Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Civilization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Niniejszy artykuł analizuje wojnę pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą w świetle teorii zderzenia cywilizacji Huntingtona. W swoim tekście Huntington stwierdził: "Jeśli jednak liczy się cywilizacja, to prawdopodobieństwo przemocy między Ukraińcami a Rosjanami powinno być niskie". Po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę widać wyraźnie, że Huntington w tej kwestii całkowicie się pomylił. Nie falsyfikuje to jednak całej koncepcji Huntingtona, która wymaga modyfikacji w postaci nowego wytyczenia granic i nazewnictwie cywilizacji - nie występuje "cywilizacja słowiańsko-prawosławna", ale raczej "euroazjatycka". Korekty te, oparte na badaniach Oskara Haleckiego, prowadzą do wniosku, że teoria Huntingtona znajduje zastosowanie w przypadku wojny Rosji i Ukrainy, zaś Ukraina jest Huntingtonowskim "krajem rozdartym", który zdecydował się na ostateczne opuszczenie cywilizacji euroazjatyckiej, zaś Rosja stara się temu zapobiec.(abstrakt oryginalny)
Człowiek jedynie częściowo pojmuje podstawy świata. W napięciu kruchej egzystencji transcenduje ku bytom od siebie wyższym, poszukując "na oślep" "przyczyn i zasad tego, co jest i co się wydarza". Stopniowo odgaduje przesłanki funkcjonowania własnego umysłu i zbiorczej umysłowości, dochodzi do głębszych wglądów i autorefleksji, które modyfikują jego obraz siebie, innych, świata i Boga. Zmienia własny sposób bycia wobec "innego", transcendentnego. Zmieniając własną samowiedzę i otoczenie, współtworzy wielopokoleniowe wspólnoty i cywilizacje. O tym najpełniej traktują filozofowie cywilizacji. W niniejszym artykule autor pragnie zwrócić uwagę na obawy co do kondycji cywilizacji zachodu oraz jej przyszłości z punktu widzenia wy-branych stanowisk, reprezentowanych m.in. przez Arnolda Toynbeego oraz Erica Voegelina. Arnold Toynbee sugerował, iż uzasadnieniem dalszego istnienia współczesnej cywilizacji zachodniej jest fakt, ze wyświadcza ona chrześcijaństwu i jego trzem siostrzanym religiom określoną przysługę, stwarzając grunt do przyjaznego spotkania na skalę światową, uzmysławiając im jedność ich ostatecznych wierzeń i wartości oraz stawiając je wszystkie wobec wyzwania odradzającego się bałwochwalstwa w szczególnie zgubnej formie kolektywnego samoubóstwienia człowieka. Eric Voegelin w 1959 roku wspominał o zagrożeniach ze strony ideologicznych partii o charak terze antyfilozoficznym i antychrześcijańskim. Stłumienie tych antychrześcijańskich partii ma być nieodzowne "dla utrzymania europejskiego ładu" i zneutralizowania szkodliwego działania (gnostycznych) ideologii. Voegelin niepokoił się również stanem samoświadomości Kościołów. W jego przekonaniu wciąż żyjemy w czasach dominacji nauk przyrodniczych, rozdzielenia filozofii i nauki - w czasach hegemonii ideologii. Filozofia przestała odgrywać rolę w życiu publicznym, Dwa źródła autorytetu - objawienie i filozofia - nie mają. już statusu publicznego; w następstwie powstaje fuzja źródeł autorytetu pozostającego w jednym ręku - mianowicie w ideologicznym reżimie państwa totalitarnego. W związku z tym mielibyśmy "koniec ładu europejskiego". (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem moich rozważań będzie misja tej niezwykłej instytucji, jaką jest uniwersytet, w szybko zmieniającym się otoczeniu, zarówno lokalnym jak i globalnym. To, co dzieje się obecnie w bliższym i dalszym otoczeniu uniwersytetu nie jest pasmem zwykłych zmian, które występują nieustannie i nieuchronnie; są to zmiany zasługujące na miano przełomu cywilizacyjnego. Przełom jest zmianą przede wszystkim jakościową, fundamentalną, obejmującą różne sfery życia człowieka, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społecznym. Podstawą cywilizacji jest kultura, a cywilizacje są niekiedy utożsamiane z kręgami kulturowymi. Granice i wyrazistość kręgów kulturowych ulegają jednak zatarciu, a coraz silniej wyłania się twór, który można nazwać cywilizacją globalną. Ta cywilizacja zmienia i wchłania różne cywilizacje (kręgi kulturowe) tworząc coś, co stanowi megacywilizację, a jej siła oddziaływania jest coraz większa i coraz bardziej wszechogarniająca.(fragment tekstu)
Autor artykułu podkreśla, że współczesna cywilizacja ,"techne" zazwyczaj gloryfikuje świat finansów, nie zaś jednostek ludzkich. Dzisiejsza cywilizacja nie jest wrażliwa na człowieka, ale przede wszystkim troszczy się o kapitał pieniężny. Jest to oczywiście patologia cywilizacyjna. Ten rodzaj cywilizacji przyczynia się do wzrostu komfortu, ale niesie ze sobą jedynie niewielki zakres humanizmu. Fakt ten jest istotnym problemem ludzkiego istnienia. Janusz Czerny podkreśla, że przyszłość człowieka nie jest jasna i niepewny jest los kolejnego młodego pokolenia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przypomnienie myśli wybranych autorów dwudziestowiecznych, prognozujących przyszłość chrześcijaństwa. Autor mierzy się z pytaniem, czy ateistyczny humanitaryzm, liberalizm i naukowy racjonalizm potrafią odpowiadać na głębokie, ludzkie wyzwania egzystencjalne. Dopiero bowiem poszerzenie myśli egzystencjalnej prowadzi do otwarcia człowieka na doświadczenie sacrum. Mierząc się z tą niełatwą kwestią, przywołuje Piekarski myśl Alaina Besançona, według którego zbrodnicze ideologie i reżymy totalitarne XX wieku przedstawiają się właśnie jako zastępcze formy zbawienia. Z kolei Charles Taylor czy Erie Voegelin podkreślali, że postawa szczególnego racjonalizmu, cechująca ludzi świecenia, stanowi przeszkodę w podążaniu za boskimi podstawami bycia. Stwierdziwszy to, Piekarski zastanawia się nad możliwą przyszłością chrześcijaństwa i dialogu międzywyznaniowego czy międzyreligijnego. Zwłaszcza analizy tego ostatniego zagadnienia wymagają uwzględnienia w procesie badawczym największych społecznych struktur, tj. cywilizacji. Raz jeszcze powraca zatem Piekarski do myśl Arnolda Toynbeego, który opowiadał się za pewną wersją pluralizmu religijnego. Myśliciel ten sądził, że różne Kościoły i wyznania mogą się uzupełniać, jednakże za cenę wyrzeczenia się roszczeń do ekskluzywnego posiadania depozytu prawdy o człowieku, Bogu i świecie. (abstrakt oryginalny)
At the end of the twentieth and beginning of the twenty-first century, significant changes in the environment of international and state security have taken place and are continuing. These changes are both qualitative and quantitative. We are observing the collapse of the bipolar division of the world in terms of security, and at the same time new threats of military and non-military nature appear. The fascinating development of the scientific and technical revolution, the development of the global information network has caused the world to shrink and time has become of strategic importance. Security threats on a global scale, caused by the arms race, both in weapons of mass destruction and conventional weapons, have intensified, international terrorism, genocide, mass migration, pandemics, conflict between Western civilization and the world of Islam. The article will address some issues of security threats, especially from the point of view of the state, as well as attempts to oppose these negative security threats.(original abstract)
8
Content available remote Czy nadszedł czas wielkich pytań?
61%
My żyjemy w takim spokoju, tak jakby miało być tak zawsze. To jest szalone zaniechanie. Nam nie wolno się łudzić, że tak zawsze będzie jak jest dzisiaj, bo to jest niezwykłe czym żyjemy. Musimy sięgać myślą jak najdalej i jak najgłębiej, aby mieć świadomość tego niezwykłego momentu w historii ludzkości, w jakim przyszło nam żyć. Za mało nas jest jeszcze ludzi wykształconych, żebyśmy zajmowali się międleniem błahych, banalnych problemów. Naprawdę czasy są takie, że wymagają wielkiego oddechu i to jest wspaniałe, trzeba to wykorzystać, żeby się nie okazało, że my jak mróweczki zadurzeni codziennością nie spostrzegliśmy jak przed nami lub nad nami przeleciał jakiś cykl historii, że cywilizacja się zmieniła, że przestaliśmy ją poznawać, rozumieć bośmy się jej nie przyglądali w trakcie tworzenia. (fragment tekstu)
W artykule dokonano oceny możliwości i potrzeby upowszechniania, w ramach odpowiedzialnego zarządzania łańcuchami dostaw, wartości Zachodu w krajach azjatyckich. Analizie poddano kodeksy postępowania dostawców, będące narzędziem promowania tych wartości. Z uwagi na złożoność badanej tematyki, w rozważaniach skupiono się na cywilizacji chińskiej, pomijając zarazem inne cywilizacje objęte mianem cywilizacji Wschodu.(abstrakt oryginalny)
Przybliżono ruch Nowej Ery (New Age) uznany za czwartą falę cywilizacyjną, po trzeciej fali - wiedzy jawnej - opisanej przez A. Tofflera. Fale te są skutkiem naturalnego (genetycznego) mechanizmu rozwoju. Chcąc doznawać na nowo satysfakcji, człowiek stale musi podnosić sobie poprzeczkę.
11
Content available remote Perspektywy cywilizacji europejskiej
61%
Cywilizacja europejska, której źródła wywodzą się z kręgu cywilizacji śródziemnomorskiej, a ściślej ze starożytnej kultury greckiej i rzymskiej, przez kilkanaście stuleci znajdowała się w fazie ciągłego rozwoju. Przez ostatnie trzy wieki Europa stanowiła centrum świata, pełniąc w nim rolę dominującą. Apogeum jej potęgi politycznej i gospodarczej miało miejsce w ostatnim ćwierćwieczu XIX w. Państwa europejskie posiadały wówczas kolonie i terytoria zależne na wszystkich kontynentach. Jedynie w Ameryce Północnej prym wiodły Stany Zjednoczone. Mimo tak ogromnego znaczenia Europy, wiele żyjących w niej narodów nie było wolnych, a poszczególne państwa dzieliła przepaść ekonomiczna. Nie była to zatem Europa marzeń. W XX w. nastąpił w Europie ogromny postęp techniczny i wzrost poziomu życia. Miały jednak miejsce dwie barbarzyńskie, ludobójcze wojny, które pochłonęły dziesiątki milionów ofiar. Pod względem politycznym i moralnym był to zatem wiek klęski, zwłaszcza jego pierwsza połowa. Okazało się, że społeczeństwami wiodącej cywilizacji świata mogą zawładnąć zbrodnicze, totalitarne idee faszyzmu czy komunizmu. Druga połowa XX w. przyniosła powstanie i realizację koncepcji integracyjnych o zasięgu europejskim i transatlantyckim w postaci Rady Europy, Wspólnot Europejskich/Unii Europejskiej, NATO i OBWE, które w ramach współpracy multilateralnej miały jednoczyć świat Zachodu i oddziaływać cywilizacyjnie na świat niezachodni. (fragment tekstu)
W następstwie ataków z dnia 11 września, José Luis Rodríguez Zapatero, wspierany przez Recepa Tayyipa Erdogana, założył Sojusz Cywilizacji - międzynarodową organizację mającą na celu zmniejszanie różnic kulturowych i przeciwdziałanie przyszłym konfliktom pomiędzy Zachodem a Muzułmanami. Pomysł założycielski został oficjalnie zatwierdzony przez Kofiego Annana i wsparty przez ONZ w 2005 roku. Tureckie poparcie miało wartość zarówno symboliczną jak i rzeczywistą, i było silnym sygnałem politycznym. Praca ta ma na celu przedstawienie głównych założeń Sojuszu Cywilizacji, jej celów, skali i zakresu działań ze szczególnym uwzględnieniem Turcji, jako wyjątkowego państwa odgrywającego symboliczną rolę w relacjach świata Islamskiego z Zachodem. (abstrakt oryginalny)
The formation of a modern global and information society has led to an understanding of the need for the study of human rights in the context of the development and evolution of world civilizations. This article gives an author's definition of civilization as a form of society's existence. The typology of civilizations and models of human rights in different civilizations is given. These models are characterized by various human rights, social standards and levels of physical, social and information security of citizens.(original abstract)
Zachodzące w Polsce 20 lat temu przemiany ustrojowe pociągnęły za sobą szeroko rozumiany rozwój cywilizacyjny kraju. Najszybciej rozwijały się duże miasta, pełniąc role liderów przemian politycznych, gospodarczych i kulturowych. Postęp cywilizacyjny w miastach przejawia się na przykład poprzez rozwój ekonomiczny, wzrost poziomu zamożności ludności czy stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i architektonicznych w miejscach publicznych. W artykule postawiono tezę, ze miernikiem owego postępu mogą być również zmieniające się potrzeby ludności. Przykład Wrocławia pokazuje, że w latach 1997-2007 hierarchia oczekiwań mieszkańców zmieniła sie: wzrosło znaczenie potrzeb komunikacyjnych (remonty dróg, budowa obwodnic, poprawa komunikacji zbiorowej), a zmalała ranga problemów związanych z historyczna zabudowa śródmiejska (remonty przedwojennych kamienic). Zmiany w opinii ludności odpowiadają rzeczywistej sytuacji miasta, które z jednej strony jest coraz bardziej zadbane i atrakcyjne wizualnie, a z drugiej - doświadcza rosnących trudności transportowych. Zbieżność problemów wskazywanych przez mieszkańców z faktyczna kondycja Wrocławia dowodzi, że potrzeby ludności mogą być użyteczną miarą rozwoju cywilizacyjnego miasta. Pokazuje również, że długotrwale niezaspokojone oczekiwania mieszkańców mogą stać się istotną barierą w jego rozwoju cywilizacyjnym.(abstrakt oryginalny)
The charism of the congregation expresses some selected and implemented aspect of the mystery of Christ and the life of the Church, and its specificity is the determinant of the identity of the institute. From it follows a specific pattern of relationship with God and with the environment, the characteristics of spirituality, various forms of the practice of the evangelical counsels, business forms and certificates of members, leading to the formation of a particular tradition. An important dimension in the formation and development of religious congregations are the socio-cultural conditions. In business meetings is visible specific aspect resulting from its own charisma, but its implementation are multiple activities forming an integral approach to the needs of people and the environment. Thanks to the dynamics of dialogue educational activities, organizational and social formed in the nineteenth/twentieth century in Poland, active congregations today continues and is still valid.(original abstract)
Starting from the analysis of a phenomenological reading of the parable of the Good Samaritan and arriving at the idea of the World Person in Chiara Lubich, this article will discuss two topics: union in difference and the model of the neighbor in the Gospel. For Christians this is the confirmation that the meeting with the stranger is possible. Christ founded a community that co-exists with the stranger. It is within this path that the intuition the figure of the World Person in Chiara Lubich arises. In the tension between interpretation and Truth, Lubich puts the question: was there anyone that went through the trial of doubt about the Truth, but has been able to create a new world? She says that was Jesus Forsaken, who opens up the possibility of differentiation without exclusion.(original abstract)
In this article, I discuss the nature, causes and effects of the crisis of civilization which we can observe for over forty years. This crisis affects social order, with its economic, institutional and demographic dimensions, as well as the culture and the social structure. Here, I am particularly dealing with the question of human person and their relations with others, as well as the humanities. I show globalization, the growth of cancerous mass culture and secularization as a background of the crisis of civilization. In this context, I try to show the importance of Chiara Lubich and her work.(original abstract)
Relacja między religią a cywilizacją rzadko przybierała wersje antagonistyczne, jako religia z abnegacją świata czy cywilizacja z odrzuceniem religii. W większości bywa, że ludzie są równocześnie wierzący i pracujący dla cywilizacji w jej mikro- i makrozakresie. Abnegacją cywilizacji jest (i była) udziałem nielicznych ludzi (np. mnichów). Krytyka religii (z pozycji cywilizacji) towarzyszyła historii ludzkości. M.M. Kapłan wypracował pewną wersję tej ostatniej, klasyfikując religię jako cząstkowy element kultury i cywilizacji. Równocześnie przeniósł punkt ciężkości z religii i kultury na cywilizację. (fragment tekstu)
Strategię Unii Europejskiej należy budować z szacunkiem dla idei społeczeństwa demokratycznego, która stanowi jedną z najcenniejszych zdobyczy naszej zachodniej cywilizacji i zjednoczonej Europy. Demokracja, która tyle razy w historii bywała zagrożona, skutecznie ograniczana lub okresami „znoszona” przez różnego rodzaju totalitaryzmy i anarchie, wymaga zawsze szczególnej troski świadomych jej wartości społeczeństw, po to żeby niosła pokładane w niej oczekiwania, a nie posłużyła za listek figowy dla nadużycia władzy i manipulacji społeczeństwem. Dziś w Unii Europejskiej brak jest wizji misji i strategii. Ponadto stawiane cele są techniczne, integracja bez solidarności wątpliwa, wspólnota interesów przeważnie płytka i pozorna. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Dokąd zmierzamy? Refleksje o cywilizacji, kulturze i wychowaniu
61%
Autorka stara się udzielić odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: Czy możliwe jest pokojowe rozstrzyganie sporów i konfliktów między ludźmi, społeczeństwami, narodami, kulturami, religiami? Czy edukacja, wychowanie, działania profilaktyczne mogą zjawisku nasilania się terroryzmu skutecznie przeciwdziałać? Przedstawione argumenty wskazują na istotną rolę edukacji i wychowania w zwiększaniu odpowiedzialności człowieka za świat. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.