Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fish products market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Rynek śledzi w krajach Unii Europejskiej
100%
Celem opracowania jest przedstawienie i ocena zmian zachodzących na rynku śledzi w krajach Unii Europejskiej w latach 2006-2015. Obszarem analizy są zarówno połowy, jak i handel zagraniczny produktami ze śledzi, które w dalszej kolejności były podstawą do stworzenia bilansu rynku na poziomie całej Wspólnoty, jak i poszczególnych państw. Przedstawione zostały także globalne uwarunkowanie połowów śledzi oraz polityka ochrony i zrównoważonego wykorzystania ich zasobów. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza preferencji i postaw konsumentów województwa lubelskiego odnośnie rynku ryb i ich przetworów. Zastosowano nieprobabilistyczą metodę doboru próby - dobór kwotowy, ze względu na płeć, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Badania przeprowadzono za pomocą anonimowego kwestionariusza ankietowego opracowanego specjalnie do celów niniejszej pracy. Na podstawie analizy wyników badań własnych stwierdzono, że wykształcenie i wiek były czynnikami różnicującymi opinie dotyczące oceny rynku ryb i przetworów rybnych. Zarówno wykształcenie ankietowanych, jak i ich wiek pozwoliły na wyodrębnienie dwóch segmentów różnicujących konsumentów. Pierwsze skupienie reprezentowane głównie przez osoby starsze z wyższym wykształceniem, charakteryzowało się większą świadomością prozdrowotną produktów rybnych oraz dostrzegało ich walory smakowe w stosunku do skupienia drugiego, złożonego głównie z osób młodszych, z podstawowym lub zawodowym wykształceniem. (abstrakt oryginalny)
Określono uwarunkowania rozwoju handlu wewnątrzgałęziowego w międzynarodowej wymianie ryb i produktów rybnych. Badaniami objęto 20 największych światowych eksporterów i 20 czołowych światowych importerów artykułów rybnych w 2007 roku. Do analizy roli dwukierunkowego handlu w całkowitych obrotach rybami i produktami rybnymi wybranych krajów wykorzystano indeks Grubela-Lloyda. Kształtowanie się wartości tych wskaźników w połączeniu ze specyfiką uwarunkowań międzynarodowego handlu rybnego przyjęto za podstawę identyfikacji zakresu i przyczyn rozwoju wewnątrzgałęziowej specjalizacji w produkcji i wymianie artykułami rybnymi badanych krajów. Z przeprowadzonej analizy wynika, że główną przesłanką rozwoju wewnątrzgałęziowego handlu rybami i produktami rybnymi było zróżnicowanie możliwości produkcyjnych między krajami, mające źródło w odmiennym wyposażeniu (dostępie) krajów w zasoby naturalne. Do przyczyn rozwoju międzynarodowej specjalizacji wewnątrzgałęziowej w produkcji i wymianie artykułów rybnych należy również zaliczyć różnice w wyposażeniu w zasoby pracy, a także przewagi aglomeracji oraz różnice poziomu technologii.(abstrakt oryginalny)
Przemysł przetwórstwa rybnego jest jedną z najszybciej rosnących grup przemysłu spożywczego w Polsce. W ostatnich kilkunastu latach jej przychody ze sprzedaży wzrosły prawie siedmiokrotnie i na koniec 2021 r. kształtowały się na poziomie 15,1 mld zł. Celem niniejszego artykułu jest próba oceny kondycji ekonomicznej polskiego przemysłu przetwórstwa rybnego w warunkach wzmożonej niepewności otoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji przyczyn jego trwania i ciągłości działania. Podstawowym źródłem informacji były wtórne dane statystyczne pochodzące przede wszystkim z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz wyniki wywiadów pogłębionych przeprowadzonych w wybranych przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego. Jak wynika z badań, mimo rosnącego braku możliwości przewidzenia wszystkich skutków podejmowanych decyzji, głównie w zakresie popytu i podaży, przedsiębiorstwa przetwórcze w analizowanym okresie (2004-2022) okazały się stosunkowo odporne, zwłaszcza na okresy wzmożonej niepewności, zarówno wynikające z cykliczności koniunktury, jak i wywołane zmianami klimatu, pandemią koronawirusa oraz rosyjską napaścią na Ukrainę. Powód odporności przetwórstwa rybnego na burzliwe i niekorzystne zmiany otoczenia leży u podstaw ludzkich potrzeb (konieczność spożywania pokarmu), jednak problem ten jest znacznie bardziej złożony i zależy od wielu czynników społecznych, ekonomicznych i przestrzennych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Odpowiedzialna eksploatacja zasobów naturalnych na przykładzie rybołówstwa
75%
Rozwój cywilizacyjny, mający miejsce na przestrzeni ostatnich 200 lat, stawia przed ludzkością kolejne wyzwania. Pojawiła się kwestia przewartościowania spojrzenia na świat i jego przyszłość. Taką możliwość daje odpowiedzialne działanie, stające się koniecznością wynikającą z dbałości o przyszłe pokolenia. W sektorze rybnym taką koniecznością jest odpowiedzialna eksploatacja zasobów rybnych, które stanowiąc dobro wspólne, nie posiadają jednoznacznie określonego właściciela. Brak należytej informacji o tych zasobach wymaga ostrożnościowego podejścia przy ich eksploatacji.(abstrakt oryginalny)
6
75%
W artykule za istotne przyjęto identyfikację procesów zachodzących w przemyśle przetwórstwa rybnego w Polsce, a w konsekwencji próbę odpowiedzi na pytanie, czy i jak kryzys finansowy i związany z nim kryzys gospodarczy wpłynął na funkcjonowanie przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego. (fragment tekstu)
7
Content available remote Światowy rynek łososia hodowlanego - stan i perspektywy
75%
Celem pracy był przegląd i analiza Światowego rynku łososia hodowlanego w latach 2009- 2014, a także ogólne nakreślenie perspektyw dalszego rozwoju. Badania oparto m.in. na danych FAO oraz urzędów statystycznych państw mających znaczny udział w Światowym obrocie łososiem. Przegląd dotyczyła charakterystycznych dla tego rynku danych takich jak: wielkość produkcji, wolumen i wartość importu oraz eksportu, forma produktu jak i kraj pochodzenia. Ustalono, że głównymi producentami i eksporterami są Norwegia i Chile, a odbiorcami Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy i Francja. Produkcja w 2014 roku ustaliła się na poziomie 2323 tys. ton a w najbliższych latach będzie rosnąć. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Badanie pozycji konkurencyjnej branży rybnej w regionie krajów nadbałtyckich
75%
Głównym celem artykułu była próba określenia pozycji konkurencyjnej branży rybnej w krajach regionu nadbałtyckiego. W wyniku obecnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych w poszczególnych państwach nadbałtyckich występuje zróżnicowany poziom zapotrzebowania na produkty rybne, rozwoju handlu zagranicznego, czy też odmienne możliwości uzyskiwania organizmów rybnych przez rozwój akwakultury. W wyliczeniach zastosowano metody takie jak indeks DEA i wskaźnik TC. Wyniki obrazujące poziom kształtowania się wskaźników wykazały znaczny stopień zróżnicowania efektywności branży rybnej w państwach nadbałtyckich, przy jednoczesnym zróżnicowaniu pod względem rozwoju akwakultury, znaczenia handlu zagranicznego produktami rybnymi, jak i znaczenia całego rynku ryb. W artykule wykorzystano wskaźniki określające poziom funkcjonowania branży w badanych państwach, a na ich podstawie dokonano jej oceny punktowej.(abstrakt oryginalny)
Podjęte badania miały na celu poznanie opinii i postaw studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wobec rybnych produktów regionalnych. Badania z wykorzystaniem arkusza ankietowego przeprowadzono wśród 100 respondentów w wieku od 20 do 24 lat, w okresie od lutego do kwietnia 2015 roku. Wśród ankietowanych osób przeważali mężczyźni (54%). Największy procent (44%) ankietowanych stanowili studenci pochodzący z miast liczących od 15 do 25 tysięcy mieszkańców. Ponad 50% respondentów wykazało się dobrą znajomością definicji żywności regionalnej. Najbardziej znanymi regionalnymi produktami rybnymi są karp zatorski (31%) i łosoś bałtycki solony (18%). Badani studenci regionalne produkty rybne spożywają okazjonalnie, najczęściej podczas Świąt Bożego Narodzenia (74%). Zdaniem respondentów (59%), głównym czynnikiem determinującym zakup rybnych produktów regionalnych jest chęć spróbowania produktu charakterystycznego dla danego regionu. Ankietowani studenci wiedzę o produktach tradycyjnych zdobywają głównie ze źródeł internetowych i przekazów telewizyjnych. Uzyskane wyniki badań mogą być uwzględnione przy przygotowywaniu strategii promocji produktów rybnych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Uwarunkowania i kierunki zmian poziomu spożycia ryb w Polsce
75%
Ryby, mimo wysokiej wartości odżywczej, są w Polsce nadal niedocenione. W diecie przeciętnego Polaka spożycie ryb stanowi niewielki udział. Polacy chętniej sięgają po wieprzowinę i drób niż po żywność pochodzenia morskiego, a to właśnie ryby morskie zawierają nieocenione pod względem zdrowotnym, takie jak: składniki jakimi są pełnowartościowe białko, tłuszcze, w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), witaminy i składniki mineralne. (abstrakt oryginalny)
Przemysł przetwórstwa rybnego od kilku lat jest uważany za jeden z najszybciej rozwijających się działów przemysłu spożywczego w Polsce. Odgrywa on również znaczącą rolę w zaopatrywaniu rynku Unii Europejskiej w przetwory rybne. Istnieje jednak szereg zagrożeń dla jego dalszego funkcjonowania, tkwiących zarówno w otoczeniu zewnętrznym (bliższym i dalszym), jak i w otoczeniu wewnętrznym. Aktualne problemy krajowego przetwórstwa rybnego mają bardzo zróżnicowaną genezę. Istnieją takie, jak np. problem zaopatrzenia w surowiec, które były sygnalizowane już przed akcesją do struktur UE, ale są również nowe problemy, związane np. z niedoborem zasobów pracy czy brakiem nowoczesnego wsparcia instytucjonalnego. Rozpoznane trudności należy postrzegać nie tylko w perspektywie krótko- czy długookresowej. Warto także dostrzegać ich wagę i wzajemne relacje, które mogą wzmacniać lub osłabiać wyniki działalności gospodarczej pojedynczych podmiotów lub całego sektora. Nie bez znaczenia jest również oddzielenie zjawisk epizodycznych i cyklicznych, które mogą zakłócać poprawną interpretację trendów, zwłaszcza długookresowych. Celem pracy jest identyfikacja podstawowych problemów związanych z działalnością krajowych przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego oraz próba określenia ich wpływu na podstawowe struktury przemysłu, w tym na strukturę produkcji, zatrudnienia, zbytu, a ostatecznie także na strukturę przestrzenną. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono badania dotyczące kontroli zamknięcia konserw rybnych na tzw. podwójną zakładkę i analizę statystyczną prawidłowości ich zamknięcia. Zastosowanie standardowych kart kontrolnych pozwoliło na obserwację oraz interwencję w przypadku wystąpienia parametrów niezgodnych, w celu utrzymania stabilności procesu. Na podstawie analizy wykonanej w programie Statistica, można było wychwycić momenty, w których należało dokonać regulacji maszyny w przypadku spadku wartości parametrów podwójnej zakładki, a także stwierdzić jednoznacznie, kiedy najważniejsze narzędzia zamykające (rolki) kwalifikują się do wymiany. Problem jaki udało się rozwiązać, to przede wszystkim zapewnienie stabilności procesu w trakcie ciągłego monitoringu procesu zamykania konserw. (abstrakt oryginalny)
W żywieniu człowieka wykorzystuje się kilka tysięcy gatunków ryb. Mięso ryb zawiera 63-78% wody, 15-19% białka, 3-30% tłuszczu, ok. 0,1% sacharydów. Wartość energetyczna produktów rybnych jest niska. Jedną z najważniejszych cech żywieniowych ryb jest to, że zawarte w nich lipidy mają działanie korzystne, nawet lecznicze. Na skutek niegospodarności w dysponowaniu zasobami mórz minimalnie przyrastają połowy morskie, wzrasta natomiast dostawa ryb z akwakultury. Polska po okresie wysokiego tempa wzrostu połowów ryb morskich, odnotowuje systematyczny ich spadek. Wzrasta natomiast pozyskiwanie ryb słodkowodnych, ale nie rekompensuje on ubytku połowów morskich. Spożycie ryb w Polsce jest niskie - 6,5 kg na 1 mieszkańca, dlatego też znaczna część (ok. 35%) przetworów rybnych przeznaczona jest na eksport, który ma charakter koniunkturalny. (fragment tekstu)
14
75%
W artykule podjęto rozważania dotyczące określenia wagi czynników i korzyści z lokalizacji dla przemysłu przetwórstwa rybnego w Polsce oraz ich wpływu na zmiany struktury przestrzennej. Ponadto dokonano charakterystyki zmian w rozmieszczeniu przedsiębiorstw przetwórczych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem ich koncentracji w świetle teorii klastra. Obecnie, najistotniejszymi czynnikami lokalizacji w przetwórstwie rybnym w Polsce są czynniki związane z zasobami pracy, tj. czynnik kosztowy, kompetencyjny, kulturowy. Jednak znaczenie poszczególnych czynników jest bardzo zróżnicowane pod względem wielkości przedsiębiorstw i ich położenia. Obserwowany proces dekoncentracji badanej grupy przemysłowej dotyczy głównie spadku wielkości potencjału przetwórstwa rybnego w województwach nadmorskich (pomorskie i zachodniopomorskie). Nowe lokalizacje przedsiębiorstw, a także zmiany organizacyjno-własnościowe (m.in. relokacja) w obrębie jednostek już istniejących spowodowały powstanie "nowych" lub przeformułowanie "starych" koncentracji przedsiębiorstw przetwórczych. Nowa formuła działania miałaby się opierać na teorii klastra. Jednak proces ich tworzenia w skali kraju jest raczej na etapie inkubacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie tendencji w spożyciu ryb i produktów rybnych w Polsce na tle zmian w konsumpcji światowej w latach 2005-2014 oraz próba identyfikacji roli czynników ekologicznych w kształtowaniu tych tendencji. Z przeprowadzonej analizy wynika, że konsumpcja ryb w Polsce wykazywała tendencję spadkową. Wynikało to głównie z wysokich cen i braku tradycji częstego spożywania artykułów rybnych, natomiast czynniki ekologiczne nie miały znaczącego wpływu na wielkość spożycia. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było scharakteryzowanie unikalnych właściwości żywieniowych ryb i owoców morza, źródeł pozyskiwania i rozmiarów pochodzących z nich ryb, przetwórstwa ryb i wytwarzanych produktów rybnych, obrotów handlowych z zagranicą produktami rybnymi i uzyskiwanego salda. Opracowanie powstało z wykorzystaniem takich źródeł wiedzy, jak: publikacje naukowe zwarte i ciągłe, materiały statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego oraz raporty Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zgromadzony materiał został opracowany i zinterpretowany za pomocą metody porównawczej (porównań) w formie wertykalnej i horyzontalnej oraz metody statystycznej. Pozyskane ryby z połowów i importu są przetwarzane w kraju głównie na produkty żywnościowe. Stwierdzono niskie spożycie ryb w Polsce, zmienne i zmniejszające się rozmiary ich pozyskiwania oraz ujemne saldo obrotów handlowych rybami i ich przetworami.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na ograniczoną objętość raportu artykuł skupia się tylko na wybranych kategoriach należących do tak szerokiego rynku produktów. W raporcie zostały wykorzystane wyniki badania Panelu Handlu Detalicznego firmy ACNielsen (wielkość, wartość oraz lokalizacja sprzedaży poszczególnych segmentów na rynku detalicznym). Na potrzeby niniejszego raportu został również przeprowadzony przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki określonych grup produktowych.
Wprowadzenie. Normy żywieniowe zalecają spożywanie ryb co najmniej dwa razy w tygodniu ze względu na zawarte w nich cenne składniki odżywcze. Najważniejszymi z nich są długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, makro- i mikroelementy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (głównie D3), aminokwasy i łatwo przyswajalne białko. Niestety ryby przebywające w zanieczyszczonym środowisku mogą gromadzić toksyczne związki, do których należą polichlorowane dibenzo-p-dioksyny (PCDD), polichlorowane dibenzofurany (PCDF) i polichlorowane bifenyle (PCB). Celem badań było określenie aktualnego stanu zanieczyszczenia toksycznymi związkami PCDD, PCDF, PCB, importowanych do Polski ryb morskich oraz ocena ryzyka dla konsumentów z uwzględnieniem tolerowanej tygodniowej dawki (TWI) 2 pg WHO-TEQ/kg masy ciała (m.c.). Badaniom poddano 6 gatunków ryb daleko-morskich: turbot, makrela, łosoś atlantycki, tuńczyk, mintaj i morszczuk. W badaniach wykorzystano technikę spektrometrii mas rozcieńczenia izotopowego (IDMS) z wysokorozdzielczą chromatografią gazową sprzężoną z wysokorozdzielczą spektrometrią mas (HRGC-HRMS). Wyniki i wnioski. Najwyższe stężenia dla sumy PCDD/F i dioksynopodobnych PCB (dl-PCB) oznaczano w mięśniach turbota 1,25 pg WHO-TEQ/g świeżej masy (ś.m.), a najniższe odpowiednio w mięśniach mintaja, morszczuka i tuńczyka 0,02, 0,03, 0,04 pg WHO-TEQ/g ś.m. Mimo że badane ryby zawierały niskie w stosunku do dopuszczalnych limitów stężenia PCDD/F/PCB, spożycie rekomendowanych dwóch porcji najbardziej zanieczyszczonych gatunków powoduje nawet sześciokrotne w przypadku dzieci i dwukrotne dla dorosłych przekroczenia dawki TWI. Importowane turboty, łososie i makrele stanowią znaczące źródło dioksyn i PCB dla konsumentów ryb. (abstrakt oryginalny)
19
63%
Artykuł przedstawia sposoby i metody rozwoju rosyjskiego, a szczególnie Kalingradzkiego przemysłu rybnego, mające na celu wzrost gospodarczy. Kondycja przemysłu rybnego i analiza czynników politycznych, takich jak przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz koniec okresu celnego Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które wpływają na rozwój przemysłu rybnego zostały również poddane analizie. W artykule zostały zaproponowane działania, które powinny zapewnić rozwój sektora rybnego w obecnej sytuacji. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote An Analysis of Consumers' Seafood Purchasing Preferences in Poland
63%
Spożycie owoców morza w Polsce regularnie wzrasta, aczkolwiek nadal jest na niskim poziomie w odniesieniu do spożycia ryb i ich przetworów. Celem niniejszej pracy było uzyskanie informacji na temat częstotliwości spożycia oraz preferencji nabywczych dotyczących owoców morza wśród grup konsumenckich dużego i małego ośrodka miejskiego, biorąc pod uwagę - oprócz wielkości miejsca zamieszkania - również wiek oraz płeć ankietowanych. W badaniu wzięły udział 204 osoby, w tym 50 mężczyzn oraz 154 kobiety. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz wywiadu zweryfi kowany w badaniu próbnym. Badanie przeprowadzono w małym (ok. 4 tys. mieszkańców) i dużym (ok. 400 tys. mieszkańców) ośrodku miejskim wśród konsumentów dokonujących zakupów. Wiek respondentów był czynnikiem istotnie wpływającym na wszystkie badane cechy i preferencje nabywcze. Płeć respondentów istotnie wpływała na rozpoznawalność rodzajów owoców morza, miejsce ich spożycia oraz motywacje do zakupu. Wielkość miejsca zamieszkania była najmniej istotną cechą w badaniach. Istnieje silna potrzeba popularyzacji wiedzy dotyczącej owoców morza i możliwości ich spożycia wśród polskich konsumentów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.