Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Elastyczność rynku pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Instytucjonalizacja elastycznego rynku pracy
100%
Projekty elastycznego rynku pracy przygotowywane przez polskie organizacje pracodawców promowane są jako sposób walki z bezrobociem. O ile w debacie wokół warunków rozwoju gospodarczego Polski, na początku pierwszej dekady XXI wieku dominowała retoryka zbyt sztywnego prawa pracy, to w codziennej praktyce zatrudnienia i rynku pracy dokonała się gruntowna zmiana - umowy na czas nieokreślony stały się zdecydowanie mniej popularne przy równoległym upowszechnieniu umów czasowych. Popularność i proporcje między tymi typami umów są tylko jednym z przejawów coraz bardziej elastycznego rynku pracy. Przeprowadzone w powyższym artykule analizy przekonują, że elastyczny rynek pracy oznacza faktyczne wycofywanie się pracodawców z szeregu wcześniejszych standardów, wcześniejsze gwarancje i zobowiązania socjalne nie mają charakteru obligatoryjnego, lecz w najlepszym przypadku fakultatywny. Analitycy rynku pracy wskazują, że zasada elastyczności nie tyle rodzi nowe nierówności, co umacnia i pogłębia stare. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono cele deregulacji i stwarzane przez nią zagrożenia na elastycznym rynku pracy. Omówiono powiązania między elastycznym rynkiem pracy a nierównowagą i nierównościami społecznymi.
3
Content available remote Elastyczność a bezpieczeństwo socjalne na rynku pracy w Niemczech
100%
Celem opracowania jest przedstawienie głównych założeń idei flexicurity i związanych z jej wdrożeniem zmian form zatrudnienia (m.in. zatrudnienia na niepełnym etacie) oraz wykazanie ich wpływu na sytuację ekonomiczną pracowników w Niemczech. W opracowaniu przyjęto dwie hipotezy, który w wyniku przeprowadzonych analiz zostały zweryfikowane. Wynika z nich, że zwiększenie elastyczności form zatrudnienia odbyło się w Niemczech kosztem pracowników bez zapewnienia należytego bezpieczeństwa socjalnego i doprowadziło do powiększającego się rozwarstwienia dochodowego oraz do zagrożenia ubóstwem w grupie osób pracujących. W Niemczech nie udało się dotychczas zapewnić należytego i przewidzianego przez postulaty flexicurity bezpieczeństwa socjalnego.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano cele i formy uelastycznienia rynku pracy oraz stan deregulacji rynku pracy w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Podjęto próbę odpowiedzi na pytania, jak kształtuje się stopień regulacji w Polsce i pozostałych krajach UE oraz jakie są przyczyny różnic w tym zakresie.
Pojęcie elastyczność w odniesieniu do rynku pracy uznaje się za ważny czynnik wspomagający wzrost zatrudnienia i zmniejszający nierównowagę na rynku pracy przez uelastycznienie podaży, popytu i ceny pracy. W ostatnich latach jednak wzrosło znaczenie elastyczności, niezbędnej w kontekście adaptacyjności przedsiębiorstw działających w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Stąd, coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu elastyczności, w tym elastyczności pracy. W najszerszym ujęciu, przez to pojęcie rozumie się wszelkie formy zatrudnienia odmienne od tradycyjnego stosunku pracy; w orbicie pojęć towarzyszących elastyczności pracy pojawiają się także takie, jak elastyczność zatrudnienia, czasu pracy, płac czy elastyczność funkcjonalna, związana z organizacją pracy i odpowiednim wykorzystywaniem różnorodnych kwalifikacji i kompetencji pracowników. (fragment tekstu)
6
Content available remote Nietypowe formy pracy w Polsce
75%
Nietypowe formy zatrudnienia stają się coraz ważniejsze w krajach uprzemysłowionych. Na europejskich rynkach pracy w ostatnich latach obserwuje się rosnące powstanie tak zwanych "bardziej elastycznych form pracy", które odbiegają od standardowych umów o pracę. Wzrost ilości umów na czas określony, "mini-praca"- w niepełnym wymiarze czasu i zatrudnianie przez agencje pracy, potencjalnie zwiększają elastyczność zatrudnienia dla przedsiębiorstwa - a także do pewnego stopnia - dla pracowników, jednak te formy zatrudnienia są uważane za gorsze i bardziej ryzykowne w porównaniu z regularnym (tradycyjnym) zatrudnieniem, w szczególności w zakresie możliwości osiągnięcia zysków i bezpieczeństwa pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na badaniu elastyczności polskiego rynku pracy w latach 2002-2012. Na wstępie omówione zostały pojęcie i rola deregulacji rynku pracy we współczesnej gospodarce. Przedmiotem zainteresowania było zbadanie skali oraz dynamiki elastyczności polskiego rynku pracy, którą opisywano za pomocą 10 wskaźników cząstkowych. Badanie przeprowadzono za pomocą trzech miar syntetycznych i porównywano zmiany ich wartości w czasie.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wybrane podejścia do elastyczności rynku pracy. Zamieszczono charakterystykę rynku pracy w Wielkiej Brytanii i w wybranych krajach strefy euro. Stwierdzono, że brytyjski rynek pracy jest w zdecydowanie mniejszym stopniu usztywniony niż rynki krajów strefy euro.
Opracowanie ma na celu przeanalizowanie dwóch głównych komponentów flexicurity, czyli elastyczności i bezpieczeństwa, na polskim rynku pracy oraz porównanie ich do wskaźników notowanych w krajach rozwiniętych. W części dotyczącej elastyczności rynku pracy poruszono takie kwestie, jak czas pracy, praca w niepełnym wymiarze oraz samozatrudnienie. Podjęto też próbę wskazania postaw pracowników i pracodawców wobec tematu elastyczności rynku pracy. W części dotyczącej bezpieczeństwa na rynku pracy wskazano pojęcia, które się nań składają, oraz dokonano analiz dotyczących bezpieczeństwa dochodu, prawnej ochrony rynku pracy oraz łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych.(abstrakt oryginalny)
Flexicurity to polityka polegająca na poszukiwaniu równowagi między elastycznością a bezpieczeństwem w ramach rynków pracy UE. Głównym celem artykułu było udzielenie odpowiedzi na pytanie czy model ten się sprawdził, i czy są perspektywy do jego dalszego rozwoju. W tym też celu usystematyzowano i określono główne cele, założenia i komponenty flexicuirty. Następnie oceniono poziom implementacji tej strategii wśród państw UE. W kolejnych częściach przybliżono ścieżki dochodzenia do modelu flexicurity i najważniejsze doświadczenia, a także dobre praktyki w zakresie wdrażania tej polityki. W ostatniej części określono wady i zalety tej strategii i wyciągnięto główne wnioski. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Deregulacja rynku pracy jako instrument polityki państwa na rynku pracy
75%
W artykule przybliżono pojęcie deregulacji rynku pracy. Przedstawiono uelastycznienie rynków pracy w krajach europejskich oraz informacje o zakresie realizacji tej strategii. Następnie opisano sytuację w Polsce, warunki i możliwości korzystania z elastycznych form zatrudnienia, zgodnie z polskim kodeksem pracy.
12
Content available remote Regulacja rynku pracy : krytyczna analiza wybranych teorii
75%
Celem artykułu jest próba identyfikacji i analizy poglądów przedstawicieli wybranych teorii rynku pracy na aktualny problem jego elastyczności. Przegląd tych teorii pozwala określić hipotezę badawczą, która brzmi następująco: Stopień regulacji rynku pracy w sposób pośredni wpływa na równowagę na tym rynku według analizowanych teorii. W artykule wykorzystano metodę badawczą, polegającą na krytycznej analizie poglądów wybranych teorii rynku pracy oraz wyodrębnieniu tych elementów, które są istotne z punktu widzenia regulacji. Miało to na celu określenie kierunku regulacji, który będzie umożliwiał i ułatwiał działania zmniejszające nierównowagę na rynku pracy, co jest najważniejsze z punktu widzenia ładu społeczno-ekonomicznego.(fragment tekstu)
Artykuł zawiera analizę podstawowych zjawisk związanych z wprowadzeniem większej elastyczności na rynku pracy. Przedstawiono analizę deregulacji, którą należy potraktować jako rozwiązanie dla obecnych i przyszłych wyzwań w przekształceniach gospodarczych oraz jako element polityki przyczyniającej się do zmniejszenia bezrobocia. Zaprezentowano również elementy polityki zatrudnienia, z punktu widzenia zwiększenia elastyczności rynku pracy w UE, a także analizę problemów na polskim rynku pracy jako członka UE. Na podstawie miernika elastyczności rynku pracy tzw. indeksu prawnej ochrony zatrudnienia (Employment Protection Legislation – ELP) stwierdzono, że na tle krajów UE polski rynek pracy charakteryzuje się średnim poziomem elastyczności.
14
Content available remote Model flexicurity w Polsce jako odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku pracy
75%
Procesy globalizacyjne, zmiany społeczno-kulturowe, rozwoju techniki i telekomunikacji, a także szybki rozwój sektora usług przyczynił się do uelastycznienia rynków pracy. Efektem takich zmian jest m.in. liberalizacja prawa pracy i upowszechnianie się elastycznych form zatrudnienia. Zmiany te z jednej strony zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw i gospodarek, z drugiej zaś pojawiają się problemy ochrony socjalnej osób zatrudnionych w ramach elastycznego zatrudnienia. Naprzeciw takim zagrożeniom wychodzi model flexicurity, który stanowi zintegrowaną strategię równoczesnego zwiększania elastyczności i bezpieczeństwa zatrudnienia. Celem artykułu jest przedstawienie elementów wchodzących w skład modelu flexicurity i próba oceny stanu ich wdrożenia na polskim rynku pracy. Dla osiągnięcia celu zaprezentowano także podstawowe założenia, cechy oraz korzyści płynące z wdrażania modelu flexicurity. Ponadto omówiono wspólne zasady i aspekt finansowy wdrażania modelu flexicurity w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu poruszona została problematyka związana z oddziaływaniem modelu flexicurity na modernizację rynków pracy wybranych państw europejskich. W części początkowej w sposób syntetyczny przedstawiono cel, ogólne założenia i elementy modelu flexicurity oraz wspólne zasady i ścieżki realizacji modelu uzgodnione na poziomie UE. Następnie poddano analizie korzyści oraz wady modelu. W części końcowej zaprezentowano koncepcje realizacji modelu flexicurity w warunkach polskich i niemieckich. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this paper is to examine labour market flexibility for a set of Polish provinces. Particularly, labour market inequalities among Polish provinces are analysed indirectly in terms of labour force flows. The text is based on the results conducted with a structural time series model and a stock-flow model of unemployment.(original abstract)
W opracowaniu przybliżono założenia europejskiego modelu rynku pracy jako pochodnej europejskiego modelu społecznego (EMS). Scharakteryzowano przy tym tradycyjne sposoby osiągania celów EMS związanych z rynkiem pracy, wskazując na ich niedoskonałość. Dokonano przy tym porównań z amerykańskim modelem rynku pracy. Uznano, że idea flexicurity wiąże się w istocie z próbą kształtowania nowego modelu rynku pracy - łączącego dwa powyższe modele. Przeprowadzone rozważania dowodzą, że implementacja tego modelu na gruncie polskim wiąże się z określonymi problemami, które dotyczą w szczególności możliwości wyrównania poziomu zabezpieczenia społecznego i wypracowania spójnej polityki doskonalenia zawodowego osób funkcjonujących w ramach różnych form zatrudnienia, a także braku tradycji w zakresie dialogu społecznego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Model flexicurity a polski rynek pracy
75%
W artykule przedstawiono elementy modelu flexicurity oraz próbę oceny stanu ich wdrożenia na polskim rynku pracy. Zaprezentowano także podstawowe założenia, cechy oraz korzyści płynące z wdrażania modelu, jak również doświadczenia europejskie odnoszące się do tego modelu.
Przedstawiono podstawy teoretyczne rynku pracy. Omówiono elastyczność i deregulację rynku pracy oraz ukazano nowe formy zatrudniania jako sposób na jego uelastycznienie.
Artykuł podejmuje analizę japońskiego rynku pracy w okresie powojennym. Autorzy oferują nowatorski podział na podokresy w oparciu o sytuację makroekonomiczną. Systematyczny przegląd inicjatyw legislacyjnych ze strony rządu w reakcji na wątpliwe etycznie praktyki sektora prywatnego przynosi obraz gospodarki rozdzieranej walką o godne warunki pracy. Dążenie do osiągnięcia harmonii w społeczeństwie poprzez zwiększanie stabilności zatrudnienia doprowadziło do wytworzenia unikalnych praktyk zarządczych umożliwiających omijanie coraz sztywniejszych reguł japońskiego rynku pracy. Elastyczność rynku pracy redukowana była kolejnymi ustawami chroniącymi pracowników. W odpowiedzi na usztywnianie reguł zarządzania nakładem pracy, sektor prywatny wprowadził rozwiązania omijające niewygodne regulacje. Kilka dekad nieudolnych prób ochrony pracowników przez centrum rządowe przyniosło sytuację, w której ponad 40% wszystkich zatrudnionych pracuje w oparciu o niestandardowe kontrakty. Oznacza to, że pracę pełnoetatową wykonuje w Japonii coraz mniejsza grupa pracowników. Wywołuje to duże kontrowersje ze względu na brak tradycyjnych form ochrony pracowników (takich jak związki zawodowe) w przypadku tej frakcji na rynku pracy. Sytuacja ta odróżnia Japonię od pozostałych krajów wysokorozwiniętych. Wraz ze starzejącym się szybko społeczeństwem malejąca grupa pracowników pełnoetatowych tworzy zagrożenie dla stabilności systemu gospodarczego, w tym systemu emerytalnego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.