Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Global capitalism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote W poszukiwaniu narracji współczesnego państwa opiekuńczego
100%
Status instytucji państwa dobrobytu nie jest dzisiaj precyzyjnie określony. Z jednej bowiem strony takie zjawiska, jak globalizacja i dominacja logiki kapitału, podważają wypracowane pryncypia polityki opiekuńczości, a z drugiej - elektorat zachodnich demokracji pała sentymentem do istniejących rozwiązań socjalnych, dając temu wyraz przy urnach wyborczych. Tej ambiwalencji towarzyszy także zamęt w zakresie narracji, które uprawomocniałyby istnienie państw dobrobytu: narracje okresu ich ekspansji nie przystają już do współczesności, a narracje epoki stagnacji nie oferują spójnej wizji przyszłości czy pragmatycznych celów. Dalsze istnienie państw dobrobytu wydaje się jednak zależeć od nadania im atrakcyjnej narracji możliwej do zaakceptowania zarówno przez wyborców, jak i przez rynki finansowe. Państwa opiekuńcze muszą tym samym przyjąć bardziej wyważoną percepcję rzeczywistości i zaakceptować swoją rolę jako narzędzia ułatwiającego obywatelom funkcjonowanie w globalnej rzeczywistości.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Kapitalizm globalny w kontekście aksjologicznym
75%
Ład instytucjonalny globalnego kapitalizmu opiera się na milczącym założeniu, że istnieją uniwersalne wzory działań oraz teorie naukowe odwołujące się do utylitaryzmu i indywidualizmu metodologicznego, które stanowią gotową podstawę do sukcesu ekonomicznego. Wzory te mogą być podstawą zmian instytucjonalnych. Niestety, świat realny nie może być tak łatwo konstruowany przez idee. Zmiany systemowe są bowiem funkcją zderzenia się w praktyce niejednorodnych logik działania ludzi, wypływających z różnorodności ich własnych doświadczeń, a w ślad za tym ograniczeń poznawczych, informacyjnych i aksjologicznych. (fragment tekstu)
The formation of a modern global and information society has led to an understanding of the need for the study of human rights in the context of the development and evolution of world civilizations. This article gives an author's definition of civilization as a form of society's existence. The typology of civilizations and models of human rights in different civilizations is given. These models are characterized by various human rights, social standards and levels of physical, social and information security of citizens.(original abstract)
Business management textbooks and magazines are a good source for research on evolution, and revolution of management theories since the era of Adam Smith, 1770s. A Scottish visionary who saw unnecessary intervention of the government in how businesses were managed, and levied unnecessary restrictions that affected the profitability of small, export/import businesses. He developed the concept of "Laissez Faire" that the Government should stay out of business affairs in order to promote free market system, known as capitalistic system. In short, in the capitalistic system, any individual could enter the market to sell goods and services. But only the fittest would survive and incompetent ones will be driven out of the market. And this concept has made American entrepreneurs successful and very wealthy. (fragment of text)
Artykuł ten jest próbą ukazania w zarysie sformułowanej przez J. Dunninga koncepcji "kapitalizmu globalnego" i "kapitalizmu aliansowego" oraz ich implikacji dla funkcjonowania łańcuchów dostaw. W poniższej skrótowej prezentacji owej koncepcji nawiązano jednocześnie do refleksji kilku innych bliskich ideowo J. Dunningowi autorów, dotyczących roli kapitału społecznego oraz społecznej odpowiedzialności biznesu w gospodarce globalnej. W nawiązaniu do myśli J. Dunninga zaprezentowano równocześnie dorobek zainspirowanych do pewnego stopnia przez niego autorów związanych z międzynarodową inicjatywą na rzecz realizacji zasad Corporate Social Responsibility - Caux Round Table.
Opracowanie prezentuje elementy z zakresu zarządzania wiedzą oraz nadzoru korporacyjnego. Na podstawie danych statystycznych z różnych krajów świata pokazano, że obecny kryzys finansowy na świecie jest spowodowany brakiem nadzoru w spółkach i nad bankami, a także brakiem kontroli w państwie i na świecie. Stąd konieczność ewolucji systemów nadzoru korporacyjnego szczególnie modeli anglo-amerykańskich i przyjęcia regulacji światowych w tym obszarze w ramach kapitalizmu globalnego. (oryginalne streszczenie)
... światowy kryzys gospodarczy, zapoczątkowany w 2007 roku wywołuje wiele skojarzeń z kryzysem liberalnych gospodarek z lat 30. XX w. i stymuluje dyskusje na ten temat w środowiskach ekonomistów i ekspertów z zakresu praktyki gospodarczej i społecznej. W takich warunkach powstała recenzowana książka, wpisująca się również w nurt polskiej dyskusji na temat rozwoju gospodarki po 1989 roku. Zatem chwalebne jest, że dysponujemy już jej przetłumaczoną wersją. Szczególnie optymistyczne jest to, że przekłada ją na język polski przedstawiciel młodej generacji polskich ekonomistów, której nie można posądzać o doktrynalne uprzedzenia do gospodarki rynkowej. Należy podkreślić niezwykłą pracochłonność i trudność zarazem w zakresie tłumaczenia na język polski recenzowanej książki. Jak już mówiliśmy, praca jest wieloaspektowa, przedstawia analizę i poglądy wielu autorów, używających różnej terminologii, agregacji problematyki i prezentujących różne poglądy i opinie. Pozwolę sobie wyrazić pogląd, że właściwe tłumaczenie (dobór terminów i stylu), sprawił, że książka jest spójna. Warto podkreślić duże walory edukacyjne książki, kształtujące poglądy na zachodzące współcześnie zjawiska społeczno-gospodarcze i społeczne. (fragment tekstu)
Po dramatycznych wydarzeniach na rynkach finansowych Azji i Rosji, które wstrząsnęły systemem światowym, pojawiły się zasadnicze pytania: Jak to możliwe by sytuacja pogarszała się tak dramatycznie szybko? Dlaczego społeczność międzynarodowa nie była w stanie w odpowiednim czasie zatrzymać tak negatywnego rozwoju wydarzeń? Co można zrobić, aby uniknąć podobnego przebiegu wydarzeń w przyszłości? Kryzysy ostatnich lat - azjatycki, rosyjski - pokazały jak bardzo gospodarki poszczególnych państw są podatne na negatywne skutki załamań międzynarodowych. Jak bardzo brak sprawnego mechanizmu regulującego. Okazało się, że same mechanizmy ekonomiczne nie są wystarczające. Kryzysy ostatnich lat udowodniły istnienie fundamentalnych wad systemowych światowego kapitalizmu. Chodzi o to, że łatwość rozszerzania się rynków, ich otwierania się - towarowych, inwestycyjnych, kapitałowych - jest o wiele szybsza, większa niż możliwości społeczeństw i ich politycznych systemów adaptowania się do tak zmieniającej się sytuacji. Zbyt trudno jest również znaleźć sposoby kontrolowania globalnych zawirowań poprzez pojedyncze państwa. Taka nierównowaga jest bardzo niebezpieczna i nie może trwać zbyt długo, nie naruszając podstawowych elementów życia społeczno-gospodarczego. (fragment tekstu)
Liberalizm ekonomiczny, zwłaszcza w skrajnych jego postaciach, nie jest wystarczającą podstawą projekcji instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Instytucjonalnym warunkiem formowania się społeczeństwa obywatelskiego są szerokie i łatwe do egzekwowania uprawnienia obywatelskie do kontroli organów państwa. Mogą temu służyć: jawność i pełna odpowiedzialność organów władzy za prowadzoną politykę na podstawie jasno i przejrzyście sprecyzowanych kryteriów, łatwo egzekwowalne referendalne prawa obywatelskie do zawetowania uchwalonych ustaw i poddawania pod głosowanie własnych propozycji. Jedność praw i odpowiedzialności jest koniecznym składnikiem rządów praw, te zaś są konieczne dlatego, że politycy świadomi niedostatków ekonomicznych modeli różnych teorii zwykle popełniają błędy polegające na niespójności wdrażanych do praktyki rozwiązań instytucjonalnych porządku ekonomicznego, wynikające z niedostatecznego rozumienia teorii. Różnorodność teorii ułatwia im również wykorzystywanie nauki do realizacji partykularnych interesów partii politycznych, poszczególnych polityków i różnych grup nacisku. (fragment tekstu)
W artykule autor dowodzi, że kierunki ewolucji ładu instytucjonalnego kapitalizmu globalnego stają się źródłem niespójności społeczno-ekonomicznej w skali globalnej i lokalnej. Z tego względu istnieje potrzeba szukania alternatywnych rozwiązań instytucjonalnych, które byłyby w stanie harmonizować ekonomiczne i społeczne kryteria sprawiedliwości społecznej. W artykule dowodzona jest teza, że zmiany instytucjonalne powinny być podporządkowane strategii prowzrostowej realizowanej przez wzrost produktywności, rozwój kapitału ludzkiego i sprawiedliwe nierówności społeczne. (fragment tekstu)
Autor artykułu dowodzi, że rozwój zintegrowany wymaga konsekwentnie holistycznego podejścia i odejścia od indywidualistycznej kreatywności, która nie respektuje sprzężeń między sferami bytu ludzkiego. W warunkach kryzysu szczególnego znaczenia nabiera modernizacja sektorów biznesu i publicznego oraz upowszechnianie innowacji redukujących koszty, opartych na technologiach informatyczno-komunikacyjnych. Wobec tych procesów postuluje uwzględnienie strukturalnych i wynikających z właściwości reguł kapitalizmu globalnego zagrożeń rozwojowych. Dla przezwyciężenia zagrożeń kryzysowych w odniesieniu do Polski w ramach pakietu antykryzysowego postuluje: ograniczanie asymetryczności konkurencji i informacji, modernizację refleksyjną kapitału ludzkiego, wspomaganie finansowania ekspansji modernizacji technologicznej funduszami strukturalnymi UE i za pomocą reform fiskalnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono poglądy profesora Johna Dunninga, jednego z najwybitniejszych współczesnych ekspertów i specjalistów w zakresie biznesu międzynarodowego. Sformułował on koncepcję kapitalizmu globalnego, określanego również jako tzw. alliance capitalism. Jego zdaniem współczesny kapitalizm w wyniku przede wszystkim procesów globalizacyjnych, wszedł w nowy etap, który jest szansą, ale też wyzwaniem z punktu widzenia etycznego wymiaru zagadnienia.
Niniejsze opracowanie poświęcone jest prezentacji największych korporacji transnarodowych świata - organizacji gospodarczych złożonych z przedsiębiorstw macierzystych i ich zagranicznych filii, powstałych jako efekt zrealizowanych projektów inwestycyjnych w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Są to najwięksi inwestorzy zagraniczni. Skala podejmowanych przez te korporacje projektów inwestycyjnych zarówno typu greenfield, jak i brownfield jest olbrzymia. W efekcie zwiększają znacząco swój potencjał kapitałowy za granicą. Corocznie, od 1990 roku, United Nations Conference on Trade And Development (UNCTAD) w rocznikach "World Investment Report" prezentuje ranking stu największych niefinansowych korporacji transnarodowych świata według aktywów ulokowanych za granicą. Obok wartości aktywów zagranicznych podawane są informacje o posiadanych aktywach ogółem, wartości sprzedaży za granicą i sprzedaży ogółem, zatrudnieniu za granicą i zatrudnieniu ogółem, a także wskaźnik poziomu transnacjonalizacji. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie długoterminowej perspektywy w porównaniu amerykańskiego i europejskiego kapitalizmu. Mimo że przez dziesięciolecia system gospodarczy i handlowy USA był uznawany za wzór, w ostatnich latach jest wiele sygnałów, że traci on większość czynników atrakcyjności. Kryzys gospodarczy i finansowy, koniec amerykańskiej «wyjątkowości», wzrost współzależności z procesem globalizacji rysują świat, w którym wyłania się proces konwergencji między różnymi modelami, jednak krajowe kultury gospodarcze i biznesowe nie ulegają w nim eliminacji.(abstrakt oryginalny)
W okresie życia trzech pokoleń, w drugiej połowie XIX wieku, zmienił się kształt świata. Główne potęgi europejskie, ale także Belgia czy Portugalia, powiększyły znacznie swój stan posiadania poza kontynentem. Rozpoczął się imperialny wyścig o panowanie nad światem, który przyniósł narodziny totalitaryzmów, liczne konflikty wojenne lokalne, dwie wojny światowe, Wielki Kryzys Gospodarczy, konfrontację dwóch przeciwstawnych systemów i podział świata na trzy czy cztery światy. Zdawało się, że po zwycięstwie kapitalizmu w świecie i rozpadzie ZSRR oraz systemu "realnego socjalizmu" wyścig się zakończy, ale tak się nie stało. Imperializm przerósł bowiem w swe wyższe stadium, czyli w globalizm, jego składową zaś jest globalizm ekonomiczny. W 1902 roku ukazała się praca autora, który mówił o sobie, że jest wytworem "[...] średniej warstwy klasy średniej ze średniej wielkości miasta położonego w środkowej części kraju", a którego zaliczono do grona "heretyków" ekonomicznych, tu zaś sądzi się, że należy zaliczyć go do grona prekursorów keynesizmu. Mowa tu o pracy Johna A. Hobsona Imperialism: A Study, w której autor bardzo celnie zidentyfikował źródła narodzin procesu, który nazwano imperializmem. (fragment tekstu)
David Harvey zdaje się to czynić wpisując się tym samym w tzw. kulturowy zwrot współczesnej geografii ekonomicznej zwracającej coraz bardziej uwagę na powiązania między gospodarką i kulturą, zwłaszcza zaś ich uwarunkowania i implikacje, dostrzegającej znaczenie formalnych, a zwłaszcza nieformalnych instytucji w rozwoju gospodarczym i jego przestrzennym różnicowaniu się, analizującej te zróżnicowania uwzględniając syndrom "zakorzenienia" i zależności od "ścieżki rozwojowej". Ślady tego nowego regionalizmu w geografii ekonomicznej są widoczne w najnowszych pracach Davida Harvey'a, choć bardzo trudno mu się rozstać z ortodoksyjnym myśleniem w kategoriach marksistowskiego determinizmu ekonomicznego o gospodarce i życiu społecznym oraz ich zróżnicowaniu przestrzennym. (fragment tekstu)
Spójność społeczno-ekonomiczna jest fundamentalnym wyzwaniem globalnego kapitalizmu. Sposób jej ujmowania w Strategii Lizbońskiej budzi, zdaniem autora, zastrzeżenia natury teoretycznej i praktycznej. Najważniejszymi słabościami koncepcji spójności społeczno-ekonomicznej Strategii Lizbońskiej są: nadmiar słusznych celów i rozproszenie programowe, instrumentarium realizacji celów społecznych godzące w efektywność ekonomiczną, pomijanie problemu sprzeczności logiki procedur biurokratycznych z logiką działania rynkowych mechanizmów proefektywnościowych, ignorowanie ze względów politycznych i ideologicznych potrzeby deregulacji dla zwiększenia produktywności czynników wytwórczych. Pomimo tych słabości koncepcja spójności społeczno-ekonomicznej UE jest bardziej atrakcyjna dla krajów posocjalistycznych niż wzorzec kapitalizmu globalnego. Słabości Strategii Lizbońskiej mogą zostać ograniczone. W tym celu należy przeorientować jej priorytety w kierunku lepszego zdefiniowania sprawiedliwych nierówności społecznych i zharmonizowania ich z wymaganiami efektywności ekonomicznej. Podstawowymi zadaniami państwa powinno być konsekwentne usuwanie źródeł zniekształconej konkurencji, dobre zdefiniowanie i zabezpieczenie praw konsumentów, przejrzyste zdefiniowanie praw własności i gwarancje ich ochrony, zapewnienie swobody działań przedsiębiorczych i egzekwowanie kontraktów. Tylko takie otoczenie instytucjonalne może sprzyjać strategii rozwoju społeczno-gospodarczego opartej na systematycznym wzroście produktywności, rozwoju kapitału ludzkiego i nowej polityce społecznej sprawiedliwych nierówności społecznych. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano wybrane zagadnienia związane z pojęciem konkurencyjności (rozumianej jako zdolność do sprostania konkurencji oraz do długoterminowego, harmonijnego i zrównoważonego rozwoju) międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem jej uwarunkowań instytucjonalnych i infrastrukturalnych oraz ich wzajemnych powiązań. W związku z ewolucją współczesnej gospodarki w kierunku tzw. kapitalizmu globalnego i aliansowego, poddano analizie również ewolucję polityki Unii Europejskiej w zakresie konkurencji i konkurencyjności międzynarodowej. Przedstawiono istotę konkurencyjności międzynarodowej, determinanty oraz wybrane rankingi odnoszące się do konkurencyjności gospodarek i systemów ekonomicznych, a także związek konkurencyjności kraju z procesami globalizacyjnymi i integracyjnymi oraz instytucjonalne uwarunkowania konkurencyjności. Omówiono także współczesne kierunki dyskusji nad metodami promocji konkurencyjności międzynarodowej państw w warunkach kapitalizmu globalnego, a także znaczenie czynników związanych, a także znaczenie czynników związanych ze sferą infrastruktury, usług i transportu dla promocji konkurencyjności.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.