Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 212

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dyskryminacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Discrimination and racial injustice towards Blacks have existed among the groups of people since the very beginning of their gatherings as a communication and society. Throughout history, people of colored skin, especially Blacks, were not accepted in the Whites' communities due to the Whites' thought of supremacy over them. Regardless of their positive role and doing manual labor in keeping the wheels of the Whites' industry turning, Blacks were always treated as nonhuman and "clownish" creatures born to serve Whites. African Americans are the main groups of Blacks who suffer from discrimination and racial injustice because they are living among Whites, though segregated from the Whites' society. However, there are many white individuals who do not consider the skin color and treat Blacks as human beings and only humanity and good nature of the people matters to them. Nelle Harper Lee in her masterpiece, To Kill a Mockingbird, written in 1960, introduces three children (Scout, Jem, and Dill) and Atticus, who is Scout and Jem's father, as color-blind characters who fraternize with Blacks as humans without paying attention to their skin color. Therefore, using W. E. B. Du Bois' thoughts- regarding prejudice, discrimination, and racial injustice- in this article it has been tried to investigate Atticus' and three children's color blindness in the case of racism in To Kill a Mockingbird. (original abstract)
Artykuł podejmuje problematykę relacji mężczyzn i kobiet, etnicznie kreowanych przez kulturę muzułmańską. Analiza odmienności postrzegania ról społecznych jest przyczynkiem do dyskusji o kwestii postępowania z mężczyznami muzułmanami w polskich więzieniach. Zasygnalizowano pojawiające się trudności związane z nadrzędną pozycją kobiet funkcjonariuszek wobec skazanych muzułmanów. Postępowanie z więźniem odmiennym religijnie dodatkowo komplikuje system międzynarodowych rekomendacji, które zakładają, iż wykonywanie kary będzie przebiegało w inny sposób niż standardowy, właśnie z uwzględnieniem odmienności religijnej i kulturowej osadzonych. W tym tyglu sprzecznych oczekiwań podjęto analizę poglądów funkcjonariuszy Służby Więziennej na sytuację konfliktogennej relacji. Poddano analizie sytuację problemową, gdy muzułmanin odmawia współpracy z kobietą funkcjonariuszką Służby Więziennej. Zasadniczym celem było poszukiwanie odpowiedzi, czy taka sytuacja wymaga rozwiązania i przerwania tej relacji czy nie? Dodatkowo poszukiwano motywacji, jakie uzasadniają podejmowane decyzje. W wynikach badań zaprezentowano analizę argumentacji 80 funkcjonariuszy więziennych, zarówno wychowawców, psychologów, jak i oficerów ochrony. (abstrakt oryginalny)
Ta "nowa" epoka, zwana "czasem miast" zachęca do dokładniejszego przyjrzenia się procesom związanym z urbanizacją. Jak podkreślają autorzy Sociologie urbaine, "miasto jest zarazem terytorium i populacją, ramami materialnymi i jednością życia kolektywnego, konfiguracją obiektów fizycznych i węzłem relacji między podmiotami społecznymi" (Grafmeyer, Authier, 2015). Przestrzenie miejskie utrzymują w ten sposób skomplikowane relacje z życiem społecznym, które je ukształtowało. Rozmieszczenie grup społecznych na obszarach zurbanizowanych czy usytuowanie infrastruktury służącej obywatelom nie jest dziełem przypadku. Jeśli zatem spojrzeć na miasto jako na odbicie struktur i relacji społecznych, dla których stanowi ono jednocześnie materialne wsparcie, analiza procesów w nim zachodzących dostarcza bogatego materiału do badania takich zjawisk, jak nierówności społeczne czy redystrybucja oraz dostęp do dóbr i usług. Jednym ze zjawisk, które nieodłącznie wiążą się z tworzeniem i funkcjonowaniem miasta, jest dyskryminacja. Termin ten używany zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej stał się w ostatnich latach pojęciem nieodzownym w debacie publicznej we Francji. W dyskusjach o nierównościach społeczno-ekonomicznych, (nie)sprawiedliwości społecznej, wykluczeniu, integracji czy wielokulturowości słowo "dyskryminacja" odmieniane jest przez wszystkie przypadki i nie schodzi z ust polityków, dziennikarzy, jak również przedstawicieli świata uniwersyteckiego. Argumenty, wiedza i statystyki dotyczące tego zjawiska są od lat 80. na bieżąco "dostarczane" przez środowisko uniwersyteckie. Status badawczy dyskryminacji - podobnie jak w sferze politycznej - przybrał charakter "problemu" za sprawą złożoności procesów i mechanizmów, które to pojęcie pokrywa i opisuje (Guillalot, Prévert, 2013).(fragment tekstu)
Decyzja w sprawie Tadao Maruko jest wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), w którego uzasadnieniu wskazano, że dyskryminacja miała miejsce ze względu na orientację seksualną. Zauważono, że choć państwa członkowskie mają swobodę w ustalaniu sytuacji prawnej osób tej samej płci pozostających w związkach, muszą brać pod uwagę konsekwencje określonego ukształtowania tych stosunków. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Lokalna ocena mocy dyskryminacyjnej zmiennych
100%
Metoda k najbliższych sąsiadów pomimo swej prostoty daje w niektórych zastosowaniach zaskakująco dobre rezultaty. Jednym z jej atutów jest w naturalny sposób rozwiązany problem dyskryminacji wielu klas. Poważną wadą natomiast jest wrażliwość na zmienne nieistotne. Zmienne takie powodują tu gwałtowny spadek dokładności klasyfikacji. K. Kira i L.A. Rendell oraz I. Kononenko zaproponowali kryterium doboru zmiennych dedykowane metodzie k najbliższych sąsiadów. Praktycznym problemem stosowania ich algorytmu jest wybór parametrów: liczby iteracji, liczby najbliższych sąsiadów, wartości progowej ważności zmiennych. W artykule podjęto dyskusję nad tym problemem. Algorytm poddany będzie empirycznej weryfikacji, gdzie wykorzystane będą zbiory rzeczywiste z dołączonymi zmiennymi bez mocy dyskryminacyjnej(abstrakt oryginalny)
W społeczeństwach współistnieją grupy dyskryminujące wybrane kategorie osób oraz grupy dyskryminowane. Liczne badania pokazują, iż sytuacja kobiet na rynku pracy jest trudniejsza niż sytuacja mężczyzn, co może dowodzić tego, że kobiety są grupą dyskryminowaną w stosunku do mężczyzn w sferze pracy zawodowej. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie grup, które mogą być zainteresowane dyskryminacją kobiet w sferze pracy zawodowej i przyczyn takiej dyskryminacji oraz przyczyn samodyskryminacji, bowiem kobiety godzą się na pracę, w której nie mają takich samych warunków, jak mężczyźni. (abstrakt oryginalny)
Po proklamowaniu 11 marca 1990 roku powstania niepodległego państwa litewskiego, polscy działacze samorządowi, gdzie ludność polska stanowi większość (rejony wileński i solecznicki) podjęli decyzję o utworzeniu Polskiego Narodowościowo-Terytorialnego Samorządu Okręgu Wileńszczyzny w składzie Litwy. Na początku 1991 roku, w sytuacji zagrożenia wywołanego ograniczoną interwencją wojsk radzieckich władze litewskie zaakceptowały ideę polskiej autonomii na Wileńszczyźnie. Po nieudanym puczu nastąpiła jednak antypolska nagonka medialna, a we wrześniu 1991 roku doszło do rozwiązania dwóch wybranych w powszechnych wyborach polskich samorządów w rejonie wileńskim i solecznickim. Doszło też do wielu antypolskich incydentów. Władze państwowe Rzeczypospolitej zachowały bierność wobec zagrożenia praw Polaków na Wileńszczyźnie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono jedną z taktyk ustalania cen produktu (dobra lub usługi) w poszczególnych segmentach rynku w zależności od konkretnych okoliczności sprzedaży tego produktu (dobra lub usługi), zwaną różnicowaniem cen bądź dyskryminacją cenową. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na zasadniczej kwestii związanej ze skutkiem, jaki wywołuje unijna zasada niedyskryminacji. Za wstępne założenie badawcze uznano, że głównym celem rozszerzania zakresu jej skuteczności, z czym mamy do czynienia w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości, jest przede wszystkim chęć ochrony ofiar dyskryminacji, a dopiero w następnej kolejności eliminacja sytuacji, w której podmioty dyskryminujące unikają odpowiedzialności z tego tytułu. Warto się ponadto zastanowić, jakie mogą być konsekwencje przyjętej w orzecznictwie koncepcji, iż tytułowa zasada wywołuje bezpośrednie skutki zarówno wertykalne, jak i horyzontalne. W rezultacie w pierwszej części artykułu przedstawiono rozwój orzecznictwa dotyczącego bezpośredniego skutku zasady niedyskryminacji. Następnie szczegółowo omówiono przełomowe w tym zakresie rozstrzygnięcie w sprawie Cresco Investigation GmbH (C-193/17). Wreszcie analizie poddano przyczyny, zakres oraz możliwe skutki podejścia, zgodnie z którym na unijną zasadę niedyskryminacji można się powołać wprost przed sądami krajowymi również w kontekście sporów między podmiotami prywatnymi. Natomiast we wnioskach końcowych wskazano ewentualne dalsze tendencje rozwojowe w zakresie bezpośredniej skuteczności unijnej zasady niedyskryminacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule podejmuje się rozważania sześciu mini przypadków, w oparciu o rozprawy sądowe, związanych z dyskryminacją i odwetem. Przypadki są prezentowane jako materiały szkoleniowe dla menedżerów w celu uniknięciu niewłaściwych zachowań i wykroczeń. Autorki zakładają, że przez zapoznanie się z najgorszymi praktykami, menedżerowie uczą się unikania złych zachowań oraz poprawiają umiejętności zarządcze w kierunku etycznego postępowania. (abstrakt oryginalny)
Dyskryminacji jest jednym z głównych problemów na rynku pracy. Może dotyczyć takich cech jak płeć, wiek, rasa, narodowość lub poglądy polityczne oraz religijne. Autorka skupiała się na różnicach w wynagrodzeniach, ze względu na płeć. W pierwszej części podała pełną charakterystykę znaczenia wynagrodzenia dla pracowników. Drugą część poświęciła opisaniu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn na rynku pracy w Polsce. Badanie zrealizowała na podstawie danych GUS za lata 1997-2002.
Making use of EU-Labour Force Survey data, the authors estimated logistic regressions with a maximum likelihood method and found that gender unemployment risk was largely explained by human capital, marital status, receiving financial support, job experience and gender discrimination in both Poland and the Czech Republic. The gender unemployment risk gap amounted to 8% and 10% in Poland and the Czech Republic, respectively. Although the impact of marital status was significant and considerable, married women in the Czech Republic benefited from their marital status on average three times less than men in the Czech Republic, and men and women in Poland. In both countries only women aged below 30 were 'rewarded', while women beyond 50 years of age were penalized in terms of unemployment risk. As opposed to that, men up to 60 years old have their unemployment risk reduced all else equalled. The authors argue that this form of possible discrimination in some respects is a better measure of injustice than the commonly used pay gap and it constitutes an alternative dimension of 'gender inequality'. The results can contribute to better targeted policies against discriminatory practices by enhancing the career paths demanded in the labour market and by breaking the stereotypes rooted in the cultures of Polish and Czech societies.(original abstract)
13
Content available remote Zarządzanie różnorodnością wynikiem zmian w zarządzaniu zasobami ludzkimi
75%
Artykuł traktuje o problematyce zarządzania różnorodnością. Omówione zostało pojęcie zarządzania różnorodnością, korzyści i profity płynące z jego stosowania. Temat niniejszego artykułu ujęty został w kontekście zmieniającego się otoczenia, doby globalizacji i internacjonalizacji przedsiębiorstw. Celem artykułu jest identyfikacja działań umożliwiających kształtowanie wielokulturowej organizacji, która działa elastycznie w dynamicznym otoczeniu, w której stosuje się zarządzanie wiedzą i której członkowie mają zdolność myślenia strategicznego. Postawiono tezę, że różnorodność występująca w organizacji wielokulturowej może być źródłem przewagi tej organizacji nad organizacją monokulturową. Przewagę tę można pojmować jako potencjał rozwojowy, tendencję postępową, zdolność uzyskiwania przewagi konkurencyjnej, elastyczność i umiejętność dokonywania transgresji. Warunkiem osiągnięcia tego sukcesu jest umiejętne zastosowanie strategii, które umożliwiają kształtowanie organizacji wielokulturowej oraz kładzenie szczególnego nacisku na "miękkie" aspekty zarządzania. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Marginalization of Young People in Society
75%
Modern society has a lot of issues which require immediate interference from the side of state policy and government. Special place among these problems takes the process of marginalization of young people which is caused by deformation of state and public institutions, destruction of social, cultural, ideological and political bases of life, loss of value orientations. Stereotypical presumptions about people, coupled with prejudiced views concerning specific religions and their followers, are dangerous with respect to the influence that these stereotypes can have on progress towards social integration and community cohesion. Research conducted on youth show that experiences of poverty, homelessness, racism, unemployment, abuse, addiction, gender preference and so on generally determine marginalization but not necessarily. The notion of social exclusion and social marginalization are enlighten in the paper and propositions for development of effective policy strategies to prevent marginalization are presented. This article deals with analyzing the determinants of social exclusion, ideology of marginalization, educational marginalization. (original abstract)
Rozpatrywanie zagadnienia nierówności społecznych w polskim systemie ubezpieczeń społecznych jest obecnie szczególnie istotne ze względu na stale zwiększającą się liczbę świadczeniobiorców. Konieczność funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych zapewniającego osobom niezdolnym do samodzielnego zaspokajania ich potrzeb materialnych w przypadku starości, choroby, macierzyństwa, śmierci jest oczywiste, jednak stosowane w nim rozwiązania mogą budzić wątpliwości co do ich formy i zakresu. Artykuł jest próbą zdiagnozowania, w jakim zakresie i w jakich elementach systemu występują przypadki dyskryminacji, które powodują powstawanie nierówności społecznych. W części pierwszej tekstu scharakteryzowane zostały mechanizmy funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Część druga prezentuje ewolucję zmian w tym systemie w ostatnich kilkunastu latach, a w części ostatniej opisano przypadki dyskryminacji w funkcjonowaniu polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. W zakończeniu zawarte są propozycje zmian korygujących wadliwe rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
The establishment of fair European research area with a view to gender equality is one of the main requirements of Europe 2020 Strategy. In that context the paper presents selected results of a study of the gender balance in the higher education and science in Bulgaria. Problems concerning the position of the country in the European map of gender equality in the two academic sectors and especially the level of gender segregation are treated. Three intrinsic problems are identified - horizontal segregation by fields of science, tendency towards men leaving the public research sector, and substantial vertical segregation by academic and leading positions. (original abstract)
17
Content available remote Polityka Unii Europejskiej na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji
75%
Omówiono programy i działania Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i promocji równego traktowania oraz instytucje powołane do monitorowania realizacji polityki UE i polityk krajowych.
Celem artykułu jest eksploracja postrzegania praktyk geodyskryminacji w handlu internetowym przez polskich młodych konsumentów, na podstawie źródeł wtórnych danych i zadań o charakterze mystery shopping, osadzonych w kwestionariuszu internetowym (n=405), z debriefingiem w postaci wywiadów grupowych. Konsumenci doświadczają wielu form dyskryminacji w transgranicznych sklepach internetowych. Niektóre formy są bardziej dotkliwe, włączając odmowę sprzedaży albo przymus użycia drogich form płatności lub dostawy/zwrotu. W tekście omówiono postrzeganie takiej geodyskryminacji. Ogólnie konsumenci odczuwają dyssatysfakcję w takich sytuacjach (przekierowanie jest postrzegane jako najbardziej łagodna forma, a odmowa sprzedaży - jako najbardziej opresyjna), jednak nie czują się dyskryminowani. Implikacje praktyczne obejmują sugestie dla konsumentów, jak uniknąć niektórych problemów lub niepotrzebnych kosztów, a także dotyczą polityki konsumenckiej. Implikacje społeczne koncentrują się na efektach dyskryminacji konsumentów ze względu na miejsce zamieszkania, przez odmowę dostępu do niektórych produktów lub usług, co w efekcie może prowadzić do braku zaspokojenia potrzeb i suboptymalnej alokacji zasobów konsumentów. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Przeciwdziałanie dyskryminacji w Polsce - wybrane aspekty polityki państwa
75%
W artykule przedstawiono wybrane aspekty polityki równościowej polskiego państwa. Omówiono obowiązujące regulacje prawne, zadania instytucji powołanych do wdrażania zasady równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji oraz najważniejsze programy i działania instytucjonalne.
20
Content available remote Dyskryminacja i nierówne traktowanie jako zjawisko społeczno-kulturowe
75%
W artykule zaprezentowano zjawisko dyskryminacji i nierównego traktowania z perspektywy społeczno-kulturowej. Autorzy przytoczyli definicje dyskryminacji, wskazując na zakresy znaczeniowe tego terminu. Opisali przyczyny dyskryminacji, jej przejawy i konsekwencje społeczne oraz możliwe środki zaradcze. Ponadto podjęli próbę odniesienia pojęcia dyskryminacji do innych terminów z zakresu socjologii, filozofii i prawa.
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.