Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 120

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dzielenie się wiedzą
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Jak największa skuteczność i efektywność procesu szkoleń i rozwoju to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi dzisiaj muszą mierzyć się firmy. Okazuje się, że w wykorzystywaniu różnych - tradycyjnych i elektronicznych - metod przekazywania wiedzy i doskonalenia kompetencji kluczowe znaczenie ma personalizacja i indywidualizacja procesu nauki. (fragment tekstu)
2
Content available remote Kultura dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwie rodzinnym
100%
(...) jako cel artykułu wyznaczono udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można, a jeśli tak - to jak, stworzyć kulturę dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwie rodzinnym? Opracowanie powstało na podstawie przeglądu literatury i składa się z trzech zasadniczych części oraz zakończenia. W pierwszej kolejności wyjaśniono istotę dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwie rodzinnym. Następnie dokonano identyfikacji pozytywnych efektów tego procesu, kolejno scharakteryzowano cechy kultury dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwie rodzinnym. W zakończeniu zaś wskazano na konieczność przeprowadzenia pogłębionych badań w diadzie kultury organizacyjnej firm rodzinnych - dzielenia się wiedzą. (fragment tekstu)
W pracy udało się ustalić, że dzielenie się pojedynczą porcją informacji jest przez przedsiębiorstwo uznawane za efektywne, gdy porcja ta przynajmniej raz będzie pobierana w danym okresie. Ponadto wykazano, że można zdecydowanie podnieść efektywność dzielenia się wiedzą, stosując podejście opisane wzorem, czyli weryfikować informacje tylko na żądanie pytających.W toku dalszych prac nad modelem planuje się rozszerzyć go, aby objął perspektywę wszystkich ekspertów firmowych, a nie tylko jednego, oraz zrezygnować przynajmniej z części założeń. Przedmiotem badań będzie także prognoza dynamiki tworzenia nowych odpowiedzi oraz ich odsłon w czasie. Ostatecznym celem jest stworzenie modelu rynku wiedzy w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
4
Content available remote Re-Visited two-factor Herzberg theory in the process of knowledge sharing
75%
The article presents the utilization of Herzberg's Two-factor theory in the process of knowledge sharing. As knowledge is a key factor in determining the competitiveness of an organization, it is therefore necessary to discover how employees could be motivated to share their knowledge or what they know more willingly. The theory states that psychological hygiene factors don't necessarily contribute to increased motivation. The author prompts for motivators and social identification with prosocial traits of the hired personnel. Although Two factor theory holds certain limitation it is still presents the value in offering solutions in knowledge sharing processes. (original abstract)
Celem pracy było przedstawienie potencjału i możliwości doradztwa w procesie łączenia nauki i potrzeb rolników w zakresie innowacyjnej wiedzy. Rolę doradztwa w tym procesie ukazano na przykładzie transferu wiedzy w zakresie proekologicznych praktyk, powstałych dzięki badaniom i eksperymentom prowadzonym w gospodarstwach demonstracyjnych. Materiałem badawczym były dane pierwotne i zastane zebrane za pomocą odpowiednich kwestionariuszy przy wykorzystaniu metody indywidualnych wywiadów pogłębionych oraz metody ankiety. Stwierdzono, że doradztwo rolnicze w Polsce odgrywa bardzo istotną rolę w systemie wiedzy i informacji rolniczej. Umożliwia transfer wiedzy do praktyki rolniczej oraz zapewnia rolnikom stały dostęp do usług doradczych (bezpłatnych i płatnych). Współpraca rolników z doradcami ma charakter trwały, w przeciwieństwie do współpracy z naukowcami, która ma charakter sporadyczny. Respondenci wskazali na wiele źródeł, z których czerpią wiedzę i pozyskują ważne informacje. Najczęściej były to: internet, szkolenia, kursy, indywidualne dyskusje, porady oraz czasopisma popularne i naukowe. Jak wynika badań, to właśnie doradcy rolni zatrudniani w ośrodkach doradztwa oraz ośrodki doradztwa rolniczego stanowią zasadniczy łącznik między sferą nauki a praktyką rolniczą. Doradcy rolni przekazują rolnikom bieżące informacje, wskazują z jakich źródeł można skorzystać, gdzie szukać ważnych informacji, skąd pozyskiwać wiedzę, a także w jaki sposób ją zastosować. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie krótkiej syntezy międzykulturowych badań poświęconych problematyce organizacyjnych zachowań obywatelskich (OCB) i dzielenia się wiedzą. Punktem wyjścia była analiza kontekstów badawczych: teoretycznego i empirycznego w obszarze tej problematyki. Międzykulturowe badania potwierdzają istotny wpływ wymiarów organizacyjnych takich zachowań obywatelskich, jak: altruizm, uprzejmość, zachowania sportowe, sumienność, cnota obywatelska na efekt dzielenia się wiedzą. Jednym z walorów artykułu jest aktualny przegląd literatury przedmiotu. Poza tym w tekście zostały wskazane nisze tematyczne i potencjalne kierunki dalszych polskich badań, potrzebnych zarówno ze względu na teoretyczny, jak i praktyczny aspekt zarządzania(abstrakt oryginalny)
Dzielenie się wiedzą jest jednym z aspektów szerszej koncepcji jaką jest zarządzanie wiedzą. Problematyka oceny dzielenia się wiedzą jest istotna, gdyż zarówno nadawca, jak i odbiorca wiedzy kalkulują, czy opłaca się im uczestniczyć w procesie dzielenia się wiedzą w organizacji, mając na uwadze własne korzyści, jakie mogą czerpać z takiego działania, oraz koszty, jakie muszą ponieść. Celem opracowania jest prezentacja praktyk stosowanych w procesach dzielenia się wiedzą oraz zidentyfikowanie mierników wykorzystywanych do oceny dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwach świadczących usługi informatyczne. Wyniki badań empirycznych w ujęciu ogólnym i z podziałem na małe, średnie i duże przedsiębiorstwa wskazują na wagę kierunków i wyzwań w zarządzaniu dzieleniem się wiedzą. Rozważania teoretyczne i analiza danych empirycznych rozwijają dotychczasowe badania z zakresu zarządzania dzielenia się wiedzą stosownie do zmian zachodzących w otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym przedsiębiorstw oraz wytyczają kierunki dalszych badań w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano koncepcję opartej na technologii wiki platformy internetowej, mającej służyć wymianie wiedzy pomiędzy menedżerami różnych atrakcji turystycznych oraz między ekspertami dziedzinowymi (z instytucji badawczych, edukacyjnych i doradczych) a tymi menedżerami, a także ułatwiać kontakt z dostawcami specjalizującymi się w określonych nowych technologiach. Proponowana platforma zostanie zrealizowana w ramach projektu międzynarodowego BalticMuseums: Love IT!(abstrakt oryginalny)
Wstęp: Praca ma celu rozszerzenie znaczenia i stosowania poza strukturę sieci teorii zależności aktywności ekonomicznych od czynników socjalnych. Wcześniejsze badania dotyczące analizy sieci w dużej mierze koncentrowały się na zagadnieniu decentralizacji struktury sieci i wpływu tego procesu na działanie poszczególnych jej członków. Niemniej każdy członek łańcucha dostaw jest elementem zcentralizowanej struktury sieci. Zcentralizowana firma odgrywa przywódcza rolę w całej takiej strukturze. Dlatego też łańcuch dostaw jest siecią zcentralizowaną z powodu istnienia firmy przywódczej. Istnieje takiego typu firmy w sieci ma wpływ na wyniki działalności. Celem tej pracy jest określenie wpływu formalizmu, będącego wynikiem zcentralizowania łańcucha dostaw, ba poziom zaufania w obrębie tego łańcucha oraz możliwości organizacji wykorzystania zasobów tego łańcucha do uzyskania wykorzystania optimum zasobów. Metody: W oparciu o wcześniej stosowane podejście używające analizy sieci socjalnych, zastosowano metodologię analizy sieci socjalnych do zgromadzenia danych dotyczących połączeń i relacji w obrębie łańcucha dostaw. Przy użyciu modelu Exponential Random Graph Model [ERGM] opracowano losowo szukający algorytm dla rozwiązywani problemu optymalizacji relacji sieci. Exponential Random Graph Modeling [ERGM] to metoda statystyczna służąca kształtowaniu procesów generatywnych, tworzących sieci socjalne. W metodzie tej, zarówno połączenia nieparzyste jak i dwójki węzłów sieci są modelowane poprzez użycie postaci wykładniczej analogicznej do regresji logistycznej. Wyniki: Uzyskane wyniki badań wskazują, że centralizacja ma negatywny wpływ na poziom zaufania w łańcuchu dostaw. Firmy umieszczone w różnych częściach łańcucha dostaw zyskują w różny sposób z relacji socjalnych w obrębie tego łańcucha. Zasoby firmy musiałyby być przesunięte, aby uzyskiwać benefity wynikające z różnej pozycji w strukturze sieci. Wnioski: Wyniki uzyskane na podstawie analizy statystycznej sieci wskazują na ciekawe zależności w obrębie strukturalnych form, mający wpływ na zaangażowanie w formalnej strukturze łańcucha dostaw. Im dana firma znajduje się wyżej w sieci łańcucha dostaw w odniesieniu do formalnych połączeń i relacji, tym jest mniejsze prawdopodobieństwa, że będzie traktowana z zaufaniem przez innych członków danej sieci. W konsekwencji, należy wysunąć wniosek, że ze wzrostem pozycji w zcentralizowanej sieci, zaufanie do danej firmy maleje. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu było opracowanie modelu badawczego opisującego zależności zachodzące między czynnikami determinującymi dzielenie się wiedzą, procesem dzielenia się wiedzą a dualnością innowacyjną. Wprowadzanie innowacji eksploracyjnych i eksploatacyjnych w tym samym czasie uznano za szczególny rodzaj zdolności innowacyjnych przedsiębiorstwa. Następnie zaproponowano klasyfikację czynników kształtujących proces dzielenia się wiedzą oraz uznano proces ten za mechanizm tworzenia dualności innowacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw coraz większego znaczenia nabiera wiedza oraz procesy zarządzania i dzielenia się nią. Działania w tym obszarze wdraża coraz więcej firm. Także firmy rodzinne zwracają coraz większą uwagę na procesy dzielenia się wiedzą, które realizowane są wewnątrz firm oraz na płaszczyźnie firma-klienci-otoczenie-inne firmy rodzinne, gdyż dostrzegają znaczenie dzielenia się wiedzą dla ich rozwoju i konkurencyjności. Niniejsze opracowanie przedstawia ten proces na przykładzie wybranych działań z obszaru dzielenia się wiedzą realizowanych w polskich firmach rodzinnych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Podejście relacyjne w zarządzaniu wiedzą
75%
W warunkach konkurencji opartej na kreatywności, przedsiębiorstwa poszukują innych źródeł przewagi na rynku. Przejawem tych procesów jest ewolucja koncepcji zarządzania wiedzą. Zmiany widoczne są w teorii i w praktyce działania. Wiedzę częściej postrzega się jako relację a nie zasób. Procesy dzielenia się wiedzą są przykładem podejścia relacyjnego w zarządzaniu wiedzą. Artykuł ma charakter teoretyczny. Wykorzystano przeprowadzone studia literaturowe. Celem artykułu jest wskazanie na istotę zmian w zarządzaniu wiedzą, ich uwarunkowań oraz przedstawienie dynamicznego schematu postępowania dającego szansę wzrost zaangażowania pracowników w procesy dzielenia się wiedzą. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto rozważania dotyczące problematyki dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwach oraz zarządzania zielonym łańcuchem dostaw. Zaprezentowano podstawy teoretyczne dotyczące istoty i specyfiki stosowanych w tym zakresie praktyk. Następnie przedstawiono wyniki badań empirycznych, których celem było określenie stopnia zaawansowania praktyk w obszarze dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwach działających w Polsce, z uwzględnieniem jego zróżnicowania w zależności od wielkości badanych podmiotów oraz rodzaju prowadzonej działalności. Dokonano ponadto oceny zaawansowania wybranych praktyk zarządzania zielonym łańcuchem dostaw oraz porównania jego poziomu w zależności od stopnia intensywności dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwach. Z przeprowadzonych badań wynika, że intensywność dzielenia się wiedzą statystycznie istotnie wpływa na zróżnicowanie zaawansowania wszystkich analizowanych praktyk zarządzania zielonym łańcuchem dostaw. (abstrakt oryginalny)
One of the common challenges exist throughout Europe is to compiling knowledge ready for practice. A key element for development and progress is distributing and sharing the knowledge. With sharing of knowledge is related a number of issues, such as trust (the not surprising conclusion that people who trust one another are more willing to share information than those who do not), risk taking, wellbeing (increasing has an incremental effect on knowledge sharing behavior). Knowledge sharing behavior is affected by the complex interplay of well-being, social capital tendency and organizational culture. Authors have been used a fsQCA (fuzzy set Qualitative Comparative Analysis) as a methodological concept to examines the impact of identified behavior on the level of knowledge application in local level organization. This type of technique is ideal for this study for two reasons: on the one hand, in order to analyze whether identified behavior in organizations enables knowledge sharing or not. The second aspect regards the size of the sample. The advantage of this method is that it allows researchers to work with medium-sized samples. This type of technique allows a detailed analysis of how causal conditions contribute to a particular result, and is based on a configurational understanding of how a combination of causes leads to the same series of results. Based on a survey and interview of local level organisations in Poland involved in rural areas development, this study has examined the relationship between the impact of identified behavior on the level of knowledge application in local level organization. The findings reveal that the presence of regular meetings and openness, low level of subjective risk of losing position in the organization, presence of platform for sharing information and the care of the young workers determines the level of application of knowledge in organizations and community. (original abstract)
15
Content available remote Zarządzanie wiedzą w organizacjach z wykorzystaniem e-technologii
75%
Celem opracowania jest wskazanie czynników wpływających na efektywność zarządzania wiedzą w organizacjach w kontekście użycia e-technologii z uwzględnieniem różnic pokoleniowych. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problem identyfikacji relacji pomiędzy strukturą organizacyjną a procesem dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwie. Ustalono, że świadome i odpowiednie modelowanie struktury organizacyjnej ma istotne znaczenie dla usprawnienia przepływów wiedzy w organizacji, a tym samym może stanowić wsparcie dla uczestników procesu dzielenia się wiedzą. Na podstawie badań przeprowadzonych na próbie 100 reprezentantów z przedsiębiorstw wysokich technologii wykazano, że na zamianę wiedzy indywidualnej w zespołową i organizacyjną sprzyjająco wpływa przede wszystkim wysoka elastyczność i sieciowość struktury organizacyjnej, zaś hamująco - wysoka centralizacja i formalizacja. Z kolei specjalizacja jest najbardziej niedookreślonym atrybutem strukturalnym, a jej wąski lub szeroki stopień zarówno sprzyja, jak i hamuje proces dzielenia się wiedzą w organizacji.(abstrakt oryginalny)
Firms around the world have are struggling to find new ways to accomplish growth, profitability and competitiveness. This has become a tough objective considering the pressures of a globalized economy. Mergers, acquisitions and joint ventures are the common ways to accomplish firm growth. Anyhow, creating growth from within the organization is still a difficult goal to reach. This article discusses the role of HRM practices and organizational culture leading to enhancement of entrepreneurial practices. In particular it concentrates on factors impeding corporate entrepreneurship behaviours.(original abstract)
Celem artykułu jest analiza koncepcji free revealing na tle otwartych innowacji jako sposobu kształtowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem roli użytkowników we współtworzeniu innowacji. Zidentyfikowano dotychczas kilka modeli tworzenia innowacji opierających się na koncepcji free revealing, które uwzględniają bezpłatne ujawnianie i dzielenie się innowacyjnymi rozwiązaniami także wśród konkurujących ze sobą firm. Bezpośrednia komunikacja przedsiębiorstw z użytkownikami ma wpływ na innowacyjność podmiotów gospodarczych, a w konsekwencji prowadzi do osiągania przewagi konkurencyjnej. W artykule zastosowano metodę krytycznej analizy literatury. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Knowledge Sharing Processes in Small and Medium Enterprises
75%
Celem artykułu jest analiza procesów dzielenia się wiedzą w małych i średnich przedsiębiorstwach w perspektywie zarządzania wiedzą. Jego osiągnięcie pozwoli wskazać, jakie narzędzia działające na polskim rynku małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystują do dzielenia się wiedzą. Nowoczesne narzędzia informatyczne są stosowane tylko przez 30% małych i średnich przedsiębiorców. Najczęściej wykorzystywanym narzędziem jest e-mail. Proces dzielenia się wiedzą ma kluczowe znaczenie dla inicjatyw zarządzania wiedzą w firmach funkcjonujących w zmieniającym się środowisku i uzależnionych od innowacji niezbędnej do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Poprzednie badania dotyczące zarządzania wiedzą w małych i średnich przedsiębiorstwach wykazały wiele różnic w porównaniu z dużymi firmami. Małe i średnie przedsiębiorstwa zazwyczaj kładą większy nacisk niż większe firmy na zarządzanie wiedzą ukrytą, a kanały komunikacji w małych i średnich przedsiębiorstwach częściej mają miejsce między firmami, a nie wewnątrz organizacji. Dlatego w artykule przedstawiono narzędzia do dzielenia się wiedzą. Uzasadnieniem podjęcia badań jest próba wypełnienia luki badawczej w obszarze procesów dzielenia się wiedzą w kontekście małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku polskim, gdyż główny nurt badawczy w obszarze procesów dzielenia się wiedzą jest analizowany przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Knowledge Sharing Behaviors in Virtual Teams - Results of Empirical Research
75%
Purpose: Working in virtual teams and realizing projects through ICT tools has become the usual way of collaboration, especially across knowledge workers. Therefore this paper has two research objectives. The first objective is to verify to what extent the virtuality level is correlated with knowledge sharing behaviors. The second objective is to verify to what extent methods of management projects are correlated with knowledge sharing behaviors in virtual teams. Methodology: To achieve research objectives empirical research was conducted. Based on the previous research, the online survey was designed. The survey was filled out by 336 members of virtual teams. They worked using ICT tools and realize technology projects in the IT industry. Collected data were analyzed by IBM SPSS Imago Pro to test hypotheses. Findings: The correlation between the level of virtuality and knowledge sharing behaviors did not confirm. The hypothesis that methods of project management are correlated with knowledge sharing behaviors in virtual teams was partly supported. Research limitations: Research was conducted in technology teams in the IT industry. Virtual team members only from European companies have taken part in the research. Practical implications: Results can be useful to manage virtual teams not according to overall beliefs but scientific evidence. Based on the results it is possible to identify which variables for knowledge sharing behaviors in virtual teams are significant and which are not. Originality/value: Only a few studies have explored knowledge sharing in a virtual context. This paper supports scientific evidence of the level of virtuality and methods of managing projects concerning knowledge sharing behaviors as not discovered in earlier research.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.