Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Futures contracts
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Zanalizowano rynek kontraktów futures na WIG20 w 2001 r. oraz omówiono sytuację na giełdowym segmencie rynku instrumentów pochodnych.
Giełda Energii SA przygotowała rynek futures na energię elektryczną, ale jego uruchomienie uzależnione jest od płynności na rynku bazowym, na którym nastąpiło drastyczne załamanie obrotów. Wskazano mechanizmy, których wprowadzenie zmieniłoby tę niekorzystną sytuację.
Celem pracy jest ocena zależności między ekstremalnymi stopami zwrotu z towarowych kontraktów futures na wybranych rynkach w latach 2000-2018. W okresach niepokojów i zawirowań na rynkach dla inwestorów i zarządzających portfelami ważne jest szacowanie prawdopodobieństwa tego, że czynniki ryzyka jednocześnie będą przyjmować wartości ekstremalne. Analizowano zależności pomiędzy ekstremalnymi stopami zwrotu (zależności asymptotyczne) na rynku kontraktów futures na: energię, metale i towary rolne w latach 2000-2018, przy użyciu modeli Copula-ARMA-GARCH i współczynników zależności w ogonach. Stosunkowo silne i trwałe zależności asymptotyczne występowały dla pary kontraktów futures na ropę naftową i olej opałowy, z kolei nie występowały tego typu zależności lub pojawiły się w okresie kryzysu subprime i przyjmowały niewielkie wartości dla pozostałych par energetycznych kontraktów futures i par rolniczych kontraktów futures, w których co najmniej jeden z kontraktów wystawiony był na towary miękkie.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zastosowanie miary ryzyka określanej jako dowolny moment cząstkowy (ang. lower partial moment). Miara ta jest, w przeciwieństwie do wariancji, miarą asymetryczną. Dolny moment cząstkowy mierzy ryzyko po lewej stronie ogona rozkładu prawdopodobieństwa stóp zwrotu instrumentu finansowego. Przyjęcie takiej koncepcji pomiaru ryzyka wynika z tego, że inwestorzy są bardziej wrażliwi na spadek poziomu bogactwa niż na jego wzrost. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji minimalizacji dolnego momentu cząstkowego za pomocą kontraktów futures oraz wskazanie, czy ten sposób pomiaru ryzyka może być odpowiedni dla inwestorów, którzy są bardziej wrażliwi na spadek niż na wzrost bogactwa. W pracy przedstawiono również problematykę doboru odpowiedniego współczynnika zabezpieczenia dla kontraktów futures. Z badań przeprowadzonych dla danych z rynku japońskiego wynika, że dla inwestora charakteryzującego się dużym poziomem awersji do ryzyka stosowanie strategii zabezpieczających opartych na współczynnikach zabezpieczenia minimalizujących dolny moment cząstkowy jest efektywniejsze. Ponadto Lien i Tse dowodzą, że strategia oparta na minimalizacji dolnego momentu cząstkowego jest strategią tańszą (mniejszy poziom współczynnika zabezpieczenia) od strategii wykorzystującej współczynnik zabezpieczenia minimalizujący wariancję (osiągnięty za pomocą regresji liniowej). Zweryfikowanie wyników przedstawionych badań w odniesieniu do rynku polskiego potwierdza, że minimalizacja dolnego momentu cząstkowego jest odpowiednią strategią dla inwestora charakteryzującego się dużą awersją do ryzyka. Nie znajduje potwierdzenia teza, że współczynnik zabezpieczenia jest mniejszy niż osiągnięty za pomocą regresji liniowej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie stopnia zależności pomiędzy kursem euro a kursem kontraktów na kurs euro notowanych na GPW w Warszawie oraz między zmiennością historyczną kursu euro i zmiennością kursu kontraktów na euro w latach 2008-2011. (fragment tekstu)
Autor stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego na polskiej giełdzie jest mało transakcji opartych na walutach obcych (m.in. problemy z funkcjonowaniem rynku, koszty transakcyjne itp.)
7
Content available remote Indeksowe kontrakty futures: : czy oferują premię za ryzyko?
100%
Istnieje szereg teorii tłumaczących kształt krzywych forward na rynku terminowym. Jedna z nich - hipoteza presji hedgingowej - może, w opinii autora, implikować obecność premii za ryzyko na polskim rynku futures. Niniejszy artykuł składa się z dwóch części. Część pierwsza stanowi omówienie teoretyczne teorii kształtowania się krzywych forward i ich potencjalnych implikacji dla rynków akcji w warunkach ograniczonej krótkiej sprzedaży. Część druga obejmuje badanie rynku krajowych kontraktów futures. Badanie zostało oparte na notowaniach serii kontraktów futures na indeksy WIG20 i mWIG40 z okresu II 2000-VII 2010 i pozwoliło w dużej mierze potwierdzić hipotezę o obecności premii za ryzyko na rynku futures. Poczynione obserwacje mogą mieć spore znaczenie dla alokacji aktywów i zarządzania ryzykiem na rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
Autor podaje wskazówki w jaki sposób sporządzać kontrakty terminowe, aby uniknąć niepowodzeń na giełdach towarowych.
Zamieszczono dane obrazujące, iż rok 2000 był kolejnym rekordowym na rynku kontraktów futures na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Podkreślono, że siedmiokrotnie przekroczono wynik dla 1999 roku. Zwrócono uwagę, że giełda warszawska przegoniła giełdy w Budapeszcie, Helsinkach, Wiedniu.
W pracy poddano analizie efekt kalendarzowy. Przedmiotem rozważań jest analiza różnic pomiędzy własnościami szeregów zwrotów dziennych (od otwarcia do zamknięcia) i nocnych (od zamknięcia do otwarcia) z inwestycji w kontrakty terminowe. Wykazano różnice w średniej, wariancji, kurtozie, skośności i grubości ogonów rozkładów prawdopodobieństwa tych zwrotów. W badaniach wykorzystano statystyki opisowe, estymator indeksu ogona Hilla oraz proces dyfuzji i skoków.(abstrakt oryginalny)
Istnieje wiele teorii tłumaczących kształt krzywych forward na rynku terminowym. Dwie z nich - teoria racjonalnych oczekiwań i hipoteza presji hedgingowej - mogą w opinii autora implikować zależność pomiędzy poziomem bazy na rynku indeksowych kontraktów futures a przyszłymi stopami zwrotu z indeksów i kontraktów. Niniejszy artykuł składa się z dwóch części. Część pierwsza stanowi omówienie teorii kształtowania się krzywych forward i ich potencjalnych implikacji dla rynków indeksowych kontraktów futures. Część druga obejmuje badanie oparte na notowaniach kontraktów futures na indeks WIG20 z okresu luty 2000 - lipiec 2010 i pozwala w dużej mierze potwierdzić postawione wcześniej hipotezy. Poczynione obserwacje mogą mieć spore znaczenie w zakresie alokacji aktywów i zarządzania ryzykiem na rynku finansowym.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy problemu implikacji teorii racjonalnych oczekiwań dla rynku finansowych kontraktów futures. W części 2 przedstawiono charakterystykę teorii racjonalnych oczekiwań jako sposobu wyjaśnienia kształtu krzywej forward. Część tę koń-czy postawienie hipotezy, że poziom bazy na rynku futures może być powiązany z przy-szłymi stopami zwrotu z indeksów bazowych. Część 3 artykułu stanowi empiryczną weryfi-kację wspomnianej hipotezy na podstawie notowań kontraktów na indeksy giełdowe GPW w okresie luty 2000 - lipiec 2010. Badanie potwierdza hipotezę, że poziom bazy zawiera in-formacje o przyszłych zmianach cen spot. W ostatniej części artykułu autor proponuje mo-dyfikację formuły wyceny kontraktów futures, tak aby uwzględniała ona oczekiwania inwe-storów na rynku tychże instrumentów.(abstrakt oryginalny)
Wartość światowego zasobu finansowego szacowanego w 2004 roku na około 119 bln USD wzrośnie nawet do ponad 200 bln USD w 2010 roku. Tymczasem międzynarodowy rynek ubezpieczeń majątkowych boryka się z trudnościami w likwidacji szkód katastroficznych o wielokrotnie niższej wartości wynoszącej w 2005 roku 80 mld USD. Emisja obligacji katastroficznych jest najczęściej stosowanym przez ubezpieczycieli narzędziem transferu ubezpieczeniowego ryzyka katastroficznego na rynek kapitałowy. Obligacjom tym towarzyszą również emisje kilku innych rodzajów papierów wartościowych powiązanych z tym ryzykiem.
Przedstawione wyżej proste systemy transakcyjne charakteryzujące się wysoką efektywnością dowodzą, iż do "grania" na kontraktach terminowych nie wymagane jest posługiwanie skomplikowanymi metodami podejmowania decyzji inwestycyjnych dotyczących momentu zawarcia transakcji (zarówno kupna jak i sprzedaży). Prosty system transakcyjny, w okresach wyraźnych trendów wzrostowych lub spadkowych, konsekwentnie stosowany może przyczynić się do osiągnięcia ponad przeciętnych zysków. (fragment tekstu)
Celem pracy było zbadanie występowania efektu dnia tygodnia na rynku kontraktów futures na indeks WIG20 notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Analizie poddano kształtowanie się logarytmicznych dziennych stóp zwrotu i ich zmienności w okresie od otwarcia do zamknięcia sesji oraz między minimum i maksimum cenowym na danej sesji w porównaniu z okresem od zamknięcia do otwarcia kolejnej sesji. W badaniu wykorzystane zostały szeregi dziennych stóp zwrotu kontraktów na WIG20 w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 1 lipca 2015 r. Badania wykazały, iż najwyższe dzienne stopy zwrotu były notowane w analizowanym okresie w poniedziałki, natomiast najwyższą zmiennością stopy zwrotu charakteryzowały się w czwartki i w poniedziałki(abstrakt oryginalny)
Opisano specyfikę indeksowych kontraktów terminowych notowanych ma GPW oraz ich rozwój. Pokazano także sposoby ich zastosowania w procesie inwestycyjnym.
The paper focuses on the subject matter concerning derivatives such as future contracts, listed on the WGT. By means of numerical examples, problems concerning forecasting by neural networks and by the analysis of futures markets (creation of transactional systems) were illustrated. (original abstract)
Celem niniejszego referatu jest porównanie efektywności zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym, gdzie współczynnik zabezpieczenia jest wyznaczany za pomocą dwóch spośród wielu metod, to jest metody najmniejszych kwadratów oraz metody opartej na warunkowych momentach rozkładów, a bazującej na dwuwymiarowym modelu BGARCH (ang. bivariate generalized autoregressive conditional heteroskedsticity) Efektywność zabezpieczenia mierzona jest jako procentowa redukcja wariancji ceny (stopy zwrotu) waluty obcej. Badania przeprowadzono dla walutowych kontraktów futures na euro i dolara amerykańskiego notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych SA w Warszawie. (fragment tekstu)
Cel - Przedstawienie rozwoju rynku terminowego na giełdach towarowych w Chinach oraz analizie zależności pomiędzy cenami wybranych kontraktów futures na giełdach chińskich i analogicznych kontraktów notowanych na giełdach w krajach wysoko rozwiniętych. Metodologia badania - W artykule dokonano analizy opisowej i statystycznej rozwoju giełd towarowych w Chinach w latach 2005-2015 oraz statystycznej analizy korelacji pomiędzy cenami kontraktów futures notowanych na różnych rynkach. Wynik - Szybki rozwój giełd towarowych w Chinach i wzrost ich udziału w światowym systemie terminowych rynków towarowych. Silna korelację cen futures na giełdach chińskich i giełdach państw wysoko rozwiniętych. Wobec braku dostępu inwestorów zagranicznych do giełd chińskich korelacja ta nie może być efektem aktywności inwestorów portfelowych, a jej wyjaśnień należy szukać w czynnikach fundamentalnych. Oryginalność/wartość - Brak dostępu zagranicznych inwestorów finansowych umożliwia wykorzystanie analizy zależności rynku chińskiego i rynków wysoko rozwiniętych jako alternatywnego narzędzia weryfikacji tezy o rosnącym udziale transakcji inwestorów portfelowych w kształtowaniu cen futures na giełdach towarowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wykazanie, że inwestowanie w pochodne instrumenty finansowe, jakim są kontrakty terminowe futures, wiąże się z wysoką stopą zwrotu przy jednoczesnym uwzględnieniu właściwego inwestorowi akceptowanego ryzyka inwestycyjnego (liczonego wartościowo). Dlatego przybliżona zostanie formacja harmoniczna (graficzna struktura ceny) Butterfly, którą opisano za pomocą zniesień Fibonacciego (wewnętrznych i zewnętrznych). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.