Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 399

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Didactics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
This paper describes, at elementary level, Penney‟s game using the example of two players and a symmetric coin. It also provides a generalization for an unlimited number of players and coins, as an example, not an intuitive aspect of the teaching probability theory.(original abstract)
Przedmiot polityka ekonomiczna ma swój głęboki rodowód. Bez wątpienia uprawiana była od dziesiątków lat, a pewnie i od stuleci. We wszystkich państwach rządzących się samodzielnie zgromadzenia, parlamenty, rządy stanowiły podstawy polityki zewnętrznej i wewnętrznej. Jest oczywiste, iż polityka ta była różna, zależna od rozwoju społecznego i gospodarczego, jego poziomu i tempa od form i sposobów ich uprawiania w poszczególnych państwach. Ogromny wpływ miały poglądy teoretyczne wielkich myślicieli i przywódców. Reasumując, można powiedzieć, że polityka ekonomiczna jest prowadzona w każdym kraju, niezależnie od ustroju politycznego. Jej treść, charakter i cel, jaki sobie wytycza, uzależnione są od warunków społeczno-gospodarczych danego kraju. Formacje społeczno-gospodarcze i ustroje polityczne każdorazowo warunkują i określają sens oraz zadania tejże polityki. (fragment tekstu)
3
100%
W artykule przedstawiono ewolucję badań naukowych i dorobek warszawskiej szkoły ekonomiki transportu. Obchodząca 110-lecie swojego istnienia Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wpisała się na trwałe w tworzenie podstaw teoretycznych funkcjonowania gospodarki i jej sektorów, w tym sektora transportowego uznawanego za "krwiobieg" gospodarczy. Już we wczesnych latach funkcjonowania warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, a następnie SGPiS, problematyka transportu pojawiała się w wykładach z zakresu historii i geografii gospodarczej. W okresie powojennym nauka o transporcie i jego wieloaspektowych problemach ekonomicznych zajmowała coraz więcej należnego jej miejsca w badaniach i dydaktyce. W 1967 roku powstała - założona przez nestora nauk o transporcie prof. Mariana Madeyskiego - Katedra Transportu, która w przyszłym roku obchodzić będzie półwiecze istnienia. Jej roli w rozwoju myśli ekonomicznej w zakresie transportu poświęcono w artykule szczególną uwagę. W SGH drugim silnym zespołem zajmującym się problematyką ekonomiczną transportu były jednostki skupione przy ówczesnym Wydziale Handlu Zagranicznego, obecnie Kolegium Gospodarki Światowej. Obchody 110-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i 70-lecia wyższego szkolnictwa ekonomicznego na Pomorzu Zachodnim są dobrą okazją do podsumowań dorobku warszawskiej szkoły ekonomiki transportu, jako jednego z wiodących ośrodków naukowych w zakresie badania ekonomiczno-finansowych oraz zarządczych aspektów i zjawisk występujących w sektorze transportu i logistyki.(abstrakt autora)
w kontekście głównych wyzwań Przedmiotem zainteresowania niniejszego opracowania są kierunki poszukiwań nauk o zarządzaniu. Dotyczą one kierunków rozwoju własnego jako dyscypliny i dziedziny naukowej, krystalizowania się obszarów, koncepcji badań, a także skuteczności w zakresie procesów nauczania studentów na kierunku "Zarządzanie". Owe poszukiwania osadzone są w warunkach towarzyszących współczesnym przedsiębiorstwom i gospodarce. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono propozycje wykorzystania symulatora inspekcji statku (SuSi) stworzonego przez towarzystwo klasyfikacyjne Det Norske Veritas -Germanischer Lloyd do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie związanym nadzorem nad stanem technicznym statków, problematyką wytrzymałości oraz korozji kadłuba statku. W artykule pokrótce scharakteryzowano prawny obowiązek przeglądów technicznych kadłuba statku oraz poruszono problem wytrzymałości konstrukcji jako jednego z istotnych kryteriów zapewnienia technicznego bezpieczeństwa jednostki. W artykule zestawiono wykaz tematów zajęć dydaktycznych zgodnych z programem studiów na kierunku "Nawigacja" Akademii Morskiej w Szczecinie oraz dopasowano funkcje symulatora SuSi, które mogłyby być wykorzystane do wizualizacji procesu korozji oraz w zapoznawaniu studentów z problemem wytrzymałości konstrukcji kadłuba statku. Zastosowanie symulatora inspekcji statku w procesie dydaktycznym nie tylko pozwala na wzbogacenie wykładów, ale również stanowi znakomite narzędzie za pomocą którego student zapoznaje się z specyfiką pracy na statku. (abstrakt oryginalny)
Wywiad z Profesorem Antonim Rajkiewiczem o podręcznikach i skryptach w zakresie dydaktyki polityki społecznej. Publikacje poddane analizie powstawały od 1948 do 2009 roku. (abstrakt oryginalny)
W roku akademickim 2008/2009 Katedra Matematyki i Cybernetyki rozpoczęła prowadzenie ćwiczeń laboratoryjnych z użyciem programu Matlab. Semestralny kurs zmusza do poczynienia kilku uwag na temat programów nauczania matematyki, w dotychczasowych bowiem kursach pomijane są treści, których znajomość jest konieczna do zrozumienia wyni-ków operacji przeprowadzanych na komputerze w programie Matlab.(fragment tekstu)
In the paper we consider a role which a matrix plays in the educational process of students of economics (as a notion, a symbol of a mathematical operation as well as a numerical tool). We remind that matrices and determinants appear systematically in courses of mathematics and related subjects. They help to model and solve various significant problems of econometrics (wide sense) and operation researches. It is worth noting, howe-ver, that we make use of matrix notation in our lectures on microeconomics and macroeco-nomics. The paper initiates the series of three ―didactical‖ articles devoted to matrices. So it also plays a role of some kind of introduction to the subject. The article may be divided, in a natural way, into two parts, different in character. At the beginning we show and shortly discuss - in an informal manner - selected problems in which matrices ―work‖. The second part is quite different: it is much more formalized. The examples we describe in that seg-ment are formulated in the mathematical language. Intentionally, we have chosen elementa-ry facts taken from standard programmes of ―math‖ for students of economics. According to the plan, we collect them and place under unified label ―Matrices‖. We also have an-nounced some themes which will be considered in the following articles of the series.(original abstract)
Dydaktyka jest częścią procesu kształcenia i wychowania. Jednak, jeżeli cel drogi jest nieznany, to narzędzia są bezużyteczne lub wykorzystywane niezgodnie z celem, czyli nieskutecznie. Inspiratorem tego referatu jest A. Smoluk, który zwrócił moją uwagę na artykuł pt. Pedagogiczne zero Z. Kwiecińskiego. Artykuł ów, bazując na pracach polskich i zagranicznych pedagogów, mówi o kryzysie wychowania i o jego źródle: oto kilka zasadniczych i prowokujących myśli zaczerpniętych z tego artykułu: zostało zagubione człowieczeństwo, czeka nas dalszy regres człowieczeństwa, nastąpił też kres kultury; przeżywamy triumf techniki nad kulturą, kryzys inteligencji - klasy niezdolnej do zmian. Osiągnięcia technologiczne spowodowały zmierzch epoki przemysłowej. Dla młodzieży może to oznaczać trwale niepewną przyszłość i brak motywacji do nauki; stąd: koniec nauki, schyłek ery naukowej. Na czym oprzeć kształtowanie u młodzieży etosu pracy? Czy prawo do pracy nie powinno być podstawowym konstytucyjnym prawem obywatelskim, gwarantowanym przez państwo?. (fragment tekstu)
W pierwszej części pracy zostaną omówione wybrane osiągnięcia prof. Daniela Kahnemana. Przypomnimy klasyczne błędy poznawcze opisane przez laureata Nagrody Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie ekonomii z roku 2002 oraz ich znaczenie wykraczające daleko poza obszar ekonomii. Szczególną uwagę zwrócimy na możliwość wykorzystania idei Kahnemana w dydaktyce kognitywnej. W drugiej części pracy przedstawimy wybrane metody oraz wyniki badań interdyscyplinarnej grupy badawczej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zaprezentowane zostaną wyniki eksperymentu z użyciem eyetrackera SMI 1250 Hz pokazujące aktywność oczu badanych uczniów oraz studentów w trakcie rozwiązywania zadań. Opiszemy wyniki badań dotyczących deklarowanego zainteresowania uczniów szkół średnich nauczanymi przedmiotami oraz planami badanych dotyczącymi podejmowania w przyszłości pracy naukowej. Wskażemy różnice pomiędzy reakcjami oczu badanych osób w trakcie czytania pytań, mierzonymi czasem fiksacji oczu na poszczególnych dystraktorach, a ich ostatecznymi odpowiedziami. Omówimy także różnice w strategiach rozwiązywania problemów pomiędzy grupami nowicjuszy (studentów) oraz ekspertów (doktorantów). (abstrakt oryginalny)
Grę Piwną polecić można zarówno do wykorzystania w szkolnictwie wyższym, jak i w szkołach średnich. Szczególnie dotyczy to jej odmian on-line, dzięki którym przygotowanie zajęć wymaga znacznie mniejszych nakładów pracy i materiałów, zaś same warsztaty z wykorzystaniem komputera zdają się przyciągać uwagę uczniów i studentów znacznie silniej, niż tradycyjna odmiana gry. Jest jednak z internetową Grą Piwną w Polsce jeden, fundamentalny problem. Trudno odnaleźć jej polskojęzyczną wersję. O ile studenci logistyki, w znakomitej większości, posługują się w wystarczającym stopniu przynajmniej jednym z języków, w których najczęściej można ją napotkać - angielskim i niemieckim, o tyle w przypadku uczniów szkół średnich prowadzący raczej skazani są na umieszczanie w zbiorze materiałów właściwego słowniczka. Jak jednak wskazano, zbiór internetowych mutacji Gry Piwnej rozrasta się, wobec czego można mieć nadzieje na rychłą popularyzację również jej polskojęzycznego odpowiednika.(fragment tekstu)
Questionnaire research can be used as a teaching instrument and to measure the impacts of education for sustainable development. This paper presents a case study of a teaching intervention regarding students' perception of operations and (supply) management fragilities, such as dependency on few customers or suppliers; difficult to find employees; and low probability, high impact events for business sustainability. The teaching intervention focused on side effects of innovations, leading to vulnerabilities that can threaten the existence of an enterprise. This research was carried out in the context of the capacity for creating an Early Warning System for small probability, high impact events. The following issues are addressed in the paper: 1). The impact of the teaching intervention on students' perceptions; 2). Differences in perception between non-attending (N = 128) and attending students (pretest N = 139; post-test N = 119).(original abstract)
Artykuł przedstawia argumenty za i przeciw wykorzystywaniu w dydaktyce języków obcych materiałów autentycznych (programy i audycje obcojęzyczne, czasopisma, internet itp.). Autorka stara się odpowiedzieć na pytania: gdzie szukać materiałów autentycznych, jak dokonać ich wyboru oraz jak je opracować.
W opracowaniu przedstawiono zarys historii oraz kierunki rozwoju Wydziału Nauk Ekonomicznych (byłego Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Omówiono kierunki badań oraz przedmioty prowadzone na Wydziale w ujęciu historycznym, od jego powstania po czasy współczesne. (abstrakt oryginalny)
Praktyki studenckie są istotną częścią procesu nauczania, którego zadaniem jest umożliwienie studentom zdobycia kompetencji zawodowych i doświadczenia. Pomimo ściśle określonych efektów uczenia się studenci nie zawsze mogą wykonać wszystkie zadania i zdobyć określone umiejętności. Zakres oczekiwań studentów i różnice, jakie dostrzegają w praktyce, zostały opisane na podstawie przeprowadzonego badania.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Dydaktyka zadaniowa a oczekiwania słuchaczy studiów podyplomowych
76%
Różnorodne są formy kształcenia oraz dostępność studiów, warsztatów, seminariów. Wiedzę, umiejętności oraz kompetencje dorośli mogą zdobywać i doskonalić między innymi na studiach podyplomowych. Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie oceny kierunku studiów podyplomowych "Rachunkowość budżetowa" oraz próba odpowiedzi na pytanie: Jakich standardów nauczania oraz metodyki prowadzenia zajęć oczekują słuchacze studiów podyplomowych? Metodą badawczą była anonimowa ankieta przesłana słuchaczom, którzy byli uczestnikami studiów podyplomowych "Rachunkowość budżetowa", a narzędziem badań były opracowane kwestionariusze słuchaczy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja możliwości zastosowania idei gier edukacyjnych jako narzędzi kształtowania kompetencji społecznych. Kompetencje społeczne zostały zidentyfikowane jako kluczowe elementy powodzenia absolwentów na rynku pracy. Projektując program kształcenia na kierunku Zarządzania WSEI w Krakowie poszukiwano innowacyjnego podejścia stymulującego w większym zakresie studentów do świadomego rozwijania swoich społecznych i budowania stabilnych podwalin pod rozwój zawodowy przez całe życie. Zwrócono się w kierunku idei i mechanizmów gier edukacyjnych i wykorzystano je do kształtowania kierunku studiów. W artykule zaprezentowano wnioski z przeglądu piśmiennictwa naukowego z zakresu gier edukacyjnych, a także zaprezentowano koncepcję programu kształcenia, do którego wykorzystane zostaną różne modele i typy gier edukacyjnych. Wprowadzą one do metod dydaktycznych urozmaicenie, dzięki któremu ma szansę wzrosnąć poziom kształcenia kompetencji społecznych. (abstrakt autora)
19
76%
W przygotowaniu artykułu wykorzystano konwersacyjną sztuczną inteligencję (ang. Conversational Artificial Intelligence): Chat GPT 3,5 i dla porównania wykorzystano również Chat GPT 4. Ponad 95 % treści opracowania stanowią treści generowane przez sztuczną inteligencję. Treść opracowania oparto na założeniu, że przyszłość AI w edukacji i dydaktyce, jako nauce o procesie kształcenia może być zorientowana na indywidualizację tego procesu. Stąd pytanie postawione w artykule: W jakim stopniu sztuczna inteligencja potwierdzi orientację na indywidualizację kształcenia poprzez jej wykorzystanie w procesie dydaktycznym i pracy naukowej z tego zakresu? Odpowiedź AI na to pytanie przedstawia możliwość tworzenia tekstu artykułu przy ścisłej współpracy z Chat GPT 3,5 i Chat GPT 4. Treść artykułu stanowi również inspirację do refleksji dotyczącej możliwości wykorzystania AI w działalności dydaktycznej i naukowej, której podstawą jest proces intelektualny, wyrażonej pytaniem: Czy ułatwienie, pomoc przez sztuczną inteligencję w tym procesie intelektualnym nie może być w dłuższej perspektywie czynnikiem ograniczającym rozwój inteligencji ludzkiej? Odpowiedzi na to pytanie udziela Chat GPT 3,5. (abstrakt oryginalny)
Stan obecny i przyszły marketingu kształtowany jest przez wiele czynników, wśród których znaczące miejsce zajmuje sposób jego nauczania, a tym samym i środki wykorzystywane w tym celu, zwłaszcza materiały dydaktyczne zawierające bezpośrednią wiedzę (literatura marketingowa). Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na pewne słabości literatury marketingowej wykorzystywanej w celach dydaktycznych, bez sformułowania wyraźnej hipotezy badawczej. W pracy do celów analitycznych wykorzystano przede wszystkim popularne przykłady podręczników marketingu, ograniczając się tym samym do wtórnych źródeł informacji i właściwych im metod. Rezultatem jest wstępny zbiór dyrektyw mających na celu ograniczenie negatywnych konsekwencji właściwej tej literaturze często mylącej wielowątkowości i stawianiu sobie jednocześnie kilku celów (trzy w jednym).(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.