartale 2021 r. wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) utrzymał ujemną wartość (-0,4 pkt). Jest ona o 12,4 pkt wyższa niż w I kwartale i o 35,9 pkt wyższa niż w II kwartale 2020 roku. W latach 2010-2019 średnia wartość wskaźnika w drugim kwartale była równa 14,8 pkt, zatem obecna sytuacja w polskim budownictwie, pomimo poprawy, wciąż jest znacznie gorsza niż w minionej dekadzie. Najprawdopodobniej ze względu na pogorszenie się stanu epidemicznego w Polsce w marcu i kwietniu oraz bardzo zimną wiosnę wyniki drugiego kwartału są gorsze niż przewidywano przed trzema miesiącami.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.