Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 811

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumer
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
|
|
nr 1
27-38
In this note we provide a statistical interpretation of the Marshallian market demand curve of a commodity that obeys the law of demand and which has a finite and positivel level of satation. A consequence of our approach is that in the context of two goods, we are able to obtain demand functions which are very similar to those obtained by "budget-constrained Cobb-Douglas utility maximization", but now as a result of a "budget-constrained linear utility maximization" exercise, although our budget constraint is "slightly different" from the one that would be used for the former optimization problem (original abstract)(original abstract)
Celem artykułu jest analiza ruchu konsumenckiego jako przejawu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dokonano syntezy ruchu konsumenckiego w Europie, wskazano na wolność zrzeszania się w organizacje konsumenckie jako element charakterystyczny dla społeczeństwa obywatelskiego. Przy realizacji podjętego problemu badawczego sięgnięto do ważnych dla dziedziny nauk społecznych metod i technik badawczych. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w artykule jest metoda analizy dogmatycznej. Wykorzystano ją do analizy aktów prawnych regulujących omawianą problematykę. W artykule zastosowano również metodę komparatystyczną w celu porównania wybranych aspektów działalności organizacji konsumenckich w Polsce. W konsekwencji przeprowadzonych badań wskazano, że idea społeczeństwa obywatelskiego w Polsce realizowana była poprzez rozwój ruchu konsumenckiego oraz prawa konsumentów do zrzeszania się w organizacjach konsumenckich. Ruch konsumencki w Polsce rozwijał się znacznie później niż w państwach Europy Zachodniej - w latach 80. XX w. Spowodowane było to niepopularnością i minimalizacją potrzeby realnej ochrony konsumentów w konfrontacji z realiami obowiązującego systemu społeczno-gospodarczego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Po 1989 r. rozwój systemu wolnorynkowego i obowiązywanie odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie oraz istnienie zapotrzebowania na tworzenie organizacji konsumenckich (w związku z potrzebą ochrony konsumentów w zakresie zdrowia, interesów ekonomicznych, dochodzenia roszczeń, w zakresie informacji i edukacji) nie przekładały się na wielość tych podmiotów.(abstrakt oryginalny)
Postęp technologiczny w sektorze ICT, spadek zaufania społeczeństwa do instytucji państwa, kryzys w roku 2008, ale też kryzys dotcomów w 2001 r. oraz zmiany społeczno- kulturowe przyczyniły się do intensywnego rozwoju nowoczesnej gałęzi gospodarki, jaką jest sharing economy. Zjawisko "globalnego dzielenia się" przybiera na sile. Bardzo szybko zmieniają się zachowania konsumentów (zwłaszcza przedstawicieli młodego pokolenia), którzy coraz mniejszą wagę przywiązują do posiadanych przedmiotów, natomiast coraz chętniej się nimi dzielą. Jest to pokolenie, które darzy niewielkim sentymentem posiadane przedmioty, dążąc do minimalizmu oraz "oczyszczania przestrzeni" W artykule podjęto próbę stworzenia profilu konsumenta korzystającego z usług gospodarki współdzielenia oraz przeanalizowano jego świadomość i oczekiwania względem gospodarki opartej na dzieleniu. Autorka opisała stosunek współczesnego konsumenta do posiadania oraz czasowego dostępu do rzeczy i usług. Wykorzystano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa, badań dokumentów oraz metodę sondażu diagnostycznego.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Postrzeganie uczciwości cen a rekomendacje oferty i skłonność do zakupu
80%
Celem artykułu jest wykazanie związku między oceną uczciwości cen dokonywanej przez konsumenta a jego skłonnością do rekomendowania oferty oraz intencji zakupu. Autorka zaprezentowała wyniki własnego badania opartego na metodzie scenariuszy. Badanie zrealizowano w I kwartale 2015 roku na próbie 126 respondentów (pomysł na badanie zaczerpnięty z artykułu L. Xia i K.B. Monroe, Is a good deal always fair? Examining the concepts of transaction value and price fairness, "Journal of Economic Psychology" 2010, Vol. 31, No. 6). Wyniki badania wskazują na wyraźnie silniejszą korelację między negatywną oceną uczciwości cen a brakiem intencji zakupu i negatywnym word of mouth niż korelacją między pozytywną oceną uczciwości cen a intencją zakupu i rekomendacją oferty (pozytywne WOM). Autorka wskazała na wynikające z tego implikacje praktyczne dla oferentów - głównie koncentracja na przejrzystości polityki informacyjnej (dotyczącej zasad ustalania cen) oraz świadome kształtowanie poziomu rozbieżności cen dostępnego w sklepie asortymentu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Postawy konsumentów wobec reklamy na przykładzie miasta Tarnobrzeg
80%
W opracowaniu podjęto próbę identyfikacji postaw konsumentów wobec reklamy oraz jej wpływu na decyzje zakupowe. Zagadnienia te zostały wzbogacone o wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców Tarnobrzega. Przeprowadzona analiza teoretyczna pozwala stwierdzić,że postawa konsumentów wobec reklamy jest pojęciem złożonym. Uwarunkowania zachowań rynkowych konsumentów są determinowane wieloma czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Z kolei wyniki badań empirycznych wskazują na negatywny, a nawet czasami krytyczny stosunek respondentów wobec reklamy(abstrakt autora)
6
Content available remote Postawy etnocentryczne mieszkańców lubuskiego w świetle badań ankietowych
80%
Przejawem postaw etnocentrycznych wśród społeczności lokalnej jest proces dokonywania zakupu produktów rodzimych. Postawy narodowe mają duŜe znaczenie w procesie akceptacji bądź nie produktów zagranicznych. Są równieŜ konsumenci, którzy podejmują decyzje w oparciu o świadomość kraju pochodzenia, tzw. efekt "made in". Są oni skłonni przypisać pewne cechy produktowi z racji znajomości i skojarzeń z danym krajem. W celu oceny postaw etnocentrycznych oraz znaczenia efektu kraju pochodzenia autor przeprowadził badania ankietowe wśród 170 konsumentów z województwa lubuskiego. W niniejszym artykule autor zaprezentował niektóre wyniki tychŜe badań(abstrakt autora)
Artykuł omawia nowe pojęcie stopnia akceptacji technologii informacyjnych przez konsumentów. Koncepcje te wydają się niezbędne dla skutecznego marketingu produktów i usług technologicznych. Zdolność konsumentów do akceptowania nowoczesnych technologii informacyjnych jest bardzo zróżnicowana i waha się od optymizmu i innowacyjności po brak poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej, jednostki mogą jednocześnie żywić zarówno pozytywne, jak i negatywne przekonania odnośnie technologii. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest określenie różnic w postrzeganiu opakowań produktów spożywczych z zabezpieczeniami tamper evident przez konsumentów należących do dwóch grup wiekowych (młodzi konsumenci - do 25, lat oraz starsi konsumenci - powyżej 60 lat). Badania empiryczne związane z postrzeganiem przez konsumentów zabezpieczeń gwarantujących nienaruszalność zapakowanego produktu zostały przeprowadzone techniką bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych na próbie n = 348 mieszkańców Polski południowo- wschodniej. Wyniki prowadzonych badań na temat doświadczeń i odczuć dotyczących zabezpieczeń gwarantujących nienaruszalność opakowań produktów żywnościowych mogą stanowić informację zwrotną dla producentów w kontekście dyferencjacji opakowań skierowanych do różnych grup wiekowych konsumentów.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule została zdefiniowana postawa konsumencka o nazwie indywidualna społeczna i ekologiczna odpowiedzialność. Definicja opiera się na wprowadzonej niedawno ilościowej metodzie pomiaru społecznej odpowiedzialności i wskaźniku ConSR. Istotą proponowanej definicji jest komplementarność indywidualnych oraz publicznych działań proekologicznych. Na podstawie tego pojęcia został wprowadzony matematyczny model decyzyjny konsumenta odpowiedzialnego społecznie. Podano determinanty indywidualnej społecznej i ekologicznej odpowiedzialności i ustalono kierunek efektu dochodowego. Ponadto zbadano wpływ innych źródeł ryzyka na poziom indywidualnej odpowiedzialności społecznej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest ocenie zależności między typami alokacji zasobów a środkami i celami oszczędzania i inwestowania w gospodarstwach domowych. W obszarze alokacji na podstawie konfirmacyjnej analizy czynnikowej wyodrębniono dwie strategie: altruistyczną (współpracy) oraz negocjacyjno-rywalizacyjną. Podejście środków-celów (technika APT) zostało zastosowane do oceny zależności między środkami i celami oszczędzania i inwestowania w obszarze usług finansowych. Model wpływu między strategiami alokacji zasobów a dominującymi środkami i celami w obszarze oszczędzania i inwestowania został zbudowany na podstawie wielomianowej regresji logistycznej z czynnikowym predyktorem. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Konsument produktów luksusowych - Wybrane zagadnienia
80%
Produkty luksusowe (produkty z kategorii premium) stały się obecnie bardziej dostępne i pożądane. Konsumentów tych produktów różni wiele czynników, takich jak choćby wiek czy dochody, ale ich oczekiwania są podobne. Oferowana nabywcom wysoka jakość, cena i prestiż ciągle są wyznacznikami unikatowości i luksusu. W konsumpcji produktów luksusowych stał się istotny nie tylko sam produkt, ale również prowadzony styl życia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienie lojalności młodych konsumentów alkoholu w kontekście pijackiego stylu spożycia (binge drinking) w perspektywie marketingu społecznego. Na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych metodą wywiadu biograficznego, na próbie 10 respondentów, ukazano specyfikę zachowań lojalności wobec alkoholu. Większość respondentów dostrzega adekwatność użycia terminu "lojalność" w odniesieniu do alkoholu. Zidentyfikowano trzy obszary lojalności konsumentów alkoholu: lojalność konsumentów ze względu na cechy alkoholu, lojalność konsumentów wobec marki i miejsca zakupu alkoholu oraz lojalność konsumentów w kontekście towarzyskim - okazje, rytuał, prestiż. Głębsze poznanie zagadnienia lojalności młodych konsumentów alkoholu powinno umożliwić podjęcie bardziej adekwatnych interwencji marketingu społecznego ograniczających pijacki styl spożycia alkoholu. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Rynek telewizji naziemnej i bariery jego rozwoju
80%
Artykuł ma na celu przedstawienie sytuacji na rynku telewizji naziemnej w Polsce i zwrócenie uwagi na charakter organizacji rynku, który ogranicza jego szybką integrację z innymi rynkami medialnymi, a zwłaszcza z dynamicznie rozwijającymi się rynkami teleinformatycznymi.Trwałość pozycji na rynku telewizji naziemnej ma miejsce od wielu lat, a zmiany moŜe wymusić cyfryzacja telewizji naziemnej. Daje ona szansę na wprowadzenie w tym samym zakresie częstotliwości (dotychczas zajmowanym przez kilka kanałów) kilkudziesięciu kanałów, z których kaŜdy może być przeznaczony dla innego nadawcy. (abstrakt oryginalny)
|
|
51
91-102
Przedmiotem opracowania są hierarchia uznawanych wartości i aspiracji konsumentów oraz ich wpływ na zachowania na rynku. Przedstawiono problem zróżnicowania zachowań związanych z zakupem produktu w zależności od typu konsumentów, na przykładzie żywności. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Postawy e-konsumentów wobec płatności za usługi internetowe
80%
W artykule poruszono kwestie postaw e-konsumentów odnośnie do odpłatności za korzystanie ze stron internetowych jako alternatywę dla modelu reklamowego. Na podstawie analizy wybranych wyników badań wtórnych autor stawia tezę o następującej zmianie w mentalności internautów dotyczącej odpłatności za usługi internetowe. Przyzwyczajanie się konsumentów do zakupów w sieci, niechęć do reklam oraz malejąca efektywność modelu reklamowego są czynnikami, które skłaniają e-konsumentów do zaakceptowania odpłatności za usługi internetowe. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie stopnia ważności decyzji i odczuć konsumenta dóbr ekologicznych na egzystowanie gospodarstw ekologicznych na polskiej wsi. W tym celu przedstawiono główne cechy współczesnego konsumenta dóbr ekologicznych, opisano jego potrzeby i oczekiwania. W dalszej części pracy podjęto próbę powiązania zachowań konsumentów z pozycją rynkową wybranych gospodarstw ekologicznych.(abstrakt oryginalny)
E-handel (ang. e-commerce) najczęściej jest definiowany jako kupno i sprzedaż towarów i usług poprzez Internet. Zdobywa on coraz więcej zwolenników z uwagi na niższe ceny oraz brak barier czasu i przestrzeni. Współcześnie o e-handlu decyduje zarówno oferta, jak i dostęp do Internetu oraz umiejętności społeczeństw w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami. W niniejszym artykule starano się zwrócić uwagę na zróżnicowanie możliwości korzystania z e-handlu w krajach UE oraz w świetle wyników badań wskazujące na różnice w postrzeganiu e-handlu i motywach korzystania z niego w takich krajach, jak: Estonia, Litwa, Łotwa i Polska.(abstrakt oryginalny)
The main aim of this paper is to analyze the role of the informal labour market in meeting the needs of consumers. The article also presents results of the research on undeclared work between 2005 and 2013. Authors evaluate the impact of unemployment on willingness to take the unregistered employment among consumers.(author's abstract)
Autorka poddaje analizie istotę alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności stałych polubownych sądów konsumenckich jako instytucji wyspecjalizowanych, których możliwości prawne i organizacyjne można wykorzystać dla dochodzenia roszczeń przez konsumentów w zakresie usług turystycznych. W pracy wykorzystano przede wszystkim metody dogmatyczną i analityczną, ponieważ najistotniejsza w tej kwestii jest wyczerpująca wykładnia obowiązujących w tym obszarze norm prawnych i analiza dorobku doktryny co do problemów arbitrażu. Przeprowadzone rozważania wskazują, że sądy konsumenckie stanowią doskonałe ramy instytucjonalne dla rozpoznawania i rozstrzygania sporów konsumenckich odnoszących się do profesjonalnych usług świadczonych w zakresie turystyki.(abstrakt oryginalny)
20
80%
Socjologia tradycyjnie wyjaśnia spożywanie żywności częściej w kategoriach społecznej organizacji posiłków (ich dostarczania i konsumpcji) aniżeli w kategoriach potrzeb biologicznych. Spojrzenie na jedzenie jako działanie społeczne odsłania jego komunikacyjne, symboliczne i uspołeczniające funkcje oraz daje wgląd w wiele mechanizmów i zjawisk społecznych (takich jak klasa, władza, nierówności, wspólnotowość itp.). Biorąc tę perspektywę za punkt wyjścia, artykuł bada determinanty praktyk rekreacyjnych wśród mieszkańców dużego miasta, w szczególności kwestię bycia gospodarzem i gościem w prywatnych domach i jadania poza domem. Bazując na danych o indywidualnych sieciach społecznych, pokazano, jak życie towarzyskie badanych (jadanie razem) jest uwarunkowane nie tylko przez ich cechy społeczno-demograficzne, ale także przez naturę ich sieci społecznych. Szczególnie argumentowano, iż to raczej więzi słabego typu oraz pozarodzinne sprzyjają towarzyskości. Wyniki sugerują, że "posiłki uspołecznione" są obszarem społecznej dystynkcji oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.