Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 300

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Elastyczność zatrudnienia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Zamiarem autora niniejszego opracowania jest próba omówienia wybranych elastycznych form zatrudnienia pracowników oraz diagnoza przyczyn ich występowania, charakteru skutków i najważniejszych problemów związanych z ich stosowaniem. (fragment tekstu)
2
Content available remote I-deals jako przejaw elastyczności w budowaniu relacji pracownik-pracodawca
100%
Idiosynkratyczne umowy w sprawie pracy bazują na elastycznym podejściu do zatrudniania pracowników. Wynikają one z końca epoki, w której normą było zawieranie szablonowych i niezróżnicowanych kontaktów pomiędzy pracownikami a pracodawcami/ przełożonymi. Badania empiryczne zaprezentowane w artykule opisują zakres, korzyści i koszty wynikające ze stosowania tego nowatorskiego podejścia. Autorka uważa, że na rynku pracy podlegającym nieodwracalnym zmianom i-deals wydają się skutecznym narzędziem kształtowania relacji pracownik-pracodawca. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja cech społeczno-demograficznych populacji osób zatrudnionych w ramach elastycznych form zatrudnienia w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej, w tym zwłaszcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z bazy Eurostatu oraz - w przypadku Polski - także z badania Diagnoza Społeczna. Przeprowadzona analiza skłania do wyprowadzenia wniosku, że elastyczne formy zatrudnienia stały się stosunkowo powszechnie stosowanym i skutecznym sposobem aktywizacji zawodowej, przede wszystkim osób młodych, ale też słabo wykształconych, i to zarówno na unijnym, jak i na polskim rynku pracy (charakteryzującym się nawet największą powszechnością w stosowaniu tego rodzaju umów w skali całej Unii Europejskiej). (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Telepraca - szanse i zagrożenia
100%
Przedmiotem artykułu jest telepraca stanowiąca specyficzną formę zatrudnienia nietypowego. W artykule zawarto analizę jej uwarunkowań, form, zalet i ograniczeń. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wykorzystanie audytu personelu w uelastycznieniu zatrudnienia
100%
W pierwszej części artykułu odniesiono się do kwestii uelastycznienia zatrudnienia, zwracając uwagę przede wszystkim na korzyści i koszty związane z tym procesem, zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika. W dalszej części przedstawiono podstawowe informacje na temat audytu personalnego i obszarów jego zastosowania w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Szczególną uwagę poświęcono kwestii audytu personelu i jego wymiarów. W ostatniej części artykułu zaprezentowano możliwości wykorzystania wyników audytu personelu w kształtowaniu modelu zatrudnienia oraz identyfikację zjawisk pojawiających się w tym obszarze. Uwagę zwrócono na tworzenie stałych modeli zatrudnienia oraz tzw. satelitarnych opartych na umowach "śmieciowych". (abstrakt oryginalny)
W rozdziale przedstawiono problematykę efektywności pracy pracowników świadczących usługę pracy w ramach elastycznych form zatrudnienia. Został on podzielony na dwie części. W pierwszej scharakteryzowano teoretyczne aspekty efektywności pracowniczej. W drugiej zaprezentowano wyniki badań własnych zrealizowanych wśród 36 organizacji funkcjonujących na terenie województwa śląskiego. Na podstawie analizy literatury przedmiotu oraz przeprowadzonych badań zweryfikowano trzy hipotezy, mianowicie: (1) ze względu na dłuższy okres pracy na danym stanowisku pracy pracownicy stali wykazują się wyższą efektywnością niż pracownicy czasowi; (2) pracowników czasowych cechuje zróżnicowana efektywność, która jest związana z charakterem i czasem trwania umowy oraz siłą powiązania pracownika z organizacją; (3) istnieją takie czynniki związane z wykonywaniem pracy przez pracownika, które wspierają jego efektywność.(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę wskazania przesłanek i tendencji zmian w obszarze wartościowania pracy, zwracając przy tym uwagę na elastyczność zatrudnienia oraz jej wpływ na owe zmiany. (fragment tekstu)
The article presents a brief overview of the research so far and theoretical considerations on the differences that make an individual choose a non-traditional form of work. Some people deliberately choose alternative employment due to its flexibility, freedom and variety of tasks offered. Individuals preferring this type of employment mainly due to the said characteristics are referred to as voluntary employees. A coercive flexible employee is someone who perceives his/her employment as unattractive and undesirable, and it is only inability and lack of chances to find a permanent or a different type of employment that makes them choose this type of employment for a specified period of time or on short-term basis. Given the choice between a flexible form of employment and "permanent" job, assuming that conditions offered are acceptable, they do not hesitate to choose the latter. (original abstract)
9
Content available remote Elastyczność jako wymiar reistycznej koncepcji pracy
100%
Autor prezentuje reistyczną koncepcję pracy, wyłaniającą się jako odpowiedź na potrzebę uwzględnienia w rozwiązaniach teoretycznych wzrastającego znaczenia procesów mechanizacji, automatyzacji i informatyzacji. Powodują one konieczność dokonania reorientacji socjotechnicznych opracowań relacji człowiek-maszyny. Autor proponuje reistyczne rozumienie pracy jako rozwiązanie integrujące podejście ekonomiczne z organizacyjnym oraz uwzględniające równoważność wszystkich elementów. Praca ukazuje znaczenie i wymiary elastyczności oraz zawiera propozycje kierunków badań. (abstrakt oryginalny)
Zmieniające się warunki funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw pozostają pod wpływem szeregu czynników. Istotne znaczenie wśród tych czynników warto nadać oczekiwaniom, tj. interesom ludzi (interesariuszy) powiązanych z przedsiębiorstwem, w tym szczególnie pracodawców oraz pracowników. Celem opracowania stało się podjęcie próby rozpoznania rodzaju i zakresu respektowania interesów osób świadczących pracę na zasadach pracowniczych i niepracowniczych. Tłem dla tak ujętych rozważań była prezentacja przejawów i konsekwencji uelastyczniania sfery zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Diagnoza wybranych atrybutów elastyczności zatrudnienia
100%
Artykuł jest próbą diagnozy dwóch z czterech atrybutów elastyczności zatrudnienia, mianowicie czasu i kosztów: pozyskiwania pracowników, ich funkcjonowania w organizacji oraz derekrutacji. W analizie uwzględniono typową formę zatrudnienia (tj. umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin) oraz różnorodne formy elastyczne (umowę o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin, umowę o pracę na czas określony w pełnym i niepełnym wymiarze godzin, umowę na zastępstwo, umowę na czas wykonania określonej pracy, umowę na okres próbny, umowę zlecenia, umowę o dzieło, umowę agencyjną, umowę o pracę nakładczą, pracę tymczasową, outsourcing oraz samozatrudnienie). Diagnozy dokonano w oparciu o wyniki badań pierwotnych zrealizowanych w 2012 r. wśród 266 organizacji działających na terenie województwa śląskiego.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja wybranych zjawisk na rynkach pracy państw wysoko rozwiniętych świadczących o zmianach w podejściu do problemu wewnętrznej i zewnętrznej elastyczności zatrudnienia w organizacjach. Skupiono się na takich zjawiskach, jak: prawna ochrona zatrudnienia, wykorzystanie nietypowych form zatrudnienia, gospodarowanie czasem pracy oraz stymulowanie procesów szkoleniowych. W opracowaniu przedstawiono pojęcie elastyczności zatrudnienia oraz dokonano analiz wybranych jej aspektów w latach 1998-2008 w krajach należących do OECD. Analizy te pozwoliły na sformułowanie konkluzji, z których najważniejszą jest, iż w krajach tych występują wyraźne tendencje do zwiększania elastyczności zatrudnienia, tak zewnętrznej, jak wewnętrznej. (abstrakt oryginalny)
13
100%
The paper attempts to answer the question how changes in the economic situation influence on employment in flexible forms. The research encompassed 11 Central and Eastern European countries (Bulgaria, the Czech Republic, Estonia, Croatia, Latvia, Lithuania, Hungary, Poland, Romania, Slovenia and Slovakia) on the basis of statistical data published by Eurostat for the period of 2004 to 2015. Data analysis was performed using the correlation coefficient and coefficient of determination. The results indicate that the level of employment in flexible forms in a small extent dependent on the economic situation (responds poorly to periods of recession and recovery). (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych na próbie N=2118 pracowników zatrudnionych w 9 elastycznych formach zatrudnienia: pracy na zastępstwo, telepracy, pracy tymczasowej, prac sezonowych, w ramach umów cywilno-prawnych, w niepełnym wymiarze czasu pracy, na czas określony, w ekonomii społecznej, samozatrudnionych. Problem doświadczania symptomów zjawiska wypalenia zawodowego - wyczerpania emocjonalnego oraz cynizmu, analizowany był z użyciem narzędzi MBI (Maslach Burnout Inventory - General Survey). Na potrzeby badania wykupiono licencje i uzyskano zgodę na zastosowanie niniejszej metody (for use by Magdalena Slazyk&Malgorzata Dobrowolska only. Received from Mind Garden, Inc. on March 21, 2013). Kwestionariusz został przetłumaczony oraz poddany wstępnej walidacji przez M. Ślazyk-Sobol. Celem badań było określenie poziomu wypalenia w grupach pracowników elastycznych form, a także porównanie komponentów wypalenia w zależności od miejsca zatrudnienia. Wyniki badań wskazują na alarmujący poziom wypalenia we wszystkich elastycznych formach poza sektorem ekonomii społecznej oraz zatrudnionymi w ramach umów zleceń (te grupy doświadczają średniego poziomu wypalenia). Wyczerpanie emocjonalne na poziomie przeciętnym i niskim wystąpiło wśród osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu, pracujących na umowę na zastępstwo oraz zatrudnionych w ramach ekonomii społecznej. Wszystkie badane grupy charakteryzują się wysokim cynizmem, jednak istotna różnica dotyczy telepracowników oraz ekonomii społecznej, gdzie wyniki tego komponentu były istotnie statystycznie niższe. Przedstawione badania miały charakter eksploracyjny, ale ich wyniki zachęcają do wdrażania działań profilaktycznych, obejmujących programy rozwoju pracownika - przede wszystkim szkoleń lub coachingów, które mogłyby wspierać kompetencje pracowników elastycznych form narażonych na doświadczanie zjawiska wypalenia. Nieodłącznym elementem zapobiegania wypaleniu powinny być także zmiany w polityce personalnej, przekładające się na kreowanie klimatu i kultury organizacyjnej, w których wartością byłoby dbanie o zdrowie, ale także o samorealizację zawodową pracowników.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia rozwój elastycznych form zatrudnienia oraz podaje ich klasyfikację. Prezentuje elastyczne formy zatrudnienia w krajach europejskich i perspektywy ich rozwoju w zjednoczonej Europie, a także pozytywne i negatywne jego strony.
Opracowanie ma na celu rozpoznanie stopnia elastyczności zatrudnienia w małych i średnich przedsiębiorstwach. Wyniki ustalono na podstawie zidentyfikowanych w tych organizacjach rodzajów form zatrudnienia. Aby zrealizować przyjęty cel, opracowano narzędzie pomiaru wybranych form świadczenia pracy. Przeprowadzono badania ilościowe w grupie małych i średnich przedsiębiorstw, których przedmiotem działalności są: przetwórstwo przemysłowe, handel i usługi, budownictwo, usługi hotelarskie i gastronomiczne oraz transport.(abstrakt oryginalny)
The aim of this article is to prove that the perceived value of individual employees and the uniqueness of their skills are the fundamental factors influencing the form of employment. The article also discusses benefits resulting from using the skills possessed by the employees and the possibilities of acquiring these skills on the outer labour market. Moreover, the article presents models of developing human resources in an enterprise. (original abstract)
Współczesne pokolenia ludzi młodych, przedstawiciele generacji X i Y zdecydowanie odbiegają od tego, co dla ich rodziców (generacja baby-boom) czy dziadków (generacja cicha) stanowiło normę. To pokolenie, dla którego dzięki nowej technologii przestrzeń i czas przestają wytyczać sztywne granice funkcjonowania jednostki (także zawodowego), a wiedza stanowi klucz do sukcesu (indywidualnego i organizacyjnego). Autorka skupiła uwagę nad teraźniejszym i przyszłym charakterze organizacji zatrudniającej ludzi z pokolenia X i Y oraz omówiła elastyczne formy zatrudnienia i ich znaczenie w realizacji tzw. nowej kariery.
W artykule uwagę skoncentrowano na badaniu relacji pomiędzy wzrostem faktycznej elastyczności zatrudnienia i sytuacją na rynkach pracy krajów Unii Europejskiej w warunkach negatywnego szoku ekonomicznego. Większość krajów Unii Europejskiej, które w okresie negatywnego szoku ekonomicznego miały relatywnie stabilne poziomy zatrudnienia, nie należy do liderów w zakresie stosowania umów pracy tymczasowej w wielu krajach o relatywnie niskich wskaźnikach zatrudnienia. Elastyczne formy zatrudnienia stanowią, w okresie spowolnienia gospodarczego, jedyną szansę na znalezienie miejsca pracy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zbadanie zależności między zmianami poziomu zatrudnienia i stopy bezrobocia a udziałem form niestandardowych w zatrudnieniu w krajach Unii Europejskiej w perspektywie długoterminowej. Przyjęto hipotezę, że zmiany poziomu zatrudnienia i stopy bezrobocia są związane ze zmianami udziału niestandardowych form zatrudnienia w zatrudnieniu ogółem. Ocena zależności między badanymi wielkościami dotyczy grupy wiekowej 15-64 lata. W celu weryfikacji hipotezy obliczono współczynniki korelacji liniowej i determinacji między badanymi wielkościami w latach 2006-2017. Wyniki badań wskazują na duże zróżnicowanie sytuacji na rynkach pracy różnych krajów, jeśli chodzi zarówno o udział niestandardowych form zatrudnienia, jak i ich reakcji na zmiany w zatrudnieniu i bezrobociu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.