Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcjonalizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie podstawowej funkcjonalności ZSIA i na bazie tego scharakteryzowanie wybranych aplikacji należących do czołówki firm oferujących tego typu rozwiązania. Jednak zanim to zostanie zaprezentowane, dla czytelności rozważań, w pierwszej części nastąpi krótkie omówienie koncepcji ZSIA (zaawansowanych systemów informacyjno-analitycznych). (fragment tekstu)
2
Content available remote Funkcjonalistyczna teoria integracji politycznej Davida Mitrany'ego
100%
Omówiono teorię Davida Mitrany'ego czołowego przedstawiciela funkcjonalizmu. Sformułował on wizję odmiennego zorganizowania wspólnoty międzynarodowej. Według teorii Mitrany'ego wszystkie funkcje spełniane dotąd przez tradycyjne państwa narodowe miałaby sprawować sieć organizacji międzynarodowych (instytucji). Powstanie skutecznych organizacji, zdolnych do zaspokojenia potrzeb ludzkich i do działania na rzecz ich dobrobytu miałoby rozwiązać problem wojny. Według autora artykułu najbardziej znanym przykładem funkcjonalnego modelu integracji są Europejska Wspólnota Węgla i Stali oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej. Na koniec autor artykułu przeprowadza krytykę funkcjonalizmu.
CEL NAUKOWY: Celem niniejszego artykułu jest krytyczne omówienie zaproponowanego przez D. Dennetta funkcjonalno eliminatywistycznego ujęcia osoby (jaźni), w którym jest ona zredukowana do abstrakcyjnego środka narracyjnej ciężkości, analogicznie do środka ciężkości ciała w fizyce. Wynikiem wspomnianej eliminacji jest teza o iluzoryczności jaźni. O ile w potocznym rozumieniu osoby to ona właśnie jest autorem opowiadań, tak narracyjny środek ciężkości jest tworzony przez opowiadania - czy to zasłyszane od innych, czy powtarzane przez niego samego dla siebie samego. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W opracowaniu poddano filozoficznej analizie Dennetta heterofenomenologiczną koncepcję osoby (jaźni), negującej "rzeczywistość" subiektywnych (pierwszoosobowych) doświadczeń. Dostępnymi z perspektywy trzecioosobowej korelatami subiektywnych stanów (o których mówią narracje w pierwszej osobie) mogą być należące do osoby wzorce aktywności neuronalnych jej mózgu. Celem ujaśnienia wywodu na temat eliminacji subiektywnej jaźni wskazano na przykłady komputerów tworzących opowiadania. PROCES WYWODU: Niniejsze opracowanie zwraca uwagę na trudności wyłaniające się przy Funkcjonalno-eliminatywistycznych redukcjach osoby, zwłaszcza na słabe punkty analogii: środek ciężkości w teoriach w fizyce versus abstrakcyjny środek narracyjnej ciężkości w antropologii filozoficznej. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wyniki analizy wskazują na teoretyczne braki w heterofenomenologii, gdy chodzi o podanie przekonującego uzasadnienia tezy o iluzoryczności jaźni oraz o tym, że jest ona jedynie wiązką narracji. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Na nowo należy zadać pytania: Kto ulega większej iluzji? My z naszym potocznie ujętym poczuciem bycia autorami narracji czy też Dennett stwierdzający, iż można się obejść bez uwzględniania subiektywności, jedności i tożsamości takiego autora? Na ile Dennett wyjaśnia świadomość osoby, jej tożsamości i jedności? Dlaczego społecznie zakorzeniona, potocznie ujmowana osoba ma być ontologiczną fikcją, iluzją? Rekomendacja do dalszych badań brzmi: Zagadnienia związane z osobą i tworzonymi przez nią opowiadaniami (bądź po dennetowsku "opowiadaniami, które ją tworzą") domaga się dzisiaj rozpatrywania z różnych perspektyw: od psychologii, socjologii, neurologii, nauki o sztucznej inteligencji, po filozofię.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opis funkcjonalistycznego ujęcia kultury organizacyjnej, które jest historycznie najstarszym ujęciem procesów kulturowych zarządzania. Prowadzona analiza jest oparta na refleksji na temat rozwoju paradygmatów w naukach społecznych i paradygmatów nauk o zarządzaniu. W artykule przeprowadzono krytyczną analizę paradygmatu funkcjonalistycznego w badaniach kultury, która prowadzi do postulatów pluralizmu epistemologicznego i metodologicznego w zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano refleksję nad konsekwencjami założeń filozoficznych charakterystycznych dla paradygmatu funkcjonalizmu w epistemologii kultury organizacyjnej. Refleksja prowadzona jest z perspektywy nurtu krytycznego w naukach o zarządzaniu, który stoi w opozycji względem funkcjonalizmu, proponując rozstrzygnięcia teoretyczne i praktyczne o charakterze emancypacyjnym. Prezentowany artykuł ma spełniać cel emancypacyjny związany z denaturalizacją funkcjonalizmu i zaproponowaniem ramy teoretycznej dla krytycznego wglądu w konsekwencje, jakie wynikają z przyjęcia jego założeń w teorii i praktyce zarządzania i organizowania. (abstrakt oryginalny)
Przez wiele lat badań nad zagadnieniami organizacji temat kultury był raczej zarezerwowany dla rozważań socjologów czy antropologów, a nie dla badaczy procesów zarządzania. Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku rozpoczęto systematyczną analizę wpływu kultury na działalność organizacji i zachowania pracowników [Lau i Ngo, 1996], a w okresie 1983-1986 każde ze znaczących czasopism poświęconych zarządzaniu podejmowało to, wówczas nowe, zagadnienie [Ahmadi, Salamzade, Daraei i Akbari, 2012]. W uznaniu udziału tak zwanych "miękkich" elementów zarządzania, które wpływają na funkcjonowanie organizacji równolegle z tak zwanymi "twardymi" elementami, szczególny udział mieli Peters i Waterman, autorzy modelu 7S [structure, strategy, systems, shared values, skills, staff and style) [Peters i Waterman, 1982]. Wraz z innymi badaczami, takimi jak Deal, Kennedy, Schein, Sergiovanni i Corbally, uznawani są za inicjatorów badań na kulturą w organizacjach. Dziś wiadomo, że zaproponowany model 7S nie zawsze odpowiada na pytanie, co determinuje sukces organizacji na rynku [Dahlgaard-Park i Dahlgaard, 2006], Jednakże miał on fundamentalne znaczenie w podkreśleniu wagi wartości, norm i wzorów zachowań ludzi w organizacji, czyli kluczowych elementów kultury organizacyjnej(fragment tekstu)
Głównym celem artykułu była analiza współzależności występujących między typem funkcjonalnym a poziomem samodzielności finansowej gmin wiejskich województwa wielkopolskiego w 2013 roku. Badania empiryczne przeprowadzono na podstawie danych GUS (Bank Danych Lokalnych). Badania wykazały, że poziom samodzielności finansowej gmin zależy w istotny sposób od ich struktury funkcjonalnej. Niski jej poziom charakteryzował gminy wiejskie położone w sposób peryferyjny w stosunku do większych ośrodków miejskich, o charakterze typowo rolniczym, natomiast wysoki gminy zlokalizowane w pierwszym pierścieniu wokół miasta Poznań, które reprezentują typ rezydencjalno-usługowy. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Human Resource Management - Paradigms and Basic Cognitive Orientations
75%
The study area of HRM is very wide and interdisciplinary, it covers the problems of organization and management theory as well as: social psychology, sociology and education. The emergence of the subdiscipline of HRM, however, puts the cognitive challenges associated with the adoption of the basic methodological assumptions. How to classify the theories and research methods drawn from different disciplines? There are many accepted typologies of human resource management concepts that refer to the history and practice of this subdiscipline. This article presents a proposition of understanding human resources management in the organizational discourse from the different point of reference in the form of paradigms of social sciences.(original abstract)
9
Content available remote The functionalist understanding of culture in management
75%
Celem artykułu jest analiza funkcjonalistycznego ujęcia kultury organizacyjnej, które jest historycznie najstarszym ujęciem procesów kulturowych zarządzania. Na początku scharakteryzowano funkcjonalizm, a następnie przeprowadzono analizę jego zastosowania w odniesieniu do badań kultury organizacyjnej. Artykuł zamykają: krytyczna analiza paradygmatu funkcjonalistycznego w badaniach kultury oraz postulaty pluralizmu epistemologicznego i metodologicznego. (abstrakt oryginalny)
Badania procesu zarządzania, zwłaszcza w zakresie jego sprawności, mają dość zróżnicowany charakter. Próba ich operacjonalizacji stawia przed badającymi problem budowy modelu systemu zarządzania i wskazania na relacje w nim zachodzące. Stąd konieczność wyboru odpowiedniej perspektywy badawczej, która wskaże także na właściwe paradygmaty badawcze. W prezentowanym przypadku perspektywa taka winna pozwalać na rozważenie zarządzania jako instytucji społecznej i zwrócenie uwagi przede wszystkim na paradygmaty funkcjonalistyczny i ilościowy. Przyjęcie takiej perspektywy wynika z założenia, iż nauka o zarządzaniu jako reprezentant nauk społecznych dziedziczy po tych ostatnich także ich perspektywy poznawcze. (abstrakt oryginalny)
Rewolucja informacyjna, procesy globalizacji, zmiany w sposobie życia i wzajemnego komunikowania się, zwiększająca się niezależność komunikacyjna obywateli, radykalnie zmieniły oblicze dziennikarstwa. Procesy te inspirują wielu badaczy do refleksji dotyczących określenia natury i znaczenia zawodu dziennikarza w tej nowej sytuacji*. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak nowe technologie informatyczne wpływają na sposób wykonywania zawodu? Czy spowodują one, że tradycyjne funkcje i zadania dziennikarza będą ulegać erozji, czy też zawód utrzyma swoją dotychczasową pozycję społeczną(fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest metodologia badań w naukach społecznych, a w szczególności funkcjonalizm.
13
Content available remote Zmiany dominacji funkcjonalnych na obszarze metropolii Poznań
75%
Celem artykułu jest przedstawienie tendencji i prawidłowości zmian charakteru dominacji funkcjonalnej gmin tworzących obszar Metropolii Poznań oraz ustalenie typologii jednostek terytorialnych. Okres analizy obejmuje lata 2006-2016. Proces zostanie zbadany poprzez analizę zmian w strukturze pracowników zatrudnionych w danej jednostce zagregowanej do trzech sektorów gospodarki narodowej (rolnictwa, przemysłu, usług). Takie postawienie celów badania zawęża zakres analizy przemian funkcjonalnych, które są zjawiskiem znacznie szerszym niż przedstawione w opracowaniu, a przyjęty sposób analizy nie daje pełnego obrazu wielowymiarowości zagadnienia funkcji metropolitalnych w aspekcie gospodarki postindustrialnej czy rozwoju funkcji kontrolnych i zarządczych, szczególnie w relacjach z otoczeniem regionalnym lub w jeszcze szerszym wymiarze. Daje natomiast zgeneralizowany obraz poziomu i charakteru gospodarczego obszaru oraz zmian i tendencji przekształceń funkcjonalnych, które są związane z gospodarczymi funkcjami obszaru Metropolii Poznań (OMPń). Zagadnienie poddane analizie nie było też badane od lat 90. XX w. (a w odniesieniu do OMPń wcale) i jest ciekawe z poznawczego punktu widzenia.(fragment tekstu)
Artykuł określa cele, które można przypisać obszarom funkcjonalnym w systemie gospodarki przestrzennej, oraz precyzuje ustawowe pojęcie zasad zagospodarowania obszarów funkcjonalnych. Autorzy - na podstawie przeprowadzonych badań własnych - wyodrębniają w nim również główne kierunki związane z określaniem niniejszych zasad w planach zagospodarowania przestrzennego województw. Podejmują także próbę syntezy zagadnień problemów związanych z obszarami funkcjonalnymi wyrażanych do tej pory w różnych dyscyplinach. (abstrakt oryginalny)
Osiedla mieszkaniowe są istotnym elementem krajobrazu miast Polski. Niestety ich niedopasowanie do panujących realiów współczesnego świata powoduje, że stały się obszarami konfliktowymi. Rewitalizacja opierająca się na odnowie zaniedbanych terenów zieleni, czy budowie dodatkowych miejsc parkingowych poprawia jakość życia na osiedlach, natomiast omija istotny element - prze-mian funkcjonalnych w strukturze mieszkaniowej. W artykule opisana została rozbieżność między założeniami na jakich zbudowano osiedla, a rolą, jaką coraz częściej pełnią one obecnie w mieście, wzbogacone przez pojawiające się funkcje gospodarcze. Problem omówiono na przykładzie dwóch katowickich osiedli wybudowanych w okresie PRL-u. Przeprowadzone wstępne analizy pozwalają na nowo spojrzeć na problem mieszkalnictwa oraz wskazać nowe kierunki przemian w tym zakresie, szczególnie "obszarów pracy" w mieście. Kluczem dla przemian wewnątrzosiedlowej struktury funkcjonalnej jest kieru-nek, który niejako został już obrany przez samych mieszkańców. Rolą architek-ta - urbanisty pozostało nadanie mu odpowiedniego tempa, a także w sposób zrównoważony i odpowiedzialny przekształcenie struktur osiedla zarówno na szczeblu przestrzennym, społecznym, jak i ekonomicznym. Pogłębione analizy następujących procesów powinny być kontynuowane w badaniach nad prze-mianami funkcjonalnymi osiedli, opartymi na pojawieniu się funkcji działalności gospodarczych, w jednoznacznie dotąd określonych funkcjach mieszkalnych. Badania te mogą służyć wypracowaniu lepszych założeń rewitalizacji tych osiedli.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie lokalizacji funkcji organicznych3 w strukturze organizacji wielopodmiotowej z uwzględnieniem podejścia funkcjonalnego i procesowego. Realizacja wskazanego celu i teoretyczny charakter opracowania wyznaczył następujące jego części: wstęp, funkcje organiczne we współczesnych organizacjach, możliwe warianty lokalizacji funkcji w układzie tradycyjnym (funkcjonalnym) i ich modyfikację w kierunku centrum usług wspólnych, rozmieszczenie funkcji w ujęciu procesowym oraz podsumowanie. Głównym powodem podjęcia badań w tym zakresie jest utrzymująca się tendencja w krajowych i zagranicznych organizacjach wielopodmiotowych do wydzielania procesów oraz budowania struktur procesowych kosztem tradycyjnych układów funkcjonalnych. Stąd też podjęto próbę przedstawienia rozmieszczenia funkcji w ujęciu tradycyjnym (funkcjonalnym) i procesowym. (abstrakt oryginalny)
W nastawieniu krytycznym wobec PR trzeba odróżnić dwa okresy wyrosłe z odmiennych perspektyw badawczych: znany niemal od początków PR, wyrosły w decydującym stopniu z obserwacji praktyki PR i tzw. badań instrumentalnych i trwający do dziś zarówno w krajach znajdujących się w początkowym etapie rozwoju PR, jak też w krajach intensywnego wykorzystania PR (głównie przez wielki biznes) - model asymetrycznej, profesjonalnej komunikacji, reprezentującej siłę wpływu i propagandę w interesie korporacji oraz zapoczątkowany w latach dziewięćdziesiątych nowy nurt tzw. krytycznej refleksji naukowej nad dotychczas wypracowanymi zasadami, modelami/wzorcami działania, przyczynkami do teorii, znajdującymi się w głównym nurcie bibliografii tematu, głównie rodem z USA. (fragment tekstu)
Zdolność prawników do wpływania na pożądany kierunek rozwoju publicznego prawa gospodarczego, chroniącego prawidłowo zidentyfikowane wartości oraz zapewniającego zrównoważony rozwój i miejsce Polski w demokratycznej Europie, wymaga zmiany podejścia metodologicznego i szerszego uwzględnienia dorobku innych nauk. Artykuł identyfikuje wartości, które dobre publiczne prawo gospodarcze powinno chronić, oraz wyjaśnia, jak należy rozumieć prawdziwą ochronę interesu publicznego. Pokazano, że dla prawidłowej analizy zagadnienia należy poddać badaniu wartości i funkcje, jakie powinno spełniać publiczne prawo gospodarcze - prawo w działaniu, a nie tylko w tekstach. Biorąc pod uwagę kierunki rozwoju współczesnej nauki prawa w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki, konieczne staje się uzupełnienie powszechnie stosowanej w Polsce metodologii dogmatycznej o spostrzeżenia z zakresu funkcjonalizmu prawnego i ekonomicznej analizy prawa.(abstrakt oryginalny)
Autorzy poruszyli problem funkcjonalności linii kolejowych wyposażonych w trzy poziomy systemu ERTMS/ETCS. Dla celów analizy zostały zastosowane odpowiednie modele dające możliwość estymacji probabilistycznych oraz czasowych parametrów związanych z efektywnością takich rozwiązań w warunkach planowanej modernizacji infrastruktury kolejowej i zapewnienia wymaganych w UE standardów bezpieczeństwa.(abstrakt oryginalny)
Koncepcję zespołu osadniczego zaczęto rozwijać w polskiej geografii społeczno-ekonomicznej w latach 60. XX w. w ramach zainteresowania teorią funkcjonalną. Funkcjonalizm podkreślał rolę relacji w podtrzymywaniu spójności systemu. W polskiej geografii społeczno-ekonomicznej myśl funkcjonalistyczna jest głęboko zakorzeniona, choć w większości prac podejmujących problem przemian funkcjonalnych nie ma większej refleksji nad tradycją, aspektem teoretyczno-metodologicznym, a tym bardziej filozoficznym takich ujęć. W badaniach geograficznych, zwłaszcza w geografii osadnictwa, funkcjonalizm odnosił się przede wszystkim do metod badań. Funkcjonalizm wywarł duży wpływ na rozwój teorii układów osadniczych, w tym koncepcje zespołu i lokalnego systemu osadniczego. Celem opracowania jest przedstawienie ewolucji myśli geograficznej w zakresie tych koncepcji oraz ich zastosowań, wraz ze wskazaniem nowych przemyśleń teoretycznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.