Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise modeling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozwój firmy jest stanem, który można kształtować i oddziaływać na niego. Celem artykułu jest zaprezentowanie nowego, dynamicznego podejścia do modelowania funkcjonowania przedsiębiorstwa przygotowanego w oparciu o wyniki badań literaturowych i empirycznych.
W artykule omówione zastały ewolucyjne koncepcje przedsiębiorstwa mieszczące się w nurcie biologicznie zorientowanej ekonomii ewolucyjnej. Przedstawiono biologiczne analogie zastosowane w dyskusji nad neoklasyczną teorią firmy, model R.R. Nelsona i S. Wintera oraz kompetencyjna (ewolucyjna) koncepcja przedsiębiorstwa.
Artykuł ma na celu zaprezentowanie teoretycznego modelu opisującego sposób działania przedsiębiorstw zorientowanych projektowo oraz jego zasad jego operacjonalizacji. W artykule zaprezentowana została również metoda badawcza, która za pomocą procedur matematycznych i statystycznych pozwla zbadać, czy model taki znajduje swe potwierdzenie w zebranych danych empirycznych. Potwierdzenie przypuszczeń teoretycznych da możliwość określenia nowej ścieżki rozwoju dla przedsiębiorstw zorientowanych projektowo. Pozwoli ona takim organizacjom efektywnie funkcjonować w warunkach narastającej konkurencji oraz presji innowacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Na fali szerokiej dyskusji, jaka się ostatnio toczy w wielu środowiskach, zarówno naukowców, jak i praktyków, po raz kolejny pojawia się pytanie, czy jest możliwe wypracowanie mechanizmów czy koncepcji implikujących zdolność przedsiębiorstw do rozwoju w nieustająco zmiennym otoczeniu. W związku z powyższym modelowanie strategii rozwoju przedsiębiorstwa, które według autorów opracowania oznacza występowanie zmian o charakterze jakościowym, ocenianych pozytywnie, w kontekście celu, którego dotyczą, powinno służyć racjonalizacji jego działalności. Wobec powyższego w niniejszej pracy za zasadne uznano skonstruowanie takiego modelu strategii rozwoju przedsiębiorstwa wytwórczego, który będzie można wykorzystać w praktyce zarządzania. O tym stanowi niniejsze opracowanie, w którym autorzy proponują: prezentację kluczowych zagadnień dotyczących modelowania strategii przedsiębiorstwa; opracowanie modelu - koncepcji strategii zakładu wytwórczego, której zaimplementowanie w istotny sposób implikuje jego elastyczność; wdrożenie modelu do praktyki, stąd prezentacja wyników implementacji strategii w jednym z przedsiębiorstw wytwórczych sektora związanego z mechanizacją rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Models of Creation and Development of an Enterprise - a Conceptual Approach
75%
Złożoność i zmienność współczesnego otoczenia znacząco odmieniły relacje na linii organizacja-otoczenie i wymagają od przedsiębiorstw elastycznego i kreatywnego dostosowania się do potrzeb klientów oraz umiejętności antycypowania przyszłości. Wzrost konkurencji na rynku lokalnym i globalnym wymusza ciągłe szukanie czynników determinujących budowę i rozwój organizacji. Na podstawie badań w obszarze przedsiębiorczości akademickiej podjęto próbę syntezy koncepcji i teorii tworzenia nowej organizacji. Ponadto celem opracowania jest przedstawienie autorskiego, holistycznego modelu organizowania rozwoju przedsiębiorstwa. Analiza procesu rozwoju przedsiębiorstwa ujawnia system elementów istotnych z punktu widzenia organizowania potencjału, którym można będzie zarządzać w dłuższej perspektywie. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zawarto informacje na temat TQM oraz standardów Six Sigma. Zaprezentowano etapy postępowania metody Six Sigma. Przedstawiono procedurę poka-yoke jako narzędzie eliminacji błędów w procesach oraz proces wdrożenia poka-yoke w przedsiębiorstwie, a także przykłady rozwiązań poka-yoke.
7
Content available remote Financial Management Modeling for Enterprises
63%
The purpose of the study was to model the financial management processes of enterprises to ensure the qualitative and complete forecasting of enterprise development. The analysis of the strategic matrix of interconnections through the use of power, logarithmic and polynomial trends during the determination of the tightness of the connection between the financial resources' volumes and the coefficients of liquidity and financial sustainability at the enterprise was carried out. It is established that effective organization of scenario activity as an element of strategic planning is one of the main factors that will allow improving the system of financial management at the enterprise. (original abstract)
Jednym z podstawowych problemów przed jakimi stoją osoby modelujące organizację gospodarczą jest wybór właściwych narzędzi modelujących. Ponieważ organizacje cechuje się dużą złożonością dynamiką oraz przejawia tendencje rozwojowe narzędzie modelujące powinno we właściwy sposób odwzorowywać wszystkie wymienione aspekty rzeczywistości. Artykuł prezentuje pewne niekla- syczne logiki wspierające proces modelowania organizacji. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Model biznesowy w działalności badawczo-rozwojowej
63%
Coraz więcej przesłanek wskazuje na to, że utrzymanie tendencji wzrostowych w polskiej gospodarce nie będzie możliwe bez zmiany filozofii działania wielu przedsiębiorstw. Wobec wzrostu wymagań klientów i rynku, globalizacji wyostrzającej konkurencję oraz rosnącego skomplikowania narzędzi i metod produkcyjno-usługowych, nie wystarczy dotychczasowe budowanie pozycji rynkowej w oparciu o ograniczane koszty i niższe ceny produktów. Sprostanie rosnącym wyzwaniom, zwłaszcza stającym przed jednostkami produkcyjno-usługowymi, wymagało będzie szerokiego włączenia w procesy rozwojowe osiągnięć nauki i technologii. Nawet największe przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z pomocy różnych partnerów, którzy wspierają je we wprowadzaniu nowych rozwiązań, podnoszących skuteczność i efektywność działań. Partnerami i sojusznikami praktyki gospodarczej w procesach unowocześniania gospodarki są instytucje naukowo-badawcze, takie jak instytuty naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe, szkoły wyższe i uniwersytety. Tworzy się i rozwija rynek, na którym przedsiębiorstwa mogą poszukiwać potrzebnych im rozwiązań, a instytucje nauko-badawcze - inspiracji, partnerów i kapitału, zapewniających warunki do działania, rozwoju oraz wdrażania wypracowanych rozwiązań. Biorąc pod uwagę skomplikowanie problemów rynkowych, technicznych, prawnych, finansowych czy ochrony własności intelektualnej, coraz rzadziej jednostki badawczo-rozwojowe są w stanie funkcjonować skutecznie i efektywnie bez jasnego i jednoznacznego określenia celów, sposobów oraz uwarunkowań działania. Ich oferta rynkowa musi uwzględniać nie tylko aspekty naukowo-badawcze czy metodyczne. W warunkach rosnących wymagań klientów oraz presji konkurentów, instytucje naukowo-badawcze muszą liczyć się także z aspektami rynkowymi, informacyjnymi kadrowymi czy finansowymi, charakterystycznymi dla przedsięwzięć ściśle gospodarczych. Pomocą w całościowym przygotowaniu i realizacji działalności naukowo-badawczej w warunkach rynkowych służyć mogą narzędzia wykorzystywane z powodzeniem w handlu i gospodarce, takie jak modele biznesu. Ta problematyka stała się kanwą rozważań, zawartych w niniejszej publikacji. Chcąc ułatwić instytucjom naukowo-badawczym opracowanie wzorców postępowania, porządkujących działalność oraz ułatwiających skuteczne i sprawne funkcjonowanie na rynku, poniżej skupiono się na rozważeniu takich problemów, jak: - pojęcie modelu biznesu w gospodarce oraz jego elementy składowe, - cechy charakterystyczne działalności badawczo-rozwojowej (B+R), - koncepcja elementów składowych modeli biznesu w działalności badawczo-rozwojowej, - istota modeli biznesu w działalności badawczo-rozwojowej, - korzyści i warunki korzystania z modeli biznesu w działalności badawczo-rozwojowej. Opracowanie zakończono podsumowaniem - sformułowaniem wniosków końcowych.(abstrakt oryginalny)
Złożone społeczeństwo, w szczególności rosnąca konkurencja i spadek demograficzny wymagają poszukiwania nowych metod marketingowych i narzędzi wspierających zarządzanie globalnymi firmami. Warunki te oznaczają konieczność poszukiwania i podejmowania rozwiązań, które pozwolą firmom utrzymać wyższą pozycję rynkową w stosunku do konkurencji. Szczególnie istotne wydaje się poszukiwanie takiego modelu marketingowego, który umożliwiłby firmom podejmowanie działań zarządczych, skutecznych w procesie zaspokajania potrzeb i oczekiwań. W artykule (w oparciu o ustalenia z badań) opisano model marketingu w jednej z globalnych firm prowadzącej działalność w różnych krajach (Nestle). Przedstawiono również czynniki, które wpływają na wynikające z modelu działania marketingowe. Zaprezentowany model uwzględnia uwarunkowania istotne z punk-tu widzenia menedżerów wyższego szczebla opisywanej w artykule firmy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem pracy są zagadnienia wariantowania struktur przedsiębiorstw wirtualnych bilansujących wymagania klienta z możliwościami producenta. Poszukiwana jest odpowiedz na pytanie, czy dane zlecenie produkcyjne typu projekt może zostać zrealizowane, w terminie i po kosztach określonych przez klienta, w rozważanej sieci przedsiębiorstw dysponujących ograniczonymi w czasie zdolnościami produkcyjnymi. Przedstawiony problem decyzyjny należy do klasy problemów NP-trudnych. Proponowana metoda wariantowania wykorzystuje koncepcję ścieżki krytycznej i opiera się na schemacie procedury podziału i ograniczeń. Załączony przykład, ukazując ograniczenia komercyjnie dostępnych pakietów programowania przedsięwzięć, ilustruje potrzebę komputerowej implementacji przedstawionej metody.
12
Content available remote Modelowanie w rachunkowości. Wymiar teoretyczny i praktyczny
63%
Rachunkowość w ujęciu teoretycznym stanowi dyscyplinę naukową, opierającą się na określonych paradygmatach. W aspekcie praktycznym rachunkowość przejawia się poprzez prowadzenie systemu pomiaru wielkości ekonomicznych, który działa w konkretnym podmiocie gospodarczym. Cechą rachunkowości jest jej elastyczność i umiejętność dostosowania się do potrzeb informacyjnych odbiorców informacji. Jednym z głównych nurtów w rozwoju teorii i praktyki rachunkowości jest obejmowanie pomiarem ekonomicznym dziedzin do tej pory nie objętych systemem rachunkowości (dotyczy to np. małych firm, gospodarstw rolnych, kapitału ludzkiego), co wymaga opracowania odpowiedniego modelu teoretycznego i praktycznego. W artykule zagadnienie modelowania w rachunkowości zostało zobrazowane na przykładzie modelu rachunkowości opracowanego dla małych firm, tj. podmiotów gospodarczych, które zgodnie z przepisami prawa nie mają obowiązku prowadzenia rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje, z jak skomplikowanym systemem informacyjnym musimy mieć do czynienia, gdy chcemy opisać funkcjonowanie przedsiębiorstwa, uwzględniając dodatkowo cały - jeszcze bardziej rozbudowany - splot informacji charakteryzujących jego otoczenie. Na tym tle pojawia się luka informacyjna, która skutkuje małą trafnością wybiegających w przyszłość analiz prowadzonych na poziomie przedsiębiorstwa. Ta sytuacja sprzyja tworzeniu spekulatywnych, syntetycznych modeli myślowych, pozwalających skuteczniej chwytać istotne szczegóły i łączyć je ze sobą. Są one pomocne w przewidywaniu przyszłości, jednak zazwyczaj są obarczone niejednoznacznością i mogą być błędne, ponieważ właściwe im uproszczenia zbytnio je ograniczają. Dlatego też same często stają się najważniejszą barierą podejmowania decyzji. Bardziej wyrafinowane podejście do procesu prognozowania wymaga stosowania aparatu ilościowego, prowadząc do wykorzystywania rozbudowanych modeli przyczynowo-skutkowych na podstawie danych empirycznych, ale żadnej teorii ekonomicznej nie można wypracować bez koncepcji abstrakcyjnych, opierając się tylko na materiale statystycznym i ilościowym ujmowaniu rzeczywistości. Ekonomii jako nauki nie można redukować do jej aspektów ilościowych, bo wielu złożonych warunków i wpływów, które odgrywa ją ważną rolę w życiu ekonomicznym, nie da się wyrazić za po mocą języka matematyki. Artykuł wskazuje, że coraz powszechniej spotyka się krytyczne głosy na temat możliwości zastosowania metod matematycznych do modelowania zjawisk ekonomicznych oraz podkreśla, że zawsze konieczne jest określenie charakteru i granic poznawczych modelu. W dalszej części artykułu omówiono znaczenie indukcji i dedukcji przy analizowaniu zjawisk ekonomicznych, uznając za nieodzowne łączenie obu metod. Rozważania kończy stwierdzenie, że mimo ułomności modeli, zarówno myślowych, jak i ilościowych, póki co nie mamy lepszych narzędzi, które mogą służyć omawianym analizom. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono bariery ograniczające przedsiębiorczość małych i średnich firm w oparciu o przeprowadzone badania. Podstawowe bariery rozwoju przedsiębiorczości to: brak środków finansowych firmy, popyt na lokalnym i regionalnym rynku, wysokość obciążeń podatkowych. Ponadto przedstawiono dwa modele rozwoju przedsiębiorczości małych i średnich firm, tj.: model rozwoju autonomicznego i model rozwoju wspieranego. (abstrakt oryginalny)
15
51%
W Polsce zarządzanie ryzykiem nie jest jeszcze, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych czy niektórych krajów Unii Europejskiej, wymagane przez prawo. Należy jednak podkreślić, że nowe regulacje prawne przewidują wprowadzenie zarządzania ryzykiem, jako istotnego elementu zarządzania przedsiębiorstwem, szczególnie ważnego dla osiągnięcia trwałego sukcesu firmy, o czym wspomina nowe wydanie normy ISO 9004:2010. Zarządzanie ryzykiem to kwestia kluczowa dla wszystkich organizacji, zarówno w sektorze publicznym, jak i w przedsiębiorstwach, szczególnie przemysłowych. Proces ten nasilił się w wyniku ostatnich kryzysów i niepowodzeń firm na całym świecie, które zwróciły uwagę na potrzebę skutecznej identyfikacji i zarządzania ryzykiem. Tym samym, przedsiębiorstwa winny wpisać świadomość ryzyka, zarówno w odniesieniu do zadań, które mogą zostać nieprawidłowo wykonane oraz możliwości, które mogą zostać wykorzystane, w ramy całej swojej działalności. Organizacje, które potrafią w ten sposób uwzględnić świadomość zarządzania ryzykiem, jako element panowania nad niepewnością w przedsiębiorstwie, będą w stanie wykorzystać ten proces w celu poprawy uzyskiwanych wyników oraz podniesienia zadowolenia wszystkich zainteresowanych stron. Zarządzanie ryzykiem to właściwe zarządzanie zasobami, ochroną organizacji i jej klientów, dbanie o majątek i środowisko oraz utrzymanie reputacji organizacji. Takiego zarządzania nie można traktować jako obciążenia dla organizacji, lecz jako sposób maksymalizacji dostępnych możliwości i zmniejszenia prawdopodobieństwa porażki. Identyfikacja i zarządzanie ryzykiem winno dotyczyć każdego problemu w przedsiębiorstwie i winno być realizowane przez najwyższe kierownictwo organizacji. Zarządzanie to stanowi podstawę stworzenia właściwego ładu organizacyjnego, tj. kombinacji procesów oraz struktur wprowadzonych przez kierownictwo dla uzyskania przepływu informacji, zarządzania, kierowania oraz monitorowania działań w przedsiębiorstwie, nakierowanych na realizację celów i zadań. W tym celu, należy zapewnić odpowiednie zarządzanie, uwzględniające ryzyko, związane ze świadczeniem usług dla klienta. Korzyści płynące z takiego działania to: krótszy czas reakcji kierownictwa na sprawy kryzysowe, większy nacisk kierownictwa na sprawy faktycznie istotne, większe prawdopodobieństwo realizacji celów organizacji, mniej nieprzewidzianych zdarzeń mających negatywny wpływ na organizację, większe prawdopodobieństwo wdrożenia planowanych zmian, bardziej świadome podejmowanie ryzyka oraz związanych z nim decyzji. Nowoczesne przedsiębiorstwa rozumieją, że muszą patrzeć z wyprzedzeniem w przyszłość, muszą być dynamiczne, reagować na zmiany i optymalnie wykorzystywać dostępne możliwości. Dlatego też zarządzanie ryzykiem: stanowi podstawę takiego działania, może pomóc w poprawie jakości świadczenia usług i wykorzystaniu dostępnych możliwości, może odgrywać aktywną rolę w zarządzaniu działalnością operacyjną i usługową, a także w implementacji zmian, przed którymi stoją przedsiębiorstwa. Proces ten stanowi narzędzie, które służy przedsiębiorstwom do osiągnięcia trwałego sukcesu, zgodnego z zaleceniami międzynarodowej normy ISO 9004:2010. (fragment tekstu)
Coraz więcej firm buduje nowatorskie modele biznesowe. W artykule omówiono dwa z nich: model dyrygenta i model nawigatora. Podkreslono role innowacyjności oraz zasobów niematerialnych w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.
Celem artykułu jest weryfikacja na podstawie literatury przedmiotu zależności pomiędzy czasem a doświadczeniem zagranicznym i poziomem umiędzynarodowienia przedsiębiorstwa oraz wskazanie znaczenia konceptualizacji pojęcia czasu i związanego z nim tempa w badaniach nad internacjonalizacją przedsiębiorstw. Rozważania przeprowadzono wykorzystując krytyczną analizę literatury z zakresu internacjonalizacji przedsiębiorstw koncentrując się na modelach procesowych, podejściu sieciowym do umiędzynarodowienia oraz literaturze z zakresu przyspieszonej internacjonalizacji. W szczególności uwzględniono badania dotyczące czasu i tempa internacjonalizacji przedsiębiorstw. W artykule przedstawiono wiele wniosków dotyczących czasu w badaniach nad internacjonalizacją przedsiębiorstw związanych kolejno z przyrostem doświadczenia w działalności na rynkach zagranicznych, tempem internacjonalizacji oraz związkiem między czasem a poziomem internacjonalizacji przedsiębiorstw. Wskazano, że, aby uzyskać większe zrozumienie procesu internacjonalizacji przedsiębiorstw, niezbędne jest włączenie czasu explicite do teorii umiędzynarodowienia. Wykazano, że zarówno zależność pomiędzy czasem a przyrostem doświadczenia zagranicznego przedsiębiorstw, jak i czasem a poziomem ich umiędzynarodowienia jest kompleksowa i nielinearna. Ponadto w zakresie samego pomiaru istotne jest, aby poziom internacjonalizacji wyznaczać na podstawie miar kompleksowych uwzględniających zasoby zaangażowane na różnych płaszczyznach funkcjonowania firmy. Z kolei badania nad tempem internacjonalizacji powinny uwzględniać zarówno pomiar tempa podjęcia działalności zagranicznej, jak i tempa całego późniejszego procesu umiędzynarodowienia, co ma szczególne znaczenie dla badań nad przedsiębiorstwami born global. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie wyników badań empirycznych mikrofirm w regionie gdańskim, autorka sformułowała ogólne wnioski o strategii rozwoju w mniejszych firmach. Pojęcie strategii w mikroprzedsiębiorstwach ma inny wymiar niż w dużych organizacjach; obejmuje zaplanowane kierunki działań i ma charakter krótkookresowy i nieformalny. Nie wszyscy właściciele mikrofirm tworzą plany działania rozwoju. Zazwyczaj właściciel, który formułuje strategię rozwoju, oceniając możliwości firmy, opiera się na własnych, subiektywnych odczuciach i kieruje się dobrem osobistym, nie zawsze o charakterze ekonomicznym.
19
Content available remote Wpływ zaufania na wyniki firmy wrelacjach międzyorganizacyjnych
45%
Celem badań było ukazanie wpływu typów zaufania interpersonalnego i organizacyjnego w organizacji na osiąganie wyników we współpracy gospodarczej. W konceptualizacji zaufania przyjęto interdyscyplinarną perspektywę, która wyróżnia badania na tle innych. Badano zaufa - nie interpersonalne (zmienna psychologiczna) menedżerów odpowiedzialnych za współpracę międzyorganizacyjną i członków ich zespołów oraz zaufanie organizacyjne - kalkulowane i relacyjne (zmienna ekonomiczna), które składa się na kompetencję relacyjną przedsiębior - stwa. Zbadano 210 średnich i dużych firm polskich oraz 1196 ich pracowników (w tym 210 kierowników i 986 podległych im członków zespołów kooperujących). Rezultaty potwier - dziły słabe i umiarkowane pozytywne związki wyników firmy w relacjach kooperacyjnych z zaufaniem interpersonalnym, szczególnie zaufaniem interpersonalnym członków zespo- łów. Zaufanie interpersonalne kierowników okazało się być katalizatorem zaufania członków zespołów. Jednocześnie przeprowadzone analizy mediacji i analizy ścieżek potwierdziły sta- tystycznie istotny pośredni wpływ zaufania interpersonalnego na skuteczność i wydajność firmy w relacjach kooperacyjnych poprzez zaufanie organizacyjne, które okazało się być mediatorem tego związku.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano proces programowania zdolności rozwojowej firmy, umożliwiający zdobycie korzystnej pozycji konkurencyjnej. Model ten opiera się na następujących elementach: identyfikacji, pomiarze, programowaniu, wdrożeniu, kontroli. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.