Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fixed assets in enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem tego artykułu jest próba oceny wskaźników analitycznych dotyczących technicznego uzbrojenia pracy, uważanego za jeden z ważniejszych obiektów analizy gospodarowania środkami trwałymi. Wzrost tego uzbrojenia stanowi bowiem istotny element postępu techniczno-ekonomicznego i zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw. Na zajęcie się problemem pomiaru uzbrojenia pracy wpłynęła duża różnorodność poglądów na ten temat, zawartych w literaturze przedmiotu. (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy funkcjonowania gospodarki naprawczej oraz skuteczności napraw realizowanych w przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej. Pokazana organizacja gospodarki naprawczej oraz zawarta w pracy analiza wyników badań eksploatacyjnych dostarcza informacji o jakości realizacji procesu naprawczego w badanym systemie oraz o możliwościach poprawy skuteczności tego procesu. (abstrakt oryginalny)
Różnorodność elementów wchodzących w skład majątku trwałego, złożona natura procesów zużycia fizycznego i moralnego, jakie wiążą się ze środkami trwałymi oraz zmienny charakter zewnętrznego i wewnętrznego otoczenia przedmiotów gospodarczych, stanowią główną przyczynę trudności w pomiarze zasobów trwałych przedsiębiorstwa. Autorka przedstawiła wieloaspektowość środków trwałych i ich pomiaru w firmach.
Podjęto próbę określenia wielkości i kierunków zmian w wyposażeniu gospodarstw rolniczych w środki trwale w latach 1995-2001. Analizowane były zmiany w wyodrębnionych przedziałach obszarowych oraz kolejnych, badanych latach. (oryg. streszcz.)
Podstawowym składnikiem rzeczowego kapitału trwałego w przedsiębiorstwie są środki trwałe, które służą celom produkcyjnym przez dłuższy okres, zachowując przy tym swoją naturalną postać fizyczną. Omówiono podstawowe zasady gospodarowania majątkiem trwałym, a także proces użytkowania tego majątku i jego uwarunkowania. Przedstawiono także ekonomikę eksploatacji, od której zależy przetrwanie i poprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Na koniec omówiono rentowność składników majątku trwałego oraz reprodukcję tego majątku.
Celem opracowania jest zbadanie zależności między efektywnością i sprawnością funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) a ich wielkością, określoną liczbą osób zatrudnionych i wartością rzeczowych aktywów trwałych. Do badań wybrano małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu świętokrzyskiego, gdyż dominują one w strukturze funkcjonujących jednostek gospodarczych. Region ten charakteryzował się dotychczas także niskim poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego. Po wejściu do Unii Europejskiej (UE) regiony gospodarczo słabiej rozwinięte mają duże możliwości uzyskania dodatkowych środków finansowych na rozwój i modernizację sfery usługowo-wytwórczej. W dużym stopniu dotyczy to także małych i średnich przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest diagnoza zróżnicowania nakładów inwestycyjnych i wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw w perspektywie powiatów województwa opolskiego. W pierwszej kolejności podjęto rozważania nad nakładami inwestycyjnymi przedsiębiorstw a rozwojem regionalnym. Następnie przeprowadzono analizę nakładów inwestycyjnych i wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw w ujęciu powiatów województwa opolskiego. W badaniach posłużono się pozycyjnymi miarami położenia oraz taksonomią wrocławską, za pomocą której wyznaczono grupy przestrzenne obrazujące nakłady inwestycyjne i wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw w powiatach województwa opolskiego. Badaniami objęto okres 2008-2012. Podstawowe źródło danych stanowiły informacje pochodzące z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Zasadniczą wartością podjętego zagadnienia jest rozpoznanie nakładów inwestycyjnych i wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw między poszczególnymi powiatami Opolszczyzny. Zakłada się, że wyniki przeprowadzonej analizy stanowić mogą podstawę do podejmowania działań mających na celu pobudzanie lub wzmacnianie klimatu inwestycyjnego dla przedsiębiorstw w poszczególnych powiatach, co powinno przyczynić się do wzrostu konkurencyjności całego województwa. Kluczowy rezultat podjętych badań obrazuje występowanie znacznego zróżnicowania wartości nakładów inwestycyjnych oraz wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw między powiatami województwa opolskiego. W dalszych badaniach zakłada się m.in. identyfikację determinant, które mogą wpływać na pobudzenie lub wzmocnienie klimatu inwestycyjnego przedsiębiorstw prowadzących działalność w poszczególnych powiatach województwa opolskiego.(abstrakt oryginalny)
Stwierdzono, że powszechnie stosowane stawki, narzucone przez przepisy podatkowe powodują znaczne zaniżenie wartości bilansowej środków transportu, zaniżenie kosztów zużycia i powstanie cichych rezerw. Taka sytuacja prowadzi do wykreowania gorszego obrazu przedsiębiorstwa niż jego rzeczywisty, obiektywny stan majątkowy i finansowy.
Analiza systemu przepływów materiałowo-energetycznych może być podstawą oceny stanu gospodarowania surowcami i materiałami oraz paliwami i energią w przedsiębiorstwie. Identyfikując bowiem gospodarowanie materiałami i energią w jego fizycznym wymiarze z całokształtem przepływów materiałowo-energetycznych można stwierdzić, że miarą efektywności jego gospodarowania powinna być minimalizacja zakłóceń w przepływie tych strumieni przez wszystkie realne strefy /podsystemy/ przedsiębiorstwa. Stąd zapewnienie szybkiego ruchu strumieni materiałowo-energetycznych przez wszystkie fazy ich przepływu w przedsiębiorstwie, czyli zaopatrzenie, produkcję i zbyt należy uznać za jeden z podstawowych warunków gwarantujących efektywność działania przedsiębiorstwa jako całości. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy prezentacji w księgach rachunkowych skutków utraty wartości produkcyjnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zarówno planowej, jak i występującej w sytuacjach nietypowych. Ponieważ problem odnosi się do aktywów produkcyjnych, wszystkie koszty z nimi związane są zazwyczaj elementem kosztu wytworzenia.
Samofinansowanie z odpisów amortyzacyjnych jest związane z ewidencją zużycia środków trwałych. Liniowość odpisów amortyzacyjnych i założenie refinansowania ich osiąganymi przychodami leży u podstaw teorii uwalniania kapitału angażowanego w środkach trwałych. Praktycznym skutkiem tej teorii może być efekt powiększenia potencjału. Aby wystąpił efekt samofinansowania z odpisów, w praktyce musi być spełnionych kilka warunków, które przedstawiono w konkluzji opracowania.
13
75%
Każda jednostka, aby mogła prowadzić swoją działalność gospodarczą, musi posiadać odpowiednią bazę materialną, którą stanowi przede wszystkim potencjał wytwórczy przedsiębiorstwa, składający się głównie ze środków pracy (budynki, maszyny i urządzenia). Jest to majątek jednostki ulegający stopniowemu zużyciu, czyli amortyzacji. Amortyzacja jest odzwierciedleniem ich zużycia w trakcie obranego okresu eksploatacji, ale jednocześnie stanowiąc koszt ma wpływ na kształtowanie wyniku finansowego jednostki na przestrzeni okresów sprawozdawczych. Celem artykułu jest przedstawienie istoty amortyzacji, zasad jej ustalania oraz wpływu wybranej metody amortyzacji na wynik finansowy.(abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest analiza zmian w koncepcjach zarządzania środkami trwałymi od czasów II Wojny Światowej po dzisiejsze zarządzanie w oparciu o koncepcje dobrych praktyk. W poszczególnych etapach rozwoju metod wytwórczych zmieniała się umiejscowienie działań związanych z użytkowaniem i obsługiwaniem środków trwałych. Analiza została dokonana w oparciu o literaturę i własne doświadczenia w ramach prowadzonych prac badawczych w WSZ - SW w latach 2010-2015. I generacja zarządzania środkami trwałymi polegała na wyraźnym oddzieleniu funkcji użytkowania realizowanej przez operatora urządzeń i funkcji obsługiwania realizowanej przez specjalistów (tzw. remontowców), na zasadzie interwencji poawaryjnej. II generacja oparta także na oddzieleniu funkcji użytkowania od obsługiwania, ale już wdrażanie prewencyjnego utrzymania ruchu. III generacja to okres przechodzenia od prewencyjnego do pro aktywnego obsługiwania z wykorzystaniem koncepcji TPM. TPM wymaga współpracy operatora ze służbami utrzymania ruchu w ramach tzw. Filaru autonomicznego obsługiwania. IV generacja biznesowe zarządzanie zintegrowanym systemem produkcja - utrzymanie ruchu z poszukiwaniem najlepszych praktyk. Następuje integracja funkcji w tzw. biznesowym środowisku organizacji. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym opracowaniu omówiono niektóre ważniejsze kwestie teoretyczne regionalnego rozwoju gospodarczego. Aplikacyjne kwestie wynikające z polityki rozwoju regionalnego w Małopolsce dotyczyły programowania, planowania, projektowania oraz finansowania przemian w warunkach integracji Polski z Unią Europejską. W dalszej części artykułu w świetle obowiązujących w realizacji polityki regionalnej dokumentów, przeprowadzono analizę takich wielkości, jak Produkt Krajowy Brutto, Nakłady inwestycyjne, rodzaj obiektów oraz wartość brutto środków trwałych w ujęciach sekcji i sektorowym w latach 2000-2007. W końcowej części niniejszej pracy przedstawiono wnioski w zakresie osiągniętych rezultatów Małopolski w rozwoju gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza determinantów dokonywania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przyjęto, że prawdopodobieństwo dokonywania odpisów i ich wysokość zależą od czterech grup determinantów: wskaźników wyników finansowych, innych wskaźników ekonomicznych i zdolności do absorpcji skutków odpisów, czynników sprawozdawczych i zarządczych oraz efektu rekurencji. Przeprowadzona analiza obejmowała analizę jednoczynnikową oraz analizę wieloczynnikową. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote The Relation of Working Capital and Fixed Assets : a Study
63%
The present study aims to investigate the relationship between working capital changes and fixed assets with asset return of 120 manufacturing listed companies in Tehran Stock Exchange during 2006-2010. Pearson correlation and Regression test are employed to determine the kind of relationship between dependent and independent variables, hypotheses test and evaluating normality of data respectively. The outcomes of the study suggest that there is a significant relationship between working capital changes and fixed assets with assets return in the research community. (original abstract)
Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi specyficzną kategorię ekonomiczno-finansową. Podobnie jak odsetki od kapitałów obcych, powoduje zmniejszenie płatności podatkowych i pozwala wykorzystać osłonę podatkową, która wpływa na generowane zyski, strukturę kapitałów oraz korzyści akcjonariuszy (właścicieli). Skutki oddziaływania osłony podatkowej uwarunkowane są różnymi czynnikami. W literaturze przedmiotu wskazuje się także na związki między odsetkową osłoną podatkową a nie odsetkową osłoną podatkową. Różnorodne uwarunkowania i wielorakie zależności utrudniają jednoznaczne określenie skutków osłony podatkowej. Dlatego postanowiono przeanalizować oddziaływanie amortyzacyjnej osłony podatkowej na wynik finansowy i korzyści właścicieli, wykorzystując modelowe ujęcie, które pozwala uwzględnić tylko wybrane czynniki (przesłanki), wpływające na efekt amortyzacyjnej osłony podatkowej. (fragment tekstu)
W artykule autor dokonuje krytycznej analizy i przedstawia zagadnienia związane z badaniem efektywnego zarządzania środkami trwałymi w świetle literatury przedmiotu. W szczególności autor przedstawił rachunek funkcjonowania majątku trwałego oraz oszacował jego prezentację w teoretycznych i praktycznych rozważaniach ekonomicznych. Autor szczegółowo omówił także prezentowane w literaturze specjalistycznej - w różnym kontekście iw mniejszym lub większym stopniu - różne sugestie dotyczące wyboru, klasyfikacji i schematu wskaźników ilustrujących efektywność środków trwałych i stopień ich wykorzystania. Przegląd dotychczasowych wysiłków w tym zakresie ukazał, jak niedoskonałe są narzędzia pomiaru, szacowania i efektywności gospodarowania środkami trwałymi, którymi wciąż posługuje się nauka ekonomii i organizacji przedsiębiorstw przemysłowych.
Określanie okresu eksploatacji środków trwałych jest zagadnieniem kontrowersyjnym zarówno w teorii, jak i praktyce. Okres eksploatacji jest parametrem kształtowanym przez szereg czynników zarówno o charakterze technologicznym, jak i ekonomicznym. Stąd w literaturze ekonomicznej prezentowanych jest wiele metod jego wyznaczania. W artykule przedstawiono różne metody rozwiązania tego problemu i pokazano możliwości ich praktycznego zastosowania.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.