Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Data interpretation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł ma na celu: - scharakteryzowanie danych symbolicznych,- omówienie, na przykładach, sposobu interpretacji klas obiektów symbolicznych (symbolic objects),- prezentację wskaźników udziałowych (udział skupienia w zmienności zmiennej, ważność zmiennej dla zmienności skupienia oraz udział skupienia w zmienności zmiennej),- prezentację modułu "Clint" w aplikacji Sodas v. 2.0. (fragment tekstu)
2
Content available remote Wycena opcji na VIX - podejscie heurystyczne
75%
W artykule przedstawiamy prostą parametryzację powierzchni zmienności w opcjach, których instrumentem bazowym jest zmienność implikowana z opcji na S&P 500 wyrażona indeksem VIX. W szczególności pokazujemy, że: (i) zmienność implikowana opcji ATM na VIX jest silnie skorelowana z uśmiechem zmienności opcji na S&P 500; (ii) zmienność implikowana ATM opcji na VIX zmniejsza się wykładniczo wraz z terminem wygaśnięcia opcji; (iii) uśmiech zmienności opcji na VIX daje się dobrze opisać za pomocą popularnego modelu zmienności stochastycznej SABR. Wykorzystując proste reguły kciuka opisane w pkt. (i)-(iii) można podać cenę (zmienność implikowaną) opcji na VIX o dowolnym terminie i cenie wykonania, otrzymując wartość zbliżoną do rynkowej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba ustalenia istoty, funkcji i charakteru prawnego instytucji interpretacji indywidualnej Komisji Nadzoru Finansowego jako prawnej formy działania administracji. Uprawnienie do wydawania przez KNF indywidualnych interpretacji wprowadzone zostało w art. 11b ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym 1, dodanym na mocy ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw 2, która weszła w życie 20.06.2018 r.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kodeks pracy czy kodeks pracownika?
75%
Podaliśmy tu tytułem ilustracji wybrane przykłady dowodzące niezręczności ujęć językowych, czy ambiwalentnych terminów, które często są źródłem konfliktów na linii pracownik - pracodawca (chociaż nie tylko). Nie są to jedyne żródła nieporozumień, czy zaognień w pracy. W grę wchodzą intencje moralne pracodawcy, który czasami "czyta" przepisy na swoją korzyść, korzystając z wadliwości ujęć semantycznych, jakie istnieją w kodeksie. Kolejnym źródłem słabości kodeksu są zdania (sformułowania) ujęte w trybie fakultatywnym. Roi się tam od sformułowań typu "pracodawca może..." Na przykład pracodawca może przyznać pracownikowi urlop okolicznościowy na wypadek ważnego dla pracownika wydarzenia. Albo pracodawca może awansować pracownika, o ile pracownik podnosi swoje kwalifikacje zawodowe (cała istota leży w wyrazie "może"). Wyraz "może" tak często pojawiający się w przepisach kodeksu stwarza pracodawcy okazję do manipulowania relacjami "pracodawca - pracownik", które często stają się zarzewiem nieporozumień, czy konfliktów w miejscu pracy. Jednocześnie daje pracodawcy "narzędzia" do form lobbingu, czy stosowania szantażu, i "prawnej" przewagi nad pracownikiem. Wprawdzie pracownik może dochodzić swoich racji na drodze sądowej, ale jest to istna "golgota" (czyli często ułuda). (fragment tekstu)
Jaka jest istota nauczania i prawa, jest przedmiotem interpretacji. Punktem wyjścia powinno być pojęcie prawa, które nie istnieje bez normatywności, mocy wiążącej i przewidywalności. Na drodze nauczania prawa w wyżej zarysowanym rozumieniu stoją siły odśrodkowe skutkujące dezintegracją prawa. Należą do nich np.: tworzenie fałszywych źródeł prawa, takich jak: wiążące zalecenia oraz zmienianie treści aktów prawnych aktami niższej rangi, w czym celuje UE; nieformalne wprowadzanie przez prawników Europy kontynentalnej anglosaskiej doktryny stare decisis; wykorzystywanie interpretacji prawa do zmiany prawa; żądanie przez sądy unijne niestosowania prawa krajowego, jeśli dojdą do wniosku, że jest niezgodne z prawem UE - nawet w braku przepisów proceduralnych, które by na to pozwalały. Nauczając prawa, należy wybierać takie teorie i praktyki, które promują spójność systemu prawa. Niestety, nauczający muszą wybierać między sprzecznymi teoriami, co czyni z nich bojowników, a niekiedy męczenników.(abstrakt oryginalny)
Dynamicznie zmieniający się rynek pracy zmusza przedsiębiorstwa do szybkiego reagowania i dostosowywania się do obecnej sytuacji. Zmiana uwarunkowań, w których muszą działać, spowodowała również wzrost oczekiwań wobec działów HR. W ostatnich latach stały się one partnerami biznesu, wspierając zarząd w podejmowaniu kluczowych decyzji. Jednak, aby móc podejmować trafne decyzje, potrzebnych jest wiele danych. (fragment tekstu)
In contrast to the outstanding performance of the machine learning approach, its adoption in industry appears to be relatively slow compared to the speed of its proliferation in a variety of business sectors. The low interpretability of a black-box-type model, such as a machine learning-based valuation model, is one reason for this. In this study, house prices in Seoul and Jeollanam Province, South Korea, were estimated using a neural network, a representative model to implement machine learning, and we attempted to interpret the resultant price estimations using an interpretability tool called a partial dependence plot. Partial dependence analysis indicated that locally optimized valuation models should be designed to enhance valuation accuracy: a land-oriented model for Seoul and a buildingfocused model for the Jeollanam Province. The interpretable machine learning approach is expected to catalyze the adoption of machine learning in the industry, including property valuation. (original abstract)
Rozważymy następujące standaryzowane równanie regresji o dwóch zmiennych objaśniających (zob. (1)), którego parametry oszacowana klasyczną metodą najmniejszych kwadratów. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano rozważania na temat wykorzystania podejścia interpretacyjnego w badaniach marketingowych. Badania interpretacyjne stanowią jeden z dwóch podstawowych kierunków badawczych. Jest on zgoła odmienny od stosowanego powszechnie nurtu pozytywistycznego. Badania interpretacyjne mogą być przydatne i ważne w gromadzeniu informacji i budowaniu wiedzy dla wsparcia decyzji marketingowych współczesnych przedsiębiorstw. Celem autora artykułu jest zaprezentowanie możliwości i ograniczeń stosowania tego typu podejścia we współczesnych badaniach marketingowych, a także wskazanie obszarów przedmiotowych decyzji marketingowych, dla których wyniki badań interpretacyjnych są najbardziej użyteczne. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badania, którego wyniki przedstawia niniejszy artykuł, są pisemne uzasadnienia wybranych uchwał Sądu Najwyższego oraz złożonych do nich zdań odrębnych. Sytuacja tego typu konstytuuje relację dwu lub więcej stanowisk dotyczących problemu przedstawionemu składowi orzekającego nazywaną w tekście opozycją. Celem artykułu jest zaprezentowanie typologii opozycji dających się zrekonstruować w wyniku złożenia zdania odrębnego. Obejmuje ona opozycje aksjologiczne w mocnym sensie oraz interpretacyjne (aksjologiczne w sensie słabym). Opozycje aksjologiczne w mocnym sensie przybierają postać opozycji jednobiegunowych albo dwubiegunowych. Badana grupa uchwał SN dała podstawę do wyodrębnienia również sporów doktrynalnych oraz sporów o charakter prawnych danej instytucji. Artykuł prezentuje jednak wyłącznie opozycje aksjologiczne. Wartość poznawcza przeprowadzonych analiz polega na: (1) dostrzeżeniu ograniczonej roli dyrektyw wykładni na poziomie pisemnego uzasadnienia oraz (2) dostrzeżeniu odmienności sytuacji, w których votum separatum stanowi wyraz równouprawnionego stanowiska na gruncie szeroko rozumianego ius interpretandi oraz sytuacji, w których votum separatum jest głosem sprzeciwu nie tyle wobec rozstrzygnięcia, jakie zapadło, ale wobec regulacji prawnej, która spowodowała, że nie mogło ono być inne. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono strategie odzyskiwania trójwymiarowych obiektów, bazując na opisie danego obiektu za pomocą zbiorów figur geometrycznych. Figury te mogą przyjmować dowolne, nieregularne kształty oraz składać się z różnej liczby punktów. Strategie oparte są na algorytmach automatycznych i półautomatycznych. Zaproponowano nowe metody rekonstrukcji obiektów trójwymiarowych ze zbiorów figur.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Samorządowe interpretacje przepisów prawa podatkowego
75%
Wydawanie interpretacji przez organy samorządu terytorialnego działające jako podatkowe organy interpretacyjne, w normatywnym przedmiocie ich funkcjonowania jako organów podatkowych, uzasadnia ogólne nazwanie tych interpretacji: samorządowymi interpretacjami przepisów prawa podatkowego. W zakresie wydawania interpretacji indywidualnych przez samorządowe organy podatkowe, poza przyznaniem im w art. 14j § 1 o.p. statusu podatkowych organów interpretacyjnych, obowiązujące prawo przewiduje - w relacji do regulacji prawnych rozdziału 1a działu II o.p. - pewne odrębności i cechy specyficzne w zakresie: przedmiotu interpretacji, wniosku i postępowania o wydanie interpretacji, które omówione zostały w niniejszym studium. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób koncepcja ram interpretacyjnych może być zastosowana przy badaniu tekstów medialnych. W części pierwszej przedstawiono, jak rozwijała się ta koncepcja, poczynając od lat 70. ubiegłego wieku aż po dzień dzisiejszy - ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju w obrębie nauk o mediach. W części drugiej omówiono definicję ramy oraz rodzaje ram. W części trzeciej zajęto się problemami metodologicznymi związanymi z analizą ramową: wyborem metody badania i wyborem jednostki analizy. Zwrócono uwagę na nieuwzględnianie w analizach ram multimodalnych. W zakończeniu wyliczone zostały kwestie, które przy analizie ramowej wymagają jeszcze rozstrzygnięcia bądź doprecyzowania. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote O deskryptywnym poziomie interpretacji tekstu prawnego
75%
Celem artykułu jest analiza wypracowanej przez Ryszarda Sarkowicza koncepcji poziomowej interpretacji tekstu prawnego. Teoria ta z jednej strony trafnie jest wskazywana jako jedno z bardziej oryginalnych i cennych dokonań polskiej teorii prawa, z drugiej zaś - nieco paradoksalnie - jest ona niezwykle rzadko dyskutowana. W swoim artykule pokazuję pewną niejasność, jaka wkrada się do opisu tego, co R. Sarkowicz nazywa deskryptywnym poziomem interpretacji. Otóż wydaje się, że poziom ten czasami wiązany jest tylko z perspektywą zewnętrzną, a czasami z zewnętrzną i wewnętrzną. W kolejnych podrozdziałach przedstawiam argumenty przemawiające na rzecz zasadności przyjęcia drugiego ze wskazanych ujęć. W konkluzji artykułu pokazuję konsekwencję wyboru takiego rozwiązania. Polega ona na przekształceniu koncepcji poprzez wyróżnienie dodatkowego poziomu interpretacyjnego - deskryptywnego w perspektywie wewnętrznej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu sprecyzowanie definicji deklaracji interpretacyjnej i ustalenie znaczenia oraz skutków prawnych tego rodzaju oświadczeń. Po pierwsze, proponuje odmienne niż dotychczas proponowane w doktrynie scharakteryzowanie relacji między pojęciem deklaracji a zastrzeżeniem. Po drugie, omawia główne różnice między deklaracjami interpretacyjnymi i zastrzeżeniami oraz aspekty praktyczne ich stosowania. Po trzecie, omawia wszelkie istotne z punktu widzenia prawa międzynarodowego skutki, które deklaracja interpretacyjna może wywrzeć. Ponadto, artykuł ma na celu przyczynienie się do wznowienia dyskusji naukowej na temat deklaracji interpretacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Badania marketingowe często mają za cel zebranie danych ułatwiających wprowadzenie nowego bądź ulepszenie starego produktu lub usługi. Rdzeniem takiego badania jest na ogół odpowiedź na pytanie, które cechy produktu lub usługi są najważniejsze dla potencjalnego nabywcy. Artykuł porównuje wyniki otrzymane w badaniu tego samego zagadnienia za pomocą dwóch różnych podejść - kompozycyjnego i dekompozycyjnego. W ramach podejścia kompozycyjnego porównane zostały także wyniki otrzymane za pomocą dwóch popularnych skal - skali rang i rangowej skali sumowanych ocen. Źródłem analiz były wyniki badania przeprowadzonego wśród reprezentatywnej próby 565 studentów poznańskich uczelni wyższych. (streszcz. oryg.)
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie analizy statusu teorii interpretacji prawniczej, jaki wyłania się z koncepcji przedstawicieli ruchu studiów krytycznych nad prawem (critical legal studies, CLS). Interpretacja prawnicza jest badana przy wykorzystaniu koncepcji hermeneutycznego uniwersalizmu oraz poststrukturalnej filozofii polityki. Analizie poddane zostały koncepcje amerykańskiego filozofa prawa, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli CLS - Duncana Kennedy'ego - jego koncepcja orzekania, teza o niezdeterminowaniu oraz hermeneutyka podejrzeń. Niniejszy tekst stawia tezę, że polityczność prawa - poza przyczynami związanymi ściśle ze strukturą społeczną - uwarunkowana jest również przyczynami leżącymi po stronie podmiotu poznającego. Ten fakt ma kluczowe znaczenie dla określania statusu interpretacji prawniczej.(abstrakt oryginalny)
Ocena dochowania należytej staranności działań podatnika lub płatnika staje się coraz istotniejsza. Zauważalna jest tendencja ustawodawcy do nakładania obowiązku potwierdzenia należytej staranności w odniesieniu do coraz to nowych obszarów normatywnych. Kwestia należytej staranności nie jest jednak oczywista. W wielu przypadkach trudno jest ocenić, jakie działanie podatnika spełni tego typu wymóg. Nie może zatem dziwić chęć formalnego potwierdzenia w ramach interpretacji przepisów prawa podatkowego, czy w danych okolicznościach wymóg należytej staranności jest spełniony. W wielu przypadkach stanowisko organu interpretacyjnego kwestionuje możliwość wydania interpretacji indywidualnej w tym zakresie. Stanowisko to znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie intentio operis jako strategii interpretacyjnej wytworzonej przez sam tekst. Według Umberto Eco ta strategia może być pomocna przy przekroczeniu opozycji pomiędzy intentio operis a niepohamowaną wolnością interpretatora. Pomimo że intentio operis jest konceptem odnoszącym się do tekstów literackich, to wydaje się być interesującym konstruktem do zastosowania w interpretacji prawniczej, zwłaszcza że łączy strukturalny ("jak skonstruowany jest tekst") i pragmatyczny (aspekty komunikacji, takie jak: intencje komunikacyjne autora empirycznego, intencje komunikacyjne reprezentowane przez tekst) punkt widzenia interpretacji tekstu. (abstrakt oryginalny)
20
75%
In the process of real estate evaluation, there are many important elements that should be taken into consideration: for example the type of property which is under evaluation, real estate market analysis, and the selection of appropriate evaluation approaches, methods and techniques. In each of the approaches, different parameters are important. Most importantly, however, is the appropriate selection and identification of real estate characteristics, both physical and economic, as well as the determination of the importance of these qualities so that, when necessary, it will be possible to make the appraisal and select those characteristics which have the greatest impact on value of property. To acquire information about real estate, one can analyze data from multiple sources of information, such as: the land and mortgage register, land and buildings register, local town and country planning, industry data and other. Integrating data from all these sources allows comprehensive and up-to-date knowledge on the assessed property to be developed. One of best sources of data describing the characteristics of real estate is remote sensing. This method offers a high spectrum of information and, therefore, allows a wide range of analyses. As a result, one can obtain highly accurate facts about the property. Remote sensing data, however, are not a panacea for all problems and have some limitations that determine their applicability. This paper describes the possibilities of specifying some characteristics of the property under appraisal based on remote sensing data. For this purpose, the qualitative - quantitative analysis of the four most "common" types of remote sensing data were made, along with determining selected characteristics of 30 properties located in the Warsaw - Bemowo suburb area. The results of this research made it possible to answer the question of whether it is practicable and, if so, to what extent, to use remotely sensed data as the basis for determining the characteristics of a property as well as connecting the types of data to individual properties. The paper focuses on defining the characteristics of two kinds of real estate: land and buildings. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.