Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Evaluation of products
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Structure and Functioning of the European Conformity Assessment System of Products
100%
W artykule opisano w sposób przekrojowy, a zarazem spójny aktualnie funkcjonujący w Europie system oceny zgodności wyrobów, nazwany europejskim systemem oceny zgodności wyrobów (ESOZW). W artykule wyszczególniono podstawowe regulacje prawne obowiązujące za-równo na poziomie prawa europejskiego, jak i krajowego - polskiego, które tworzą strukturę i za-sady działania systemu. Lekturę artykułu ułatwi zawarty w nim poglądowy model struktury i relacji występujących pomiędzy elementami ESOZW. Pierwszą część artykułu poświęcono na opisanie genezy budowania systemu oceny zgodności w Europie. Kolejna część opracowania opisuje europejski poziomowi systemu zgodności - europejskie regulacje i instytucje, które go tworzą. W trzeciej części zawarto opis funkcjonowania systemu w Polsce. W szczególności polscy przedsiębiorcy dzięki temu opracowaniu będą mogli lepiej poznać aktualne zasady funkcjonowania europejskiego systemu oceny zgodności, w tym zasady oznakowywania (CE) wyrobów, które to zasady są elementem wspomnianego systemu. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Economic Aspects of Preparing the Production of a New Product
100%
Realizacja prac z zakresu przygotowania produkcji nowego wyrobu powinna być uzasadniona pozytywną oceną celowości, konstrukcyjnej, technologicznej i organizacyjnej wykonalności oraz ekonomicznej efektywności. Wyniki tej ostatniej oceny mają decydujące znaczenie. Przygotowanie produkcji nowego wyrobu, nawet jeśli jest celowe i wykonalne, nie powinno być realizowane jeśli jest ekonomiczne nieefektywne lub jeśli towarzyszy mu zbyt wysokie ryzyko niepowodzenia. W artykule określono wytyczne w zakresie przeprowadzania oceny ekonomicznej efektywności i ryzyka odpowiednio do cech charakteryzujących przygotowanie produkcji nowego wyrobu. Cechy te związane są z charakterem i zakresem prac przygotowania konstrukcyjnego, technologicznego i organizatorskiego, czasem ich trwania oraz życia wyrobu, a także nakładami kapitałowymi. (abstrakt oryginalny)
Jednym z ważniejszych zagadnień w zarządzaniu jakością, a także w naukach towaroznawczych, jest wielokryterialna ocena jakości wyrobów. Oceny mogą mieć charakter obiektywny lub subiektywny: dokonywane przez indywidualnych użytkowników (konsumentów) są subiektywne, natomiast analizy towarów przeprowadzane systematycznie na potrzeby przedsiębiorstw, organizacji handlowych lub w celach naukowych powinny być niezależne. W prezentowanym artykule określenie "ocena obiektywna" dotyczy oceny liczbowej otrzymanej w wyniku ustalonych procedur. Tworzą one określony system, nazywany modelem oceny wyrobów. Oceny obiektywne powinny być powtarzalne, podobnie jak ma to miejsce w badaniach empirycznych. Podane określenia nie oznaczają jednak, że oceny obiektywne to tylko te, które są wyrażane za pomocą liczb.
Human-Centered Design (HCD) to dogłębne poznanie i zrozumienie potencjalnych klientów. Zrozumienie ich określonych czynności, preferencji, emocji, motywacji, problemów i środowiska w jakim przebywają. TRIZ jest zorientowane na rozwiązywanie problemów technicznych ze szczególnym uwzględnieniem innowacji technologicznych. Zarówno TRIZ, jak i HCD to zupełnie inne "filozofie" projektowania, wytwarzania i oceny wyrobów. Wydaje się jednak, że "spojrzenie" na wyrób zarówno z punktu widzenia metodologii TRIZ, jak i HCD jest szansą na właściwy, zgodny z oczekiwaniem konsumentów rozwój towarów, szczególnie towarów konsumpcyjnych. W artykule opisano przykładowe sytuacje. Główny nacisk jest położony na użyteczność danego wyrobu (tu zastosowanie znajdują metody TRIZ) oraz obszary, gdzie większe znaczenie mają metody zastosowane w HCD. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przeanalizowano uwarunkowania wykorzystania ceny w charakterze źródła informacji o jakości produktu przez producenta i konsumenta. W artykule wykorzystano wyniki badań zachodnich , głównie amerykańskich.
Z towaroznawczego punktu widzenia na wartość użytkową opakowań składa się zespół własności tych opakowań pod kątem konkretnej ich przydatności w konkretnych warunkach ich użytkowania. Celem zebrania informacji dotyczącej cech determinujących wartość użytkową opakowań jednostkowych, przeprowadzono badania testowe wybranej grupy konsumentów. Przeprowadzone badania wyraźnie wskazują, że cechy determinujące wartość użytkową opakowań można ująć w cztery podstawowe grupy. Są to: cechy techniczne, cechy funkcjonalne, cechy estetyczne i cechy ekonomiczne. (fragment tekstu)
Przeprowadzone w Instytucie Towaroznawstwa Akademii Ekonomicznej w Krakowie badania potrzeb konsumentów odnośnie 6 wybranych wyrobów odzieżowych, doprowadziły do ustalenia dla tych wyrobów konsumenckich struktur wskaźników wartości użytkowej, potwierdzając pełną przydatność metod ankietowych w tego typu badaniach. Przedstawiono przykładowo konsumencką strukturę wskaźników wartości użytkowej dla białej koszuli męskiej. (abstrakt oryginalny)
Dokonywanie transformacji produktów (usług) czy dowolnie zdefiniowanych obiektów będących częścią rozpatrywanego problemu, podobnie jak dokonywanie skojarzeń, należy do grupy operacji intelektualnych biorących udział w tworzeniu (twórczości użytkowej, technicznej). Transformowanie doskonale wpisuje się we współczesną rzeczywistość społeczno-gospodarczą, w której jedyną stałą rzeczą są zmiany, do których bardzo trudno jest nam przywyknąć, a jeszcze trudniej jest je zaakceptować. W artykule autorka przedstawia grupę technik oraz zabiegów inwentycznych (wynalazczych) z obszaru twórczych operacji umysłowych -- transformowanie wraz z praktycznymi zastosowaniami. Operacje te są ukierunkowane na dokonywanie wszelkich przekształceń (transformacji myślowych) analizowanego obiektu (produktu) skutkujące poszukiwaniem możliwych kierunków jego ulepszenia, doskonalenia. Zwraca również uwagę, iż niezwykle cenne i wartościowe jest zaangażowanie się przedsiębiorców (wraz z pracownikami) w bezkosztowy przecież proces myślowy, którego efektem może być pojawienie się nowych idei (koncepcji), a ponadto stworzenie organizacyjnych warunków stymulujących pomysłowość i zdobywanie nowej wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy było stworzenie receptur oryginalnych multifunkcyjnych emulsji do pielęgnacji skóry trądzikowej, zawierających ekstrakty roślinne, bogate we flawonoidy, takie jak wierzba biała, bez czarny, głóg jednoszyjkowy, lipa drobnolistna i brzoza biała. Zastosowanie ekstraktów roślinnych oraz oleju arganowego pozwoliło na stworzenie wszechstronnych receptur, które nie tylko pomagają w zmaganiach w trądziku pospolitym, ale także ze współistniejącymi problemami takimi jak blizny, przebarwienia, rozszerzone naczynka i odwodnienie. Przeprowadzona analiza sensoryczna nowych multifunkcyjnych kosmetyków pokazała znaczący wpływ ekstraktów roślinnych na takie parametry jak wygładzenie, tłustość i natłuszczenie. (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na dwóch dwutorowych modelach przetwarzania informacji: modelu ELM Petty'ego i Cacioppo oraz modelu trzech ścieżek przetwarzania informacji Wanata. Wskazano na podobieństwa i różnice, jakie związane są z zastosowaniem modeli dla przewidywania zachowań nabywców. W przeprowadzonym badaniu wykazano przewagę modelu Wanata nad modelem ELM. (abstrakt oryginalny)
HCD to dogłębne poznanie i zrozumienie potencjalnych klientów, ich określonych czynności, preferencji, emocji, motywacji, problemów i środowiska, w jakim przebywają. TRIZ zorientowane jest na rozwiązywanie problemów technicznych ze szczególnym uwzględnieniem innowacji technologicznych. TRIZ i HCD to zupełnie inne filozofie projektowania, wytwarzania i oceny wyrobów. Wydaje się jednak, że spojrzenie na wyrób z punktu widzenia metodologii zarówno TRIZ, jak i HCD jest szansą na właściwy, zgodny z oczekiwaniem konsumentów rozwój towarów, szczególnie towarów konsumpcyjnych. W artykule przedstawiono przykładowe obszary, w których główny nacisk położony jest na użyteczność danego wyrobu (tu zastosowanie znajdują metody TRIZ), oraz obszary, w których większe znaczenie mają metody zastosowane w HCD. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora większość pejoratywnych spostrzeżeń na temat produktu pochodzi od konsumentów, którzy zostali nieodpowiednio potraktowani przez firmę, dlatego że często, podczas zgłaszania usterek lub problemów dotyczących produktów, internauci spotykają się z nieadekwatną do oczekiwanej obsługą klienta. Nieodpowiednio obsłużeni zaczynają rozgłaszać nieprzychylne opinie o produkcie, i co najgorsze, przestają wtedy koncentrować się wyłącznie na rzeczywistych niedociągnięciach. Przełomowym punktem w relacji klient - firma staje się zdaniem autora sposób, w jaki firma zareaguje na negatywne opinie internautów: tak naprawdę to dopiero ten moment znacząco wpłynie na recenzję, jaką zyska produkt.
13
84%
W opracowaniu przedstawiono przegląd rzadko spotykanych narzędzi i metod zarządzania jakością stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym do rozwiązywania problemów z niezgodnymi wyrobami. Omówiono trzy narzędzia: 5WHY, 7 Diamentów oraz Wierć Głęboko i Szeroko. Narzędzia różnią się od siebie złożonością oraz zakresem stosowania: od najprostszych problemów z jakością wyrobów, do skomplikowanych problemów występujących w procesie produkcyjnym. Zakres ich stosowania może odnosić się do jednego wyrobu, całego procesu produkcyjnego, ale również do wszystkich procesów w całej korporacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki w zakresie analizy udziału i znaczenia specyficznych metod kontroli jakości stosowanych do wykrywania niezgodności profili aluminiowych powstających w procesie tłoczenia. Analizie poddano takie specyficzne metody kontroli jakości, jak: pomiar, badania, sprawdzenie, kontrola wizualna, kontrola liczbowa oraz kontrola alternatywna. Dokonano identyfikacji stosowanych procesów kontroli jakości. Wykorzystano diagram Pareto-Lorenza do identyfikacji niezgodności krytycznych badanego wyrobu w okresie 1 roku. Przeanalizowano zależność po-między występowaniem metod kontroli jakości przy wykrywaniu niezgodności a udziałem niezgodności wykrywanych przez badane metody kontroli jakości. Dokonano także analizy ryzyka związanego z niezgodnościami wykrywanymi przez badane metody kontroli jakości bazując na wskaźnikach FMEA (liczbach priorytetowych). Metodą kontroli, która najczęściej uczestniczyła przy wykrywaniu niezgodności profili aluminiowych i wykrywała jednocześnie najwięcej niezgodności jest kontrola wizualna. Kontrola ta odpowiedzialna jest także za wykrywanie niezgodności, których ryzyko wystąpienia i znaczenie dla klienta jest największe, stąd konieczność podejmowania przez zarządzających działań zmierzających do zwiększenia poziomu jej skuteczności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę przybliżenia złożonej tematyki dotyczącej szeroko rozumianej analizy wartości implementowanych przez elastyczny zakład wytwórczy wyrobów. W oparciu o wiedzę teoretyczną, jak również własne doświadczenia zawodowe, autorzy za zasadne uznali opracowanie zestawu kryteriów, wpływających na ich wartość. Autorską metodę oceny wartości produktu, autorzy zamierzają zweryfikować w oparciu o praktykę. Chodzi o ustalenie wskaźnika wartości poddanych badaniu wyrobów z uwzględnieniem przyjętych kryteriów i modelowanych wag. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przeprowadzenie i ocena poprawności klasyfikacji ziaren należących do różnych odmian jęczmienia browarnego. Przebadano ziarna 8 odmian: Blask, Bordo, Conchita, Kormoran, Mercada, Serwal, Signora, Victoriana, o trzech poziomach wilgotności: 12, 14, 16%. Oznaczono wybrane parametry tekstury powierzchni ziarna w masie uzyskane ze zdjęć wykonanych przy użyciu technik obrazowania hiperspektralnego. Porównano dokładność dyskryminacji ziaren przeprowadzonej przy użyciu różnych metod selekcji i klasyfikacji danych. Dokonano porównania parami oraz porównania trzech, czterech i ośmiu odmian jęczmienia browarnego. Najbardziej dokładną dyskryminację stwierdzono w przypadku porównania parami. Odmiana Victoriana najbardziej odróżniała się od innych. Najbardziej podobną teksturę ziaren w masie stwierdzono w przypadku porównania odmian: Blask i Mercada. W przypadku ośmiu badanych odmian jęczmienia browarnego, najdokładniejszą dyskryminację (błąd klasyfikacji - 55%) uzyskano dla obrazów wykonanych przy wilgotności 14% i długości fali 750 nm, dla selekcji atrybutów wykonanej z wykorzystaniem prawdopodobieństwa błędu klasyfikacji z uśrednionym współczynnikiem korelacji (POE + ACC) oraz dyskryminacji przeprowadzonej za pomocą liniowej analizy dyskryminacyjnej (LDA).(abstrakt oryginalny)
W procesach produkcyjnych, które nie są uregulowane statystycznie ważnym jest stosowanie odpowiednich kontroli, do których zaliczana jest statystyczna kontrola odbiorcza (SKO). Kontrola ta polega na ocenie czy dostarczone lub oferowane do dostarczenia jednostki wyrobu, partie wyrobów lub usługa jest możliwa do zaakceptowania. Celem opracowania jest przeanalizowanie możliwości wykorzystania statystycznej kontroli odbiorczej (SKO) do oceny żywotności wyrobu. Dokonano przeglądu wybranych pozycji literaturowych z lat od 1900 do 2019 roku (tj. 479 pozycji dotyczących SKO) z bazy Web of Science dotyczących statystycznej kontroli odbiorczej. Wywnioskowano, że istotnym z punku dokonanych analiz w obszarze statystycznej kontroli odbiorczej jest przeanalizowanie możliwości wykorzystania tej metody do oceny żywotności wyrobu (tj. pozyskano około 74 pozycji dotyczących żywotności wyrobu w SKO z przeanalizowanych 479 pozycji dotyczących SKO). Motywacją dokonania analizy była przeważająca liczba pozycji literaturowych z dziedziny inżynierii w tym inżynierii przemysłowej, w których problem żywotności wyrobu wydaje się być istotnym, ze względu na postęp nauki, a tym samym zwiększenie trwałości wyrobów. Przeanalizowane pozycje literaturowe i przytoczone analizy dokonanych w obszarze badań możliwości wykorzystania statystycznej kontroli odbiorczej do oceny żywotności wyrobu mogą stanowić przydatną bazę do podjęcia kolejnych analiz w celu zwiększenia możliwości wykorzystania tej metody do oceny żywotności wyrobu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono metodę QFD, jako metodę służącą przełożeniu oczekiwań klienta na właściwe cechy wyrobu (usługi) w każdej jego fazie, od badań i rozwoju przez projektowanie i produkcję, do marketingu, sprzedaży i dystrybucji. Przedstawiono etapy diagnozownia informacji przy pomocy tej metody i podjęto próbę wykorzystania metody QFD do zdiagnozowania instrukcji obsługi na przykładzie maszynki elektrycznej do golenia.
Odpowiedni skład zespołu oceniającego jest jednym z czynników warunkujących dokładność, precyzję, powtarzalność i odtwarzalność wyników oceny sensorycznej. Selekcji i dobru kandydatów do zespołu oceniającego dokonuje się na podstawie wyników testów, opracowanych dla sprawdzenia indywidualnej wrażliwości sensorycznej. W pewnych przypadkach, szczególnie przy ocenie sensorycznej niektórych towarów przemysłowych, dochodzi do powstania wrażeń kompleksowych, będących efektem odbioru bodźców przez różne grupy receptorów. (...) W 1956 r. Stevens zaproponował metodę skalowania bezpośredniego jako narzędzie pomiaru subiektywnych doznań. (...) Metoda ta do dziś nie znalazła powszechnej akceptacji, choć można stwierdzić, iż to jest metoda prosta, efektywna, rzetelna i pewna. Stąd niezależnie od wypowiedzi krytycznych pod adresem tej metody, postanowiono skonstruować opartą na jego koncepcji metodę, która w założeniu pozwalałaby na: selekcję i dobór oceniających na podstawie ich indywidualnych wyników oceny badanych obiektów; ocenę różnic między porównywanymi obiektami, zbliżoną do rzeczywiście istniejących i stąd dającą więcej informacji niż metody wielokrotnych porównań czy wielokrotnych uporządkowań.
W pracy uwagę poświęcono ilościowym modelom integracji danych, pozwalającym na prawdopodobne przewidywanie absolutnej wielkości reakcji konsumenta. Autorka omówiła podstawy formułowania ocen o obiektach, oraz przedstawiła prezentację badanej próby i materiału empirycznego. W zakończeniu przedstawiła wyniki badań analizy regresji dla poszczególnych grup respondentów i produktów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.