Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 754

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Entrepreneurship development
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
1
Content available remote Czynniki determinujące rozwój przedsiębiorczości
100%
Celem artykułu jest przedstawienie paradygmatu przedsiębiorczości. Omówiono różnice podejścia do rozpoczęcia przedsięwzięć i cykl życia przedsiębiorstwa. Analizie poddano punkt zwrotu kosztów, który pomaga zrozumieć relacje między wielkością sprzedaży, kosztami i dochodami przedsiębiorstwa. Następnie przedstawiono koncepcję klastera przemysłowo-usługowego.(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie alternatywnego ujęcia problemu przedsiębiorczości, które poddaje analizie podstawowe założenia dotyczące definicji tego zjawiska. Artykuł opiera się w dużej mierze na pracy W. Baumola pt. Entrepreneurship: Productive, Unproductive and Destructive [Baumol 1990], która jest rozwinięciem teorii J. Schumpetera dotyczącej definiowania działań przedsiębiorczych w gospodarce. Autor zwraca przede wszystkim uwagę na możliwość wykorzystania cech przedsiębiorczych w sposób, który wcale nie musi przyczyniać się do rozwoju społeczno-gospodarczego społeczeństwa. (fragment tekstu)
W artykule omówiono największe ograniczenia rozwoju przedsiębiorczości małych i średnich przedsiębiorstw: brak środków finansowyvh, bariery rynkowe, bariery prawne, brak dostępu do informacji. Przedstawiono działania wspomagające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw: system informacji gospodarczej, inkubatory nowych technologii, regionalne centra informacji, fundusze inwestycyjne typu venture capital.
Prezentowane badania miały na celu określenie wpływu integracji Polski z Unią Europejską na rozwój przedsiębiorczości na terenie gminy Tczew w województwie pomorskim. Badania przeprowadzono w 2009 r. wśród 76 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą we wspomnianej gminie. Z uzyskanych wyników badań wynika, że według większości respondentów akcesja miała pozytywne skutki, zarówno dla już istniejących przedsiębiorstw, jak też dla tych, które powstały po procesie integracji. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zdefiniowania przedsiębiorczości oraz zachowań przedsiębiorczych, charakterystycznych dla ludzi oraz organizacji. Zwrócono uwagę na poszerzenie znaczenia analizowanego pojęcia, odnosząc je do zorganizowanego działania społeczeństw i różnych zbiorowości. Pozwoliło to na wskazanie tzw. dużej przedsiębiorczości, znacznie wykraczającej poza indywidualne działania.
Pokonywanie ograniczeń w rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich wymaga dostarczania, kreowania i wzmacniania czynników zachęcających, ułatwiających i wspierających podejmowanie działalności gospodarczej na własny rachunek. Działania te powinny być realizowane w różnorodny sposób na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Autorka przedstawiła ocenę stosowania instrumentów wspierających rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Badania przeprowadziła w 2004 roku wśród grupy przedsiębiorców oraz władz lokalnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska.
Przedsiębiorczość jest procesem, którego powstanie i rozwój uzależnione są od wielu różnych czynników; jest rezultatem splotu rozmaitych uwarunkowań, zależnych zarówno od wewnętrznych predyspozycji konkretnych osób podejmujących działalność gospodarczą, jak też od warunków zewnętrznych, wyznaczających tempo rozwoju nowo tworzonych podmiotów gospodarczych. Uwarunkowania wewnętrzne przedsiębiorczości to wszelkie aspekty związane z przedsiębiorcą, będące nieodłącznymi składnikami jego osobowości bardzo trudno poddają się analizie, niełatwo je zweryfikować. Nie oznacza to jednak, że można je lekceważyć czy pomijać. Wręcz przeciwnie - powinny być przedmiotem szczególnej analizy. Często mają one znaczenie fundamentalne, mogą przyczyniać się do sukcesu realizowanego przedsięwzięcia. W uwarunkowaniach tych tkwi ważna, niematerialna siła, czynnik ułatwiający przejawianie inicjatywy. (fragment tekstu)
8
Content available remote Strategìčnì aspekti rozvitku pìdpriêmnicʹkih struktur malogo bìznesu
80%
Omówiono strategiczne aspekty rozwoju struktury przedsiębiorczości małych i średnich przedsiębiorstw.
9
Content available remote Kierunki zmian stopy przedsiębiorczości w regionie łódzkim
80%
Przedmiotem zainteresowania niniejszej pracy jest poziom przedsiębiorczości w regionie łódzkim na przestrzeni lat 2004-2013 oraz określenie kierunków zmian tego wskaźnika. Realizacja powyższego celu obejmuje analizę i interpretację podstawowych danych, opisujących obszary życia społeczno-gospodarczego w regionie. Zdecydowano, iż na rozwój przedsiębiorczości w regionie najistotniejszy wpływ ma potencjał społeczny i gospodarczy regionu. Na tej podstawie dopasowano grupy zmiennych opisujących siłę każdego z wymienionych obszarów. Analizując potencjał społeczny badanych regionów, analizie poddano: sytuację demograficzną, zasoby pracy oraz poziom wynagrodzeń brutto. W kontekście potencjału gospodarczego wyszczególniono: regionalne PKB per capita oraz dostępność transportową regionu, która w dużej mierze determinuje zjawisko przedsiębiorczości regionalnej. (fragment tekstu)
Since its inception, the sector of companies selling on the Internet in Poland has been undergoing a process of continuous growth. Even the crisis of 2008 - 2009 did not negatively affect the development of e-commerce in Poland. However, due to the stage of development of the sector, as well as the current macroeconomic conditions, the question of maintaining the development trend under the conditions of economic slowdown arises. The aim of the article is to identify and assess factors that may support its further development (or at least the maintenance of its position) at the level of an online shop operating in Poland under the conditions of the economic downturn. The results of the analysis indicate that standard actions taken in favorable market conditions must be modified during a slowdown. Those activities that allow reducing costs and/or reaching a wider audience with an offer (e.g. performance marketing) need to be strengthened.(original abstract)
Przez modelowanie lokalnego i regionalnego otoczenia biznesu, odpowiednią gospodarkę finansową samorządu, a także właściwe kształtowanie infrastruktury technicznej i społecznej, władze samorządowe mogą stymulować rozwój przedsiębiorczości na danym obszarze. Wzrost innowacyjności gospodarki danego regionu, miasta czy gminy, a tym samym wzrost zdolności przedsiębiorców do konkurowania w otwartej gospodarce globalnej będzie decydował o sukcesie władzy samorządowej.Podkreślmy, że władza samorządowa to wiele ośrodków decyzyjnych, które różnią się rolą i pozycją w procesie zarządzania rozwojem lokalnym i regionalnym. Jednocześnie w podejmowaniu wszelkich decyzji władze te, mając na względzie pozytywny odbiór jednostki samorządu terytorialnego przez potencjalnych inwestorów, powinny się kierować pragmatyzmem, a więc realistycznie oceniać rzeczywistość, liczyć się z konkretnymi możliwościami i podejmować jedynie takie działania, które gwarantują skuteczność. (fragment tekstu)
13
Content available remote Mikro i małe przedsiębiorstwa w gminie Lubaczów- uwarunkowania rozwoju
80%
Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji czynników rozwoju przedsiębiorczości lokalnej na przykładzie gminy Lubaczów. (fragment tekstu)
Głównym celem programu jest kształtowanie warunków do tworzenia i pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego sektora MSP. Cele pośrednie programu to m.in.: zwiększenie konkurencyjności i eksportu małych i średnich przedsiębiorstw oraz wzrost nakładów inwestycyjnych w tym sektorze.
Przedsiębiorczość znacznie przyczynia się do rozwoju gospodarczego. Często badane są przyczyny wzrostu aktywności przedsiębiorczej w kraju. W danym artykule autorzy skupiają się na indywidualnych determinantach przedsiębiorczości - postawach przedsiębiorczych oraz percepcji przedsiębiorczości w Rosji. Celem badania jest zdefiniowanie, w jaki sposób indywidualne zmienne dotyczące poglądów społecznych wpływają na poziom przedsiębiorczości we wczesnym stadium w Rosji. Badanie jest oparte na danych Globalnego Monitoringu Przedsiębiorczości, używając których stosujemy metodę najmniejszych kwadratów, aby sprawdzić współzależności pomiędzy zmiennymi. Wyniki pokazują, że dwie z czterech hipotez zostały potwierdzone. Przedstawione wyniki udowadniają, że aktywność przedsiębiorcza jest dodatnio skorelowana z postawami przedsiębiorczymi w społeczeństwie. Wyniki badań mogą być przydatne w dalszych badaniach w zakresie postaw przedsiębiorczych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie zmiennych wpływających na liczbę przedsiębiorstw w poszczególnych gminach. Poznanie tych zmiennych pozwoli na potencjalne określenie działań, które mogą podejmować gminy, aby pozytywnie oddziaływać na liczbę przedsiębiorstw na swoim terenie. Dokonano podziału badanych zmiennych ze względu na charakter gminy: wiejska, miejska i miejsko-wiejska. W celu wyjaśnienia wpływu poszczególnych parametrów na rozwój przedsiębiorczości dokonano estymacji liniowego modelu ekonometrycznego za pomocą klasycznej metody najmniejszych kwadratów (KMNK) z wykorzystaniem oprogramowania ekonometrycznego gretl. Dane, które wykorzystano w modelu pochodziły z Banku Danych Lokalnych GUS. Stwierdzono, że we wszystkich rodzajach gmin do istotnych zmiennych wywierających wpływ na rozwój przedsiębiorczości należały: dochody podatkowe - podatek od nieruchomości na mieszkańca, mieszkania wyposażone w instalacje centralnego ogrzewania, udział osób w wieku produkcyjnym, liczba fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych na 1000 mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Theoretic Rational for Enterprises Development
80%
W opracowaniu wyznaczono pojęcie i istotę przedsiębiorczości; przeanalizowano różne teorie przedsiębiorczości, a mianowace klasyczne i neoklasyczne teorie, instytucjonalne oraz keynesowskie teorie przedsiębiorczości. Celem pracy jest określenie bieżącego stanu wiedzy teoretycznej, związanej z uwarunkowaniami rozwoju przedsiębiorczości. W opracowaniu zastosowano zestaw metod wykorzystanych w ekonomii i zarządzaniu, tj. metodę systemową oraz metodę badań struktur rynkowych. Na podstawie przeanalizowanych teorii wyznaczono cztery metodologicznych podejścia do rozwoju przedsiębiorczości: liberalne podejście, podejście administracyjne, organizacyjne oraz behawioralne. Udowodniono, że do skutecznego stymulowania rozwoju przedsiębiorczości warto wykorzystać kombinacje wszystkich wyznaczonych naukowych podejść.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Czynniki egzogeniczne warunkujące rozwój sektora przedsiębiorstw w regionie
80%
Przybliżono pojęcie rozwoju regionalnego. Pokazano problemy związanie z rozwojem przedsiębiorczości w regionach Polski. Omówiono zewnętrzne uwarunkowania zmian rozwoju przedsiębiorstw w regionach.
Zaprezentowano istotę pomocy publicznej, jej formy i cele przeznaczenia. Przedstawiono tendencje kształtowania się pomocy publicznej w Polsce i Unii Europejskiej.
Autor podjął temat uwarunkowań, które sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości wiejskiej. Przedsiębiorczość na wsi może być związana z rolnictwem (drobne przetwórstwo surowców żywnościowych, handel żywnością, itp.) wówczas obejmuje agrobiznes. Może także wiązać się z działalnością pozarolniczą, a wówczas obejmuje rozwój rzemiosła, drobnego przemysłu pozarolniczych branż, wszelkie usługi transportowe, oraz rozwój bazy turystyczno-rekreacyjnej z odpowiednią obsługą klientów. Autor zwrócił także uwagę na wielofunkcyjny rozwój wsi. Rozwój ten wiąże się z odejściem od monofunkcyjności, czyli produkcji głównie surowców rolniczych.
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.