Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Elastyczność organizacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zdolność przedsiębiorstw do przetrwania w nieustająco zmiennym otoczeniu może być wykreowana przez model przedsiębiorstwa elastycznie dostosowującego się do ciągłych i nieprzewidywalnych zmian zachodzących w otoczeniu. Celem niniejszego artykułu jest opracowanie ogólnego modelu wiedzy jako koncepcji integrującej poszczególne jej obszary w odniesieniu do elastycznej organizacji.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Czynniki kształtujące elastyczności mikroprzedsiębiorstwa
100%
Celem artykułu jest przeanalizowanie czynników oddziałujących na elastyczność mikroprzedsiębiorstwa. Naturalnym kontrapunktem dla określenia powyższych czynników jest zestawienie cech mikro i dużego przedsiębiorstwa, co pozwoli na uchwycenie i uwypuklenie pozytywnych i negatywnych aspektów elastyczności mikrofirmy(fragment tekstu)
|
|
nr 2
400-410
W artykule podjęto próbę szukania odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób elastyczność jest w stanie sprzyjać osiąganiu sukcesu przez organizację? Dokonując analizy ram koncepcyjnych obu pojęć zauważono, iż elastyczność jako właściwość organizacji stała się sposobem na jej dynamizowanie w warunkach turbulentnego otoczenia, dopuszczając możliwość osiągania różnych celów/priorytetów konkurencyjnych. To właśnie działania uelastyczniające pozwalają na uzyskiwanie efektów na zasadzie trade off zastępując dotychczas możliwe efekty na zasadzie trade up.
Wprowadzono pojęcie organizacji zwinnej. Przedstawiono wyniki badań dotyczące zwinności firm przeprowadzone wśród 1562 respondentów – przedstawicieli kierownictwa przedsiębiorstw z wielu branż. Wskazano na związek między uczeniem się organizacji a elastycznością.
W artykule omówiono elastyczność struktury organizacyjnej jako kierunek poszukiwań rozwiązań strukturalnych. Przedstawiono przykład modelu elastyczności dla funkcji grupowania stanowisk w jednostki organizacyjne.
|
2022
|
z. 163
213-224
Purpose: To draw attention to the special role of organisational culture in shaping the overall strategy of an organisation, under conditions of uncertainty that are difficult to predict, caused among other things by changes taking place in the environment. Design/methodology/approach: The study is based on a critical analysis of the literature on the subject and, due to the topical character of the subject, continues the author's research in the area of organisation's operating under uncertainty. Findings: The considerations presented in this paper have shown that under conditions of uncertainty resulting, among other things, from a very dynamic changing environment, the application of the right type of organisational culture will allow the organisation and employees to find their way more quickly in a difficult situation, i.e. one where unknown and unconscious unknowns arise. Practical and social implications: Organisational culture is an effective means of acting as a link between the whole organisation and giving employees a sense of stability while facilitating the functioning of the organisation under conditions of uncertainty. The conditions of uncertainty in which the organisation finds itself mean that, along with a change of strategy, managers should decide to change or modify the organisational culture geared towards the new strategy and to facilitate faster adaptation by employees Originality/value: The study highlights the vital importance of organisational culture in shaping strategy under conditions of uncertainty. The greater the uncertainty, the more justification there is for flexible organisational cultures, characterised by a high tolerance for uncertainty and allowing employees to be autonomous and act independently.(original abstract)
7
Content available remote Kulturowe uwarunkowania elastyczności organizacji
75%
|
|
nr 63
132-141
Celem opracowania jest przedstawienie uwarunkowań kulturowych polskich przedsiębiorstw jako ograniczenia osiągnięcia elastyczności. Problem ten jest bardzo istotny we współczesnym świecie biznesu, w którym szybkie zmiany są podstawowym czynnikiem sukcesu. Rozważane w artykule zagadnienia i sformułowane wnioski powstały na podstawie studiów literatury przedmiotu oraz dostępnych w literaturze przedmiotu wyników badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zestawienia wyrózników małego przedsiębiorstwa oraz skonfrontowano je z cechami, jakimi powinna się odznaczać organizacja elastyczna.
9
75%
Celem postawionym przed niniejszym opracowaniem jest oszacowanie kosztu zmiany w poziomie elastyczności przedsiębiorstwa. Wykorzystując metodę badawczą studium przypadku udało się wypreparować sytuację, w której można oszacować kosztu zmiany elastyczności przedsiębiorstwa na skutek zmiany w otoczeniu. Prezentowana w studium przypadku zmiana interpretacji przepisów dała możliwość zidentyfikowania kosztu elastyczności przedsiębiorstwa TUI AG. W dalszej kolejności analizowana sytuacja staje się asumptem do zabrania głosu w dyskusji na temat relacji elastyczność - efektywność organizacji.(fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano się na zasobach wiedzy oraz ich znaczeniu dla elastyczności organizacji. Szczególną uwagę poświęcono kwestii nadmiaru zasobów wiedzy. Opisano również wpływ otoczenia organizacji na jej elastyczność.
11
Content available remote Ocena elastyczności księgarń internetowych wg modelu cyklu aktywności klienta
75%
W obliczu nieustannych zmian w otoczeniu elastyczność jest bardzo pożądaną cechą każdego przedsiębiorstwa. Elastyczność w odniesieniu do organizacji bada się w wielu ujęciach, jednakże jej rozpoznanie w odniesieniu do przedsiębiorstw sektora e-commerce jest bardzo słabe. Sektor e-commerce charakteryzuje się dynamicznym wzrostem, stając się coraz ważniejszą częścią krajowej gospodarki. Celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie oceny elastyczności wybranych księgarni internetowych w oparciu o model cyklu aktywności klienta wg podejścia wskazanego przez Yan Jin i Ngozi Oriaku [2013, ss. 1126-1128]. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie dotyczące zasobów ludzkich w organizacji w odniesieniu do elastyczności organizacji. Scharakteryzowano istotę, cele, modele marketingu personalnego oraz koncepcję personalnego marketingu mix.
Celem niniejszej publikacji jest przeprowadzenie analizy celowo dobranych produktów, będących przedmiotem obrotu na rynku mechanizacji rolnictwa. Badanie realizowane będzie pod kątem udziału kosztów pracy w całkowitym koszcie ich wytworzenia. W kontekście realizacji powyższego celu za zasadne uznano dokonanie systematyzacji definicyjnej w zakresie pracy, której wykonanie implikuje możliwość wytworzenia określonej części lub podzespołu. W dalszej części opracowania autorzy zaproponują metodę ustalania kosztów danej czynności wytwórczej i przedstawią jej zastosowanie na praktycznym przykładzie. Zaimplementowanie metody analizy wyrobu pod kątem udziału kosztów pracy w całkowitym koszcie jego wytworzenia pozwoliło na przeprowadzenie badania, kluczowego z punktu widzenia przyjętej przez autorów hipotezy badawczej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2 (20)
103-122
W artykule przedstawiono zagrożenia dla przedsiębiorstw działających w warunkach globalizacji, wskazując na potrzebę wykorzystywania pojawiających się w otoczeniu szans. Celem artykułu jest podkreślenie znaczenia elastyczności, jako instrumentu zmniejszania ryzyka i niepewności oraz jako zdolności organizacji do proaktywnego działania w otoczeniu konkurencyjnym. Zwiększeniu elastyczności i wykorzystaniu szans w zmiennym otoczeniu sprzyja działanie w sieci, w tym o charakterze układów outsourcingowych. Sukces outsourcingu procesów produkcyjnych zależy od uzyskanego efektu synergii kapitałów ludzkich i strukturalnych wykorzystanych przez partnerów outsourcingowych w warunkach wzajemnego zaufania. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie literatury przedmiotu, autor przeanalizował i porównał istotę trzech różnych definicji elastyczności organizacji: metodę opartą na analizie DEA (data envelopment analysis), metodę opartą na deklarowanym poziomie elastyczności i metodę badania elastyczności firmy przez zintegrowany wskaźnik ogólnej elastyczności przedsiębiorstwa. Na zakończenie autor podał własną propozycję metody oceny elastyczności przedsiębiorstwa, na podstawie badań przeprowadzonych na grupie 201 przedsiębiorstw różnej wielkości i branży.
16
Content available remote Opcje realne jako źródło wartości w projektach inwestycyjnych
63%
|
2012
|
nr 56
285-302
Tradycyjne metody oceny projektu na podstawie analizy zdyskontowanych przepływów pieniężnych pomijają potencjał dla inwestycji związany z zarządzaniem oraz innowacyjnością. Podejście bazujące na opcjach realnych, wywodzące się z teorii opcji finansowych, pozwala na nowe spojrzenie na to zagadnienie. Postrzega ono strategię inwestycyjną jako proces składający się z szeregu opcji stale wykorzystywanych w celu osiągnięcia zarówno krótko-, jak i długoterminowego zwrotu z inwestycji. Elastyczność kierownictwa w dostosowywaniu się do zmian technologicznych oraz rynkowych powoduje powstanie asymetrii w rozkładzie zwrotu z inwestycji wynikającej ze zwiększonego potencjału generowania zysku. W artykule poddano krytycznej analizie zasadnicze różnice w założeniach pomiędzy podejściem tradycyjnym a modelem bazującym na opcjach realnych. Poddano także dyskusji i prezentacji znaczenie opcji realnych w procesie oceny szans wynikających z rozwoju oraz inwestycji technologicznych, jak również decyzji biznesowych dotyczących ekspansji inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia przykłady badań elastyczności przedsiębiorstw w literaturze przedmiotu i badania własne. Konkluduje, iż wśród czynników zmniejszających elastyczność firm znajduje się jeden niezależny od wielkości przedsiębiorstw – jest nim ograniczony dostęp do własnych lub obcych środków.
|
|
nr 86
247-254
W artykule przedstawiono kierunki zmian w polskich przedsiębiorstwach państwowych, wskazując przede wszystkim na zmiany podstaw ontologicznych w rozwoju struktur organizacyjnych i procesów zarządzania. Przyjęto założenie, że brak elastyczności, jak i jej skrajny aspekt (chaos organizacyjny), uniemożliwiają efektywne działanie przedsiębiorstw.
Dokonujące się zmiany na rynku pracy powodują, że w sferze zarządzania zasobami ludzkimi należy poświęcić więcej uwagi wszelkich ruchom kadrowym niż dotychczas. Jedną z takich form ruchliwości pracowniczej są przemieszczenia wewnątrz organizacji tak zwane realokacje wewnątrzorganizacyjne. W związku z powyższymi przesłankami za cel niniejszego artykułu przyjęto przestawienie autorskiej propozycji procesu realokacji wewnątrzorganizacyjnej. Artykuł ma charakter teoretyczno-koncepcyjny i powstał w oparciu o studia literaturowe. W pierwszej części artykułu wyjaśniono jej istotę, korzyści i konsekwencje z perspektywy jednostki i organizacji. Następnie omówiono autorską koncepcję procesu realokacji wewnątrzorganizacyjnej poprzez zdiagnozowanie i przeanalizowanie poszczególnych jej etapów oraz zidentyfikowano mogące pojawić się problemy na każdym wyszczególnionym etapie. W dalszej części artykułu przedstawiono główne wnioski skierowane do osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie i zarządzanie procesem realokacji w organizacji oraz określono kierunki dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4, CD 4
3801-3813
W artykule przedstawiono telepracę jako jedną z elastycznych form organizacji pracy, która umożliwia pracownikom pracę w wybranym przez nich miejscu i w dowolnej odległości od miejsca przesyłania efektów. Telepraca poprawia stan środowiska i bezpieczeństwo poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia, ogranicza natężenie ruchu ulicznego oraz ryzyko wypadków drogowych. W przyszłości może stać się skutecznym narzędziem rozwoju lokalnych rynków pracy. Mimo licznych zalet ta forma zatrudnienia jest rzadko wykorzystywana w Polsce. Opracowanie ma charakter teoretyczno- empiryczny, wykorzystano materiał zawarty w literaturze dotyczący poruszanej problematyki oraz dane empiryczne zawarte w raportach z badań PARP i PBS DGA.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.