Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Food crisis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Teorie i koncepcje globalnego kryzysu żywnościowego
100%
Artykuł stanowi próbę systematyzacji teorii/hipotez opisujących źródła kryzysu na globalnym rynku żywnościowym w pierwszej dekadzie XXI wieku (global food crisis). W pracy skoncentrowano się na omówieniu wybranych hipotez ortodoksyjnych i heterodoksyjnych. Wstępna analiza wskazuje na korzyści wynikające ze wzbogacenia teorii głównego nurtu o alternatywne koncepcje powstania kryzysu żywnościowego. (abstrakt oryginalny)
W celu złagodzenia negatywnych konsekwencji wzrostu cen żywności w latach 2007-2008 wiele krajów zdecydowało się na zastosowanie instrumentów z zakresu polityki zarówno handlowej, jak i budżetowej. Ich celem była przede wszystkim poprawa sytuacji dochodowej krajowych konsumentów. Wśród wykorzystanych środków znalazły się ograniczenia eksportowe, które dotychczas w handlu międzynarodowym były wykorzystywane na tak dużą skalę relatywnie rzadko. Celem artykułu jest charakterystyka zastosowanych ograniczeń eksportowych w handlu surowcami rolnymi oraz przedstawienie ich konsekwencji dla cen światowych, które zamiast się obniżyć, wręcz przeciwnie - ponownie wzrosły. Dodatkowo nakreślono problematykę wykorzystania tych instrumentów w kontekście postanowień i negocjacji WTO.(abstrakt oryginalny)
Ceny artykułów rolno-spożywczych charakteryzowały się w drugiej połowie XX wieku relatywnie dużą stabilizacją cenową. W 2008 roku trend ten uległ radykalnej zmianie, skutkiem czego był bardzo gwałtowny, wręcz niekontrolowany wzrost cen produktów pierwszej potrzeby. Główną przyczyną tego stanu rzeczy był (i wciąż jest) rosnący popyt na żywność, zgłaszany w pierwszej kolejności przez kraje rozwijające się, takie jak Chiny czy Indie, które, jak wiadomo, odznaczają się na tle reszty świata bardzo wysokim wskaźnikiem przyrostu naturalnego. Do równie istotnych przyczyn tak drastycznego wzrostu cen produktów pierwszej potrzeby trzeba zaliczyć wysokie ceny nośników energii elektrycznej, będące pochodną relatywnie wysokich cen ropy naftowej. Również zachodzące obecnie zmiany klimatyczne ograniczają w znacznym stopniu możliwości eksportowe państw i obszarów świata, uchodzących za tradycyjnych producentów artykułów rolno-spożywczych. Należy też wspomnieć, iż u podstaw niskiej elastyczności cenowej podaży na artykuły rolno-spożywcze znajduje się długi cykl produkcyjny, co dodatkowo ogranicza możliwości eksportowe płodów rolnych i czyni uprawę rolną przedsięwzięciem wysoce kapitałochłonnym. Wzrost cen żywności należy również łączyć z wydarzeniami mającymi miejsce na rynku walutowym. Dewaluacja waluty amerykańskiej, w której jest rozliczana większość transakcji kupna-sprzedaży na rynku rolnym, przełożyła się bezpośrednio na wprowadzone ograniczenia eksportowe wielu państw producentów żywności. Z uwagi na skalę i stopień zaawansowania opisanych powyżej proce-sów, leżących u podstaw wzrostu cen na artykuły rolno-spożywcze, należy założyć, że w perspektywie krótko- i średniookresowej możliwości powrotu cen na artykuły rolno-spożywcze sprzed kryzysu są niewielkie, zaś bezpośrednie konsekwencje tego stanu rzeczy nie są takie same dla producentów i konsumentów żywności. W obliczu tak ogromnej skali destabilizacji cenowej na rynku produktów rolnych zostały poczynione szeroko za-krojone działania w postaci zwiększenia podaży środków pieniężnych na działania osłonowe pod auspicjami międzynarodowych organizacji gospodarczych, takich jak Bank Światowy, mające na celu absorpcję negatywnych skutków szoku cenowego. Również Komisja Europejska, poza przeznaczeniem znacznej ilości środków pieniężnych na stabilizację cen produktów rolnych, podjęła decyzję o monitorowaniu poziomu cen artykułów konsumpcyjnych. Kryzys żywnościowy stanowi nowy impuls rozwojowy, przemawiający za koniecznością podjęcia i rychłego zakończenia trwającej rundy rokowań Doha. (abstrakt oryginalny)
Ekonomika Etiopii jest nie tylko silnie związana z rolnictwem, ale też od niego uzależniona. Ponieważ rozwój wsi został zaniedbany, więc produkcja rolna, która była i jest niewysoka, wzrastała wolniej niż przyrost ludności, co powodowało zdecydowanie negatywne skutki. W niniejszym artykule autorzy próbują wyjaśnić przyczyny takiego stanu, a w konsekwencji - doprowadzić do pożądanego wzrostu produkcji żywności.Artykuł rozpoczyna się krótkim przypomnieniem, jakie znaczenie ma rolnictwo. Autorzy twierdzą, że ten dział gospodarki narodowej jest w Etiopii podstawą ekonomii, gdyż stanowi zasadnicze źródło żywności, pracy i kapitału. W dalszej części analizują główne problemy produkcji żywności w tym kraju, a mianowicie: brak wystarczającego kapitału, klęski suszy i wojny domowej. Problemy te są powodem braku dostatecznej ilości żywności, a co za tym idzie - okresowo się nasilającego głodu. Część ostatnia zaś zawiera wnioski. Autorzy twierdzą, że pełne wykorzystanie potencjału produkcyjnego wsi może przecież zmniejszyć skutki ujemnego oddziaływania zjawisk przyrodniczych i destrukcyjnej działalności człowieka. Służą temu celowi prezentowane w artykule propozycje programowe, dotyczące przyspieszenia wzrostu produkcji żywności w Etiopii, dostosowanego do potrzeb ludności kraju. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono krótką charakterystykę teorii opisujących kryzys żywnościowy. Ograniczenie skali kryzysu wymagać będzie systemowych zmian na surowcowych rynkach instrumentów pochodnych oraz rynku środków do produkcji rolnej. Za wątpliwe należy uznać teorie tłumaczące wzrost cen produktów rolnych w latach 2007-2008 ekspansją upraw pod biopaliwa oraz szybkim rozwojem chińskiej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Współcześnie światową sytuację żywnościową charakteryzuje głęboka rozbieżność między nadmiarem a niedostatkiem żywności. Problem ten pogłębiły rosnące ceny żywności na rynkach światowych w latach 2007-2008. Pilnej reformy wymaga także światowy system wsparcia rolnictwa w krajach rozwijających się. Zjawiska te są istotną barierą dla wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Dlatego też obecnie możemy dostrzec zmiany w myśleniu o światowym bezpieczeństwie żywnościowym. Państwa wysoko rozwinięte oraz organizacje międzynarodowe zauważyły znaczenie rozwoju rolnictwa w krajach rozwijających się dla zwalczania zjawiska głodu i poprawy jakości życia. Działania takie zostały podjęte m.in. przez ONZ oraz Unię Europejską. Pytaniem pozostaje jednak kwestia skuteczności proponowanych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Od roku 2006 na forum międzynarodowym można zaobserwować wzrost zainteresowania kwestią rolną. Stało się to za sprawą m.in. gwałtownego wzrostu cen surowców rolnych na rynkach międzynarodowych, a tym samym ograniczenia ekonomicznego i fizycznego dostępu do żywności (głównie dla krajów importerów netto żywności). Dlatego też okres 2007-2011 zyskał miano światowego kryzysu żywnościowego. Celem artykułu jest nakreślenie problematyki zmian w polityce handlowej państw (zwłaszcza polityki eksportowej) odnoszącej się do handlowej wymiany produktów rolnych w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego. W opracowaniu dokonano analizy wpływu cła/podatku eksportowego i innych ograniczeń w eksporcie na poziom cen rolnych oraz dobrobyt zarówno na poziome globalnym, jak i krajowym. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Światowy kryzys żywnościowy a koncepcja rozwoju zrównoważonego
63%
Celem artykułu jest analiza różnych koncepcji opisujących przyczyny światowego kryzysu żywnościowego pod kątem ich prawdziwości, a także zgodności z paradygmatem zrównoważonego rozwoju. Badania opierają się na analizie historycznej i instytucjonalnej. Wyniki wskazują na słabość koncepcji ortodoksyjnych i równocześnie znacznie uprawdopodabniają koncepcję alternatywną (heterodoksyjną), zgodnie z którą główną przyczyną wzrostu cen żywności była spekulacja na rynkach finansowych. Wiele aspektów teorii alternatywnej opartych jest na paradygmacie zrównoważonego rozwoju, który zakłada zachowanie pięciu ładów: ekonomicznego, społecznego, środowiskowego, instytucjonalnego i przestrzennego. Autor postuluje rozszerzenie koncepcji zrównoważonego rozwoju o ład finansowy, co wynika z rosnącego wpływu sektora finansowego na sferę realną. Indeksy opisujące szósty ład informowałyby z wyprzedzeniem o narastaniu niekorzystnych zjawisk, tj. bańki na rynkach aktywów(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie tendencji rozwojowych w międzynarodowym handlu zbożem wobec wzrostu światowych cen żywności w okresie 2006-2011. Przedstawiono zmiany w ujęciu wartościowym i ilościowym odnośnie eksportu i importu zbóż, oraz bilansu handlowego. Ponadto zaprezentowano oddziaływanie wahań cen na zmiany pozycji głównych importerów i eksporterów zbóż. W analizowanym okresie zaobserwowano m.in. zmiany w międzynarodowej strukturze geograficznej handlu zbożami (na przykładzie największych eksporterów i importerów tych surowców). (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote The World Food Program in the Global Logistics Cluster
63%
Przedmiotem artykułu jest analiza funkcjonowania Światowego Programu Żywnościowego (World Food Pro-gram, WFP) jako wiodącej organizacji, kierującej oraz koordynującej działania w logistyce humanitarnej na poziomie Globalnego Klastra Logistycznego (GLC). WFP to wyspecjalizowana agencja ONZ powołana do zwalczania problemu głodu i wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.W artykule przyjęto cel badawczy w postaci określenia roli Światowego Programu Żywnościowego w działaniach realizowanych w logistyce humanitarnej na poziomie Globalnego Klastra Logistycznego.Sformułowano hipotezy; WFP spełnia funkcję kierującą i koordynującą działania humanitarne wszystkich organizacji partnerskich partycypujących w GLC, oraz WFP odpowiada za rozwój globalnego łańcucha dostaw i efektywną współpracę między partne-rami w zróżnicowanych przedmiotowo operacjach w ramach logistyki humanitarnej. Osiągnię-cie celu badawczego oraz weryfikacja przyjętych hipotez było możliwe dzięki zastosowaniu metod badawczych w postaci: analizy danych zastanych (desk research), analizy dokumentów opublikowanych przez WFP, a także logicznego wnioskowania na podstawie zebranego materiału, oraz przeprowadzeniu studium przypadku (case study). W artykule wykazano, że WFP jest wiodącą agendą ONZ w GLC, przyczyniającą się do rozwoju logisty-ki humanitarnej i zaspokajania potrzeb humanitarnych społeczności w różnych częściach świata. Operacje humanitarne realizowane z inicjatywy WFP w ramach GLC można podzielić na Logistics Sector Support, Logi-stics Preparedness i Logistics Cluster Operation. Kierowana i koordynowana przez WFP pomoc humanitarna, uzupełniona o pomoc rozwojową, jest rezultatem rozwoju logistyki humanitarnej na poziomie GLC.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie zostało poświęcone uwarunkowaniom globalnego kryzysu żywnościowego jaki miał miejsce po roku 2007. Na podstawie przeglądu literatury oraz analizy danych statystycznych poszukiwano odpowiedzi na pytania na temat objawów skutków i przede wszystkim przyczyn leżących u podstaw kryzysu. Podstawowym objawem kryzysu był wzrost światowych cen żywności oraz ich zmienności. Najsilniejsze przełożenie wzrostu cen surowców rolnych na ceny żywności miało miejsce w krajach rozwijających się, charakteryzujących się wysokim udziałem wydatków na żywność w całkowitych wydatkach. Znaczna koincydencja niepokojów społecznych ze zmianami poziomu cen żywności wskazuje na polityczno-społeczne konsekwencje kryzysu żywnościowego. Objawiały się one nie tylko spadkiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale mogły mieć implikacje polityczne szczególnie w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Można wskazać wiele czynników, których koincydencja miała wpływ na bezprecedensowy wzrost cen rolno-żywnościowych. Wśród najważniejszych należy wymienić zmiany w zakresie polityki energetycznej, które doprowadziły do obniżenia stanu zapasów i wzrostu powiązań cen surowców rolnych z cenami ropy naftowej, wzrost popytu z krajów rozwijających się oraz uwarunkowania makroekonomiczne w postaci wahań kursów walutowych oraz niskich stóp procentowych. (abstrakt oryginalny)
From 2019 to 2022, since the outbreak of the COVID-19 pandemic, the global percentage of hunger rose by 150 million people, which is 10% of the world population. At the same time, one- third of food is thrown away because it cannot reach the final consumer. Climate change, natural catastrophes, wars leading to humanitarian crises are the main and ongoing causes of hunger. COVID- 19 acted as an accelerator of processes that exacerbate the food security crisis, to which import- dependent countries are especially sensitive. Quarantine that was introduced as a tool to combat the spread of the COVID-19 acted as a catalyst of social, economic, political, ecological, and food crisis that is displayed in the global economic system and in agriculture - its subsystem. At first glance, the increase in the percentage of starving populations on the planet is explained by poverty and the inability to purchase basic food products; a rise in prices was caused by breaks in logistics chains, the increase in the price of energy carriers, and economic shifts caused by the lockdown. In practice, despite the constantly growing volumes of global production of agro-industrial products, the balance between demand and supply of products that ensure the world's food security has been disturbed. The research problem lies in the insufficient determination of intangible causes of hunger, other than those caused by poverty and social inequality. The aim of the research is to show the prospects of the aggravation the food security crisis due to excess of food demand over supply, and to propose theoretical ways out of the crisis. The quantitative method of panel data research was used to prepare the article. The visualization method was used to simplify the perception of the proposed array of information. It is possible to overcome such social problems as hunger, poverty, climate and ecology problems caused by the increase in the temperature on the planet's surface, ocean pollution, and soil degradation only through adaptation and achieving synergy between the planet's ecosystems. Agriculture as a main factor of food security should be transformed through implementing principles of climate-optimized agriculture and blue economy (use of ocean resources) as a source of "blue food" to achieve food sustainability. (original abstract)
13
Content available remote Możliwości produkcyjne rolnictwa a sytuacja żywnościowa świata
63%
Głód stanowi obecnie jedno z największych niebezpieczeństw ludzkości. Zjawisko to jest groźne zarówno w wymiarze politycznym, ekonomicznym jak i humanitarnym. Możliwości produkcyjne rolnictwa przyjmują wyraźnie dwubiegunowy charakter. W krajach średnio i wysoko rozwiniętych rolnictwo jest w stanie nie tylko zaspokoić potrzeby żywnościowe swojej ludności, ale także wytworzyć ich nadwyżki. Natomiast na pokaźnych obszarach Ziemi (ok. 1 mld mieszkańców) występuje permanentne zjawisko braku żywności. Tą niekorzystną sytuację pogłębia w ostatnich latach wyraźny wzrost cen produktów żywnościowych. W największym stopniu odczuje to społeczność żyjąca w krajach biednych, nieustannie zagrożonych problemem głodu. (abstrakt oryginalny)
Kryzys żywnościowy 2007-2008 zakończył trzy dekady relatywnie niskich cen produktów rolno-spożywczych na rynkach międzynarodowych. Czynniki, które wpłynęły na wzrost cen żywności, mają wielowymiarowy charakter i można je zaklasyfikować zarówno do tych o charakterze podażowym i popytowym, jak i krótko- i długoterminowym. Niemniej trudno wskazać przyczyny, które mają największy i bezpośredni wpływ na wzrost cen tych dóbr. Kryzys żywnościowy 2007-2008 unaocznił niedoskonałości globalnego łańcucha dostaw żywności i potrzebę przebudowy architektury i zasad, na jakich funkcjonują międzynarodowe instytucje odpowiedzialne za monitoring międzynarodowych rynków rolnych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest system podatku rolnego kształtujący się w Polsce w latach 1944-1950. Autor podkreśla, że istnieje potrzeba zmian aktualnego ustawodawstwa podatkowego i dostosowania go do rozwiązań obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
In the distribution of the world consumption fund, the unevenness is increasing: the share of developed countries in the world consumption fund significantly exceeds the share of their population in the world. The uneven distribution of production and consumption in the world leads to a situation where malnutrition and hunger are observed in some countries, while in others there is excess production and consumption of food. This state of the world food system implies a mandatory increase in the intensification of production and an increase in the circulation of food products through the channels of domestic and foreign trade in order to provide the global population with food products. It is absolutely obvious that there is a need for further development and expansion of the capacity of global agribusiness, as well as the equalization of certain disproportions, based on the search for new biotechnologies and the development of bioeconomy. (original abstract)
Wprowadzenie. Żywność jest podstawową wartością dla każdego człowieka, a sektor spożywczy jest filarem każdej gospodarki. Z perspektywy indywidualnego konsumenta oraz społeczeństwa żywność i prawidłowe żywienie wpływają na odporność organizmu, długość życia czy możliwość codziennego funkcjonowania. Są także wartościami stanowiącymi o poczuciu szeroko rozumianego bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego oraz godności ludzkiej. Niestety, żywność od dawna jest również wykorzystywana jako broń przeciwko wrogowi, co powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa żywnościowego. Jest to szczególnie widoczne podczas wojny toczącej się w Ukrainie. Ze względu na uznanie Rosji za państwo terrorystyczne, interesujące jest przyjrzenie się zjawisku jej działań terrorystycznych wobec żywności i łańcucha żywności. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie tego zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Ukrainie. Cel wynika z postawionej hipotezy badawczej w brzmieniu: na terenie Ukrainy występują typowe akty terroryzmu żywnościowego. W pracy posłużono się analizą krytyczną literatury, analizą krytyczną doniesień zawartych w mediach (prasa, portale internetowe), analizą baz prowadzonych przez uznane agendy zajmujące się terroryzmem, a także metodą syntezy i wnioskowania logicznego. Wyniki i wnioski. W artykule opisano zjawisko terroryzmu żywnościowego i jego przejawy podczas agresji Rosji na Ukrainę. Przedstawiono różne definicje terroryzmu żywnościowego, wyróżniono jego odmiany oraz wskazano wybrane przykłady występowania. Zaproponowano również włączenie terroryzmu głodowego do kategorii terroryzmu żywnościowego, przypominając wydarzenia Hołodomoru na Ukrainie w latach 1932 - 1933. (abstrakt oryginalny)
The main purpose of the article is to present the main socio-economic consequences of the war in Ukraine from the standpoint of its negative impact on the economy and society on the national (Ukraine), re-gional (Europe) and global (the world) scale. In this context, the paper presents and compares forecasts of socio-economic development of Ukraine, which were formulated before the war with forecasts taking into account the war, as well as analyzes of disturbances in the socio-economic development of the world, region and state resulting from the war in Ukraine. The conclusions formulated by the authors were developed on the basis of the consequences of the fi rst three months of the war. When a full-scale war was started by Russia on February 24, 2022, the most pessimistic scenarios not only for the economy of Ukraine, Europe and Central Asia but also the world economy in general for the next 3-5 years unfold-ed. According to various estimates of Ukrainian and international fi nancial institutions, the decline in Ukraine's real GDP in 2022 could reach 30%-45%, provided that the hostilities do not spread to other regions of Ukraine, and that the country receives continued support from its allies. Any signifi cant changes leading to an improvement or deterioration in the situation will require a verifi cation of the in-formation provided. Nonetheless, regardless of the all the possible scenarios, the war in Ukraine will have the greatest catastrophic socio-economic consequences for Ukraine, Europe, and the world compared to the consequences of all the previous world crises. Therefore, the response of the world community to all the challenges caused by the war in Ukraine must also be adequate, timely and systematic, laying the foundations for the formation of the future world system of fi nancial, food, energy and military security of mankind. (original abstract)
Ostanie półtorawiecze cechowało się stosunkowo szybkim wzrostem produkcji rolniczej, co umożliwiało wyżywienie rosnącej liczby ludności świata i to na coraz wyższym poziomie. Niemniej jednak nadal zjawisko głodu lub niedożywienia dotyka około 1/7 ludności naszego globu. Uważa się, iż wynika to z ubóstwa, a nie z niemożliwości wyprodukowania dostatecznego quantum produktów żywnościowych. Wskazuje na to permanentna nadwyżka podaży na rynkach rolnych, co stanowi przyczynę ponad 120-letniej tendencji relatywnego tanienia produktów rolnych. Obecnie pojawiają się symptomy zmiany sytuacji w tym zakresie. Z jednej strony szybko rośnie popyt na produkty rolne, z drugiej zaś pojawiają się istotne ograniczenia podażowe, związane przede wszystkim z nasilającymi się barierami środowiskowymi oraz koniecznymi zmianami technologicznymi. Te zmiany znajdują odzwierciedlenie w światowym handlu rolnym oraz ekonomice rolnictwa. Stwarza to nowe szanse dla rolnictwa polskiego poprzez spożytkowanie jego znaczącego potencjału. Zjawiska, określane mianem globalizacji, które te szanse potęgują, jednocześnie rodzą i zagrożenia. Zarówno te pierwsze, jak i te drugie mają istotne znaczenie dla polskiego rolnictwa i nie powinny umykać uwagi kreatorów polskiej polityki rolnej. (abstrakt oryginalny)
The article examines both current and future trends in the development of global food security, including redistribution of world production and food exports between developed and developing countries. It analyzes the characteristics of the "creeping" global food crisis including the volatility of global food prices. It shows the main challenges faced by the global food economy, including "Land deadlock", "water collapse", "biological impoverishment" and "climate stress". There is a modern and promising role of Russia and its partners in its' Customs Union in the establishment of a new world order food, including through international dt assistance, promoting agriculture in developing countries. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.