Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Controlling tools
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Możliwości wykorzystania instrumentów controllingu w gminach
100%
Celem niniejszego opracowania jest pokazanie możliwości implementacji narzędzi controllingu w działalność gmin. W opracowaniu zwrócono uwagę na fakt, że w gminach już wykorzystywane są niektóre narzędzia controllingu, jednakże nie są one z controllingiem utożsamiane. Pokazano, że zastosowanie w organizacjach non profi t narzędzi controllingu, dotychczas stosownych w biznesie, może przynieść wymierne korzyści również tym organizacjom(fragment tekstu)
Celem artykułu było zaprezentowanie metodyki strategicznej karty wyników - najnowocześniejszego instrumentu rachunkowości zarządczej i controllingu - służącej długofalowej ocenie działalności podmiotu, a jednocześnie uzasadnienie potrzeby adaptacji tego narzędzia w dziale sprzedaży firmy ubezpieczeniowej. (fragment wstępu)
Zakład ubezpieczeń jest instytucją finansową charakteryzującą się pewną specyfiką. Dotyczy ona zarówno organizacji, funkcjonowania jak i zarządzania tego typu podmiotem gospodarczym. Dlatego również specjalną charakterystyką wyróżnia się controlling finansowy w zakładzie ubezpieczeń będący częścią całego systemu controllingu jak i częścią procesu zarządzania. (fragment tekstu)
4
Content available remote Controlling personalny - problemy badawcze
75%
Controlling personalny z możliwością swobodnego i elastycznego doboru narzędzi w nim stosowanych może stać się istotnym źródłem informacji operacyjnej i strategicznej w procesie zarządzania kapitałem ludzkim. Celem artykułu jest identyfikacja ogólnych problemów badawczych w obszarze controllingu personalnego w przedsiębiorstwie. Metoda wykorzystana do tworzenia tekstu opiera się na analizie piśmiennictwa w zakresie omawianego tematu, która pozwoliła na dokonanie syntezy i wskazała obszary, w których warto jest podjąć próbę stawiania celu badawczego oraz późniejszej jego weryfikacji(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule scharakteryzowano pojęcie controllingu. Zaprezentowano controlling, jako narzędzie zarządzania, które służyć także może ocenie poziomu doskonałości danej organizacji w jakości. Omówiono kryteria i rodzaje controllingu.
Ogrom pracy koncepcyjnej oraz analitycznej jaki wymagany jest podczas budżetowania skutecznie ogranicza możliwości stosowania tej metody w warunkach polskich. Bezpośredni kontakt z podmiotami na terenie makroregionu (Dolnego Śląska) dowodzi że, otoczenie zewnętrzne "wymusza" stosowanie procedur charakterystycznych dla budżetowania zerowego. Instrumentalne wsparcie ewidencji gospodarczej w fazie realizacji budżetowania (tj. zastosowanie wyznaczonych budżetów jako integralnej części ewidencji księgowej - co charakteryzuje wdrożoną formułę zarządzania jaką jest controlling) wymaga jednak nie tylko środków, ale i zmian w mentalności współzarządzających. Niekonwencjonalne sposoby ustalania budżetów angażujące specjalistów różnych zawodów znajduje coraz większą liczbę zwolenników. Niestety, taki sposób działania wymaga nie tylko czasu ale i znacznych środków finansowych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Wykorzystanie controllingu do oceny przyszłych zagrożeń gospodarczych
75%
Duża dynamika otoczenia przedsiębiorstw oraz wzrost konkurencyjności na rynku zmuszają kierownictwo do stosowania takich instrumentów zarządzania, które wspomagają sprawny przebieg procesów gospodarczych i przyczyniają się do skutecznego osiągania założonych celów. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie stał się controlling, który spełnia postulaty ukierunkowania systemu zarządzania na szybkie reagowania na zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstwa (Nowak 2011, s. 11). Zarządzanie jednostką gospodarczą jest procesem złożonym składającym się ze wszystkich aspektów jej działalności, a także ściśle uzależnionym od jej specyfiki. Controlling, który jako instrument zarządzania ukierunkowany jest na kierowanie podmiotem gospodarczym, z punktu widzenia jego określonych celów zarówno operacyjnych jak i strategicznych, może być metodą na zapewnienie przedsiębiorstwu właściwego funkcjonowania zarówno w każdych warunkach. Controlling ukierunkowany jest na sterowanie działaniami w przyszłości, które powinny zapewnić długotrwałą egzystencję firmie i zachowanie miejsc pracy (Siekierski 2010 s. 10). Controlling można określić jako swojego rodzaju drogowskaz dla kierownictwa w zarządzaniu podmiotem gospodarczym, wskazujący kierunek działania. Celem artykułu jest przedstawienie controllingu, jego wybranych narzędzi jako metodę oceniającą przyszłe zagrożenia gospodarcze. Rozwiązania zostały opracowane na podstawie literatury przedmiotu. Artykuł stanowi podstawę do przeprowadzenia dalszych badań w zakresie szeroko rozumianego controllingu, w szczególności określenia wpływu wyboru odpowiednich narzędzi do oceny przyszłych zagrożeń gospodarczych. Zastosowaną metodologię badawczą można ogólnie ująć jako studium literatury, mające na celu ustalenie stanu wiedzy a zarazem niewiedzy określonej dziedziny naukowej, stanowiąc podstawę do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań liczebności służb controllingowych, zakresu odpowiedzialności i uprawnień przekazywanych controllerom oraz czynników wpływających na sposób włączania controllerów w strukturę organizacyjną w dużych organizacjach Dolnego Śląska.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przedsiębiorstwo handlowe średniej wielkości, które ze względu na rozbudowaną strukturę asortymentu, kanałów dystrybucji, segmentów rynku szybko dostrzegło konieczność stosowania instrumentów, a w ostatnich latach wdrożenia, systemu controllingu. Szybka reakcja osób zarządzających przyczyniła się do tego, że Spółka uniknęła skutków kryzysu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Rozwiązania controllingu są wdrażane w wielu organizacjach na całym świecie od z górą ponad stu lat i uważa się, że w ostatnich latach nastawił okres ponownego ich rozkwitu. W Polsce koncepcja controllingu pojawiła się po roku 1989 i od tego czasu obserwuje się nieustanne zainteresowanie tą metodą wspomagania zarządzania. Wzrastające zainteresowanie controllingiem wśród praktyków wynika - jak się wydaje -z możliwych do uzyskania dzięki implementacji tej metody wspomagania zarządzania, wymiernych korzyści. Metoda ta powinna - co podkreśla wielu teoretyków - przyczyniać się do zapewnienia istnienia i rozwoju organizacji w burzliwie zmieniającym się otoczeniu i na konkurencyjnym rynku. Controlling ponadto powinien także umożliwić poprawę konkurencyjności organizacji, jej wyników finansowych, a także skuteczniejsze osiąganie celów organizacji. W opracowaniu podjęto dyskusję na temat celów controllingu i korzyści możliwych do uzyskania w wyniku jego implementacji. Wskazano warunki, jakie muszą być spełnione, aby controlling mógł okazać się skuteczną metodą wspomagania zarządzania. Omówiono konieczność opracowania opracowanie właściwego dla danej organizacji pakietu rozwiązań controllingu dostosowanego do warunków funkcjonowania organizacji oraz do jej charakterystyk. (abstrakt oryginalny)
Controlling jest jedną z najnowocześniejszych metod zarządzani przedsiębiorstwem, która w pierwszej kolejności rozwinęła się w praktyce przedsiębiorstw, następnie zaś stała się przedmiotem zainteresowania środowisk naukowych. Celem artykułu jest dokonanie przeglądu teoretycznych poglądów na temat controllingu oraz porównanie ich z praktyką funkcjonowania przedsiębiorstw. (streszcz. oryg.)
Zakłady ubezpieczeń należą do instytucji oferujących usługi finansowe. Problem zarządzania finansami w zakładach ubezpieczeń odgrywa niezwykle istotną rolę, ponieważ są to instytucje, które swój wizerunek kreują na podstawie zaufania publicznego będącego wynikiem oceny pewności finansowej, którą powinny one zagwarantować. Dlatego też podstawą zarządzania w zakładach ubezpieczeń jest właściwe sterowanie gospodarką finansową. (fragment tekstu)
W obecnych warunkach przedsiębiorstwa nie mogą się efektywnie rozwijać bez stosowania nowoczesnych metod zarządzania, a te z kolei uzależnione są od istnienia odpowiedniego systemu informacyjnego. Jedną z metod skutecznego zarządzania jest controlling. Współcześnie traktowany jest on jako podsystem zarządzania, związany z pozyskiwaniem i przetwarzaniem informacji retrospektywnej oraz sporządzeniem na tej podstawie przewidywanych zmian w otoczeniu i optymalnych planów, które muszą być kontrolowane w trakcie realizacji. (fragment tekstu)
Opracowanie omawia istotę, cel i zasady sporządzania rachunku zysków i strat. Informacje w nim zawarte mogą być wykorzystywane do różnych celów przedsiębiorstwa, są narzędziem zarówno controllingu operacyjnego jak i strategicznego.
Przedmiotem badań było wykorzystanie wybranych narzędzi zarządzania kosztami w praktyce przedsiębiorstw. Badaniem objęto przedsiębiorstwa województwa warmińsko-mazurskiego. Próbę utworzyło 159 jednostek, które wyraziły zgodę na wypełnienie ankiety. Do opracowania danych uzyskanych z badań ankietowych wykorzystano analizę statystyczną danych, która obejmuje analizę struktury zbiorowości według cech charakteryzujących badane przedsiębiorstwa, oraz analizę współzależności cech niemierzalnych. Badaniami objęto przedsiębiorstwa pochodzące z rożnych działów i sektorów gospodarki narodowej. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę strukturalizacji zadań kontrolera w procesie skutecznego wdrażania controllingu w przedsiębiorstwie. Artykuł oparto na doświadczeniach praktycznych, jak i rozważaniach teoretycznych autora. Dokonano przeglądu niezbędnych kompetencji i zadań kontrolera w przedsiębiorstwie.
Artykuł omawia istotę budżetowania w przedsiębiorstwach zależnych, oraz porusza problem wdrożenia tego systemu w spółce zależnej.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.