Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Environment management system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest prezentacja procedury doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego skierowanej do przedsiębiorstw województwa podkarpackiego posiadających wdrożony certyfikowany system zarządzania środowiskowego ISO 14001 lub planujących jego implementację. Procedura została zbudowana przy użyciu analizy korelacji tau-Kendalla pomiędzy wyróżnionymi determinantami systemu ISO 14001 a zmiennymi charakteryzującymi wyniki przedsiębiorstw, tj. przychodami netto, wynikiem finansowym i efektywnością przedsiębiorstw. Charakterystyki systemu zostały przypisane do kolejnych etapów modelu systemu zarządzania środowiskowego, a te, których rozwój przekładał się na poprawę wyników przedsiębiorstw, zostały uznane za kluczowe, stanowiąc obszary, w których w szczególności powinny się doskonalić przedsiębiorstwa. Za istotne dla wyników przedsiębiorstw uznano: zaangażowanie wszystkich pracowników we wdrażanie systemu, stosowanie procedur dla realizacji celów i zadań, stosowanie procedur dla ograniczania zanieczyszczeń, terminowość audytów wewnętrznych, mierzenie efektów działalności środowiskowej, doskonalenie w minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko oraz przegląd kierownictwa. Zbieżność ocen przedsiębiorstw dotyczących poziomu rozwoju przyjętych wyznaczników systemu została zmierzona przy użyciu współczynnika konkordancji, a jej istotność statystyczna za pomocą testu Friedmana.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie stanu wdrożenia normy ISO 14001 w Europie na tle doświadczeń światowych. W artykule zaprezentowano system zarządzania środowiskiem pod kątem wymagań, jakie muszą spełniać przedsiębiorstwa, które zamierzają ubiegać się o przyznanie certyfikatu na zgodność z normą ISO 14001. (abstrakt oryginalny)
Czystsza Produkcja to rodzaj przyjaznej dla środowiska strategii zarządzania przedsiębiorstwem. Skierowana jest ona nie tylko do przedsiębiorców, ale także do jednostek samorządu terytorialnego. Jej zastosowanie ułatwia zarządzanie organizacją ukierunkowaną na zrównoważony rozwój. Organizacje decydujące się na dobro-wolne wdrożenie strategii CP nieustannie dążą do zmniejszenia zanieczyszczenia, zmniejszenia zużycia energii i kosztów związanych z opłatami środowiskowymi, poprzez opracowywanie i wdrażanie tzw. Projektów Czystszej Produkcji. Jednym z głównych aspektów "Czystszej Produkcji" jest zmniejszenie obciążenia środowiska i tzw. "dodatkowego efektu ekonomicznego". Oznacza to, że projekty związane z koncepcją CP przynoszą korzyści zarówno środowisku, jak i organizacji. Strategia Czystszej Produkcji, która stała się podstawą systemu zarządzania środowiskowego, pozwala jednostkom organizacyjnym różnych organizacji podejmować dobrowolne zobowiązania środowiskowe nastawione na dobro środowiska. Istotną cechą Systemu Zarządzania Ekologicznego wg Czystszej Produkcji jest wykorzystanie istniejących baz danych dotyczących wpływu na środowisko oraz wymaganych prawem uwalniania do środowiska. To znacznie ułatwia każdej organizacji podejmowanie dobrowolnych decyzji o wdrożeniu takiego systemu. Celem niniejszej pracy jest charakterystyka strategii Czystszej Produkcji i próba oceny jej roli w procesie realizacji idei zrównoważonego rozwoju, na przykładzie firmy produkcyjnej. Korzyści wynikające ze strategii w postaci wymiernego efektu ekonomicznego, zmniejszonego zużycia energii elektrycznej, ciepła i wody są oczywiste. Ponadto, nastąpił spadek zanieczyszczeń poprzez emisję gazów, pyłów i produktów odpadowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na konieczność ochrony środowiska i uwzględniania go w bieżącym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Zaprezentowano charakterystykę przedsiębiorstw prośrodowiskowych oraz organizacji niezainteresowanych problemami środowiska. Przybliżono pojęcie zarządzania środowiskowego (SZŚ).
W ostatnich latach obserwujemy wzrost znaczenia koncepcji zrównoważonego rozwoju. Zauważalne jest to zarówno w skali makroekonomicznej, jak i mikroekonomicznej, gdzie jednym z podstawowych podmiotów rozwoju jest przedsiębiorstwo. W artykule przybliżono rozwój koncepcji zrównoważonego rozwoju, podjęto próbę scharakteryzowania szerokiego i wąskiego ujęcia zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena znaczenia implementacji systemu EMAS w kontekście poprawy relacji przedsiębiorstwa z interesariuszami. W pierwszej części artykułu przedstawiono wymagania systemu EMAS, które w opinii autorki mają istotne znaczenie w kontekście uzyskiwania poprawy relacji przedsiębiorstwa z interesariuszami. W dalszej części artykułu przedstawiono wyniki badań empirycznych przeprowadzonych przez autorkę w 2015 r., wśród polskich przedsiębiorstw zarejestrowanych w systemie EMAS. Dobór próby był celowy, wyczerpujący. Badaniem objęto całą populację, liczącą 38 przedsiębiorstw, zgodnie z rejestrem EMAS z dnia 29 stycznia 2015 r. Na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych stwierdzono, że wdrożenie systemu EMAS skutkuje poprawą relacji z interesariuszami przedsiębiorstwa, w szczególności z administracją publiczną i organami kontroli.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ekonomiczny aspekt informacji w systemie zarządzania środowiskiem
75%
Informacyjne cechy systemów społeczno-gospodarczych, określane pojęciem „społeczeństwa informacyjnego", sprawiają, że pojawiły się i dynamicznie rozwijają zjawiska informacyjne. Wskazuje to na jakościowo nową rolę, jaką informacja, procesy i systemy informacyjne odgrywają w gospodarce. W gospodarce informacja jest zjawiskiem społecznym, ekonomicznym i technicznym. Zrozumienie istoty informacji wymaga łącznego traktowania wszystkich trzech jej aspektów: społecznego, ekonomicznego i technicznego. Istnieje wyraźna potrzeba spojrzenia na informację o środowisku, system zarządzania środowiskiem i zachodzące w nim procesy informacyjne z ekonomicznego punktu widzenia. W tym kontekście jednym z ważniejszych problemów jest problem definicji i pomiaru kosztów informacji w systemie zarządzania środowiskiem. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Planning - Crucial Element of the Environmental Management System ISO 14001
75%
System zarządzania środowiskowego ISO 14001 oparty jest na modelu ciągłego doskonalenia Deminga: Planuj, Wykonaj, Sprawdź, Działaj. Każdy cykl rozpoczyna się od planowania działań na rzecz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. W praktyce oznacza to identyfikację aspektów środowiskowych, ustalenie celów z nimi związanych oraz opracowanie harmonogramu ich wykonania. Właściwe podjęcie tych działań jest kluczowe dla realizacji kolejnych etapów systemu ISO 14001. Niniejszy artykuł został opracowany na podstawie przeprowadzonych badaniach empirycznych w zakładach zagospodarowania odpadów w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Zdefiniowano najważniejsze pojęcia z zakresu procesu i zarządzania środowiskowego. Następnie omówiono elementy (i ich relacje) w systemie zarządzania środowiskiem w skali makroekonomicznej. W ostatniej części zanalizowano znaczenie procesów realizowanych w ramach zarządzania środowiskiem dla rozwoju społeczno-gospodarczego, jak również dla samego środowiska.
Zamieszczona w artykule analiza stanowi przykład ilościowego ujmowania oddziaływań środowiskowych powstających w całym cyklu życia skomplikowanych obiektów technicznych (maszyn i urządzeń), od pobrania materiałów ze środowiska na potrzeby procesów wytwórczych, aż do końcowego zagospodarowania obiektów wycofanych z eksploatacji. Prezentowane badania rozszerzono również o rezultaty analiz ekobilansowych dotyczących procesów pakowania oraz poszczególnych opakowań napojów. Na tej podstawie uzyskano kompleksową informację dotyczącą środowiskowego oddziaływania wybranych procesów technologicznych. Tak przeprowadzone badania pozwalają na szczegółową analizę źródeł obciążeń środowiskowych, wynikających z cyklu życia maszyn, urządzeń i innych obiektów technicznych.
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie konieczności opracowania metody sporządzania rachunku kosztów ochrony środowiska wynikających z alternatywnych decyzji zarządczych podejmowanych w przedsiębiorstwie produkcyjnym na podstawie integracji systemu rachunkowości z systemem zarządzania środowiskowego. Nieodłączną częścią tego rozwiązania powinno być narzędzie skonstruowane na podstawie opracowanej metody, pozwalające kierownictwu przedsiębiorstwa produkcyjnego na tworzenie i analizę scenariuszy ukazujących kosztowe konsekwencje alternatywnych decyzji zarządczych oraz ich wpływ na zagadnienia ochrony środowiska. Zastosowanie opracowanego rozwiązania przyczyniłoby się do zwiększenia efektywności procesu gospodarowania zasobami w przedsiębiorstwie produkcyjnym. (fragment tekstu)
12
Content available remote Konkurencyjność przedsiębiorstw w świetle uwarunkowań ekologicznych
75%
Obowiązek ochrony środowiska przyrodniczego oraz koniecCelem niniejszego artykułu jest dyskusja na temat proekologicznej działalności przedsiębiorstw jako elementu budowania przewagi konkurencyjnej. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że ochrona środowiska w działalności gospodarczej stanowi coraz istotniejszy czynnik przewagi konkurencyjnej. Jednakże proekologiczne działania przedsiębiorstw nie ograniczają się jedynie do spełnienia minimalnych norm ustanowionych przez prawo, ale wdrażają system zarządzania środowiskowego, który poprawia wydajność, pozwala na obniżenie kosztów, a także ma wpływ na wizerunek firmy. W artykule przedstawiono badania postaw polskich przedsiębiorstw w odniesieniu do działań proekologicznych oraz znaczenie tych postaw dla konsumentów. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono czynniki z obszaru zainteresowanych stron i wymagań klientów wpływające na doskonalenie systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z wymaganiami normy ISO 140001 funkcjonującego w organizacjach działających na terenie Polski. Badania zostały przeprowadzone w okresie od lipca 2007 do maja roku 2009 w 1360 organizacjach mających wdrożony i certyfikowany system zarządzania środowiskowego. Miały one na celu identyfikację czynników wpływających na doskonalenie SZŚ. Zidentyfikowano wiele czynników wpływających na doskonalenie systemu zarządzania środowiskowego, spośród których omówiono kilka, takich jak: zaangażowanie i główna rola najwyższego kierownictwa oraz opinie, wnioski, skargi zainteresowanych stron.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zasady działania Systemu Eko-zarządzania i Auditowania (EMAS) oraz program jego promocji w Polsce, mający na celu podnieść świadomość społeczną na temat EMAS oraz system zarządzania środowiskiem.
Ograniczoność zasobów naturalnych i wzrastający na nie popyt spowodowały wzrost zainteresowania problemami ekologicznymi. W artykule zaprezentowano drogę do zarządzana środowiskowego w przedsiębiorstwie. Poprzez wyróżnienie czterech generacji zarządzania środowiskowego przedstawiono ewolucję podejścia do kwestii ochrony i kształtowania środowiska naturalnego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie procesu wdrażania systemu zarządzania środowiskowego (SZS) w PPH "Transsystem" SA, jak również przykładowych korzyści wynikających z efektywnego funkcjonowania tego systemu. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zostały omówione czynniki wpływające na doskonalenie systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z wymaganiami normy ISO 14001 w polskich organizacjach. Badania dotyczące identyfikacji i oceny czynników wpływających na doskonalenie SZŚ były prowadzone w polskich przedsiębiorstwach od lipca 2007 do kwietnia 2009 roku w Katedrze Znormalizowanych Systemów Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Badania zostały przeprowadzone w 1360 organizacjach mających certyfikowany system zarządzania środowiskowego według normy ISO 14001. Znacząca liczba czynników wpływa na doskonalenie tego systemu zarządzania, a wiele elementów podlega doskonaleniu w ramach SZŚ. (anstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa coraz częściej stosują politykę pro-aktywnego podejścia do ochrony środowiska. W tym celu wdrażają różnego rodzaju systemy (m.in. systemy zarządzania środowiskiem, eko-zarządzanie), a także normy (ISO 14000 oraz ISO 14001). W artykule wskazano możliwości poprawy obsługi systemu zarządzania środowiskiem (EMS) w organizacjach.
Odpowiednio zorganizowane systemy zarządzania środowiskiem (SZŚ) zyskują coraz większą popularność. Właściwe zarządzanie środowiskiem w przemyśle daje pozytywne rezultaty zarówno dla środowiska i zdrowia ludzi, jak i dla samych przedsiębiorstw, np. w postaci redukcji kosztów produkcji oraz poprawy pozycji konkurencyjnej (lepszy wizerunek firmy, posiadane certyfikaty - Świadectwo Czystszej Produkcji, certyfikat zgodności z ISO 14001 lub wpis do rejestru UE EMAS). System taki może charakteryzować się różnym stopniem sformalizowania. Istnieją jednak wspólne elementy, które powinny zostać uwzględnione w budowie i doskonaleniu każdego nowoczesnego SZŚ. (fragment tekstu)
Systemowe zarządzanie, którego jednymi z najważniejszych elementów są systemy zarządzania jakością oraz środowiskiem, jest w ostatnich latach bardzo popularne, a wymienione systemy należą do najczęściej wdrażanych na świecie. Dlatego też w artykule skupiono się na przedstawieniu skali wdrażania tych systemów. W artykule przedstawiono efekty oraz korzyści wdrażania systemów zarządzania jakością i środowiskiem w przedsiębiorstwach w Polsce, USA, Australii oraz Nowej Zelandii. Liczba wdrożonych i certyfikowanych systemów zarządzania jakością według normy ISO 9001 wskazuje na tendencję malejącą, czego przyczyną może być fakt, iż organizacje często poszukują rozwiązań alternatywnych, które bardziej odpowiadają profilowi ich działalności. W literaturze można zidentyfikować ponad 50 systemów zarządzania jakością branżowych i alternatywnych. Ponadto można wskazać drugi powód, dla którego spada popularność wdrażania systemów zarządzania według wymagań standardu ISO 9001, standard ten wymaga ciągłego doskonalenia, lecz nie daje narzędzi do ciągłego monitorowania. Według danych zawartych w raporcie ISO Survey 2012, zainteresowanie certyfikacją systemów zarządzania środowiskiem stanowi perspektywę rozwojową w najbliższych latach w związku z rosnącą popularnością i promowaniem ochrony środowiska wśród organizacji międzynarodowych oraz rządów lokalnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.