Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 195

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cooperatives
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W ramach badań prowadzonych w Zakładzie Spółdzielczości Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w latach 2001-2002 przeprowadzono sondaże opinii prezesów spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Problematyka poruszana w ankiecie stanowiącej narzędzie badań tych spółdzielni dotyczyła między innymi nadziei oraz obaw wyrażanych przez kadry kierownicze tych spółdzielni, związanych z procesem wejścia Polski do Unii Europejskiej.Ponieważ prezesi spółdzielni będących ważnymi elementami lokalnej gospodarki dysponują wiedzą dotyczącą nie tylko zarządzanej przez siebie spółdzielni, ale często także o innych zlokalizowanych w ich sąsiedztwie podmiotach gospodarczych (reprezentujących różne statusy organizacyjne i własnościowe), ich opinie w wielu istotnych kwestiach związanych z problematyką integracji Polski z Unią Europejską mogą mieć charakter ekspercki i stanowić przyczynek do oceny sytuacji nie tylko spółdzielni, ale także i innych podmiotów, przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce w okresie przedakcesyjnym. (fragment tekstu)
Prowadzenie działalności gospodarczej przez każdą spółdzielnię pociąga za sobą również powstawanie sporów pomiędzy nią a jej członkami. Taka osoba może dochodzić swoich praw zarówno przed sądem jak również i przed organami spółdzielni. Przedmiotem tego artykułu jest omówienie skuteczności nowych rozwiązań prawnych w zakresie zniesienia obligatoryjności postępowania wewnątrzspółdzielczego. Od 2006 roku to spółdzielca decyduje jaką drogę odwoławczą wybierze. Tym samym osłabiona zostaje pozycja Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia w rozstrzyganiu tego typu sporów rosną natomiast jego koszty, czas trwania samego postępowania w przypadku wybrania bezpośredniej drogi sądowej. Mimo autonomii wyboru ze względu na argumenty ekonomiczne ustawodawca winien raczej rozważyć kwestię wprowadzenia obligatoryjności postępowania w pewnych typach spraw dotyczących chociażby organizacji działalności spółdzielni, zaś pozostawić fakultatywność w przypadku tych dotyczących sporów związanych z członkostwem. Przedstawienie argumentów za tym rozwiązaniem oraz propozycję stosowania postępowania wewnątrzspółdzielczego jako alternatywnej metody rozstrzygania sporów zawiera właśnie przedstawiony artykuł.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących respektowania interesów pracowniczych. Badania prowadzone na terenie Dolnego Śląska pozwoliły zidentyfikować hierarchię interesów pracobiorców i stopień ich realizacji w przekroju grup pracowniczych - kierowników i tzw. pracowników wykonawczych. Przyjęto, że podstawowe interesy pracownicze nie odbiegają od oczekiwań typowego polskiego pracobiorcy, a więc nie zmieniają się pod wpływem typów własności przedsiębiorstwa oraz jego formy prawno-organizacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W 2009r. rozpoczął się proces składania w polskim Sejmie aktów prawnych, które w ocenie polskich spółdzielców były bardzo szkodliwe dla spółdzielczości. Projekty te nie były konsultowane ze środowiskiem spółdzielczym, które w większości nie akceptowało proponowanych zmian w projektowanych aktach prawnych. Propozycje te nie były zgodne z zasadami Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, z prawem Unii Europejskiej, ani z zasadami demokratycznego państwa prawnego oraz wolnego rynku, jak również zasadami konkurencyjności. Artykuł stanowi przegląd inicjatyw w zakresie zmian prawa spółdzielczego w latach 2009-2015 i ocenę ich wartości dla spółdzielczości w Polsce. Zaprezentowane zostały główne obszary funkcjonowania spółdzielni, które powinny być uregulowane znowelizowanymi przepisami nowej ustawy. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule w pierwszej kolejności omówiony został tryb zwołania walnego zgromadzenia spółdzielni. Następnie przedstawione zostały kompetencje tego organu. W dalszej części tekstu zaprezentowano tryb obradowania i podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie, a także problem nieważności i zaskarżalności uchwał. Ostatnia część tekstu poświęcona jest protokołowi z obrad tytułowego organu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wykładni problematycznego art. 37 ust. 1 i 2 u. o skok, który nie jest sformułowany jednoznacznie i nasuwa wskutek tego dwojakie warianty interpretacyjne. Pierwszy zakłada, że art. 37 ust. 1 i 2 u. o skok nie ma zastosowania do przypadków nabycia przez kasę np. papierów wartościowych, jeżeli nabyła je ona w zamian za inne składniki majątkowe niż środki pieniężne, które nie są wykorzystywane na pożyczki i kredyty dla członków kas. Drugi - przeciwnie -zakłada, że z art. 37 ust. 2 u. o skok wypływa kolejna, samodzielna norma prawna, która formułuje generalny zakaz posiadania przez kasę pewnych aktywów, których wartość przekracza ustaloną granicę 8% aktywów kasy. Wykładnia art. 37 ust. 1 i 2 u. o skok ograniczona jedynie do dyrektyw językowych nie dała jasnego i jednoznacznego rezultatu, ponieważ jej wynikiem były dwie możliwości interpretacyjne. W takiej sytuacji powszechnie zarówno w piśmiennictwie, jak i orzecznictwie uznaje się za celowe sięgniecie do subsydiarnej wykładni systemowej i funkcjonalnej w celu uzasadnienia wyboru jednej z dwóch możliwości interpretacyjnych. Efektem tego będzie opowiedzenie się za pierwszym wariantem interpretacyjnym art. 37 u. o skok(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje sytuację, jaka zaistniała w trakcie VII kadencji Sejmu RP w odniesieniu do spółdzielni uczniowskich. W ramach sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego, po raz kolejny nie uwzględniono części szczegółowej zawartej w poselskim projekcie ustawy Prawo spółdzielcze (Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Druk Sejmowy Nr 980), w tym założeń dotyczących spółdzielni uczniowskich. Argumentację co do decyzji o odrzuceniu wskazanej części projektu posłowie oparli na stwierdzeniu, iż problematyka poszczególnych typów spółdzielni, w tym spółdzielni uczniowskich, powinna być regulowana w odrębnych ustawach. Autorzy przypominają zatem stanowisko większości sejmowej co do rzeczonej problematyki z roku 2011, kiedy to toczyła się debata nad projektem ustawy o spółdzielniach uczniowskich. Sejm zdecydował wówczas o jego odrzuceniu już w I czytaniu, wskazując, że regulacja ta powinna zostać włączona do ustawy Prawo spółdzielcze w części szczegółowej, a więc w takiej formie, w jakiej ukształtowano najświeższy projekt poselski odrzucony, mimo, iż jest przychylny wobec żądań posłów z 2011r. W rezultacie brak jest obecnie uregulowań ustawowych dotyczących spółdzielni uczniowskich. Mimo ich wyjątkowej specyfiki spółdzielnie uczniowskie obecnie działają na zasadach ogólnych ustawy Prawo spółdzielcze oraz na podstawie porozumienia wypracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Krajową Radę Spółdzielczą, które określa wzorcowy statut takiej spółdzielni i definiuje ją jako organizację wewnątrzszkolną, bez osobowości prawnej(abstrakt oryginalny)
Krajowa Rada Spółdzielcza, mając na uwadze przyszłość spółdzielczości w Unii Europejskiej, tym samym troszcząc się o jej rozwój w Polsce, jako członka Unii Europejskiej, opracowała projekt rozporządzenia Rady Unii Europejskiej w sprawie modelu europejskiego przedsiębiorstwa spółdzielczego oraz planuje zainicjowanie procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej celem przyjęcia w poczet prawa unijnego rzeczonego projektu. Projekt stanowi równocześnie odpowiedź na wydaną w dniu 3 kwietnia 2014r. uchwałę Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, która podkreśliła istnienie rozbieżności między treściami rewizji ustaw spółdzielczych wprowadzanych przez poszczególne kraje Unii, a Międzynarodowymi Zasadami Spółdzielczymi wypracowanymi przez dekady istnienia spółdzielni i stanowiącymi podstawę ich bytności oraz definiującymi charakterystykę spółdzielni(abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie spółdzielni na obszarach wiejskich od dziesiątek lat było siłą napędową rozwoju wsi. W Polsce spółdzielnie działające w rolnictwie i jego najbliższym otoczeniu przechodziły różne fazy zmian - rozkwitu, stagnacji i upadku - w zależności od społeczno-gospodarczej sytuacji kraju. Znalazło to wyraz w zmieniającej się (szczególnie w ostatnich kilku latach) liczbie spółdzielni. W pracy skupiono się na wskazaniu, w jaki sposób spółdzielczość wiejska na początku XXI w. może korzystnie wpłynąć na polskie rolnictwo i polską wieś. Niestety, negatywne postrzeganie podmiotów spółdzielczych przez społeczeństwo owocuje nieufnością do tej formy prowadzenia działalności. Stereotypy te zaczynają być jednak stopniowo przełamywane, do czego przyczyniają się m.in. pozytywne przykłady kooperacji, które można obserwować w krajach Unii Europejskiej. Informacje prezentowane w opracowaniu zaczerpnięto z literatury przedmiotu oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego. Analizę zmian w zakresie liczebności spółdzielni wiejskich przeprowadzono dla okresu 1989-2014. Od 1989 r. w Polsce zmniejsza się liczba spółdzielni wiejskich. Faktu tego nie można jednak wprost utożsamiać z malejącym znaczeniem tej formy gospodarowania, bowiem część spółdzielni przekształca się w inne formy prawne, a część poprzez konsolidację umacnia swoją pozycję rynkową. O znaczeniu spółdzielni rolniczych na terenie Unii Europejskiej dobitnie świadczy fakt, że działa ich tam 40 tys., a zrzeszonych w nich jest 660 tys. osób. Charakterystyczną cechę spółdzielni europejskich stanowi ich silna specjalizacja. Spółdzielczość działająca w obszarze rolnictwa i na jego potrzeby jest szczególnie dobrze rozwinięta w takich krajach, jak Dania, Szwecja, Niemcy, Włochy czy Irlandia. Spółdzielczość wiejska ma przed sobą wiele szans, których właściwe wykorzystanie może w najbliższej przyszłości przynieść wymierne efekty. Dość wspomnieć o wsparciu finansowym, po które może sięgać, czy o nowych, dotychczas niedocenianych dziedzinach, w których może się rozwijać (np. spółdzielczość socjalna na wsi), a w których upatrywać można rozwiązanie wielu różnych problemów, z którymi zmaga się polska wieś. (abstrakt oryginalny)
Securing semi-finished products intended for the needs of furniture industry should proceed optimally from the point of view of effectiveness and economy. Manufacturers of semi-finished articles should aim at the most rational processing of the raw material into sawn timber and destined elements employing effective methods of processing and utilisation of raw material(fragment of text)
Najbardziej ogólna definicja spółdzielni stwierdza, że spółdzielnia jest zrzeszeniem osób związanych dobrowolnie i zarządzanym samorządnie w celu wspólnej działalności, głównie gospodarczej, dla maksymalizacji korzyści jej członków. (fragment tekstu)
12
Content available remote Model zatrudnienia w korporacji spółdzielczej Mondragon
100%
Bezpieczeństwo zatrudnienia w tradycyjnym rozumieniu wydaje się tracić na znaczeniu - model zatrudnienia w korporacji spółdzielczej Mondragon wykazuje cechy modelu dożywotniego zatrudnienia, przede wszystkim w obszarze działań mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia podejmowanych przez przedsiębiorstwa w warunkach załamania koniunktury gospodarczej. Wydaje się, że dzięki kompleksowym działaniom zmierzającym do podnoszenia międzynarodowej konkurencyjności MCC (a dotyczącym tych obszarów, od których ona zależy, tj. poziomu wykształcenia pracowników, poziomu wydatków B+R, współpracy między ośrodkami naukowymi a przedsiębiorstwami, stosowania nowych technologii), a z drugiej strony - pozostawaniu wiernym idei kooepratywizmu sformułowanej przez założyciela Mondragonu, udało się uniknąć wyeksponowania wad modelu dożywotniego zatrudnienia, które wymusiły jego modyfikację w Japonii. Działania na rzecz podnoszenia poziomu zatrudnialności i bezpieczeństwa zatrudnienia wraz z uelastycznieniem struktur organizacyjnych kooperatywy stanowią swoiste zaadaptowanie elementów idei flexicurity przez podmiot mezoekonomiczny. Należy zatem podkreślić, iż korporacja spółdzielcza Mondragon, realizując wyznaczone cele, oferuje atrakcyjny model zatrudnienia, także w okresie kryzysu gospodarczego. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest analiza prawna dotycząca związków rewizyjnych spółdzielni. W tekście zaprezentowano procedurę założenia i przystąpienia do związku rewizyjnego, jego zadania, a także organy i organizację(abstrakt oryginalny)
Omówiono tendencje przemian działalności pozagospodarczej gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Przedstawiono formy działalności klubów rolnika.
Artykuł przedstawia wpływ tradycyjnego sposobu zarządzania na ekonomiczno-społeczne efekty spółdzielni rolniczych po 23 latach przeobrażeń ustrojowych. Główny wniosek wypływający z badań to stwierdzenie, że nie da się odnosić sukcesów ekonomicznych na rynku globalnym, kurczowo trzymając się zasad spółdzielczych. Należałoby je modyfikować i przybliżać do wzorców krajów wysoko rozwiniętych. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Modele rozwoju ekonomii społecznej na przykładzie polskiej gospodarki
75%
Celem artykułu jest określenie alternatywnych konceptualizacji ekonomii społecznej oraz wskazanie, który model jej rozwoju dominuje w gospodarce polskiej. Różne podejścia w jej rozwoju, a mianowicie: reformistyczne (reformist), ogólne - często określane mianem pomostowego (inclusive/broad-based) - oraz transformatywne (civil society) są odzwierciedleniem odmiennych zapatrywań badaczy oraz praktycznych uwarunkowań i doświadczeń. Dywersyfikacja w ramach tych podejść przedstawia rozwój ekonomii społecznej w Polsce i tworzy możliwości jej wykorzystania w ramach polityki publicznej skierowanej do różnych grup społeczności czy regionów. Jeśli ma następować ciągły rozwój rekomendacji i praktycznych przedsięwzięć w tym zakresie, to niezbędna jest ciągła refleksja nad tym, co współcześnie konstytuuje ekonomię społeczną.(abstrakt oryginalny)
17
75%
Tło badań. Ekonomia społeczna sprzyja integracji zawodowej i społecznej wśród osób, które są narażone na ryzyko marginalizacji społecznej, tworzeniu miejsc pracy, oraz świadczeniu publicznych usług społecznych. Cel badań: Celem artykułu jest określenie istoty spółdzielni socjalnych jako form przedsiębiorstw społecznych oraz cech charakterystycznych dla ich zarządzania. Metodyka: Niniejszy artykuł analizuje lub omawia badania dotychczas publikowane przez innych autorów oraz oświadczenia zawarte w oficjalnych dokumentach jednostek ruch spółdzielczego. W oparciu o badania wtórne została podjęta próba wyjaśnienia oraz oceny specyfiki efektywnego zarządzania spółdzielniami socjalnymi. Kluczowe wnioski: W wyniku badań i analiz zostały zidentyfikowane główne cechy spółdzielni socjalnych jako form przedsiębiorstw społecznych oraz zostały wskazane cechy charakterystyczne dla ich zarządzania. Artykuł oferuje nową wartość dla zrozumienia ciągłości zasad leżących u podstaw spółdzielni w kontekście nowych wyznań dla ekonomii społecznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kształtowanie się skorygowanej rentowności (uwzględniającej wpłaty członków na fundusz udziałowy jako substytut zysku) i płynności finansowej w spółdzielniach mleczarskich, pogrupowanych według relacji aktywów obrotowych do rzeczowych aktywów trwałych, a także relacji kapitał stały-aktywa stałe. Odpowiednia struktura majątkowa oraz właściwe utrzymywanie relacji majątkowo-kapitałowej (relacja kapitał stały-aktywa stałe) pozytywnie oddziaływały na kształtowanie się skorygowanej rentowności. Najkorzystniejsza z punktu widzenia quasi-optimum płynnościowego była sytuacja w spółdzielniach charakteryzujących się odpowiednio przeciętnym i ponadprzeciętnym poziomem relacji aktywa obrotowe/rzeczowe aktywa trwałe, a także kapitał stały/aktywa stałe.(abstrakt oryginalny)
W ekonomice i finansach spółdzielni sferę rynkową rolnictwa (tj. zaopatrzenie, skup i przetwórstwo) ujawniły się w ostatnim okresie liczne problemy, w znacznej mierze tożsame z pewnymi zjawiskami, jakie występują w całej gospodarce narodowej. Niektóre z nich są jednak typowe tylko dla sektora spółdzielczości wiejskiej, obejmującego głównie: gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska", spółdzielnie mleczarskie, spółdzielnie ogrodniczo-pszczelarskie i spółdzielnie kółek rolniczych. Należy przy tym zauważyć, że rozmiary i charakter tych problemów są bardzo zróżnicowane w poszczególnych rodzajach spółdzielni, a nawet ich jednostkach. (fragment tekstu)
Purpose: The present paper is a critical analysis of Mondragón Corporate Cooperativa (MCC), a company known as one of the largest organizations in the world, which for many years has been successfully applying employee participation in management. The main purpose of this article is to present a literature review of the field of participatory management and to analyze a real example which shows how the functioning of a democratic organization looks like, what impact does it have on employees and the business. Methodology: Case study analysis was conducted based on interviews with employees, data analysis and observation. Findings: Democracy in MCC is not only marked by employee ownership, profit-sharing among all members of the organization and transparency of all information including remuneration, but also by democratic selection of governing bodies and making most of important decisions by voting, in which all members of the organization participate. All of these characteristics have significant influence on the attitude of employees towards the organization, their perception of the workplace and also the specificity of problems that arise in the organization. Originality of the paper: The practices of employee participation in management and organizational decision making have been relatively popular over the last years. However, in the literature it is hard to find examples which investigate how the organization has to be designed in order to allow employees active participation. The originality of this paper is ensured by detailed description of a real company where participation in management is implemented. (original abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.