Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cooperative law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Tematem niniejszego artykułu jest próba przybliżenia czytelnikom historii istnienia i funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych w prawie polskim. Spółdzielnie mieszkaniowe pełnia ważną funkcje społeczną. Podstawowym celem spółdzielni mieszkaniowych 1 wskazanym przez ustawodawcę w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb poprzez dostarczanie lokali lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Ustawodawstwo z zakresu spółdzielni ma w prawie polskim blisko 100-letnią tradycję, jednakże już pierwsze spółdzielnie na terenach dzisiejszej Polski pojawiły się pod koniec XIX wieku, a ich próby tworzenia można doszukiwać się w XVIII w. Rozwój spółdzielni nastąpił w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku spółdzielnie mieszkaniowe zaczęły zyskiwać coraz większe znaczenie wśród mieszkańców miast, jednak ich rozkwit przypada na czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zmiana ustroju oraz słaba sytuacja gospodarcza Polski po II wojnie światowej spowodowała, że potrzeby mieszkaniowe Polaków, głównie były realizowane poprzez spółdzielnie mieszkaniowe. Po 1989 r. i zerwaniu z ustrojem PRL, udział spółdzielni mieszkaniowych w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych został ograniczony. Mimo mniejszej roli spółdzielni mieszkaniowych, to w dalszym ciągu do spółdzielni mieszkaniowych należy ok. 4 mln. członków.(abstrakt oryginalny)
W 2009r. rozpoczął się proces składania w polskim Sejmie aktów prawnych, które w ocenie polskich spółdzielców były bardzo szkodliwe dla spółdzielczości. Projekty te nie były konsultowane ze środowiskiem spółdzielczym, które w większości nie akceptowało proponowanych zmian w projektowanych aktach prawnych. Propozycje te nie były zgodne z zasadami Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, z prawem Unii Europejskiej, ani z zasadami demokratycznego państwa prawnego oraz wolnego rynku, jak również zasadami konkurencyjności. Artykuł stanowi przegląd inicjatyw w zakresie zmian prawa spółdzielczego w latach 2009-2015 i ocenę ich wartości dla spółdzielczości w Polsce. Zaprezentowane zostały główne obszary funkcjonowania spółdzielni, które powinny być uregulowane znowelizowanymi przepisami nowej ustawy. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule w pierwszej kolejności omówiony został tryb zwołania walnego zgromadzenia spółdzielni. Następnie przedstawione zostały kompetencje tego organu. W dalszej części tekstu zaprezentowano tryb obradowania i podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie, a także problem nieważności i zaskarżalności uchwał. Ostatnia część tekstu poświęcona jest protokołowi z obrad tytułowego organu. (abstrakt oryginalny)
Proces funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej determinowany jest także zakresem uprawnień i obowiązków jej organów zarówno na etapie podejmowania decyzji strategicznych i operacyjnych, jak i sprawowania kontroli i nadzoru. Podstawowe funkcje, a zarazem uprawnienia organów spółdzielni (walnego zgromadzenia, rady nadzorczej, zarządu oraz innych organów powoływanych zgodnie z zapisami statutu) zmieniały się w czasie w zależności od warunków ustrojowych, politycznych, gospodarczych i innych. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie wiedzy w tej tematyce poprzez dokonanie skrótowej ich prezentacji, biorąc pod uwagę przede wszystkim zapisy prawne. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia nową instytucję prawną w prawie spółdzielczym, jaką stanowi ustalenie liczby udziałów. Instytucja ta funkcjonuje w spółdzielniach rolników oraz w spółdzielni energetycznej. Jej obowiązywanie wiąże się ze szczególnym charakterem prawnym udziałów w tych spółdzielniach, który wyraża się w możliwości ich zbycia. Uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni o ustaleniu liczby udziałów stanowi zdarzenie prawne, skutkujące zbyciem udziału w spółdzielni rolników lub w spółdzielni energetycznej. Podstawę określenia przysługującej członkom liczby udziałów stanowi stosunek zbytych przez członka do nabytych przez spółdzielnię od wszystkich członków produktów lub grup produktów, czy też energii elektrycznej, ciepła lub biogazu.(abstrakt oryginalny)
W latach 2006-2014 Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe ciągle się rozwijały, powiększając stan swoich oddziałów i punktów kasowych. Od początku swojego działania SKOK-i utrzymują wysoką dynamikę przyrostu aktywów, co zapewnia im stabilną pozycję na rynku. Przewodniczący Światowej Rady Związków Kredytowych niejednokrotnie stwierdził, że takiej spółdzielczości jak w Polsce, powinni się uczyć przedstawiciele innych państw, iż ma ona bardzo dobry model finansowy, zaś w następnych latach na pewno rozwinie się ona jeszcze bardziej. W niniejszej pracy przedstawiona została analiza działalności polskich i zagranicznych związków kredytowych. Z pewnością można stwierdzić, że te pozabankowe instytucje działają na rzecz swoich członków, ciągle rozwijając swoje skrzydła i dając szanse na lepsze życie nawet najuboższym osobom z odległych regionów świata(abstrakt oryginalny)
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe są podmiotami działającymi na rynku finansowym obok banków, instytucji kredytowych i instytucji pośrednictwa kredytowego. Skok, podobnie jak banki spółdzielcze działają na podstawie ustawy Prawo spółdzielcze. Nie są jednak bankami i nie podlegają regulacjom ustawy Prawo bankowe. Wydaje się, że system skok pełni rolę zarówno komplementarną, jak i substytucyjną w stosunku do sektora bankowego. Oferowane produkty mogą być zarówno uzupełnieniem, jak i mogą być konkurencyjne w stosunku do oferty bankowej. Przedmiotem zainteresowania w niniejszym opracowaniu jest charakterystyka wybranych sfer działalności skok, określających ich potencjał i próba określenia perspektyw ich funkcjonowania w przyszłości w kontekście planowanej nowelizacji ustawy regulującej ich działanie. (abstrakt oryginalny)
Motywy legislacyjne przemawiające za tym, ażeby osobom bliskim byłemu członkowi przyznać roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i przydział lokalu po byłym członku w sytuacji, gdy lokatorskie prawo do lokalu wygasło na skutek ustania członkostwa, są dość oczywiste. Główny z nich to konieczność zapewnienia domownikom byłego członka prawa do dalszego zamieszkiwania w lokalu, w którym do momentu ustania członkostwa uprawnionego koncentrowało się ich życie. Przy braku przepisu szczególnego gwarantującego taką ochronę wygaśnięcie lokatorskiego prawa do lokalu ukształtowanego jako prawa ściśle związanego z osobą uprawnionego, niedziedzicznego i niezbywalnego, rodziłoby obowiązek zwrotu mieszkania spółdzielni. Mając nad to na uwadze okoliczność, że spółdzielcze prawo do lokalu jest przeznaczone na zaspokojenie nie tylko potrzeb uprawnionego, ale i jego rodziny i że z reguły stanowi jedynie dostępną formę zaspokojenia tych potrzeb, przyznanie osobom bliskim ochrony przed utratą mieszkania jest tym bardziej zasadne1. W obecnie obowiązującym prawie spółdzielczym2 ochronę tę gwarantuje art. 221 pr. spółdz. Polega ona na przyznaniu osobom bliskim prawa podmiotowego wyczerpującego się w roszczeniu o przyjęcie do spółdzielni i przydział lokalu po byłym członku. (fragment tekstu)
Autor artykułu przedstawia proces legislacyjny dotyczący tworzenia prawa spółdzielczego po 1989 r. w Polsce. Jego zdaniem do negatywnych zjawisk w prawotwórstwie należą nowelizacje ustawy Prawo spółdzielcze, zwłaszcza te dotyczące funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych lub określające warunki przekształcania się spółdzielni w spółki prawa handlowego. (abstrakt oryginalny)
10
75%
Zaprezentowano poglądy działaczy spółdzielczych oraz polityków-decydentów związanych z wsią i rolnictwem na temat roli sektora spółdzielczego w warunkach zmieniającej się koniunktury gospodarczej oraz w sprawie konieczności uchwalenia nowego prawa spółdzielczego. Problematyka omówiona w tym opracowaniu jest bardzo aktualna, m.in. dlatego że obecnie na całym świecie trwają obchody Międzynarodowego Roku Spółdzielczości. (abstrakt oryginalny)
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wraz z potrzebą jednolitej organizacji spółdzielczości, pojawiła się konieczność wprowadzenia mechanizmów ochronnych dla kooperatyw. Pierwsza polska ustawa o spółdzielniach wdrożyła nie tylko system rewizji, jak określano wówczas lustrację, ale także instrumenty karnoprawne. Pierwszy z cyklu artykułów dotyczących odpowiedzialności karnej w prawie spółdzielczym poświęcony jest regulacjom prawa karnego materialnego w prawie spółdzielczym, obowiązującym w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Autor omawia nie tylko przestępstwa, ale także delikty, określane przez ustawodawcę jako przewinienia, które zagrożone były nie karą kryminalną lecz porządkową, nakładaną przez sąd rejestrowy(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił problemy przed jakimi stoi spoółdzielczość w Polsce w okresie przemian systemowych, jej kondycję, zmiany w systemie spółdzielczym, charakter nowych unormowań prawnych i możliwości oraz ograniczenia tworzenia się nowych spółdzielni.
Celem artykułu jest przedstawienie i próba oceny zmian, jakie dokonały się w spółdzielczości w latach 1990-1996 w wyniku przemian ustrojowych.
15
Content available remote Przemiany prawa spółdzielczości socjalnej w Polsce
75%
Artykuł omawia przebieg prac legislacyjnych i programowych dotyczących spółdzielni socjalnych z ostatnich dziesięciu lat. Stanowią one nową formę prawną łączącą cechy spółdzielni pracy i organizacji pozarządowej. Zaprezentowane zostały analizy porównawcze wskazujące różnice pomiędzy tradycyjnymi spółdzielniami pracy a spółdzielniami socjalnymi, jak również analiza poszczególnych faz zmian prawnych. Artykuł stanowi z jednej strony materiał analityczny odnoszący się do dyskusji nad koncepcjami spółdzielczości socjalnej, z drugiej zaś stanowi opis procesu legislacyjnego odnoszącego się do polityki społecznej wskazującego wpływ sporów programowych na ostateczny kształt aktów prawnych. W artykule zaprezentowano również kierunki dalszych prac i koncepcje działań programowych w zakresie spółdzielczości socjalnej.(abstrakt oryginalny)
Tematyka poruszona podczas "IX Forum Prawa Spółek", poświęconemu reprezentacji przedsiębiorców, zachęca do podjęcia szerszej dyskusji nad obowiązującymi przepisami dotyczącymi reprezentacji spółdzielni. Szczególną uwagą należy objąć kwestię reprezentowania spółdzielni przez pełnomocników. Problematyka ta wzbudza bowiem liczne wątpliwości w doktrynie i orzecznictwie. Z tego względu w niniejszym artykule odniesiono się zarówno do przedmiotowego i podmiotowego zakresu regulacji art. 54 i 55 Prawa spółdzielczego, jak i obowiązujących zasad reprezentowania spółdzielni. Szczegółowej analizie poddano najbardziej istotne problemy prawne dotyczące sposobu reprezentacji spółdzielni oraz wysunięto szereg postulatów de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono trzy obowiązkowe organy spółdzielni: walne zgromadzenie, radę nadzorczą i zarząd, które są organami kolegialnymi. Każde z tych organów ma przyznane w ustawie właściwe kompetencje.
Juliusz Makarewicz twierdził, że "jeśli chodzi o zasadnicze pytanie o to, co dla danego społeczeństwa jest szkodliwe, to teoretycznie rozstrzyga o tym ogół, praktycznie zaś jego silniejsza część, która nie zapomina przy tym o własnych interesach, utożsamiając je z interesami całego społeczeństwa". Kolejny (drugi) z cyklu artykułów na temat historii prawa spółdzielczego prezentuje odpowiedzialność za czyny zabronione w spółdzielczości Polskiej Republiki Ludowej. Czas socjalizmu przewartościował znacząco nie tylko idee ruchu spółdzielczego, ale także przedmiot ochrony prawa karnego. Autor poddaje analizie przepisy prawa karnego materialnego, które odnosiły się do zachowań prawnie relewantnych w spółdzielczości Polski Ludowej. Z woli ustawodawcy prawo karne zaczęło chronić przede wszystkim mienie uspołecznione, którym bym majątek spółdzielni. W tym czasie na dalszy tor zeszły czynniki osobowe, a prawidłowość funkcjonowania kooperatyw została poddana nadzorowi administracyjnemu. Przemodelowanie ruchu spółdzielczego w dobie PRL-u, odbija się głębokim echem do dnia dzisiejszego. Przepisy karne, utraciły już moc obowiązującą, ale stanowią dowód tego, co w ocenie ustawodawcy w epoce socjalizmu "było dla społeczeństwa szkodliwe". (abstrakt oryginalny)
19
63%
W dniu 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wspomniany akt wprowadził do polskiego porządku prawnego, w ramach ustawy - Prawo Spółdzielcze z dnia 16 września 1982 r., nową regulację umożliwiającą spółdzielniom pracy przekształcenie w spółkę handlową. Wprowadzona zmiana stanowi novum, gdyż dotychczas brak było bezpośrednich przepisów pozwalających na przekształcenie spółdzielni w spółkę handlową. Pomimo braku właściwych przepisów w stanie prawnym przed 1 lipca 2011 r. spółdzielnie podejmowały różnorodne próby, często niezgodne z przepisami prawa, zmierzające do zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawianie procesu przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową na podstawie poprzednio obowiązujących oraz obecnych regulacji prawnych.(abstrakt oryginalny)
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo spółdzielcze z 22 lipca 2016r. zawiera propozycję alternatywnego trybu składania deklaracji w formie elektronicznej, w stosunku do tradycyjnej formy pisemnej. Może to obciążać spółdzielnię dodatkowymi kosztami, przygotowaniem dodatkowej infrastruktury wykorzystywanej do obsługi deklaracji składanych drogą elektroniczną oraz potwierdzania ich odbioru. Taki sposób działania należy negatywnie ocenić, jako ograniczanie członkom spółdzielni możliwości składania deklaracji w tradycyjnej formie pisemnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.