Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dywergencja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Konwergencja mediów stanowi przedmiot zainteresowania medioznawców od lat osiemdziesiątych XX w. Jednakże to dopiero przełomowa książka Henry'ego Jenkinsa Kultura konwergencji. Zderzenie starych i nowych mediów wywołała falę publikacji, konferencji i dyskusji nad tym zjawiskiem, stawiając pytania o zakres pojęcia, typologie i prowadzone dotąd badania. Celem artykułu jest odpowiedź na pytania: na czym polega konwergencja oraz jakie jej typy wyróżnia się w refleksji medioznawczej. Przedstawione zostały źródła i historia pojęcia, jak również stan badań nad tym zjawiskiem oraz poszczególne konteksty i wymiary konwergencji. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1 (51)
397-408
Kapitał ludzki jest ważnym czynnikiem determinującym rozwój i wzrost gospodarczy, spełnia również kluczową rolę w procesie kreacji nowych rozwiązań innowacyjnych oraz dyfuzji już istniejących. Kraje Unii Europejskiej są zróżnicowane pod względem poziomu rozwoju gospodarczego, a wspólna polityka inicjowana na szczeblu europejskim ma na celu między innymi zmniejszenie istniejących różnic pomiędzy krajami. Celem niniejszego opracowania jest sformułowanie odpowiedzi na pytanie, czy występuje konwergencja kapitału ludzkiego w krajach UE-28 w kontekście realizowania zaleceń zawartych w strategii Europa 2020 w obszarze edukacji. W artykule postawiono hipotezę badawczą, że w krajach UE-28 występuje sigma konwergencja kapitału ludzkiego w obszarze edukacji. Realizację celu opracowania oparto na analizie statystycznej, która objęła okres od 2006 do 2016 roku. Dane wykorzystane do badań pochodzą z baz danych Eurostatu.(abstrakt autora)
Struktura instytucjonalna strefy euro była pomyślana jako zabezpieczenie przed nieodpowiedzialną polityką fiskalną rządów. W rzeczywistości, z wyjątkiem Grecji, to nie rządy lecz banki komercyjne podejmowały nieodpowiedzialne decyzje, które zachwiały stabilnością finansową strefy euro. Kryzys bankowy i recesja spowodowały gwałtowny wzrost zadłużenia rządów. Wcześniejsze boomy kredytowe przyspieszyły natomiast proces różnicowania się konkurencyjności gospodarek wewnątrz strefy euro. W efekcie kraje strefy euro podzieliły się na nadwyżkowe, których gospodarki charakteryzuje chroniczna słabość konsumpcji, prowadząca do nadmiaru oszczędności krajowych i dużych nadwyżek handlowych, oraz deficytowe, w których wysokie tempo wzrostu akcji kredytowej i konsumpcji były przyczyną malejącej stopy oszczędności i utrzymywania się dużych deficytów w obrotach handlowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3 (46)
27-37
Kluczowymi, ale mało rozpoznanymi przeszkodami postępów konwergencji są na rynku mediów problemy z pomiarem oraz opór kulturowy dziennikarzy. To w ich konsekwencji konwergencja jest dynamicznym procesem w którym większośćć firm medialnych pragnie uczestniczyć i uczestniczy, ale w ograniczonym wymiarze. Konwergencja w medialnej, zwłaszcza dziennikarskiej praktyce ogranicza się bowiem często, jak wskazują badania amerykańskie, do krzyżowej promocji, a podziały na dziennikarzy prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych pozostają trwałe mimo technologicznych zmian pozwalających na ich zniesienie. (abstrakt oryginalny)
Porównanie dysproporcji wydajności pracy w rolnictwie zwykle prowadzi się na poziomie krajowym. Prowadzone badania dotyczą zwykle państw tzw. starej Unii i państw nowo przyjętych. W wyniku tak przeprowadzonych analiz i efektu agregacji tracone są informacje o rzeczywistej skali zróżnicowania na poziomie regionalnym. W pracy zaproponowano analizę na poziomie NUTS 2 dla wybranych państw Unii Europejskiej celem ukazania ich wewnętrznego zróżnicowania pod względem wydajności pracy oraz zmian zachodzących w badanym okresie. Stwierdzono także, że należałoby określić rozkład, jakim charakteryzuje się wydajność pracy w rolnictwie w regionach. Wymagałoby to zastosowania bardziej zaawansowanych metod statystycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest konstrukcja dwubiegunowego modelu wzrostu gospodarczego z przepływami inwestycyjnymi. Model ten bazuje na neoklasycznym modelu wzrostu gospodarczego Roberta Solowa oraz na elementach grawitacyjnego modelu wzrostu gospodarczego zaproponowanego przez Katarzynę Mroczek, Tomasza Tokarskiego i Mariusza Trojaka. W dwubiegunowym modelu wzrostu gospodarczego zakłada się, iż pomiędzy dwoma typami gospodarek (nazywanych umownie gospodarkami bogatymi i biednymi) występują przepływy inwestycyjne. W związku z tym proces akumulacji kapitału rzeczowego w każdej z gospodarek jest zarówno rezultatem inwestycji krajowych, jak i inwestycji zagranicznych. Ponadto przyjmuje się także założenie, że poziom wydajności pracy w danej gospodarce zależy nie tylko od poziomu jej technicznego uzbrojenia pracy, ale również od poziomu technicznego uzbrojenia pracy gospodarki, z którą łączą ją pewne zależności ekonomiczne.W pracy analizuje się długookresową równowagę modelu wzrostu zarówno ze względu na istnienie punktów stacjonarnych (steady stare) układu równań różniczkowych, jak i ze względu na stabilność nietrywialnego punktu stacjonarnego. Zbadano również ekonomiczne właściwości punktu długookresowej równowagi modelu, przedstawiono skalibrowane parametry modelu oraz podano ścieżki wzrostu podstawowych zmiennych makroekonomicznych w wybranych wariantach symulacji numerycznych.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest próba usystematyzowania zjawiska dywergencji zachowań konsumentów. Rozważania skupione zostaną wokół problematyki rynku turystycznego, jako przykładu rynku, na którym mogą zachodzić omawiane zjawiska. Na złożonym rynku turystycznym analiza procesów wynikających z tych procesów jest ważna z uwagi na możliwość indywidualnego podejścia do kompleksowego produktu turystycznego. Artykuł ma charakter przeglądowy, a główną metodą badawczą jest kwerenda literatury. Autorki dokonują przeglądu pojęć zjawiska dywergencji i dokonują usystematyzowania podejść wielu autorów. Zjawisko dywergencji prezentowane jest bowiem w ujęciu ogólnym, psychologicznym (tzw. myślenie dywergencyjne), a także w odniesieniu do procesów rozwoju regionalnego. Rzadziej zjawisko to omawiane jest w odniesieniu do zjawisk rynkowych. Autorki skupiają się właśnie na tym ostatnim podejściu, wykorzystując analizę rynku turystycznego, jako rynku, na którym istnieją warunki zachowań dywergencyjnych konsumentów. Cechy produktu turystycznego powodują występowanie zachowań dywergencyjnych w ramach usług świadczonych przez dany podmiot turystyczny. Jednocześnie mogą występować również zachowania konwergencyjne, czyli przeciwstawne do zjawisk dywergencyjnych (na przykład konwergencja wobec usługi noclegowej i dywergencja wobec usługi gastronomicznej danego przedsiębiorstwa hotelowego). W sytuacji nabywania gotowych pakietów, zachowania dywergencyjne nie zdarzają się tak często, jak w przypadku indywidualnego zestawiania usług przez konsumenta, który traktuje produkt turystyczny w ujęciu produktu obszaru. Omawiane procesy współistnieją ze zjawiskami charakteryzującymi współczesny rynek turystyczny po stronie popytu: prosumpcją, indywidualizacją oraz wirtualizacją konsumpcji. Zjawiskiem warunkującym te procesy jest globalizacja. (abstrakt oryginalny)
8
100%
|
|
nr 3
213-221
Ocena wzajemnego podobieństwa finansowych szeregów czasowych jest jednym z problemów, w którym kwestia właściwego doboru metody analitycznej zaznacza się bardzo wyraźnie. Z reguły problem ten sprowadzany jest do analizy korelacji - co nie zawsze prowadzi do właściwych rezultatów. Często są to oceny wręcz sprzeczne ze wizualną obserwacją lub wiedzą ekspercką. Powodów takiego stanu rzeczy można upatrywać zarówno we właściwościach samej miary korelacyjnej i jej adekwatności do analizowanych danych, jak również w aspekcie metodologicznym przeprowadzanego badania. W niniejszym artykule zaproponujemy alternatywne rozwiązanie oparte na miarach dywergencji, w szczególności dywergencji Bosego-Einsteina. Przeprowadzone eksperymenty na poglądowych danych symulowanych potwierdzają użyteczność zaproponowanych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Konwergencja czy dywergencja mechanizmów wsparcia sektora rolnego?
100%
Prowadzona od kilku dekad dyskusja wokół przekształceń w polityce wsparcia sektora rolnego, zarówno w ujęciu regionalnym jak i globalnym, koncentruje się także na problemie konwergencji wielkości wsparcia. W artykule analizujemy różne podejścia do procesów konwergencji, w tym także ujęcie β-konwergencji i σ-konwergencji, oraz polityki wsparcia, wyznaczonej wielkością transferów zgodnie z metodologią OECD, w odniesieniu do jednego aktywnego zawodowo w rolnictwie. Badania obejmowały lata 1986-2006 i dotyczyły grupy państw o zróżnicowanym poziomie rozwoju gospodarczego. Mimo występujących przesłanek będących efektem procesów liberalizacji i globalizacji gospodarki światowej, w tym porozumień w obszarze rolnictwa osiągniętych w ramach WTO, nie uzyskano potwierdzenia hipotezy o absolutnej konwergencji wielkości transferów. Można natomiast mówić o ograniczonym charakterze występowania analizowanego zjawiska. Wskazuje to na fakt, iż w procesie globalizacji sektora rolnego nadal kluczowe znaczenie odgrywają polityki krajowe państw dominujących na rynku światowym (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
5-20
Celem badań była ocena regionalnego zróżnicowania efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw prywatnych w Polsce. Podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie: Czy regionalne różnice w poziomie efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw prywatnych w Polsce pogłębiają się, czy są niwelowane? Na podstawie przeprowadzonych analiz sformułowano następujące wnioski. Regionalne zróżnicowanie efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw prywatnych w Polsce w latach 1999-2008 nieznacznie się zmniejszyło, nadal utrzymuje się jednak na poziomie średnim. Przyczyną tego jest bardzo zróżnicowana dynamika zmian zachodzących w tym zakresie w poszczególnych województwach oraz równolegle następujące procesy konwergencji i dywergencji wewnętrznej województw. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Interwencjonizm Unii Europejskiej a problem dywergencji gospodarek państwowych
84%
Artykuł zawiera ocenę dotychczasowych form interwencjonizmu w kontekście realizacji głównych celów Unii Europejskiej. W pierwszej części dokonano analizy najważniejszych celów UE i narzędzi ich realizacji. Następnie przeprowadzono analizę efektywności tych działań w wybranych krajach przyjmując za kryteria trendy wzrostu PKB i PKB p.c., rozwój eksportu oraz wpływu tych czynników na wzrost długu publicznego p.c. W końcowej części dokonano krytycznej oceny dotychczasowych form interwencjonizmu w UE, konkludując, że należy zmienić model interwencjonizmu. We wnioskach zaproponowano dwa główne założenia do nowych modeli alokacji zasobów w Unii Europejskiej dające większe szanse na odwrócenie procesu dywergencji wewnątrz UE. (abstrakt oryginalny)
12
84%
Potencjał rozwojowy to zdolność regionalnego systemu gospodarczego do samorozwoju, bogacenia się i wypracowywania za pomocą własnych zasobów konkurencyjnych, ulepszonych albo innowacyjnych produktów, usług i wiedzy. Analiza potencjału rozwojowego regionów to temat często podejmowany w pracach naukowych. Stanowi on również przedmiot wielu ewaluacji. Badanie tej problematyki nasiliło się po 1993 roku, w konsekwencji działań Unii Europejskiej na rzecz polityki spójności.(fragment tekstu)
|
|
nr 2
18-38
The negative effects of the last financial and economic crisis as seen in the deterioration of the state of public finances of the eurozone Member States highlighted weaknesses in the present institutional system. The fact that structural reforms have stopped, as well as unfavourable demographic changes, make the convergence processes and the growth of eurozone economies slow down. Increasing divergence with regard to trade balance deficits, budget deficits, investments and private savings is a significant limiting factor here. The aim of this paper is to answer the question as to whether the present situation of the eurozone economies is of a convergent or divergent nature. For this purpose the following have been analysed and assessed: the last financial crisis' consequences for eurozone countries; basic indicators related to the EU Member States' macroeconomic situation; domestic economies convergence/divergence in the eurozone - in relation to other Member States; increased divergence of regional development within a country, the so-called regional divergence; criteria of convergence; macroeconomic factors and - as mentioned before - the listed indicators resulting from the research method adopted. The method of study in this paper was the analysis of the risk of the eurozone's macroeconomic imbalance on the basis of the three-gap model. Results of the analysis showed significant imbalances within individual economies in terms of all the above mentioned parameters. This analysis showed the increasing trend related to eurozone divergence. (original abstract)
Wiele badań przeprowadzonych w Polsce wskazuje, że wśród regionów kraju (rozumianych jako jednostki NUTS 2, czyli województwa) występuje dywergencja gospodarcza, oznaczająca zwiększanie różnic w poziomie rozwoju gospodarczego wewnątrz Polski. Realizacja polityki spójności od 2004 r., której podstawowym celem jest zmniejszanie dysproporcji regionalnych, nie spowodowała dotychczas konwergencji województw. Powstaje pytanie, czy konwergencja taka w ogóle jest możliwa? W celu odpowiedzi na nie w artykule dokonano symulacji tempa wzrostu PKB per capita województw do roku 2020 w kilku wariantach. Wyniki pokazują, że gdyby założyć rozwój województw zgodny z historycznymi trendami, to konwergencja nie zostanie osiągnięta. Podobnie pesymistyczny wniosek towarzyszy analizom tworzonym na podstawie wyników modeli zakładających wykorzystanie środków unijnych(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
251-274
Motivation: One of the most important dimensions of socio-economic development in democratic countries with market economies remains economic freedom. In this context, it is worth assessing the evolution of economic freedom in 11 countries of Central and Eastern Europe and South-Eastern Europe: Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Estonia, Hungary, Lithuania, Latvia, Poland, Romania, Slovenia, Slovakia during the period of institutional transformations in 1996-2022. Aim: The aim of the article is to present the results on correlation, s-convergence and s-divergence, as well as a multidimensional comparative analysis in the field of economic freedom. In order to conduct comparative analyzes, the economic freedom indexes published by The Heritage Foundation in Washington and Wall Street Journal will be used. They measure 12 quantitative and qualitative aspects grouped around the four pillars of economic freedom: Rule of Law - property rights, government integrity, judicial effectiveness; Government Size - government spending, tax burden, fiscal health; Efficiency regulators - business freedom, labour freedom, monetary freedom; Open Markets - trade freedom, investment freedom, financial freedom. Results: The obtained results allow us to assess the generally positive changes in economic freedom in its 12 partial and 1 general aspects in relation to each country separately, as well as in relation to the group of countries that joined the European Union after 2003. They are a significant supplement to the knowledge about creating economic freedom in 11 post-socialist countries in the years 1996-2022.(original abstract)
16
Content available remote Dywergencja rozwoju regionalnego w krajach UE po 2000 roku a polityka spójności
84%
Artykuł zawiera statystyczną analizę skali konwergencji regionalnej w krajach UE w latach 2000-2011. W odróżnieniu od okresów wcześniejszych, obecnie dochodzi do wzrostu polaryzacji rozwoju regionalnego w zdecydowanej większości państw. Polityka spójności nie spełnia więc swojej wyrównawczej funkcji na poziomie członków UE. Porównania dynamiczne zmian dysproporcji są metodycznie poprawne, natomiast w artykule znajduje się obszerne uzasadnienie ograniczonej porównywalności stanu dysproporcji regionalnych różnych państw. Powodem jest delimitacja regionów dla potrzeb NUTS oraz jej zmiany.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu analizę zjawiska dywergencji gospodarczej Polski i Ukrainy z perspektywy dynamiki bilansów płatniczych obu krajów. W artykule zakłada się, że różnice w ścieżkach rozwoju gospodarczego znajdują odzwierciedlenie w przepływach bieżących i finansowych, które są rejestrowane w bilansach płatniczych. Testowanie potencjalnych determinant dywergencji gospodarczej pomiędzy Polską a Ukrainą wynikających z ich bilansów płatniczych zostało oparte na jednowymiarowych regresjach liniowych. Badanie przeprowadzono na podstawie rocznych danych pozyskanych z Banku Światowego (WDI) za lata 1995-2001. Stwierdzono istotny pozytywny związek między dynamiką dywergencji gospodarczej między Polską a Ukrainą a dynamiką (i) otwartości handlowej, (ii) sald handlu i usług, (iii) transferów kapitałowych, (iv) zobowiązań z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz (v) aktywów z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Dynamika różnic w rachunkach pierwotnych i wtórnych między obydwoma krajami była z kolei ujemnie skorelowana z poziomem dywergencji między Polską a Ukrainą. Większe różnice między PKB Polski i Ukrainy wystąpiły pomimo pogarszającego się stanu rachunku pierwotnego w Polsce i pomimo dużego napływu transferów bieżących odnotowanych na rachunku wtórnym na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena poziomu rentowności sprzedaży przedsiębiorstw prywatnych w Polsce w układzie województw oraz stanu regionalnego zróżnicowania w tym zakresie. Wyniki przeprowadzonych analiz, podsumować można następująco. W latach 1999-2010, poziom rentowności sprzedaży przedsiębiorstw prywatnych w Polsce, wzrósł średnio trzykrotnie, a regionalne zróżnicowanie w tym zakresie znacząco się zmniejszyło. Potwierdzeniem tego jest malejąca wartość współczynnika zmienności, która obniżyła się z poziomu 37% w 1999 r., do poziomu 18% w 2010 r. Dynamika zmian zachodzących w poszczególnych województwach była jednak bardzo zróżnicowana. W konsekwencji tego, w zbiorowości województw obserwowano równolegle zachodzące procesy konwergencji i dywergencji wewnętrznej, w tym również o charakterze marginalizacji. Procesy o takim właśnie charakterze zaobserwowano na przykład w województwie lubelskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy zachowania proekologiczne konsumentów na rynku turystycznym wynikają ze świadomości ekologicznej i stałości prezentowanych poglądów, czy zmienności (dywergencji) zachowań, wpływu grup społecznych i krótkotrwałej mody. W części teoretycznej omówiono zagadnienie świadomości ekologicznej oraz dywergencji i konwergencji zachowań ze szczególnym uwzględnieniem rynku turystycznego. W części empirycznej, na podstawie zogniskowanego wywiadu grupowego, dokonano diagnozy zachowań proekologicznych respondentów i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. Zauważono wysoką świadomość ekologiczną badanych oraz mało odniesień do dywergencji zachowań. Badani wykazują raczej konwergencję w zachowaniu dotyczącym przyszłości środowiska.(abstrakt autora)
|
|
nr 1
163-183
L'objectif de l'article est de décrire et d'évaluer l'évolution de la liberté économique dans les pays d'Amérique du Sud3 et de l'Union Européenne4 dans les années 1996-2022. La base d'inférence sont les coefficients de liberté économique publiés depuis 1995 par The Heritage Foundation à Washington et Wall Street Journal pour 184 pays à travers le monde. L'analyse comparative est effectuée par pays et en trois sous-groupes, qui sont : les pays d'Amérique du Sud, les pays européens qui ont rejoint l'Union européenne avant 2003 (EU1) et après 2003 (EU2). Dans la recherche empirique, les méthodes d'analyse de corrélation, σ-convergence, σ-divergence et analyse comparative multivariée sont utilisées. Le programme R et les packages dtw et dtwclustsont sont également appliqués. En conséquence, une évaluation approfondie de l'évolution de la liberté économique a été réalisée dans les 41 pays évalués, ainsi que séparément dans les trois groupes de pays analysés. Il a été montré qu'en termes de liberté économique, les pays de la EU1 l'emportent sur les pays de la EU2 et d'Amérique du Sud. En conclusion on présente remarques générales sur la relation entre les étapes des changements dans la liberté économique et les réformes institutionnelles visant une démocratisation plus complète des pays et le développement d'une économie de marché moderne.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.