Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise risk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule zostało omówione zagadnienie ryzyka podatkowego oraz sposoby jego eliminacji, W pierwszej części zdefiniowano pojęcie ryzyka, które towarzyszy procesom planowania i podejmowania decyzji przez przedsiębiorców oraz zdefiniowano jeden z jego rodzajów, czyli ryzyko podatkowe. W dalszej części pracy zaprezentowano źródła ryzyka podatkowego o charakterze zewnętrznym oraz wewnętrznym. Przedstawione zostały także narzędzia umożliwiające ograniczenie ryzyka podatkowego, w tym między innymi zwrócono uwagę na procedury istniejące w krajowym systemie podatkowym: interpretacje prawa podatkowego, uprzednie porozumienia cenowe oraz krajową informację podatkową.
Przedsiębiorstwa funkcjonują w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, w którym dominuje niepewność, a w związku z tym pojawia się coraz wyraźniejsza potrzeba zarządzania ryzykiem. Celem artykułu jest zidentyfikowanie metod oceny skuteczności i efektywności zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach oraz wskazanie determinant skuteczności i efektywności systemów zarządzania ryzykiem. W artykule zaprezentowano główne założenia i wyniki współczesnych badań dotyczących systemów zarządzania ryzykiem opracowane na podstawie studiów literaturowych. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przedsiębiorstwem jest związane z ponoszeniem przez przedsiębiorcę różnorakich ryzyk. Jednym z ważniejszych, wynikającym z zasad obowiązujących w prawie pracy, jest ryzyko związane z zatrudnianiem pracowników. Dotyczy ono systemów prawnych wszystkich państw demokratycznych. Jego poziom jest związany także z coraz szerszą i skuteczniejszą ochroną wolności oraz praw człowieka i obywatela, w tym także pracownika (np. prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, prawo do prywatności, ochrona danych osobowych). W Polsce dodatkowo, z uwagi na uwarunkowania historyczne i dynamikę zmian w okresie transformacji ustrojowej, w niektórych kwestiach ryzyko to ma specyficzny charakter. W skrajnych przypadkach poziom tego ryzyka może decydować o pomyślności realizowanego przedsięwzięcia gospodarczego. Największym problemem jest to, iż przy niektórych rodzajach tego ryzyka pracodawca ma niewielkie możliwości, aby je zminimalizować. Z uwagi na poziom zagrożeń i szeroko rozwiniętą ochronę pracownika, sytuacja ta ma szczególne znaczenie w górnictwie. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na ten problem, gdyż wydaje się, że w demokratycznym państwie prawnym ochrona pracodawcy w tym zakresie powinna być większa. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Continuity of Entrepreneurial Activities and Enterprise Risk Management
75%
|
|
11
25-30
An enterprise performs its activities within micro-, macro-and internal environment. The characters are subject of these environments and their consequences are many times in contradiction to defined enterprise objectives. The specific items are generally called risks. The risk is quantified as the multiplication of likelihood and the consequences of the specific event. There is optimal level of risk (generally) what is a compromise between the amount of risk and return/ invested capital. Intuitively this assumption is clear but the problem in practice is to answer/solve following questions: How to establish optimal level of risks? Is there only one level or is there a hierarchy of enterprise risks? How to evaluate/quantify risks and their consequences? Is there a set of relevant/irrelevant risks and under which criteria to define them? How to proceed to establish organizational structures responsible for/focused on risk management? Nowadays, an enterprise is facing to the following risks: globalization, loss of reputation, shortening of a product life cycle, new technologies, catastrophic events (natural catastrophes, catastrophes as the impact of man-made activities), different economic and non-economic risks active in interaction between an enterprise and its environment. Risks mentioned above are complex, while specific situation of an enterprise can be characterized by political, social, technological, technical and other features. All this says about "downsizing of entrepreneurial world" and "acceleration of the development", those threats existence and operation of an enterprise. (original abstract)
5
Content available remote Characteristics and Categories of Risk in the Small Enterprises Summary
75%
|
|
nr 4
123-129
W artykule przedstawiono typologię ryzyka działalności małego przedsiębiorstwa. Przedstawiono w syntetyczny sposób cechy charakterystyczne małego przedsiębiorstwa oraz podjęto próbę określenia istoty i pozycji poszczególnych rodzajów ryzyka w funkcjonowaniu małych podmiotów rynkowych. Przeprowadzenie w praktyce gospodarczej kategoryzacji ryzyka ułatwia identyfikację i zarządzanie nim(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 10
12-18
Modele oceny dojrzałości zarządzania ryzykiem umożliwiają organizacjom diagnozę rozwoju oraz efektywności stosowanych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem. Są narzędziami, które mogą służyć jako wzorce zarówno w procesie implementacji systemów zarządzania ryzykiem, jak i doskonalenia już funkcjonujących. Celem opracowania jest scharakteryzowanie oraz porównanie wybranych modeli oceny dojrzałości zarządzania ryzykiem. Do realizacji celu wykorzystano metodę analizy literatury. Artykuł zawiera: genezę modeli oceny dojrzałości zarządzania ryzykiem, ich przegląd oraz analizę porównawczą. Główny wniosek z dokonanych analiz wskazuje, iż modele oceny dojrzałości zarządzania ryzykiem są w wysokim stopniu uniwersalne oraz umożliwiają formalizację procesów zarządzania ryzykiem w organizacji. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 96
101-113
W efekcie skandali korporacyjnych i spadku zaufania do sprawozdawczości finansowej wzrosło zainteresowanie problematyką nadzoru korporacyjnego wśród zarządów, rad nadzorczych, najwyższego kierownictwa, audytorów czy interesariuszy. Kryzys światowy unaocznił znaczenie właściwego zarządzania ryzykiem. Wzrosła znacząco liczba firm próbujących zarządzać ryzykiem w sposób całościowy. Pojawia się więc pytanie - w jaki sposób zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie efektywnie zintegrować z systemem nadzoru korporacyjnego [Sobel 2004]. Tak sformułowany problem badawczy wyznacza kierunek prowadzonych badań, które nie ograniczają się do warstwy opisowej, diagnostycznej, lecz są próbą wyjaśnienia zachodzących zjawisk i procesów. W tym kontekście prowadzone badania służą odkrywaniu prawidłowości deterministycznych zachodzących w obrębie podejmowanej problematyki. Celem opracowania jest identyfikacja czynników warunkujących zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie, osadzonych w zasadach nadzoru korporacyjnego. W artykule ujęto stan prawny na 31 grudnia 2011 roku. (fragment tekstu)
|
2018
|
nr 4(106)
21-26
Ryzyko towarzyszy funkcjonowaniu wszystkich podmiotów rynkowych, oddziałując na przebieg procesów ekonomicznych, społecznych i politycznych. Mikroekonomiczne ujęcie ryzyka ukazuje go w charakterze immanentnego czynnika towarzyszącego funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa, wywierając wpływ na możliwość i stopień realizacji jego celów. Niniejszy artykuł podejmuje problem ryzyka kontynuacji działalności przedsiębiorstw. Celem artykułu jest z jednej strony prezentacja uwarunkowań występowania ryzyka w działalności gospodarczej oraz zarządzania nim, z drugiej zaś identyfikacja, egzemplifikacja i ocena kluczowych nośników ryzyka kontynuacji działalności polskich przedsiębiorstw budowlanych w latach 2010-2012, tj. w okresie przygotowań do organizowanych w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 i związanej z tym kumulacji inwestycji budowlanych. Artykuł stanowi naukową refleksję zaprezentowaną z perspektywy kilku lat jakie minęły od analizowanego okresu, co umożliwiło sformułowanie wniosków uwzględniających także horyzont czasowy występowania konsekwencji oddziaływania analizowanego ryzyka. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ryzyko i jego wpływ na finanse przedsiębiorstw
75%
|
|
nr 1
97-121
Celem artykułu jest dokonanie charakterystyki ryzyka oraz jego wpływu na decyzje podejmowane w przedsiębiorstwie i finanse przedsiębiorstw. W artykule porównano pojęcia ryzyko i niepewność, zaproponowano autorską środowiskową afiliacyjną klasyfikację ryzyka, dokonano charakterystyki rodzajów ryzyka wykorzystując studia przypadków. Zwrócono również uwagę na często pomijany aspekt "ryzyka niepodejmowania ryzyka" na przykładzie przedsiębiorstw branży hi-tech. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Dojrzałość enterprise risk management - wzorce i praktyka
75%
|
|
nr 38
659-668
Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym jest coraz częstszą praktyką podmiotów gospodarczych na świecie. Jednak stopień zaawansowania działań w tym zakresie jest różny, w zależności od regionu czy wielkości podmiotu. W opracowaniu przedstawiono wiodące atrybuty świadczące o dojrzałości działań ERM w organizacji oraz praktyki przedsiębiorstw amerykańskich i europejskich w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zarządzanie ryzykiem reputacji w banku
75%
Wszystkie przedsiębiorstwa powinny zarządzać ryzykiem reputacji. W bankach jest to tym istotniejsze, że w wyniku ostatniego kryzysu znalazły się one wśród podmiotów, których reputacja ucierpiała najbardziej. Stają więc wobec wyzwania wykraczającego poza ochronę reputacji, stają przed koniecznością jej odbudowy. Podejście do zarządzania ryzykiem reputacji stosowane dotychczas przez większość banków nie sprawdziło się. Istnieje zatem potrzeba wypracowania nowego paradygmatu, opierającego się nie na dążeniu do minimalizacji skutków negatywnych zdarzeń, ale ograniczaniu prawdopodobieństwa tych zdarzeń. To nowe podejście opiera się na dwóch filarach - budowaniu etycznej kultury banku i kształtowaniu odpowiednich relacji z interesariuszami. Kultura oparta na wartościach etycznych zmniejsza zagrożenie zachowań nieetycznych banku i jego pracowników, zwiększa legitymizację jego działań, umacniając tym samym reputację. Z kolei zarządzanie relacjami z interesariuszami pozwala tak ukierunkować działania, aby miały one jak największy wpływ na budowę wzajemnego zaufania ograniczającego ryzyko reputacji. Elementem nowego podejścia jest również umieszczenie zarządzania ryzykiem reputacji w szerszym kontekście zarządzania reputacją banku. (abstrakt ze strony domowej wydawnictwa)
|
|
nr 2
43-48
Risk Management is a human activity which integrates recognition of risk, risk assessment, developing strategies to manage it, and mitigation of risk via using managerial resources. The National Audit Office of the United Kingdom described the mission at the following: The main focus of private sector risk management is on maintaining and enhancing profitability. The following article will lead to the different kinds of dealing with risks and in short what are the circumstances and the potential consequences. Those who desire larger rewards have to be ready to expose themselves and their company to considerable risk. (original abstract)
Przedsiębiorstwo, dążąc do osiągnięcia zysków z przeprowadzonych operacji, stara się także unikać niepotrzebnego ryzyka. W tym celu podejmuje działania, które mają to ryzyko obniżyć i zwiększyć pewność działania. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie pochodnych instrumentów zabezpieczających. Ponieważ w praktyce i w teorii istnieje wiele różnorodnych sposobów ograniczania ryzyka działalności za pomocą instrumentów pochodnych dlatego w opracowaniu przedstawiono wybrane uwagi na temat zastosowania tych instrumentów do zabezpieczeń w kontekście ryzyka z nimi związanego.(fragment tekstu)
14
Content available remote Krótkookresowy model ryzyka ubezpieczeniowego w przedsiębiorstwie
75%
|
|
nr 2
65-74
Cel artykułu stanowiło zaprezentowanie możliwości zastosowania krótkookresowego modelu ryzyka w przedsiębiorstwie. Przedstawiono przy tym istotę i założenia modelu zamkniętego oraz dokonano przeglądu wybranych metod identyfikacji rozkładu sumy szkód ubezpieczeniowych. Omawiane zagadnienia zostały zobrazowane na przykładzie. Przy pomiarze ryzyka wykorzystano algorytm De Prila oraz aproksymację sumy szkód rozkładem normalnym. Podjęto ponadto próbę przedstawienia możliwości zastosowania modelu indywidualnego ryzyka w ocenie kontraktów ubezpieczeniowych. W tym celu zaprezentowano sposób ustalania wysokości współczynnika bezpieczeństwa oraz poziomu retencji w przypadku kontraktu ubezpieczeniowego typu excess of loss. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z ryzykiem. Informacje dotyczące ryzyka prowadzonej działalności i możliwości jego redukcji są najważniejszymi informacjami, umożliwiającymi właściwe realizowanie strategii przedsiębiorstwa. W celu zaspokajania rosnących potrzeb informacyjnych dotyczących ryzyka szczególnie przydatna jest rachunkowość zarządcza, dostarczająca niezbędnych informacji przy wykorzystaniu odpowiednich metod, a także systemy kontroli wewnętrznej. Celem artykułu jest przedstawienie istoty ryzyka oraz zagadnienia potrzeb informacyjnych odnoszących się do ryzyka oraz zarządzania nim. (fragment tekstu)
16
Content available remote Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie
75%
Niepewność i ryzyko - to zjawiska towarzyszące permanentnie działalności dowolnego podmiotu ukierunkowanej na osiąganie założonych celów. Są one odzwierciedleniem wpływu rozmaitych zagrożeń na tę działalność i dotyczą możliwości poniesienia straty. Ze względu na niebywałą dynamikę czynników, od których zależy efektywność działania podmiotu, we współczesnym świecie wzrasta zainteresowanie teoriami działania w warunkach zagrożeń, wskazującymi sposoby ograniczania niepewności i redukowania ryzyka. W szczególności dotyczy to zagrożeń nadzwyczajnych. W zależności od środowiska działania podmiotów są to teorie: niezawodności, dotyczące funkcjonowania urządzeń technicznych; ciągłości działania, odnoszące się do wszelkiego rodzaju organizacji, w tym i biznesowych oraz zarządzania kryzysowego, mające odniesienie do działania systemów społecznych wraz z ich infrastrukturą. W artykule prezentowane są problemy dotyczące zarządzania przedsiębiorstwem w perspektywie zmieniających się koncepcji i standardów zarządzania ryzykiem, w szczególności - standardu ISO 31000. Jest to swoisty przegląd koncepcji, metodyk i norm zarządzania ryzykiem w ujęciu ewolucyjnym. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Ryzyko w opinii mikroprzedsiębiorców - szansa czy zagrożenie?
63%
Ryzyko nie oznacza jedynie zagrożenia stratą, ale jest również szansą na osiągnięcie wyższego niż zakładany zysk. Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę zarówno z tej negatywnej, jak i pozytywnej strony ryzyka, gdyż utożsamianie go jedynie z jedną z nich naraża prowadzoną działalność gospodarczą na utratę niepowtarzalnych okazji, lub narażenie jej na zbyt wysokie ryzyko. Właściwe pojmowanie ryzyka jest podstawą do dalszej jego analizy i zarządzania nim. Artykuł odnosi się do największej grupy przedsiębiorców - mikroprzedsiębiorcy, grupa szczególnie wrażliwa na ryzyko z uwagi na wielkość prowadzonej działalności oraz to, że nawet jedna źle podjęta decyzja może spowodować konieczność zakończenia prowadzonej działalności. Do skutecznego zarządzania ryzykiem, przez tę grupę podmiotów, istotne jest dlatego właściwe rozumienie pojęcia ryzyko.(abstrakt oryginalny)
|
2009
|
nr 3/2
559-567
Nieodłącznym elementem procesu inwestycyjnego na rynku podwyższonego ryzyka jest wycena finansowanych przedsiębiorstw. Wśród metod wyceny tego typu przedsiębiorstw na szczególną uwagę zasługują metody mnożnikowe oraz metody oparte na zdyskontowanych przepływach pieniężnych, w tym tzw. metoda venture capital. Stworzone dla potrzeb inwestorów Międzynarodowe Zasady Wyceny Inwestycji Private Equity/Venture Capital porządkują stosowane metody wyceny i stanowią propozycję ich ujednolicenia. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Kontrakty futures w zarządzaniu ryzykiem walutowym w przedsiębiorstwie
63%
|
|
nr 267
189-200
Ekspozycja na ryzyko walutowe jest nieodłącznym elementem działalności wielu przedsiębiorstw. Zasadniczym źródłem tejże ekspozycji jest ich aktywność handlowa w obrocie międzynarodowym. Świadomość wystąpienia ryzyka walutowego w przedsiębiorstwach związana jest z koniecznością opracowania strategii zarządzania nim z wykorzystaniem dostępnych na rynku instrumentów. Celem artykułu jest pokazanie istoty ryzyka walutowego oraz skali wykorzystania giełdowych instrumentów pochodnych do zabezpieczania się przedsiębiorstw przed tym ryzykiem. Autorka posłużyła się metodą krytycznej analizy literatury oraz prostymi metodami statystycznymi i graficznymi obrazującymi badane zjawisko.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Ryzyko w mikro i małych przedsiębiorstwach - między szansą a zagrożeniem
63%
W artykule wskazano rolę mikro i małych przedsiębiorstw w polskiej gospodarce i znaczenie ich bezpieczeństwa dla rozwoju gospodarki. Celem prezentowanego opracowania jest przedstawienie zarówno ryzyka wynikającego z cech jakościowych tych przedsiębiorstw, jak i szans uzyskania korzyści. Jednym z warunków ochrony majątku w czasie wystąpienia niekorzystnych uwarunkowań makroekonomicznych jest postępowanie zgodnie ze strategią zarządzania przedsiębiorstwem, uwzględniającą zarządzanie ryzykiem. Właściciele najmniejszych przedsiębiorstw mają świadomość istnienia ryzyka, ale traktują je tylko jako zagrożenie i nie dostrzegają potrzeby oraz możliwości zarządzania nim. Wraz z wielkością przedsiębiorstwa wzrasta świadomość potrzeby zarządzania ryzykiem, wzrasta także bezpieczeństwo majątku przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.