Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 135

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Decyzje kierownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Decyzje kierownicze i ich realizacja - konstrukcja schematu badawczego
100%
Czym są procesy decyzyjne? Czy ich zawartość jest tożsama z intelektualną aktywnością ludzi dążących do rozwiązania określonego problemu, czy też jest to pewna kategoria działania całej organizacji? Czy procesy decyzyjne są uwarunkowane głównie intelektualnymi możliwościami osób' je realizujących, czy też zależą od organizacyjnej struktury, przepisów i reguł działania? A może tych uwarunkowań należy szukać w naturze współpracy istniejącej między ludźmi w organizacji lub też oferowanych przez naukę regułach i metodach podejmowania decyzji? 1 Pytania takie można mnożyć zależnie od przyjętego punktu widzenia i tego, co nas w procesach decyzyjnych interesuje. Rozprawa moja dotyczy jednak procesów podejmowania i realizacji decyzji kierowniczych ujmowanych jako zintegrowany wewnętrznie kompleks działań i zjawisk, przez co tym większego znaczenia nabiera prawidłowe określenie perspektywy badawczej.(fragment tekstu)
2
Content available remote Punishment as a Price to Pay
80%
Management meted out punishment to enforce rules and encourage adherence. However, the effectiveness depended on how the employees perceive and interpret the policy. Therefore, it was uncertain how to best achieve the target. The paper tested employees' behavioral responses in two conditions, 1) when employees had to pay fines to employer and 2) when employees had to pay fines to co-workers. Condition one was a typical deterrence policy implemented to punish misconduct in an organization, and condition two tested the behavioral responses to distributive outcomes. Questionnaire was distributed to these employees to investigate perception. The experimental results indicated that employees responded differently to the two conditions, misconduct was significantly reduced in condition two but not in condition one. While employees agreed that the implementation was fair in the two conditions, they did not agree on the punishment outcomes in condition two. The employees perceived paying fines to employer was more acceptable than paying fines to co-workers. Accounting for social norms in the implementation was more successful than formal deterrence. (original abstract)
Podstawową tezą artykułu jest stwierdzenie, że decyzje menedżerskie będące przejawem menedżerskiego zachowania uwarunkowane są zarówno czynnikami egzogenicznymi stanowiącymi kontekst otoczenia organizacji, jak i endogenicznymi determinującymi zachowanie samo w sobie. Czynniki endogeniczne zakorzenione są w socjopsychologicznych aspektach warunkujących charakter zachowania jednostki, również menedżera. Przyjęte do rozważań tło stanowią dwa pojęcia: postawa i zachowanie rozpatrywane w ujęciu dialektycznym. Na tym tle osadzone są determinanty postaw/zachowań w ujęciu dualnym - cechy osobowościowe i właściwości temperamentu. Celem opracowania jest wskazanie, przy zastosowaniu metody analizy literatury i implikacji z niej wynikających, cech osobowościowych i właściwości temperamentu jako jednej z socjopsychologicznych uwarunkowań decyzji (zachowań) menedżerskich, w określonym ujęciu - dialektycznym (postawa i zachowanie). Artykuł ma charakter teoriopoznawczy, a wnioskowanie - dedukcyjny.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wybrane modele interaktywnych systemów wspomagania decyzji
80%
System wspomagania decyzji (SWD) to system komputerowy wspomagający decydenta, dzięki któremu może wykorzystać dane i modele dla rozpoznania, zrozumienia i formułowania problemu, a ponadto może wykorzystać porady analityczne do oceny wariantów rozwiązań i podjęcia decyzji1. Istotną cechą SWD jest interaktywność polegająca na naprzemiennym, wielokrotnym przetwarzaniu informacji przez system komputerowy i użytkownika systemu.(fragment tekstu)
Celem autora była próba usystematyzowania problematyki nastawienia kierownictwa do poziomu utrzymania systemów zarządzania jakością. Autor omówił kolejne typy podejść menedżerów do problematyki zarządzania jakością: podejście ukierunkowane na doskonalenie, na utrzymanie systemu na akceptowalnym poziomie oraz podejście ukierunkowanie na utrzymanie certyfikatu.
W minionym roku po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii rankingu Gazety Bankowej, dochody menedżerów firm "500" okazały się niższe niż rok wcześniej. Skala spadku była znaczna i wyniosła 15 procent.
Celem artykułu jest krótka charakterystyka relacji między: decyzjami podejmowanymi w obszarze outsourcingu, kształtem modelu biznesowego przedsiębiorstwa stosującego outsourcing oraz kształtem granic organizacji. Artykuł podzielony został na trzy główne części. Pierwsza część zawiera opis outsourcingu z perspektywy modelu biznesu. W części drugiej zaprezentowano pokrótce wyniki badań poświęcone granicom organizacji. Trzecia i jednocześnie główna część artykułu zawiera syntetyczny opis propozycji modelu łączącego wymienione trzy kategorie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest teoretyczne przedstawienie sposobów legalnej optymalizacji opodatkowania dochodów przedsiębiorców poprzez wykorzystanie odpowiedniej konstrukcji przepisów prawnych oraz form prawno-organizacyjnych prowadzonej działalności. Przedstawiono także zagadnienia ryzyka podatkowego w kontekście zarządzania podatkami. Artykuł omawia modele teoretycznych form redukcji obciążeń podatkowych, a poprzez to zwraca uwagę na istotną rolę planowania podatkowego i minimalizowania ryzyka przez podmioty gospodarcze. (abstrakt oryginalny)
Porównano zachowania przywódcze menedżerów w Austrii, Republice Czech i Polsce stosując model przywództwa sytuacyjnego Vroom/Yetton. Wyniki analizy pokazują, że zachowania przywódcze w Czechach i Polsce pozostały autokratyczne, mimo zmian społecznych i politycznych w tych krajach.
10
Content available remote Procesy decyzyjne i procesy poznawcze w zarządzaniu przedsiębiorstwem
61%
W artykule starano się przedstawić argumenty przemawiające za koniecznością łącznego rozpatrywania i rozwiązywania problemów decyzyjnych i badawczych (poznawczych) w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a także wskazać możliwe rozwiązania w tym względzie. Najpierw jednak przedstawiono klasyfikację decyzji, aby zidentyfikować te, które wymagają ich podejmowania z pomocą poznania naukowego. Następnie przedstawiono w ujęciu procesowym porządek postępowania decyzyjnego i postępowania poznawczego (badawczego), wskazując na ich zbieżne miejsca. Do przygotowania artykułu wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz własne doświadczenia i spostrzeżenia, wyniesione także z rozmów z menedżerami przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Artykuł analizuje słabości metod strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem. Należy do nich przede wszystkim uproszczony i statyczny obraz otoczenia przedsiębiorstwa. Rozszerzenie tej bazy prowadzi z kolei do zwiększenia liczby parametrów. Najbardziej znaną metodą ekonometryczną jest PISM. Menedżerowie również zmuszeni do prowadzenia długookresowej działalności wolą koncentrować się na doraźnej aktywności, która zapewnia im możliwość wykorzystywania chwilowych okazji, łatwość adaptacji i uzyskanie bezpieczeństwa funkcjonowania firmy. Zarządzanie strategiczne umożliwia jednak kompleksowe spojrzenie na rozwój przedsiębiorstwa.
Artykuł rozważa kwestię zawodności intuicji menedżera przy próbie dokonywania bardzo oczywistej, zgodnej ze "zdrowym rozsądkiem" suboptymalizacji programowalnej sytuacji decyzyjnej. Pretekstem jest opis przypadku występującego w badaniach operacyjnych pod nazwą zamkniętego zagadnienia transportowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia kształtowanie wynagrodzeń kadry kierowniczej najwyższego szczebla, kadry kierowniczej średniego szczebla oraz wynagradzanie pozostałych grup pracowników.
Porównanie dochodów menedżerów w firmach polskich i w firmach międzynarodowych.
15
Content available remote Percepcja i podejmowanie ryzyka przez menedżerów
61%
W psychologii podejmowania decyzji dokonuje się rozróżnienia pomiędzy trzema typami sytuacji: sytuacją pewności, sytuacją ryzyka i sytuacją niepewności [Kozielecki, 1977], [Tyszka 1986]. Decydent działający w warunkach pewności dysponuje kompletnym zbiorem informacji na temat tego, co wydarzy się w przyszłości. Sytuacja ryzyka przeciwnie, wiąże się z koniecznością szacowania prawdopodobieństw występowania różnych stanów rzeczy. Niepewność natomiast oznacza, że decydent nie jest w stanie określić tych prawdopodobieństw. W literaturze ryzyko utożsamiane jest przeważnie z szacowaną niepewnością. Dzieje się tak dlatego, że szacowanie prawdopodobieństw, z jakimi przewidujemy to, co się wydarzy, ma najczęściej charakter subiektywny i obarczony jest różnego rodzaju błędami [Gasparski, 1993]. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest wyjaśnienie roli poznania rozumowego i intuicyjnego w teorii i praktyce zarządzania. W artykule przedstawiono syntetyczny przegląd definicji i sposobu interpretowania pojęcia intuicji. Następnie zaproponowano aparat pojęciowy dotyczący sądów rozumowych, sądów intuicyjnych oraz intuicji jako szczególnego typu umiejętności. W oparciu o czterofazowy model pracy twórczej oraz modele systemu 1 oraz systemu 2 wyjaśniono rolę intuicji w pracy teoretyka zarządzania. Posługując się czterofazowym modelem kompetencji, wyjaśniono rolę intuicji w procesie podejmowania decyzji kierowniczych. W opracowaniu wykazano, że intuicja stanowi kluczową umiejętność zarówno w teorii, jak i w praktyce zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości zawsze należy się liczyć z mniejszym lub większym ryzykiem, związanym z konkurencyjnością celów i nieprecyzyjnością kryteriów oceny. Menedżer podejmujący decyzję musi liczyć się z ryzykiem osobowym, rzeczowym i prawnym. Autor charakteryzuje poszczególne rodzaje decyzji strategicznych i bieżących oraz przedstawia algorytm procesu zarządzania przedsiębiorstwem.
18
Content available remote Decyzje podmiotów gospodarczych w ujęciu ekonomii behawioralnej
61%
Ekonomia behawioralna jest jednym z szybko rozwijających się nurtów współczesnej ekonomii. Celem artykułu jest przybliżenie związków pomiędzy ekonomią a psychologią. Na podstawie przeglądu literatury z zakresu ekonomii behawioralnej i psychologii ekonomicznej dokonano próby zwięzłego opisania wpływu psychologicznych zachowań ludzkich na podejmowane decyzje ekonomiczne i ich skutki. W artykule skupiono się na zaprezentowaniu motywów, jakimi ludzie kierują się, dokonując wyborów ekonomicznych. Przedstawiono wyniki badań nad ekonomią behawioralną w zakresie inwestowania i zarządzania finansami, przeprowadzone wśród różnych grup społecznych. Ukazano nadzieje związane z rozwojem ekonomii behawioralnej jako nowoczesnego narzędzia, wykorzystywanego w tworzeniu stabilnego systemu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
19
61%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji semantycznego Business Intelligence wraz z prezentacją wybranych rozwiązań praktycznych. Przedmiotem rozważań zostały objęte zastosowania znaczników i ontologii w BI oraz semantyczny model Business Intelligence wraz z jego komponentami. Przedstawiono komercyjne rozwiązanie BISM oraz takie projekty, jak MUSING i Extracta. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Model pola swobody decyzyjnej kadry kierowniczej w zarządzaniu przedsiębiorstwem
61%
W niniejszym opracowaniu, za przedmiot zainteresowania przyjęto uwarunkowania bezpośrednio związane z podsystemami organizacyjnym i społecznym przedsiębiorstwa. Są to bowiem obszary, które mogą i powinny być kształtowane i wykorzystywane przez menedżerów w procesach decyzyjnych. Przedmiotem dyskursu jest swoboda decyzyjna, rozumiana jako przestrzeń (pole) możliwości działania (poruszania się, operowania) decydenta w procesie przygotowania i podejmowania decyzji. Przyjęty cel pracy ma charakter poznawczy i sprowadza się do konceptualizacji (w wyniku studiów literatury przedmiotu) istoty rzeczywistej swobody decyzyjnej kadry kierowniczej oraz kształtujących jej zakres uwarunkowań. W artykule przedstawiono kwestie odnoszące się do rodzajów i zakresów owej swobody decyzyjnej. Został zaproponowany model pola swobody decyzyjnej, pozwalający na bardziej kompleksowe i łączne spojrzenie na swobodę decyzyjną z punktu widzenia jej identyfikacji oraz możliwości doskonalenia w celu sprawnego podejmowania decyzji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.