Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employment theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszej pracy autor będzie się starał wykazać, że jeśli prawidłowo określi się związek przyczynowy łączący w sposób jednoznaczny stan zatrudnienia z wysokością wynagrodzenia za pracę, to można ustalić taką płacę realną, która spowoduje nie tylko bezrobocie przymusowe, ale również stan braku równowagi na rynku dóbr (teoria płacy realne). (fragment tekstu)
Autor skoncentrował swoje rozważania wokół wybranych teorii opisujących procesy zachodzące na rynku pracy. Przedstawił następujące teorie: kapitału ludzkiego, poszukiwań na rynku pracy, pryncypała i agenta, kontraktu oraz konfliktu.
Okres wielkiego kryzysu przyczynił się do wzrostu znaczenia problemów zatrudnienia w myśli ekonomicznej głównego nurtu. W szczególny sposób zajmowały one ekonomistów podczas II wojny światowej. W zgodzie z deklaracjami rządów uznali oni zapewnienie pełnego zatrudnienia za najważniejszy z celów społecznych w powojennym świecie. Najpełniejsze plany wprowadzenia pełnego zatrudnienia przedstawili wówczas Michał Kalecki i William Henry Beveridge. Ich prace wykazują daleko posuniętą zgodność co do celów i metod, mimo że obaj uczeni mocno się różnili w sferze filozofii politycznej. Beveridge jest przykładem liberała, bardziej myśliciela społecznego niż ekonomisty, który nawrócony na nową makroekonomię porzuca przekonania wolnorynkowe, ufając jednak, że w nowej sytuacji zachowane zostaną fundamentalne wolności jednostek. Kalecki, ekonomista skrywający za suchością stylu zdecydowane poglądy społeczne, pozostawał w okresie wojny egalitarystą silnie inspirowanym przez myśl marksowską, przekonanym o stagnacyjnych tendencjach kapitalizmu. Różnice filozofii politycznej i społecznej obu autorów nie przeszkodziły im dojść do sformułowania bardzo podobnych zaleceń praktycznych. Wynikało to przede wszystkim z akceptacji tego samego typu teorii makroekonomicznej, a w niemałym stopniu także z podobnej oceny ówczesnej sytuacji, Kalecki i Beveridge stwierdzali zgodnie, że doświadczenia okresu wojny pokazały w praktyce możliwość pełnego zatrudnienia. W sferze teorii ekonomicznej myśl Beveridge'a wydaje się próbą wyciągnięcia wniosków z doktryny Keynesa, wspartej ideami jego kolegów z Cambridge (Robinson, Kahn, Kaldor), a także ideami Kaleckiego i jego kolegów z Oxfordzkiego Instytutu Statystyki, przy czym, o ile Beveridge był dość ogólnikowy i eklektyczny, Kalecki posługiwał się w analizie kwestii pełnego zatrudnienia swoją własną wizją funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej wyłożoną w 1939 roku w Essays in the Theory of Economic Fluctuation. Gdy idzie o metody, obaj w ogromnym stopniu polegali na zakładanej, mniej lub bardziej jawnie, sprawności państwa, które miało w szerokim zakresie regulować gospodarkę, podejmować decyzje alokacyjne i redystrybucyjne. Zakres obowiązków, jakie Kalecki i Beveridge gotowi byli nałożyć na państwo sprawia, że oba programy mają specyficzny posmak projektów typowych dla gospodarki wojennej. (fragment tekstu)
Podsumowując podjęte rozważania, należy zauważyć, że w literaturze przedmiotu nie ma zgodności co do celów i form polityki zatrudnienia oraz polityki rynku pracy. Same zaś działania państwa kierowane na rynek pracy, w rozumieniu ich zakresu, efektywności i skali oddziaływania są także - i niewątpliwie - niejednakowe i zróżnicowane co do ich skuteczności. Tym niemniej, i w ostatnim czasie widoczne są już także pewne istotne i korzystne nawet zmiany w sposobie prowadzenia polityki rynku pracy w Polsce. Zwiększeniu ulega bowiem udział procentowy wydatków na aktywne formy w ogólnej sumie wydatków z Funduszu Pracy; rokrocznie więcej wydaje się też na szkolenia, a które są uznawane w krajach Europy Zachodniej za najbardziej efektywny instrument polityki rynku pracy. Ponadto, odnotowuje się - co prawda wciąż o wiele za skromny - spadek liczby bezrobotnych obserwowany już od 2003r., a co także powoduje, że "stałe" wydatki na pasywne formy ulegają obniżaniu i przez co więcej środków może być wydatkowanych na politykę aktywną. Zmiany te niewątpliwie budzą też pewne nadzieje, że prognozy dotyczące znaczącego spadku bezrobocia (w tym i w związku z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej) staną się realnym faktem. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie podstawowych definicji związanych z koncepcją zatrudnialności oraz jej historycznej ewolucji, od pojęcia dychotomicznego do interaktywnego. Omówione zostaną także ramy do analiz zatrudnialności, opartej na szeroko pojętych czynnikach indywidualnych, sytuacji osobistej oraz czynnikach zewnętrznych. (fragment tekstu)
6
63%
Artykuł dotyczy problematyki przestrzennej koncentracji zatrudnienia. Przedstawiono wybrane koncepcje teoretyczne wskazujące na nierównomierne rozmieszczenie czynników produkcji i zróżnicowanie tempa rozwoju w przestrzeni geograficznej. Opisano przypadek Polski, wykorzystując wskaźniki dynamiki zmian i struktury oraz współczynnik koncentracji. Stwierdzono, że w latach 2004-2011 zatrudnienie wzrastało najszybciej w podregionach, w których przeważały tereny miejskie, zaś najwolniej w podregionach z przewagą terenów wiejskich. Jednocześnie współczynnik koncentracji wzrósł, co pozwala wnioskować, że zatrudnienie w Polsce w coraz większym stopniu koncentruje się w największych miastach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia odrodzenie idei pełnego zatrudnienia. Jego celem jest pokazanie, że idea ta zyskuje nowe znaczenie w nowym kontekście społecznym, zaś główny problem związany z realizacją pełnego zatrudnienia wydaje się mieć dobre rozwiązanie. Służy temu analiza głównych koncepcji teoretycznych postulujących pełne zatrudnienie. Każda analiza polityki zmierzającej do pełnego zatrudnienia natrafiała na problem presji inflacyjnej jaka powstaje kiedy cel ten jest bliski osiągnięcia. Problem ten znali pierwsi twórcy projektów polityki gospodarczej prowadzącej do pełnego zatrudnienia, w tym W. H. Beveridge i A. P. Lerner. Większość współczesnych zwolenników polityki pełnego zatrudnienia jest kontynuatorami lernerowskiej idei finansów funkcjonalnych. Proponują oni jednak zastąpienie polityki dyskrecjonalnej zmianą instytucjonalną. Ich zdaniem państwo powinno zatrudnić wszystkich chętnych do pracy za jednolitą stawkę. Perspektywa stopniowego zaniku wzrostu gospodarczego sprawia, że większy poziom równości może zastąpić nadzieję na wyższe dochody w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Jedne z najistotniejszych zagadnień współczesnej polityki gospodarczej skupiają się wokół problemu poziomu zatrudnienia. Dominująca teoria wywodząca się z klasycznego nurtu ekonomii mówi o odwrotnej zależności pomiędzy wysokością płac a poziomem zatrudnienia. Kładzie ona nacisk na kosztowy charakter płac. Im zatrudnienie pracownika będzie wiązało się z niższymi kosztami, tym więcej osób będą mogli zatrudnić pracodawcy. Wynika to ze zrównania krańcowej produkcyjności pracy z płacą. Im niższe płace, tym więcej, nawet mniej produkcyjnych, pracowników można zatrudnić. Takie rozumowanie krytykowane jest przez ekonomistów podkreślających zależność poziomu produkcji w gospodarce od wielkości popytu. Zauważają oni, że produkcja w gospodarce jest opłacalna, a więc i możliwa o tyle, o ile znajdzie się na nią popyt. Popyt z kolei zależny jest od poziomu płac. Takie podejście reprezentował i rozwijał między innymi Michał Kalecki. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przeprowadzenie badania teoretycznego literatury przedmiotu i wykazanie, że procesy migracyjne o charakterze zarobkowym są integralnym elementem prawidłowo funkcjonujących rynków pracy. Przedstawione teorie rynku pracy zakładają możliwość opisania stanu rynku za pomocą sytuacji na rynkach składowych i strumieni ruchliwości pracowników między nimi. Rynek globalny, traktowany jest jako funkcjonujący prawidłowo, gdy proces mobilności pracowników jest w stanie doprowadzić do zniesienia nierównowagi na rynkach częściowych.
RESEARCH OBJECTIVE: The objective of the article is to empirically verify the fundamental relationship implied by the Phillips curve: the relationship between the dynamics of employment and inflation in selected European Union countries. THE RESEARCH PROBLEMS AND METHODS: The research problem is to find out what effect inflation has on the evolution of the employment rate. The study was based on the scoping method used in the literature review. The empirical analysis used the distance-weighted least squares method and neural network analysis. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The first part examines the literature on the relationship between inflation and the employment rate. This is followed by an analysis that identifies the role of inflation on the employment rate in selected European Union countries. RESEARCH RESULTS: Our research has shown that changes in inflation can contribute to explaining the formation of employment in examined European countries. At the same time, the analysis revealed that the impact of inflation on the employment rate is relatively low. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: The implications of the Phillips curve with regard to the relationship between inflation and the labour market are present. However, the relationship itself described is relatively weak with regard to other factors. The labour market in the European Union is multi-dimensional and is shaped by a number of factors. (original abstract)
Celem pracy jest dokonanie oceny i porównanie zmian w funkcjonowaniu lokalnych i regionalnych rynków pracy w okresach: przedkryzysowym, kryzysu społeczno-gospodarczego lat osiemdziesiątych i w początkowym okresie przekształceń ustrojowych oraz rozpoznanie uwarunkowania tych zmian wraz ze wskazaniem kierunków rozwoju sytuacji rynkowej w przyszłości.
Celem pracy jest analiza i ocena zachodzących przemian strukturalnych w przemysłowym zatrudnieniu młodocianych, przedmiotem pracy jest rozpoznanie i analiza rozmiarów i struktury zatrudnienia młodocianych. Autor umiejscawia problematykę zatrudnienia młodocianych w teorii zatrudnienia, przedstawia przebieg i prawidłowości zachodzące w rozwoju potencjału tego rodzaju zasobów pracy, ukazuje w długim okresie (od roku 1931) kształtowanie się rozmiarów zjawiska zatrudniania młodocianych w przemyśle, rozpoznaje czynniki kształtujące przemiany strukturalne tego zjawiska, charakteryzuje stymulatory aktywizacji zawodowej młodocianych i ustala wpływ przeobrażeń strukturalnych na przyszłe kierunki rozwoju zatrudnienia tej grupy pracowników. Cezura czasowa materiałów przyjętych do badań jest zróżnicowana w zależności od istniejących oficjalnych rejestrów. Dla zagadnień związanych z demografią sięga ona stu lat, dla innych kwestii - roku 1931.
Rynek pracy można określić jako proces wzajemnego oddziaływania podaży i popytu na pracę, jako obszar, na którym podaż i popyt - pozostając we wzajemnej interakcji - prowadzą, w średnim lub dłuższym okresie czasu, do ich zrównoważenia. Autorzy przedstawili konkurencyjny model rynku pracy i jego modyfikacje, cechy charakterystyczne polskiego rynku pracy, bariery jego funkcjonowania w okresie transformacji systemu gospodarczego i strategie działania w celu ich likwidacji.
Autor przedstawił megatrendy, które przesądzają o kierunkach rozwoju gospodarczego świata i mają wpływ na rynek pracy: umiędzynarodowienie i globalizacja, zmiany techniczno-organizacyjne, nowe podejście do ochrony środowiska, starzenie się społeczeństwa i migracje oraz zmiany systemu wartości. Omówił teoretyczne aspekty popytu na pracę w przedsiębiorstwie, relacje pomiędzy kosztami pracy a zatrudnieniem. Na przykładzie krajów OECD przeanalizował zjawisko zatrudnienia subwencjonowanego.
Autor dzieli dylematy związane z zatrudnieniem, ze względu na przedmiot, na trzy grupy. Pierwszą stanowią tzw. dylematy aksjologiczne związane z sensem, skalą, strukturą zatrudnienia i bezrobocia. Drugą grupę stanowią dylematy instytucjonalne związane przede wszystkim z określeniem, kto odpowiada za funkcjonowanie rynku pracy i przygotowanie jego uczestników (pracodawców i pracowników). Trzecią grupę stanowią dylematy związane z formami, metodami i środkami kreującymi i regulującymi zatrudnienie.
Celem pracy jest odczytanie elementów neoklasycznej syntezy zawartej w pracach Oskara Langego. Omówiono problemy kluczowe dla zrozumienia zagadnień poruszanych w ramach neoklasycznej syntezy: problem stopy procentowej, nową interpretację prawa rynków Saya, zagadnienia giętkości cen w powiązaniu z teorią zatrudnienia czynników wytwórczych. Aneks zawiera problematykę giętkości cen i zatrudnienia przedstawioną w pracach J.M. Keynesa i J.R. Hicksa, retrospektywne ujęcie rozważań na temat prawa rynków oraz zasady analizy ekonomicznej P.A. Samuelsona.
Naturalne wydaje się, że dokonując interpretacji rozwoju myśli ekonomicznej sięga się do poglądów tych ekonomistów i tych teorii, które uzasadniają przedstawiany tok wywodów. Niebezpieczeństwo polega na tym, że obraz stanu rzeczy może zostać zniekształcony wskutek nieuwzględnienia istotnych wątków bądź ekonomistów ważnych z punktu widzenia rozpatrywanego zagadnienia. Ten problem występuje w związku z interpretowaniem stanu myśli ekonomicznej przez Keynesa w Ogólnej teorii.,., a za tym u jego interpretatorów. J. Pen w książce Współczesna ekonomia śladami Keynesa przeciwstawia systemy keynesowski i klasyczny. Koncentrując uwagę na elementach związanych z prawem Saya ignoruje wiele ważnych wątków myśli klasycznej i neoklasycznej niepasujących do przyjętego schematu. (fragment tekstu)
Michał Kalecki jest w mniejszym lub większym stopniu obecny we współczesnej myśli ekonomicznej, np. jako tzw. nowoczesny klasyk, do którego "nawiązuje się". Owo nawiązanie może mieć charakter krytyczny, lecz trudno myśl Michała Kaleckiego całkowicie pominąć łub sprowadzić do ogólnikowej formuły. Myśl ta, a w szczególności założenia, które legły u jej podstaw, nie mogą być lekceważone, ponieważ nie może być dziś lekceważona choćby koncepcja pełnego zatrudnienia, którą Kalecki niestrudzenie lansował. Podobnie rzecz się ma z socjalizmem jako formą ustroju gospodarczego - nie sposób dziś, będąc nawet jego surowym krytykiem, nie odnieść się do podstawowych założeń socjalizmu. Mówię o tym nie bez przyczyny, bo przecież nie może być wątpliwości co do marksowskiego powinowactwa teorii Michała Kaleckiego oraz co do jego tyleż zafascynowania socjalizmem, ile głębokiego przekonania, iż jest on ustrojem lepszym z punktu widzenia szerokich mas ludności. Wartościowanie to wynikało z kolei ze znaczenia, jakie polski ekonomista przywiązywał do problemów zatrudnienia i podziału dochodu narodowego. (fragment tekstu)
19
51%
W niniejszym opracowaniu analizie poddano zależność między rynkiem towarowym a strukturą bezrobocia w województwie podkarpackim. Głównym celem opracowania jest próba określenia kierunku i siły wpływu zmian koniunkturalnych na rynku towarowym na strukturę bezrobotnych w analizowanym regionie. Strukturę bezrobotnych analizowano ze względu na: płeć, poziom wykształcenia, wiek oraz miejsce zamieszkania. Weryfikację wniosków wynikających z teoretycznej analizy wpływu zmian rynku towarowego na strukturę bezrobocia zaś dokonano na podstawie danych panelowych dla 25 powiatów województwa podkarpackiego w latach 2003-2011. Ponadto przedstawiono również prosty model teoretyczny, w którym przyrosty stóp bezrobocia rejestrowanego (w niniejszym artykule zastąpiono stopami wzrostu liczby bezrobotnych) w kolejnych latach uzależnione są od zarówno przeszłych wartości owych stóp, jak i stóp wzrostu wielkości produkcji na poziomie powiatów. Model estymowano, wykorzystując procedurę uzmienniania stałej (fixed effect), gdyż okazuje się, że struktura bezrobotnych na poziomie powiatów województwa podkarpackiego wykazuje się wysokim poziomem heterogeniczności przestrzennej, oraz stosując zerojedynkowe zmienne przełącznikowe. Wprowadzenie zmiennych przełącznikowych zaś wynika stąd, że odgrywają one rolę zmiennej korygującej oddziaływanie bezrobocia z poprzedniego okresu na zmianę bieżącej stopy wzrostu bezrobotnych i zależą od tego, czy poziom bezrobocia rósł lub malał. W opracowaniu w punkcie drugim dokonano opisowej analizy struktury bezrobotnych w województwie podkarpackim w podziale na: płeć, poziom wykształcenia, wiek oraz miejsce zamieszkania. W punkcie trzecim przedstawiono prosty model teoretyczny zależności pomiędzy bezrobociem a rynkiem towarowym. Punkt czwarty zawiera wyniki estymacji równań wynikających z analiz teoretycznych. Opracowanie kończy podsumowanie oraz ważniejsze wnioski wynikające z rozważań. (abstrakt oryginalny)
W literaturze polskiej problemy polityki zatrudnienia były szeroko omawiane w okresie Polski Ludowej. Prawie zupełnie brakuje natomiast pozycji dotyczących polityki zatrudnienia powstałych po 1989 r. W ostatnich latach wiele napisano o zarządzaniu personelem, czyli o gospodarowaniu zasobami pracy w skali mikro, równocześnie pomijając problematykę zatrudnienia w makroskali. Obecnie w Polsce politykę zatrudnienia zawęża się do problemu bezrobocia i sposobów, w jakie się mu przeciwdziała. Brakuje szerszego i całościowego jej ujęcia. Uzasadnione wydaje się więc zebranie i przedstawienie prezentowanych w literaturze definicji polityki zatrudnienia, jej celów oraz instrumentów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.