Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Focus group
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Niniejszy artykuł poświęcony jest możliwości prowadzenia zogniskowanych wywiadów grupowych z udziałem uczestników międzykulturowych. W części początkowej scharakteryzowano podstawowe cechy wywiadów jako metody badawczej, a następnie przywołano i zanalizowano przykłady trzech wywiadów przeprowadzonych podczas szkoleń międzynarodowych. Przybliżony został skład grupy, cel spotkania, kontekst i cele realizowanego wywiadu, szczegółowy plan oraz wnioski końcowe. Po dokładnej analizie przeprowadzonych wywiadów dokonano oceny przydatności i skuteczności wybranej metody badawczej w środowiskach niejednorodnych kulturowo. Praca kończy się podsumowaniem, w którym ujęte są podstawowe wyzwania stojące przed badaczami chcącymi prowadzić zogniskowane wywiady grupowe na grupach uczestników międzykulturowych. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji było - według założeń autorki - usystematyzowanie wiedzy, na podstawie której można rozpocząć praktyczne uczenie się prowadzenia wywiadów grupowych. Wiele pojęć używanych w tej książce to kalki z języka angielskiego, sprawiające że nie zawsze wszystkie stwierdzenia są w pełni komunikatywne, co było oczywiście nieuchronne, przy braku polskiej literatury przedmiotu. Książka składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym z nich D. Maison opisuje specyfikę fokusów w porównaniu z badaniami ilościowymi i innymi jakościowymi oraz rodzaje problemów, do rozwiązania których wykorzystuje się badania fokusowe. Rozdział drugi poświęcony jest etapom badawczym, począwszy od planowania fokusów, poprzez zagadnienia związane z przygotowaniem i realizacją wywiadu, aż do raportu z badań. W rozdziale trzecim autorka przybliża umiejętności sprawnego moderowania, również w trudnych sytuacjach. Przedstawia także zasady aktywnego słuchania oraz komunikacji niewerbalnej, analizuje najczęstsze błędy popełnione w trakcie prowadzenia wywiadu. W ostatnim, czwartym rozdziale D. Maison opisuje zastosowanie technik projekcyjnych i wspomagających wraz z analizą i interpretacją wyników badań. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje zasady stosowania jednej z metod jakościowych badań rynku FGI - w badaniach dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież stanowią jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku, wywierają istotny wpływ na decyzje zakupowe rodziców, posiadają własne pieniądze i wydatkują je według swoich preferencji. Zogniskowane wywiady grupowe jako metoda badań dzieci i młodzieży znajdują zastosowanie w przypadku badań dzieci co najmniej 9-, 10-letnich. jednakże FGI realizowane z młodymi ludźmi istot- nie różnią się od wywiadów z osobami dorosłymi. Zarówno przygotowanie, realizacja, jak i opracowanie wyników powinny przede wszystkim uwzględniać poziom rozwoju dziecka i poszanowanie jego praw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje metodę wywiadu zogniskowanego, który pozwala na zebranie od uczestników szkolenia jak największej liczby informacji na temat oczekiwań co do przyszłych szkoleń, relacji w szkoleniowej grupie, możliwości zmotywowania do uczestnictwa w przyszłym szkoleniu. Określono wymagania co do moderatora grupy, oraz uwarunkowań skuteczności szkoleń.
W artykule postawiono pytanie: czy w badaniach naukowych mogą wystąpić sytuacje kryzysowe? Na podstawie opisu przypadku wykorzystania metody badań fokusowych w praktyce badawczej z zakresu nauk o zarządzaniu zidentyfikowano zaistnienie pewnych niekorzystnych zjawisk, takich jak: trudna rekrutacja uczestników, trudności z ustaleniem terminu i miejsca spotkania, trudności wynikające z różnic w języku komunikacji, trudności z "opanowaniem" dyskusji grupowej oraz trudności z opracowaniem zebranego materiału. W podsumowaniu sformułowano zalecenia, które w przyszłości mogą zminimalizować wystąpienie podobnych sytuacji kryzysowych lub wpłynąć na poprawę oceny badania, a tym samym również na uzyskane wyniki. (abstrakt oryginalny)
Problematyka kreowania wartości dla klienta w handlu elektronicznym jest relatywnie nowym obszarem badawczym w naukach o zarządzaniu. Większość dotychczasowych opracowań koncentruje się na relacjach klient - sprzedawca internetowy, pomijając rolę i udział innych podmiotów uczestniczących w procesie tworzenia wartości dla klienta. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań nad kreowaniem wartości dla klienta w handlu elektronicznym z perspektywy dostawców i komplementorów. W ramach badań zidentyfikowano i oceniono istotność czynników oraz podmiotów tworzących wartość dla klienta z zastosowaniem podejścia wielopoziomowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł niniejszy ma na celu prezentację jakościowej metody badawczej zogniskowanych wywiadów grupowych ze szczególnym uwzględnieniem jej przydatności w badaniach społecznych, w tym przede wszystkim z zakresu polityki społecznej. Metoda zogniskowanych wywiadów grupowych (inaczej tzw. badań fokusowych) doczekała się w polskiej literaturze naukowej kilku opracowań, wydaje się jednak, iż niesłychanie rzadko wspomina się o niej w kontekście badań nad polityka społeczną. W niniejszym opracowaniu przedstawione zostaną podstawowe założenia metody oraz doświadczenia wybranych polskich ośrodków badawczych, w tym przede wszystkim Instytutu Polityki Społecznej UW w zakresie jej stosowania. Celem artykułu jest zarówno prezentacja metody fokusowej w świetle doświadczeń praktycznych (w tym technicznych szczegółów dotyczących tego typu badań), jak i zachęta do jej szerszego wykorzystywania. Omawiane przykłady zastosowania metody dotyczą badań nad migracjami (sytuacją imigrantów w Polsce) i pokrewnych, w tym przede wszystkim badań przeprowadzonych wśród samych imigrantów. W artykule wykorzystano więc doświadczenia z badań raczej trudnych, prowadzonych na specyficznej grupie badawczej. (fragment tekstu)
8
Content available remote Komunikacja wewnętrzna w różnych typach gospodarstw domowych
63%
W artykule przedstawiono procesy komunikacji w gospodarstwie domowym. Szczególnej analizie poddano wewnętrzne relacje wynikające ze współzależności pojawiającej się w małych grupach na tle realizacji wspólnych celów oraz zachowań wynikających z sytuacji życia codziennego i podejmowania wybranych decyzji ekonomicznych. Ze względu na strukturę relacji wewnętrznych dokonano typologii gospodarstw domowych. W świetle badań ilościowych zrealizowanych w ramach grantu badawczego MNiSW nr 0926/B/H03/2009/36 uzyskanego przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu dokonano analizy wymiany informacji wewnątrz gospodarstwa domowego w zależności od typu gospodarstwa. Natomiast na podstawie wyników badań jakościowych, stanowiących drugi etap tych badań, przedstawiono formy komunikacji w zależności od fazy cyklu życia gospodarstwa domowego.(abstrakt oryginalny)
Opracowania na temat czynników kształtujących wartość dla nabywcy, w ograniczonym stopniu odnoszą się do specyfiki e-handlu. Ponadto większość prac w tym zakresie jako jedynych dostarczycieli wartości dla nabywcy traktuje sprze-dawców internetowych. Tym samym pomijana jest rola innych podmiotów kreujących wartość. W związku z tym, celem artykułu jest identyfikacja czynników, które w opinii klientów kształtują wartość zakupów przez Internet, jak również diagnoza świadomości klientów na temat konieczności współpracy szeregu podmiotów w procesie dostarczania oczekiwanej wartości. W artykule zostaną przedstawione wyniki jakościowych badań empirycznych, w których przyjęto punkt widzenia finalnych nabywców, dokonujących oceny działania wielu przedsiębiorstw dążących do wykreowania wartości. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest zidentyfikowanie innowacji wdrożonych przez podmioty turystyczne Dolnego Śląska i Małopolski w dobie pandemii COVID-19. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Zrealizowano badania jakościowe. Zastosowano technikę zogniskowanego wywiadu grupowego i indywidualnego wywiadu pogłębionego. W badaniach uczestniczyli eksperci z analizowanych regionów i Polskiej Organizacji Turystycznej. PROCES WYWODU: W artykule odwołano się do publikacji dotyczących innowacji w dobie pandemii COVID-19. Uzasadniono dobór zastosowanych technik badawczych. Zasadnicza część rozważania obejmuje analizę transkrypcji zrealizowanych wywiadów. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Zarysowano przykłady innowacji wdrożonych przez badane podmioty. Stwierdzono, że sytuacja kryzysowa doprowadziła do wielu przeobrażeń w ich działalności. WNIOSKI, INNOWACJI, REKOMENDACJE: Część innowacji może na stałe wpisać się w praktykę biznesową w turystyce. Uwagi ekspertów stanowią głos w dyskusji na temat ich działalności w dobie pandemii COVID-19 i sposobów dostosowania się do zaistniałej sytuacji gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono czynniki wpływające na przebieg komunikowania się respondentów w fokusie.
12
Content available remote Best Practices in Communicating about the European Union
63%
W artykule podjęto się analizy uwarunkowań procesu komunikowania i nauczania o Unii Europejskiej. Omówienie przygotowano na podstawie danych zebranych poprzez zogniskowany wywiad pogłębiony. Jego celem było rozpoznanie, jakie wyzwania wiążą się z realizacją zadań edukacyjnych i komunikacyjnych na temat UE, a także uzyskanie informacji o dobrych praktykach stosowanych w tym obszarze. W ocenie uczestników fokusu aktywności, by uznać je za godne naśladowania, powinny być adresowane do konkretnych, zdefiniowanych grup odbiorców. Za najważniejszą uznano dzieci i młodzież. Wśród przywoływanych przykładów dobrych praktyk znalazły się te związane z edukacją, działaniami ośrodków informacyjnych UE oraz wystąpieniami publicznymi.(abstrakt oryginalny)
Zogniskowane wywiady grupowe cieszą się ogromną popularnością jako narzędzia zdobywania informacji. Przedstawiono elementy decydujące o dynamice grupy i w konsekwencji o jakości uzyskanych informacji.
Relacje w organizacji modyfikowane są niepisaną umową wymiany, w której obie strony - pracodawca i pracownik - posiadają względem siebie określone zobowiązania, ale i pewne oczekiwania. Celem artykułu jest zaproponowanie analizy charakteru zachodzących relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcami przez pryzmat teorii kontraktu psychologicznego. Wyniki badań prowadzonych w ramach sześciu zogniskowanych wywiadów grupowych (FGI) wykazały, że pracownicy i pracodawcy mają często wobec siebie rozbieżne oczekiwania i zobowiązania. Ukazują również, w jaki sposób ludzie interpretują obietnice i deklaracje oraz dlaczego każda ze stron tego samego stosunku pracy może mieć odmienne poglądy dotyczące konkretnych warunków. (abstrakt oryginalny)
Technologie informacyjno-komunikacyjne znalazły szerokie zastosowanie w dostępie do informacji i usług turystycznych, a korzystanie z tego typu rozwiązań oddziałuje na zachowania turystyczne. Celem autorki artykułu było scharakteryzowanie na podstawie wyników przeprowadzonych badań zachowań i opinii turystów w zakresie korzystania z tych technologii przed planowaną podróżą. Wyniki te, w tym ocena użyteczności narzędzi cyfrowych, wskazują, że turyści są zainteresowani korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Najbardziej aktywnymi użytkownikami byli respondenci w wieku poniżej 35 lat, mieszkający w miastach i mający wykształcenie średnie lub wyższe. Strony internetowe, aplikacje mobilne i inne rozwiązania utworzone z zastosowaniem omawianych technologii były traktowane przez nich przede wszystkim jako źródło szeroko rozumianej informacji turystycznej oraz narzędzie ułatwiające planowanie trasy przemieszczania się, a także kupowanie usług turystycznych. Dla podróżnych miały również znaczenie media społecznościowe, umożliwiające dzielenie się w Internecie treściami związanymi z wyjazdem turystycznym. (abstrakt oryginalny)
Rozważania o handlu elektronicznym koncentrują się przede wszystkim na wyjaśnieniu jego istoty, ważności i rozwiązaniach technologicznych. W niewielkim jeszcze stopniu obejmują obszar wartości, mimo że problematyka ta jest w literaturze nauk ekonomicznych podejmowana od wielu lat. Ponadto w dostępnych opracowaniach brakuje uwzględnienia różnych podmiotów zaangażowanych w tworzenie wartości. Celem artykułu jest identyfikacja czynników wartości dla klienta oraz podmiotów ją tworzących i dostarczających z perspektywy sprzedawców internetowych. Na potrzeby pracy przeprowadzono badania empiryczne z wykorzystaniem zogniskowanego wywiadu grupowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest prezentacją spojrzenia na rolę marki jako nośnika wartości w innowacyjnym przedsiębiorstwie regionu śląskiego oraz na wzajemne relacje marka a innowacje i innowacyjność w tymże przedsiębiorstwie. Przedstawiono w nim fragment wyników badań jakościowych, przeprowadzonych na czterech dwunastoosobowych grupach, reprezentowanych przez absolwentów śląskich uczelni technicznych i ekonomicznych, którzy pracują w działach marketingu, a także zajmują się bezpośrednio wdrażaniem innowacji w przedsiębiorstwach i instytucjach naukowo-badawczych1. Celem badań jest zdiagnozowanie ich stanu wiedzy, nastawień emocjonalnych oraz zachowań w stosunku do problematyki znaczenia marki dla innowacyjnego przedsiębiorstwa. Autorka, na podstawie przeprowadzonych badań focusowych, stwierdza, że tożsamość marki implikuje jej wartość, silna marka wpływa na podniesienie efektywności i innowacyjności organizacji, odgrywa dużą rolę przy zakupie produktu i pomaga tworzyć osobowość przedsiębiorstwa w otoczeniu społecznym.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Kohabitacja : najważniejsze problemy prawne w ocenie Polaków i Polek
63%
Celem artykułu jest scharakteryzowanie sytuacji prawnej konkubinatu w Polsce oraz przedstawienie najważniejszych jej aspektów z perspektywy młodych Polaków i Polek. Opinie 69 kobiet i mężczyzn w wieku 24-38 lat zostały zgromadzone w toku ośmiu zogniskowanych wywiadów grupowych. W ocenie respondentów brak rozpoznania kohabitacji przez polskie prawo może być atrakcyjny na wczesnym etapie związku, jednak staje się problematyczny dla par pozostających w związku nieformalnym dłużej, gromadzących wspólnie majątek i posiadających dzieci. W artykule zidentyfikowane zostają obszary, które w opinii respondentów wymagają regulacji prawnych. Należy równocześnie zauważyć, że badani wykazywali się powierzchowną wiedzą na temat praw i obowiązków partnerów, zarówno w kohabitacji jak i w małżeństwie. (abstrakt oryginalny)
Zogniskowe wywiady grupowe (ang. focus group interview), nazywane potocznie fokusami, zaczęły sie pojawiać w latach 50-ych, a ich niebywała popularność przypada na lata 70. Fokusy należą do tej grupy badań, które - ze względu na brak jednoznacznych, wyraźnych i sztywnych zasad dotyczących ich przeprowadzania, analizy i interpretacji - sprawiają wrażenie bardzo intuicyjnych i nie wymagających szczególnych kwalifikacji. Jest to jednak błędne przekonanie i właśnie z niego wynika większość fałszywych opinii na temat fokusów oraz problemy z poprawnym wykorzystaniem tej metody w podejmowaniu właściwych decyzji marketingowych. W artykule przedstawiono jak uniknąć błędów na każdym etapie realizacji badania.
W artykule przedstawiono zagadnienie marketingu społecznościowego, który coraz częściej stanowi istotny element komunikacji marketingowej firmy. W obliczu wzrostu użytkowników Internetu i popularności portali społecznościowych przeprowadzono badania dotyczące opinii młodych konsumentów na temat nowego podejścia do nawiązywania relacji z przedsiębiorstwami. Uzyskane opinie pozwoliły na sformułowanie wniosków dotyczących oczekiwań odbiorców, które mogą mieć istotny wpływ na wybór strategii marketingowej firmy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.