Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Employment Service (EURES)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono wybrane rozwiązania dotyczące funkcjonowania publicznej służby zatrudnienia, które wynikają z nowej ustawy o promocji i instytucjach rynku pracy. Opisano działalność powiatowych urzędów pracy, które bezpośrednio zajmują się pośrednictwem pracy. Przybliżono zasady funkcjonowania sieci EURES, wspierającej pośrednictwo pracy na obszarze Unii Europejskiej.
EURES to międzynarodowa sieć pośrednictwa pracy, działająca w Europie i powołana w celu ułatwienia mieszkańcom tego obszaru podejmowanie pracy poza krajem zamieszkania oraz wspomaganie pracodawców w znajdowaniu odpowiednich pracowników na europejskim rynku pracy. Przedstawiono pojęcie, podstawy instytucjonalno-prawne, organizację i zadania sieci EURES. Opisano również doświadczenia w realizacji zadań z zakresu EURES przez powiatowe urzędy pracy na przykładzie aglomeracji wrocławskiej.
Wraz z przystąpieniem do struktur Unii Europejskiej (UE) nowych państw członkowskich zniesione zostały formalne bariery, które dotychczas utrudniały mobilność studentów pochodzących krajów nowej „10". Istotne znaczenie miało zniesienie obowiązku ubiegania się o wizę, w przypadku wyjazdu do uczelni partnerskich na okres od 3 miesięcy do 1 roku. Jest to ważne, ze względu na rosnące zainteresowanie środowiska akademickiego, a więc studentów i pracowników naukowych, uczestnictwem we wspólnotowych programach edukacyjnych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja aktywnych narzędzi polityki rynku pracy uzyskanych przez Polskę po Wejściu do Unii Europejskiej. Przedstawiono w nim możliwości wykorzystania Europejskich Służb Zatrudnienia EURES oraz funduszy przeznaczonych na realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki do ograniczenia wysokości stopy bezrobocia w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opracowanie profilu kompetencyjnego doradców ds. zatrudnienia w publicznych służbach zatrudnienia, odzwierciedlającego niedawne zmiany i redefinicje tych ról zawodowych. Artykuł oparty jest na analizie stanu profesjonalizacji ról zawodowych pracowników PSZ w Europie, na podstawie badań prowadzonych przez autora w latach 2012-2014 na zlecenie Komisji Europejskiej. Badania te obejmowały studia literaturowe, przegląd dostępnych badań oraz autorskie badania ankietowe przeprowadzone wśród przedstawicieli Publicznych Służb Zatrudnienia 22 krajów UE, uzupełnione o wywiady pogłębione oraz analizę rozwiązań stosowanych w PSZ. Na podstawie tych badań autor opracował Europejski referencyjny profil kompetencyjny dla doradców PSZ i EURES w celu podniesienia profesjonalizacji ról zawodowych w tych specyficznych usługach publicznych. (abstrakt oryginalny)
Autor przypomina, że swobodny przepływ osób na terenie UE opiera się na mobilności jej obywateli. Mobilność geograficzna w dziedzinie zatrudnienia daje szanse, zarówno rozwoju zawodowego, jak i poprawy sytuacji finansowej obywateli. Decyzje o podjęciu zatrudnienia za granicą i przeprowadzki do innego kraju nie są proste a w przypadku obywateli Polski podyktowane są w większości potrzebą poprawy sytuacji materialnej. Osoby, które podjęły decyzje o wykorzystaniu istniejących w chwili obecnej szans na unijnym rynku pracy, mogą liczyć na wsparcie ze strony sieci EURES - Europejskich Służb Zatrudnienia, w tym polskiej kadry doradców EURES i asystentów EURES z wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.
Poczynione przygotowania do wdrożenia sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES, której celem jest wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy w Polsce spowodowały, że pojawia się nowa usługa rynku pracy a co za tym idzie otwarty się nowe możliwości dla polskich obywateli. Zaprezentowane w artykule wyniki nie przedstawiają pełnego obrazu działań EURES w Polsce. Rezultaty osiągnięte w skali całego kraju są o wiele większe dzięki pracy asystentów EURES z powiatowych urzędów pracy. Pełen obraz zostanie uzyskany po wdrożeniu kompleksowego monitoringu działań wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.
Jedną z czterech podstawowych zasad jednolitego rynku wewnętrznego Unii Europejskiej obok swobody przepływu towarów, usług oraz kapitału, jest swoboda przepływu osób. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej korzystają z prawa do swobodnego podróżowania, osiedlania się oraz podejmowania nauki i pracy na obszarze Unii. Swoboda przemieszczania się pracowników na terenie unijnej "piętnastki' regulowana jest odpowiednimi dyrektywami. Przedstawiono pojęcie pracownika oraz bezrobotnego w świetle prawa wspólnotowego, oraz ogólne zasady prawne dotyczące swobody przemieszczania się pracowników. Zwrócono również uwagę na możliwości szukania pracy w innych państwach UE bez opuszczania granic kraju pochodzenia poprzez sieć EURES (European Employment Service), powstałej w celu informowania, doradztwa i pośrednictwa dla poszukujących pracy.
W skład publicznych służb zatrudnienia wchodzą również krajowi przedstawiciele europejskich służb zatrudnienia (european employment services) świadczący usługi EURES, są nimi krajowi koordynatorzy, asystenci krajowego koordynatora, kierownicy liniowi, doradcy i asystenci EURES. Przedstawiono struktury oraz zakres zadań instytucji rynku pracy w świetle obowiązujących w Polsce regulacji prawnych.
Prawo pracownika i bezrobotnego, polegające na możliwości szukania pracy na terytorium drugiego państwa członkowskiego UE, choć skomplikowane wymaga upowszechnienia także w społeczeństwie polskim. Swoboda przemieszczania się pracowników na terenie unijnej "piętnastki' regulowana jest odpowiednimi dyrektywami. Oferty pracy są dostępne także przez Internet, np. poprzez sieć EURES (European Employment Service), powstałej w celu informowania, doradztwa i pośrednictwa dla poszukujących pracy.
Artykuł przedstawia system wspierający realizację prawa swobody przepływu pracowników, jakim jest EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia). Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w sieci EURES to jedno z pilniejszych zadań, jakie stoi przed polskimi służbami zatrudnienia.
W artykule przedstawiono cele, organizację i zadania sieci EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia), która jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia oraz innych organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych, działających w obszarze zatrudnienia, która ma na celu wspieranie mobilności pracowników na poziomie międzynarodowym i transgranicznym w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Omówiono także stan przygotowań Polski do udziału w tej sieci.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.