Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 316

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Chmura obliczeniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Organizacja wirtualna może korzystać z różnorodnych technologii informacyjno-komunikacyjnej do wspomagania swej działalności . Współcześnie technologie informacyjno-komunikacyjne mogę być nabywane i użytkowane w publicznej chmurze obliczeniowej. W artykule przedstawiono możliwości wspomagania działalności organizacji wirtualnych technologiami informacyjno-komunikacyjnymi oferowanymi w chmurze publicznej. Wskazano również korzyści i zagrożenia związane z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej dostępnej w chmurze publicznej w działalności organizacji wirtualnej.(abstrakt oryginalny)
Outsourced computations and, more particularly, cloud computations, are widespread nowadays. That is why the problem of keeping the data security arises. Multiple fully homomorphic cryptosystems were proposed in order to perform secret computations in untrusted environments. But most of the existent solutions are practically inapplicable as they require huge computation resources and produce big (∼1Gb) keys and ciphertexts. Therefore, we propose the undemanding fully homomorphic scheme with practically acceptable (∼few Kb) keys and output data. Our solution uses modular arithmetic in order to avoid the increase in data size. We have validated our approach through the implementation of the proposed cryptosystem. The details of used algorithms and the results of security evaluation are covered in this paper.(original abstract)
Cloud computing (CC), jak większość nowoczesnych rozwiązań w obszarze IT, może dostarczyć organizacjom wiele korzyści, jednak usługi w chmurze nie są całkowicie pozbawione wad i niosą ze sobą pewne ryzyka. Główne zagrożenia i podatność są związane z obszarami uwierzytelniania, bezpieczeństwa i prywatności danych oraz dostępności i ciągłości działania systemu. Wśród tych czynników ryzyka, bezpieczeństwo i prywatność stanowią najistotniejszy obszar. Celem artykułu jest zaprezentowanie CC z perspektywy bezpieczeństwa danych i usług, a w szczególności wskazanie najistotniejszych wyzwań stojących przed stosowaniem tego modelu.(abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule autorzy przedstawiają charakterystykę chmury obliczeniowej w kontekście możliwości wdrożenia nie tylko przez duże ale także i małe oraz mikro przedsiębiorstwa. Przedstawione zostają najpopularniejsze platformy usług przetwarzania w chmurze. Uwaga zwrócona zostaje także na m.in. takie aspekty jak możliwość ochrony środowiska poprzez wykorzystanie usług chmurowych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zbiory Big Data oraz technologia chmury obliczeniowej dla humanistyki cyfrowej
80%
Terminem Big Data określa się ogromną ilość danych liczonych w terabajtach (1000 GB), petabajtach (1000 TB), exabajtach (1000 PB) i zettabajtach (1000 EX), niemieszczących się już w komputerach o pojemnościach kilkunastu gigabajtów, gromadzonych i przetwarzanych w środowisku nowej technologii, którą jest chmura obliczeniowa (ang. cloud computing). Technologia ta, za pomocą zaawansowanych narzędzi operowania danymi, umożliwia lepszą organizację i zarządzanie wielkimi zbiorami danych i dzięki temu uzyskiwanie nowej wiedzy. Obejmuje ona nowe rozwiązania zarówno w zakresie hardware'u, jak i software'u, w tym też nowoczesnych narzędzi analizy i prezentacji danych.(fragment tekstu)
Współcześnie ważną rolę we wspomaganiu działalności przedsiębiorstwa mogą odegrać rozwiązania IT oferowane w chmurze obliczeniowej. Efekty zastosowania chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach można rozpatrywać w różnych aspektach, np. strategicznym, ekonomicznym, organizacyjnym, technologicznym, społecznym i środowiskowym. Celem artykułu jest identyfikacja efektów środowiskowych i społecznych wynikających z zastosowania chmury obliczeniowej. W artykule przedstawiono również wstępne wyniki badań dotyczących chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach z podkreśleniem efektów środowiskowych i społecznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia ogólne trendy w rozwoju chmur obliczeniowych z naciskiem na aspekty bezpieczeństwa elektronicznego. Autorzy prezentują trzy trendy, które poprzez rozwój technologii chmurowych będą wpływać na ogólny poziom bezpieczeństwa systemów informatycznych w organizacjach. Przedstawiają również wyzwania stojące przed organizacjami, które będą chciały wdrażać technologie chmurowe w postaci prywatnych chmur obliczeniowych.(abstrakt autora)
Chmura obliczeniowa to model przetwarzania, który znajduje bardzo wielu odbiorców. Jeszcze rok temu chmura obliczeniowa budziła bardzo duże obawy, przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jednak stałe podnoszenie stanu świadomości przetwarzania w chmurze obliczeniowej przekonało wielu użytkowników do jej stosowania w różnych obszarach naszego funkcjonowania. Osoby indywidualne wykorzystują chmurę obliczeniową od wielu lat poprzez pocztę elektroniczną. Wiele instytucji, w tym administracja publiczna, zaczyna rozumieć ideę chmury obliczeniowej. Jednak można zauważyć brak koncepcji, w jaki sposób kompleksowo zaimplementować chmurę obliczeniową w tym sektorze gospodarki. W artykule zostanie zaprezentowany model chmury obliczeniowej w jednostkach administracji publicznej.(abstrakt autora)
9
Content available remote Bariery rozwoju usług na rynku chmur obliczeniowych w Polsce
80%
Celem pracy jest diagnoza przyczyn hamujących rozwój usług na rynku chmur obliczeniowych w Polsce wobec od kilku lat obserwowanego gwałtownego wzrostu rynku CC na świecie. Wyniki badania własnego wyodrębniły rozkłady barier, które w wyróżnionych grupach respondentów wpływają negatywnie na decyzje uczestnictwa organizacji na tym rynku usług. W I etapie opracowania wyników dokonano badania analizy struktury rozkładów odpowiedzi. W II etapie zaplanowano analizę oceny siły wpływu cech respondentów na zróżnicowanie rozkładów odpowiedzi w oparciu o tablice korelacyjne. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości, jakie daje wdrożenie technologii cloud computing w zarządzaniu łańcuchem dostaw szczególnie w obszarze firm 3PL (Third Party Logistics). W artykule zaprezentowano modele przetwarzania w chmurze oraz usługi, które mogą być w niej realizowane. Artykuł opisuje również działania w łańcuchu dostaw, które mogą być skutecznie wsparte przez technologie cloud computing. Ponadto artykuł przedstawia korzyści wynikające z zarządzania łańcuchem dostaw w chmurze oraz problemy i ograniczenia, na jakie mogą napotkać firmy korzystające z tej technologii.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Analiza SWOT rozwiązań w chmurze obliczeniowej dla przedsiębiorstw
80%
W ciągu ostatnich lat powstanie chmur obliczeniowych przyczyniło się do ewolucji w branży IT. Chmury obliczeniowe stworzyły możliwość traktowania informatyki jako usługi. Istnieje coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorstw przetwarzaniem w chmurze, ale występuje wiele barier związanych z jego przyjęciem. Artykuł ma na celu zbadanie czynników sprzyjających i opóźniających proces przechodzenia do rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej. Ponadto podjęto próbę określenia kluczowych interesariuszy przetwarzania w chmurze oraz zarys aktualnych wyzwań związanych z jej bezpieczeństwem. Przeprowadzono również analizę SWOT rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej w przedsiębiorstwach. (abstrakt autora)
12
Content available remote Rozwiązania cloud computing w logistyce - stan obecny i tendencje rozwojowe
80%
Artykuł ma charakter teoriopoznawczy i praktyczny. Na kanwie teorii omówiono spe - cyfikę kosztów działań logistycznych w zaopatrzeniu usług budowlanych. Praktyczne - go charakteru rozważaniom nadaje aspekt wykorzystania wyników autorskiego bada - nia fokusowego ukazującego problemy i skutki niewłaściwego zastosowania narzędzia optymalizującego sferę zaopatrzenia w przedsiębiorstwie budowlanym, jakim jest ra - chunek kosztów działań sterowany czasem TDABC. Celem zasadniczym artykułu jest przestawienie negatywnych skutków wdrożenia rachunku kosztów działań sterowane - go czasem w sferze zaopatrzenia usługowych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce.(abstrakt autora)
Artykuł dotyczy celowości i możliwości wykorzystania chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach. Autorka przybliżyła pojęcie chmury, jej podstawowe cechy oraz omówiła modele świadczenia usług w chmurze. W dalszej części skupiła się na zaletach i korzyściach, jakie wdrożenie tego rozwiązania może przynieść przedsiębiorstwom. Dokonała także analizy słabych stron oraz barier powstrzymujących organizacje przed wyborem tej technologii. Rozważania teoretyczne wzbogaciła przytaczając wyniki badań empirycznych. Następnie scharakteryzowała światowy, europejski oraz krajowy rynek cloud computing, zestawiając aktualne dane statystyczne, dotyczące jego wielkości, usługodawców, usługobiorców oraz szacunków na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Innowacje w logistyce miejskiej - ITS jako usługa
80%
Jakość działań podejmowanych w obszarze zarządzania logistką miejską ma szczególne znaczenie ze względu na postępujące procesy urbanizacyjne powodujące wzrost kongestii. Zatłoczenie w transporcie wpływa na jakość życia i przebywania na terenie miasta. Jego ograniczanie jest tym samym ważnym czynnikiem decydującym o poziomie wydatków z budżetów miejskich na usprawnianie przepływów transportowych osób i ładunków. W tym kontekście wszelkie innowacje usprawniające transport, nieobciążające jednocześnie budżetu samorządu miasta, są wyjątkowo istotne. Celem opracowania jest prezentacja potencjału rozwiązania ITS w modelu usługowym z zastosowaniem cloud computingu (chmury obliczeniowej) jako metody ograniczania kongestii. Koncepcja ta jest przedstawiona na tle badań statutowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przeprowadzonych przez Katedrę Logistyki w latach 2012-2013 za pomocą ankiet wśród 16 przedstawicieli organów władzy samorządowej bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektów ograniczających poziom kongestii na terenie miast wojewódzkich w Polsce, i dalszych prac autorki w tym obszarze badawczym. Najważniejszym wnioskiem wynikającym z podjętej analizy jest marginalne wykorzystanie potencjału ITS przez zarządzających tymi projektami w polskich samorządach, szczególnie wobec możliwości, które daje sektorowi publicznemu model cloud computing(abstrakt oryginalny)
This article organizes knowledge on cloud computing presenting the classification of deployment models, characteristics and service models. The author, looking at the problem from the entrepreneur's perspective, draws attention to the differences in the benefits depending on the cloud computing deployment models and considers an effective way of selection of cloud computing services according to the specificity of organization. Within this work, a thesis statement was considered that in economic terms the cloud computing is not always the best solution for your organization. This raises the question, "What kind of tools should be used to estimate the usefulness of the model cloud computing services in the enterprise?" (original abstract)
16
Content available remote Cloud computing jako wsparcie rozwoju e-handlu
80%
Rozwój handlu elektronicznego pozostaje obecnie pod nieuchronnym wpływem nowych uwarunkowań technicznych w zakresie sposobu korzystania z infrastruktury informatycznej, określanej mianem cloud computing (usług w chmurze), która oznacza model zarządzania środowiskiem IT, w którym ciężar świadczenia usług IT (danych, oprogramowania lub mocy obliczeniowej) przeniesiony zostaje na serwer, a stały dostęp do nich możliwy jest przez komputery klienckie. Celem artykułu, poprzez analizę trendów i zmian w e-handlu, w zestawieniu z rozwojem technologii, jest przedstawienie wpływu cloud computingu na rozwój tradycyjnego handlu elektronicznego, odpowiednio z punktu widzenia architektury technicznej, strategii biznesowych oraz restrukturyzacji łańcucha powiązań w ramach całej branży, z omówieniem propozycji dotyczących rozwoju przedsiębiorstw e-commerce w erze rozwiązań chmurowych.(abstrakt oryginalny)
Nowe technologie przetwarzania w chmurze umożliwiają przełomowe innowacje w aplikacjach zarządzania łańcuchem dostaw (Supply Chain Management). Większość strategii łańcucha dostaw pochodzi z wcześniejszych okresów, kiedy środowisko biznesowe było bardziej stabilne. Przy przewidywalnych cyklach koniunkturalnych kompetentne zespoły kierownicze mogły poruszać się po bieżących wyzwaniach i docelowo koncentrować swoje strategie łańcucha dostaw na redukcji kosztów. Osiągano to częściowo poprzez obniżenie kosztów produkcji w lokalizacjach oddalonych od głównych rynków, racjonalizację bazy dostawców, redukcję zapasów poprzez integrację partnerów w "ekosystem" oraz stosowanie zasad Lean w ich procesach. Rosnące koszty transportu i wymóg terminowych dostaw sprawiły, ze interoperacyjność branży logistycznej stała się czynnikiem krytycznym. Wysokie koszty transakcyjne są wąskim gardłem we współpracy zarówno pomiędzy małymi, jak i globalnymi podmiotami gospodarczymi. Najlepszym rozwiązaniem, które jednocześnie wpływa na koszty i wymianę informacji może być przetwarzanie w chmurze. Architektura chmury, poprzez swoją elastyczność i dostępność, pozwala optymalizować koszty działalności gospodarczej związane z IT i zwiększa szybkość transferów informacji pomiędzy różnymi podmiotami w sieciach logistycznych. Chmura automatyzuje i zapewnia kompletne rozwiązanie obliczeniowe dla branży logistycznej, a także podnosi poziom wydajności przetwarzania danych. (fragment tekstu)
18
Content available remote Zastosowanie technologii holonowych w środowisku chmurowym przedsiębiorstwa
80%
Celem artykułu jest wskazanie możliwości stosowania technologii holonowych dla implementacji chmurowego przetwarzania danych (cloud computing, CC) oraz chmurowego wytwarzania (cloud manufacturing, CM) w przedsiębiorstwie wirtualnym. Przyjęto następujący schemat wywodu: wyszczególnienie cech wspólnych oraz wyróżniających, występujących pomiędzy chmurą obliczeniową a wytwarzaniem chmurowym przedsiębiorstwa wirtualnego, a następnie zbadanie możliwości implementacji holonowych w rozważanym zakresie z uwzględnieniem studium przypadku w praktyce przemysłowej. (abstrakt oryginalny)
Liberalizacja światowego handlu sprawia, że krajowe gospodarki stają się coraz ściślej powiązane i współzależne od siebie. Podczas gdy taka globalna współzależność sprzyja obopólnemu (ogólnemu) rozwojowi w czasach wzrostu gospodarczego, to może ona jednocześnie wywoływać szereg negatywnych konsekwencji ze względu na gwałtownie rozprzestrzeniające się skutki kryzysów w czasie recesji gospodarek krajów najbardziej rozwiniętych. Z jednej strony kryzys finansowo-ekonomiczny można przyrównać do czynnika wytrącającego przedsiębiorstwo ze strefy komfortu stabilnego funkcjonowania, z drugiej natomiast jest on jednym z istotnych elementów współtworzących niepewność i zmienność otoczenia prowadzenia działalności gospodarczej współdecydując o powstaniu nowego paradygmatu zarządzania zwanego "chaotyką". Chaotyka, wynikająca z permanentnego wytrącenia przedsiębiorstwa ze strefy komfortu, wymaga koncentracji działań w obrębie zarządzania ryzykiem biznesowym i nadzorowania strategii. Postępujący chaos będący efektem złożoności zdarzeń w makrootoczeniu wymusza konieczność mobilizacji zasobów i kompetencji w przedsiębiorstwie w celu dopasowania elastyczności struktur organizacji do elastyczności otoczenia gospodarczego. Przedsiębiorstwo pragnące wykorzystywać pojawiające się przelotne szanse, jak również, a w zasadzie przede wszystkim, stabilnie konkurować, musi posiadać trwałe fundamenty modelu biznesowego, czyli takie, które niczym mosty w Japonii nie ulegną destrukcji podczas nieoczekiwanych turbulencji o różnej skali i sile oddziaływania. Celem opracowania jest wskazanie potencjału zastosowania cloud computingu (chmury obliczeniowej) umożliwiającego uelastycznienie modelu biznesowego wychodząc naprzeciw współczesnej problematyce sposobów niwelacji negatywnych skutków występujących w otoczeniu przedsiębiorstwa zagrożeń, tj. kryzys ekonomiczno-finansowy. (fragment tekstu)
The emergence of a closer relationship between cloud service providers in the cloud computing market is the inevitable consequence of the computing as utility concept. The closer cooperation creates competitive advantages for providers and users of cloud services as well. Capacities and services can be used in a collaborative and flexible way. Despite the numerous potentials of composite cloud services, trust, policy and privacy are the major challenges resulting from the distributed and flexible data handling. The paper derives requirements and solutions in the field of inter-cloud service communication with a special focus on security. The proposed architecture is evaluated with a sample collaborative business process of inter-cloud service interaction.(original abstract)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.