Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dyrektywy EWG
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Omówiono proces tworzenia prawa we Wspólnocie Europejskiej. Przedstawiono schemat powstania dyrektyw i rozporządzeń.
Omówiono zmiany w rachunkowości litewskiej wprowadzone w ostatnich latach, zmierzające do dostosowania jej zasad do normatywów (Dyrektyw) obowiązujących w EWG.
Przedstawiono klasyfikację zasadniczą źródeł prawa wspólnotowego (rozporządzenia, dyrektywy, decyzje, zalecenia i opinie), charakter prawny rozporządzeń i dyrektyw, oraz inne instrumenty wynikające z art.189 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej.
Odliczanie podatku naliczonego od podatku należnego zostało zgodnie z ogólnymi zasadami działania - podatku od wartości dodanej potwierdzonymi przepisami VI Dyrektywy EWG - wprowadzone także w ustawie niemieckiej VAT (UStG). Autor omawia sposób obliczenia podatku, obliczanie podatku od przewozu osób w ramach okazjonalnego transportu autobusami, sposoby przeliczania wartości pobranych w walucie obcej, korektę odliczonego podatku naliczonego oraz tryb opodatkowania.
1 lipca 2013 r. nastąpiła zmiana zasad funkcjonowania rynku wyrobów budowlanych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 (CPR - Construction Products Regulation) z dnia 9 marca 2011 r., ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania tych wyrobów do obrotu i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (CPD - Construction Products Directive). (fragm. tekstu)
Integracja Polski z Unią Europejską wymagała od producentów artykułów żywnościowych wprowadzenia do produkcji systemu bezpieczeństwa żywności HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points). W Unii Europejskiej obowiązek stosowania HACCP przez producentów żywności wynika z dyrektywy o higienie żywności (93/43/EEC), jak również z dyrektyw sektorowych dotyczących różnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dyrektywa 93/43/EEC z 14 czerwca 1993 roku jest dyrektywą obowiązkową dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Oprócz obowiązku stosowania w produkcji zasad HACCP określa również wymogi dotyczące higieny, zakupów, dystrybucji i sprzedaży żywności. (fragment tekstu)
Omówiono proces mający na celu dostosowanie polskiego ustawodawstwa sektora bankowego do ustawodawstwa Wspólnoty Europejskiej.
W przepisach art. 8 ust. 3-5 dyrektywy nr 89/391/EWG są uregulowane różne aspekty dotyczące prawa pracownika do uchylenia się od niebezpieczeństwa przy pracy. Autor przedstawia treść norm prawnych podlegających zrekonstruowaniu z tych przepisów. Następnie rozważa, czy sposób transpozycji wspólnotowej regulacji do polskiego kodeksu pracy, który został przyjęty w ministerialnym projekcie nowelizacji kodeksu z 19 lutego 2008 r., jest właściwy zarówno z punktu widzenia potrzeby usunięcia luki transpozycyjnej, jak i mając na względzie celowość częściowego zmodernizowania dziś już archaicznego ujęcia polskich przepisów kodeksowych o bhp. (abstrakt oryginalny)
Omówiono prawne rozwiązania zabezpieczenia roszczeń klientów banków i instytucji ubezpieczeniowych, które znalazły się w stanie upadłości. Realizację tych roszczeń mają zapewnić w takiej sytuacji dwie instytucje: Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Omówiono szczegółowo ich zadania.
Ustalenie definicji każdej organizacji międzynarodowej, a więc również definicji decyzji podejmowanych w ramach Wspólnot Europejskich, na podstawie których funkcjonuje Unia Europejska jest sprawą skomplikowaną. W artykule dokonano klasyfikacji, omówienia i krótkiej analizy prawnej poszczególnych rodzajów decyzji podejmowanych na terenie UE stosownie do litery prawa Wspólnot Europejskich.
Celem dyrektywy azotanowej jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze wywieranego przez rolnictwo, zwłaszcza takiego, w którym produkcja zwierzęca jest odseparowana od roślinnej. Wymaga ona od państw członkowskich Unii Europejskiej wyznaczenia wód szczególnie wrażliwych na tego typu wpływ, a następnie przyjęcia przepisów dla obszarów leżących w zlewniach tych wód, które by ograniczały zanieczyszczenie środowiska spowodowane nadmiernym ładunkiem azotu pochodzącego z rolnictwa. Mimo znacznego upływu czasu Polska wciąż nie rozwiązała skutecznie tego problemu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł skłania do refleksji nad wprowadzanymi zmianami w polskim prawie bilansowym i podatkowym. O ile nowe regulacje w prawie bilansowym nie wywołują takich emocji jak zmiany w prawie podatkowym, o tyle wymagają innego niestandardowego podejścia do rachunkowości.
Artykuł przedstawia, w jaki sposób podstawowe makroekonomiczne uwarunkowania - otoczenie prawne, ekonomiczne, społeczne i międzynarodowe - wpływają na działalność służb BHP. Przedstawiono normy prawne oraz instytucje które pełnią rolę nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy. Dokonano analizy programów wsparcia dla przedsiębiorstwa, w kierunku poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Na końcu zwrócono uwagę na działania w ramach CSR mające również wpływ na działalność służb BHP. (abstrakt oryginalny)
Autor identyfikuje potrzeby w dziedzinie polityki ochrony środowiska, uwzględniając dostosowanie do wymogów Unii Europejskiej. Polska aspirując do uczestnictwa w strukturach Unii liczyła się z obowiązkiem szerokiego świadczenia usług oraz całkowitego zaspokojenia potrzeb ludności przez sektor gospodarki komunalnej w skali całego kraju. Publikacja odnosi się do problemów związanych z potrzebą planowania w gospodarce wodno-ściekowej, przedstawia ramowe obowiązki gmin w dostosowaniu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej do potrzeb określonych w prawie Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono proces harmonizacji podatków w prawie unijnym. Omówiono prawo wspólnotowe dotyczące wszystkich rodzajów podatków akcyzowych za wyroby tytoniowe, olej mineralne i napoje alkoholowe.
Artykuł dotyczy mających wejść w życie zmian dotyczących funkcjonowania firm inwestycyjnych (MiFID). Dyrektywa o rynkach instrumentów finansowych zastąpi obowiązującą obecnie z dnia 10 maja 1993 r. o usługach inwestycyjnych. MiFID jest kamieniem milowym w ustawodawstwie Unii Europejskiej. Ma na celu rozwój jednolitego rynku papierów wartościowych, regulowanego przez wspólne standardy zapewniające przejrzystość cen na rynkach finansowych, a także ochronę inwestorów oraz podnoszenie świadomości ryzyka i promowanie konkurencji. Dyrektywa definiuje instrumenty finansowe, usługi inwestycyjne oraz ustala zasady prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne odnośnie realizacji zleceń, systemów i procedur wewnętrznych, rejestrowania danych o klientach i transakcjach czy outsourcingu.
Artykuł porusza kwestie związane z polityką turystyczną Unii Europejskiej, które ważne są punktu widzenia krajów członkowskich, w tym i Polski. Przedstawiono ogólne i bezpośrednie działania Unii Europejskiej wpływające na turystykę, co znalazło odzwierciedlenie w aktach prawnych (dyrektywy, decyzje, rozporządzenia) w tym zakresie. Próbowano również przedstawić rozwiązania prawne w obszarze dostosowywania prawa polskiego do wymogów wspólnotowych. Wśród wniosków znajduje się stwierdzenie, że polityka turystyczna na szczeblu unijnym nie zawsze działa poprawnie i w niektórych przypadkach nie ma potrzeby unifikacji rozwiązań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
18
63%
Problem dotyczy przygotowania polskiej ustawy o kredycie konsumenckim i ochronie praw konsumenta, zgodnej z Dyrektywą 87/102/EWG z 22 grudnia 1986 r. Powierzono go urzędowi ochrony Konkurencji i Konsumentów. Omówiono podstawowe pojęcia takie, jak: konsument, kredytodawca. Następnie, uprawnienia konsumenta, oraz problem nadzoru nad instytucjami udzielającymi kredytu.
Artykuł dotyczy dyskusji wokół przepisów bazylejskich o adekwatności kapitałowej. Ogólnie rzecz biorąc Dyrektywa o Adekwatności Kapitałowej (CAD) zobowiązuje banki do korygowania wartością rynkową pozycji w księgach handlowych. Problem sprowadza się jednak do "spotkania się" pojęcia kapitału regulacyjnego i kapitału ekonomicznego. Powinny być one do siebie zbliżone.
Omówiono prawo Wspólnot Europejskich dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. Następnie przedstawiono polskie prawo w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.