Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dyfuzja wiedzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Pomimo rosnącej lawinowo liczby publikacji z zakresu zarządzania wiedzą nadal mamy do czynienia z wieloma barierami jej implementacji w przedsiębiorstwie.Do podstawowych przeszkód wdrażania koncepcji (zarządzania wiedzą) ZW w organizacji gospodarczej należy zaliczyć:- bariery kulturowo-mentalnościowe,- bariery personalne,- bariery strukturalne, bariery techniczne,- bariery produktowe.Dlatego też przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu prac projektowo-implementacyjnych w zakresie ZW należy zdiagnozować oraz zminimalizować siłę oddziaływania powyższych barier. (fragment tekstu)
Punktem wyjścia analiz przedstawionych w artykule jest prezentacja podstaw teoretycznych, na jakich opiera się koncepcja dyfuzji wiedzy, oraz ukazanie specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstw komunalnych. Podstawowym problemem badawczym było prześledzenie przebiegu procesu dyfuzji wiedzy w warunkach wybranego przedsiębiorstwa komunalnego. Rozszerzono go, rozważając następujące kwestie: jakie są zachowania organizacyjne kierownictwa i pracowników weryfikowanej organizacji w kontekście transferu wiedzy oraz jak często wykorzystywane są poszczególne instrumenty dystrybucji wiedzy w analizowanej jednostce komunalnej. Głównymi celami artykułu były: identyfikacja uwarunkowań przebiegu dyfuzji wiedzy w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji SA z uwzględnieniem jej subprocesów i wykorzystywanych w nich narzędzi oraz skonstruowanie na podstawie analizy przypadku modelowego rozwiązania obejmującego poszczególne elementy systemu dyfuzji wiedzy w przedsiębiorstwach komunalnych. Aby rozwiązać podstawowy problem badawczy oraz osiągnąć wyznaczone cele, przeprowadzono studia literatury przedmiotu, stosując metodę analizy krytycznej oraz studium przypadku. Na podstawie rozważań teoretycznych dokonano wstępnej identyfikacji subprocesów dyfuzji wiedzy występujących w spółce komunalnej. Zaprezentowano badania przeprowadzone w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji SA. Zalecenia, jakie sformułowano, są zgodne z charakterystycznymi dla gospodarki opartej na wiedzy ideami prosumeryzmu, społecznej odpowiedzialności biznesu i koopetycji. Biorąc pod uwagę specyfikę przedsiębiorstw komunalnych, opracowano zbiór wytycznych mających sprzyjać doskonaleniu przepływu wiedzy i przyczynić się do stworzenia modelu dyfuzji wiedzy w tego typu organizacjach.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. nr 57
327-341
Autor artykułu przedstawia zagadnienie dyfuzji innowacji i wiedzy jako źródła zmiany i rozwoju gospodarczego. Charakterystyki i analizy zjawiska dyfuzji skupiają się na jego społeczno-kulturowym i ekonomicznym wymiarze. W pierwszej części opracowania, odwołując się do literatury przedmiotu, ukazano złożoność i wieloaspektowość teoretycznych ujęć procesu dyfuzji innowacji. Następnie scharakteryzowano zjawisko dyfuzji innowacji jako ważnego mechanizmu zmian społecznych i kulturowych. W tak zarysowanych ramach teoretycznych dokonano analizy uwarunkowań, dynamiki i efektywności rozprzestrzeniania się innowacji i wiedzy jako instrumentów przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego. Syntetyczną konkluzję teoretycznych analiz i charakterystyk przedmiotowej problematyki stanowi szkicowo nakreślony schemat powstawania i dyfuzyjnego rozprzestrzeniania się innowacji i wiedzy, który może być użyteczny z punktu widzenia polskich przemian modernizacyjnych oraz przyspieszenia rozwoju gospodarczego, zrównoważonego społecznie i terytorialnie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie pojęcia projektu wirtualnego, a w jego ramach wskazanie tradycyjnych obszarów oraz specyficznych elementów budujących jego wirtualną architekturę. Zaprezentowane zostały również źródła pochodzenia wiedzy oraz wskazano kierunki i rodzaje dyfuzji wiedzy w odniesieniu do projektu wirtualnego i jego środowiska.
Istotnym czynnikiem warunkującym pozytywne oddziaływanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych na gospodarkę jest stymulowanie rozwoju własnego potencjału badawczego oraz wzrostu innowacyjności krajowych przedsiębiorstw. Pomiędzy napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych a rozwojem krajowego potencjału technologicznego zachodzą silne sprzężenia zwrotne. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są bowiem podstawowym kanałem międzynarodowego transferu technologii, przyczyniając się tym samym do podnoszenia poziomu techniki w kraju goszczącym. Z drugiej strony prowadzenie własnych badań pozwala zwiększać efektywność dyfuzji wiedzy technicznej oraz pozytywnie wpływa na strukturę napływających inwestycji. Głównym celem artykułu jest przedstawienie bezpośrednich inwestycji zagranicznych jako jednego ze sposobów transferu technologii umożliwiających innowacyjność i konkurencyjność przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W artykule określono stopień rozprzestrzeniania się wiedzy o charakterze przełomowym (wynalazków) pochodzącej z BIZ ulokowanych w Polsce wśród polskich przedsiębiorstw. Analiza dokumentów patentowych przedsiębiorstw pod kątem źródeł cytowanej wiedzy pozwoliła stwierdzić, że BIZ ulokowane w Polsce nie odgrywają kluczowej roli w podnoszeniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Wiedza ucieleśniona w wynalazkach generowanych przez przedsiębiorstwa wielonarodowe mające swą siedzibę w Polsce, stanowi podstawę jedynie 8,38% wynalazków polskich przedsiębiorstw. Ponadto większym napływom BIZ do Polski nie towarzyszy większe oparcie wynalazczości polskich przedsiębiorstw na innowacjach pochodzących z przedsiębiorstw wielonarodowych. (abstrakt oryginalny)
Innovation activity and knowledge diffusion are key development factors in territorial growth poles and crucial, but not enough stressed in the original growth pole theory. In the article thoughts of the authors of the original growth pole theory connected with knowledge and innovation are presented. The original theory is than adjusted to the modern requirements of the knowledge based economy by presentation of the model of territorial growth pole as a system of development factors and analysis of the real impact of theoretical development factors on economic growth based on literature review.(original abstract)
W niniejszym artykule dokonano przeglądu pojęć na temat przepływu wiedzy i wzajemnego uczenia się jako efektu zewnętrznego w miastach, a także zbadano stopień, w jakim organizacja pracy przedsiębiorstw ulega zmianie wskutek pandemii. Przyjęto następujące hipotezy badawcze: a) w sektorze usług dla biznesu zmiana modelu pracy ze stacjonarnego na zdalny lub hybrydowy (łączący tryb stacjonarny i zdalny) jest trwałym efektem pandemii COVID-19, b) zmiana ta negatywnie wpływa na nieformalny przepływ wiedzy. W pracy wykorzystano jakościową metodę opisową odwołującą się do krytycznego przeglądu literatury przedmiotu oraz badania ankietowe. (abstrakt oryginalny)
Rozpowszechnianie wiedzy jest podstawą dla procesów innowacyjnych w biznesie. W polskim handlu detalicznym ekspansja zagranicznych sieci handlowych przyczyniła się do dynamicznego transferu wiedzy w sferze zarządzania procesami kupowania i sprzedawania.W ciągu kilku lat zostały wprowadzone standardy właściwe dla globalnych i międzynarodowych sieci handlowych jako wynik integracji, koncentracji i globalizacji. Handel detaliczny jest sektorem o wysokiej zdolności wdrażania innowacji. W opracowaniu autorki zamierzają zweryfikować zjawiska związane z rozpowszechnianiem wiedzy na przykładzie sieci handlu detalicznego i scharakteryzować jej rolę dla procesów innowacyjnych w nich. A zatem dziedziny związane z rozpowszechnianiem wiedzy w sieciach detalicznych na wybranych przykładach stanowią zakres przedmiotowy opracowania. Jednostkami objętymi badaniami w opracowaniu były wybrane przedsiębiorstwa handlu detalicznego. Analiza włączona do opracowania dotyczy lat 2009-2014, które były okresem niezrównoważonego rozwoju gospodarki (zakres czasowy). Prezentowane wyniki przeprowadzonych analiz dotyczą Polski (zakres przestrzenny). W opracowaniu założono następujące cele o charakterze poznawczym i opisowych: 1. Celem poznawczym proponowanego opracowania jest zidentyfikowanie kluczowych interesariuszy (zewnętrznych), którzy stanowią źródło rozpowszechniania wiedzy dla sieci handlu detalicznego. 2. Celem opisowym opracowania jest wskazanie innowacjizastosowanych przez wybrane sieci detaliczne na podstawie rozpowszechniania wiedzy pochodzących od klientów, konkurentów i dostawców. W artykule założono, że klienci i dostawcy, jak również dostarczyciele rozwiązań informatycznych są głównymi źródłami rozpowszechniania wiedzy, które pozwalają na wdrażanie innowacji. Również konkurenci są ważnym źródłem wiedzy dla innowacji w trakcie stosowania procedur komparatystycznych. Dla celów realizacji założonych celów zastosowano następujące metody badawcze: krytyczną analizę literatury przedmiotu, wyniki własnej metody badawczej dotyczącej wpływu rozpowszechniania wiedzy na procesy innowacyjne w wybranych sieciach handlu detalicznego oraz metodę analizy przypadków (case study), która wskazała najlepsze praktyki marketingowe związane z rozwijaniem innowacji przez sieci handlu detalicznego na podstawie rozpowszechniania wiedzy. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
|
2007
|
nr 96
78-96
W artykule zaprezentowano wielosektorowy model wzrostu, w którym o możliwościach produkcyjnych wyróżnionych gałęzi decydują zgromadzone w nich zasoby kapitału fizycznego i ludzkiego. Zwrócono uwagę na rolę, jaką w procesach produkcyjnych odgrywa wiedza techniczna oraz omówiono pojęcie dyfuzji wiedzy. Następnie zaprezentowano postać modelu wraz z niezbędnymi założeniami, przedstawiono definicję stacjonarnych procesów wzrostu oraz wyznaczono magistralę.
CEL: W artykule zaproponowano trójkątny model zależności między doradztwem biznesowym, zdolnością absorpcji wiedzy i innowacyjnością. Badana jest rola zdolności absorpcji wiedzy w stymulowaniu wpływu doradztwa biznesowego na innowacyjność. METODYKA: Badanie empiryczne prowadzone jest metodą CATI na podstawie danych dotyczących 382 polskich mikro i małych przedsiębiorstw. Zdefiniowano zmienne jakościowe odzwierciedlające korzystanie z doradztwa biznesowego, zdolność absorpcji wiedzy oraz innowacyjność. Zaproponowano wielowymiarowy model dyskretnego wyboru uwzględniający relacje między tymi konstruktami i oszacowano jego parametry. WYNIKI: Wyniki badania empirycznego wskazują, że doradztwo biznesowe w Polsce i podobnych krajach może pomóc firmom we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Zdolność absorpcji wiedzy stymuluje innowacyjność i wpływa pozytywnie na relacje pomiędzy korzystaniem z doradztwa biznesowego a poprawą innowacyjności. Choć częstotliwość korzystania z doradztwa biznesowego jest ważnym czynnikiem w podnoszeniu innowacyjności, to współpraca konsultanta z menedżerem ma większe znaczenie. IMPLIKACJE: Wyniki badania empirycznego wskazują, że kooperacja między konsultantem a osobami zarządzającymi przedsiębiorstwem może pomóc zredukować różnicę w opiniach i zakończyć konflikty wewnątrz firmy. Doradztwo biznesowe okazuje się mieć bezpośredni i pośredni wpływ na innowacyjność. Pośredni wpływ polega na oddziaływaniu na zdolność absorpcji wiedzy, która jest ważną determinantą innowacyjności. ORYGINALNOŚĆ I WARTOŚĆ: Zaproponowano autorski trójkątny model relacji między doradztwem biznesowym, zdolnością absorpcji wiedzy i innowacyjnością. Zaawansowane metody ekonometryczne są wykorzystywane w celu analizy złożonych zależności między wykorzystaniem doradztwa biznesowego, zdolnością absorpcji wiedzy i poprawą innowacyjności. Ponadto wyniki estymacji parametrów modelu ekonometrycznego dostarczają ciekawych rekomendacji dla polityki wspierania rozwoju doradztwa biznesowego w polskiej gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przybliżenie zjawisk dotyczących zarządzania wiedzą w mikroprzedsiębiorstwie w świetle włączenia w budowę Gospodarki Opartej na Wiedzy (GOW). Istotnym czynnikiem warunkującym przekształcenie mikroprzedsiębiorstwa w organizację inteligentną - przedsiębiorstwo wiedzy jest kreowanie procesu dyfuzji wiedzy w tych przedsiębiorstwach. W opracowaniu podjęto próbę modelowego ujęcia procesu dyfuzji wiedzy wewnątrz firm mikro w oparciu o badania własne mikroprzedsiębiorstw. Przedstawione zostały ogólne zarysy koncepcji dyfuzji wiedzy w sektorze mikroprzedsiębiorstw oraz jej elementy. Zidentyfikowano przebieg procesu zarządzania wiedzą oraz czynniki wpływające na dyfuzję wiedzy w ujęciu teorii zasobowej w odniesieniu do badanej grupy przedsiębiorstw, co po- twierdziło przyjęte hipotezy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.