Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Globalization of banking sector
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule omówiono powody rosnącej koncentracji na rynku bankowym oraz przedstawiono motywy fuzji i przejęć na terenie Unii Europejskiej. Scharakteryzowano również powody powstawania megainstytucji finansowych oraz postawę polityki publicznej wobec megabanków.
Przedstawiono proces wdrażania do polskiego systemu bankowego norm dotyczących minimum kapitałowego oraz jego wpływ na konsolidację w sektorze bankowym. Oczywiście na przeobrażenia w sektorze bankowym, jakie dokonały się od początku procesu transformacji, wpływ miały również inne czynniki, jednak wdrożenie standardów instytucjonalnych były jednym z istotniejszych. Ze względu na rozmiary tego opracowania wybrano tylko tę jedną regulację - jej znaczenie wydaje się ważne z punktu widzenia zmian, jakie zachodziły w sektorze bankowym w Polsce. (fragment artykułu)
Celem artykułu jest przedstawienie zagregowanego i przeciętnego potencjału ekonomiczno-finansowego centrów bankowości międzynarodowej w miastach państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), a następnie porównanie i ocena jego przed i po utworzeniu obszaru euro. Interesującymi problemami badawczymi powiązanymi ze sobą okresem badania są: Czy w procesie globalizacji dochodzi do umacniania się jednej grupy centrów bankowości międzynarodowej w miastach UE, a jednocześnie relatywnego osłabiania drugiej ich grupy? Czy utworzenie obszaru euro w 1999 roku osłabiło londyńskie centrum bankowości międzynarodowej? Przedmiotem analizy objęto wielkości wskazujące na ich potencjał ekonomiczno-finansowy w ujęciu zagregowanym i przeciętnym. Podmiotem badania są wszystkie miasta w państwach członkowskich UE, w których znajdują się banki międzynarodowe z grupy tysiąca największych banków na świecie. Okres badawczy obejmuje lata 1995-2008. W artykule sformułowano dwie tezy ze sobą powiązane. Pierwsza z nich brzmi, że w procesie globalizacji umacnia się potencjał ekonomiczno-finansowy trzech centrów bankowości międzynarodowej w UE: Londynu, Frankfurtu nad Menem i Paryża, a zarazem powiększa się on relatywnie wobec południowych centrów bankowości międzynarodowej UE. W procesie globalizacji euro staje się katalizatorem zmian potencjału ekonomiczno-finansowego centrów bankowości międzynarodowej w miastach północno-środkowej części UE i jej południa, z relatywną korzyścią dla tych pierwszych. W drugiej z nich stwierdza się, że utworzenie obszaru euro i pozostanie Wielkiej Brytanii poza nim nie osłabia londyńskiego centrum bankowości międzynarodowej, pomimo zaostrzającej się konkurencji pomiędzy nim a centrum frankfurckim i paryskim. Przeprowadzone badania potwierdzają postawione tezy. (abstrakt oryginalny)
Podejmowanie ryzyka jest w sposób nierozłączny związane z prowadzeniem działalności bankowej. Skuteczne zarządzanie różnymi rodzajami ryzyka bankowego jest jedną z podstawowych zasad zdrowej praktyki bankowej. Dla każdego banku najważniejsze jest poznanie rodzajów ryzyka towarzyszącego działalności i stworzenie adekwatnego systemu zarządzania ryzykiem. Po opublikowaniu 26 czerwca 2004 r. ostatecznej wersji Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) zasadniczej zmianie uległa metodologia zarządzania ryzykiem banku. Jednym z najważniejszych elementów zmian proponowanych przez nadzór regulacyjny było wprowadzenie obowiązków w zakresie wymogów kapitałowych na pokrycie ryzyka operacyjnego. Dotychczas obowiązujące regulacje nakładały jedynie obowiązek wyliczania kapitału wymaganego na pokrycie ryzyka kredytowego i ryzyka rynkowego. W pracy przyjęto tezę badawczą, że pomiar ryzyka operacyjnego wymagał przede wszystkim jego identyfikacji obejmującej definicję ryzyka operacyjnego, ustalenie przyczyn jego występowania i podziału działalności banku na linie biznesowe. Niniejsze opracowanie stanowi zarys podstawowych elementów związanych z kategorią ryzyka operacyjnego. Praca ma charakter rozważań teoretycznych o specyfice ryzyka operacyjnego w aspekcie nowych regulacji nadzorczych z marca 2007 r., które oznaczają nową jakość w zarządzaniu ryzykiem bankowym. (fragment tekstu)
Postępujące we współczesnym świecie procesy globalizacji i integracji rynków finansowych zwiększają stopień konkurencji między instytucjami finansowymi i niefinansowymi, a w szczególności między bankami. W celu osiągnięcia przewagi na rynku i zdobycia nowych, docelowych klientów banki stosują różnego rodzaju strategie. Szukają nowych rynków, z jednej strony wzbogacając ofertę produktową funkcjonując na rynku lokalnym, z drugiej zaś, chcąc stać się instytucją międzynarodową, zwiększają działalność poza granicami państwa macierzystego poprzez procesy fuzji i przejęć. Zadanie przed nimi postawione jest tym trudniejsze, że współczesny klient jest doskonale zorientowany w zakresie instrumentów finansowych, a także zaawansowanych technologii. Wyposażony w nowe media komunikacyjne, dobrze zorientowany w ofercie, będzie poszukiwał coraz wyższej jakości usług stymulując konkurencję, a tym samym będzie wykazywał coraz niższą lojalność. W opracowaniu została postawiona hipoteza badawcza, że zmiana strategii marketingowej banku wyrazem zmian dokonujących się na rynku finansowym. (fragment tekstu)
Proces globalizacji i integracji przebiega z różnym nasileniem w poszczególnych obszarach życia społecznego, politycznego i gospodarczego w Europie. W szczególności stworzenie Unii Europejskiej i powstanie na jej obszarze Unii Gospodarczo-Walutowej stanowi jedno z największych osiągnięć gospodarczych, jakie kiedykolwiek dokonano. Idea "Stanów Zjednoczonych Europy" staje się faktem. Zanikające bariery geograficzne i wzrastająca integracja rynków finansowych przyczyniły się do wzrostu konkurencji między bankami, firmami ubezpieczeniowymi i firmami zarządzającymi aktywami. W odpowiedzi na len proces, instytucje finansowe próbowały zwiększyć rentowność działania poprzez poszerzenie działalności na nowych rynkach. Udział zagranicy w dochodach banków europejskich jest relatywnie wysoki. Analiza funkcjonowania dużych banków europejskich wskazuje na to, że znaczna część dochodów jest generowana poza granicami kraju macierzystego, w innych krajach europejskich, w Ameryce i Azji. W opracowaniu zaprezentowano analizę funkcjonowania wybranych banków europejskich w aspekcie źródła pochodzenia (kraju) osiąganych dochodów. Jako miernik rentowności został zastosowany wskaźnik kapitałów własnych. Okres badawczy obejmuje lata 2000-2004. Zaprezentowana analiza skupia się na segmencie bankowości detalicznej. (fragment tekstu)
Globalizacja jest rezultatem świadomie i celowo uprawianej polityki (H.P. Martin, H. Schuman). System ten posiada środek i obrzeża. Środek jest dostarczycielem kapitału, obrzeża zaś jego użytkownikiem. Zasady tej gry są wypaczone na korzyść środka (S. Soros). Zachód przyjdzie do nas ale my nie odpowiemy tym samym. (S. Flejterski).W związku z tym w interesie przecież bardzo słabej naszej gospodarki jest opóźnienie wpływu globalizacji na nasz system finansowy w celu maksymalnego wzmocnienia tego systemu, tak żeby Polska mogła osiągnąć pewne korzyści z procesu globalizacji. "Europa regionów" jako jedne z elementów polityki UE zakłada określone ograniczenia dla globalizmu1. Polityka regionalna faktycznie pełni funkcje obronne wobec wielu form globalizacji. W ramach tej polityki dla banków regionalnych istnieją określone korzyści konkurencyjne - mniejsze korzyści skali, większe za to szanse specjalizacji niszowej. Problem konkurencji można rozpatrywać także z punktu widzenia dywersyfikacji systemu bankowego. Nadmierna konkurencja zmniejsza różnorodność poprzez eliminacje słabszych uczestników rynku. (fragment tekstu)
Euro jest wspólną europejską walutą, która powstaje w Europejskim Systemie Banków Centralnych. Europejski System Banków Centralnych tworzą: Europejski Bank Centralny i narodowe banki centralne. W celu zapewnienia zaufania do tej waluty przyjęto w Traktacie z Maastricht, że pierwszorzędnym celem w Europejskim Systemie Banków Centralnych jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Jednakże podstawą zaufania do wspólnej waluty europejskiej jest nie tylko stabilny poziom cen, ale również stabilność systemu finansowego. Na system ten wpływa internacjonalizacja i globalizacja, które wymuszają szybsze dostosowywanie się rynków finansowych do wymogu zwiększonej konkurencji. Internacjonalizacja prowadzi do globalizacji. Przesłaniem globalizacji jest "cały świat jedną wioską". W dziedzinie ekonomii oznacza ona gospodarkę bez narodowych granic. Na płaszczyźnie bankowości można ją rozumieć jako utworzenie światowego rynku uniwersalnych usług bankowych, na którym o ich popycie i podaży decyduje przede wszystkim cena, a nie bariery prawne ustanawiane przez państwa ze względu na narodowość usługobiorcy lub usługodawcy. Globalizacja przyczynia się przede wszystkim w otwartej gospodarce rynkowej do większej konkurencji w systemie finansowym. Tej zwiększonej konkurencji można sprostać, czyniąc rynki finansowe bardziej elastycznymi, czyli szybciej dostosowującymi się do konkurencji. W euroobszarze wspólna waluta europejska działa na te rynki, aby stawały się one bardziej elastyczne. Euro spełnia funkcję katalizatora koniecznych przemian w gospodarce, a szczególnie w systemie finansowym euroobszaru. Korzyści wspólnej waluty europejskiej są najbardziej wyraźne na rynkach finansowych. Następstwa wprowadzenia euro są oczywiste: zwiększenie płynności rynków pieniężnych, obligacji i akcji, zmniejszenie kosztów transakcji i zniesienie ryzyka walutowego. (fragment tekstu)
10
Content available remote Procesy globalizacji finansowej a dostęp gospodarstw rolnych do usług bankowych
67%
W opracowaniu analizowano wpływ globalizacji finansowej na dostęp rolników do usług bankowych. Oddziaływanie globalizacji finansowej na sferę obsługi finansowej gospodarstw rolnych rozpatrywano przez pryzmat takich procesów jak: konsolidacja i koncentracja sektora bankowego, działanie konglomeratów finansowych, wysoki udział kapitału zagranicznego w sektorze bankowym, rozwój technologiczny i innowacje finansowe, wzrost konkurencji na rynku. Założono, że globalizacja finansowa kreuje określone korzyści i zagrożenia dla systemu finansowego wsi i rolnictwa, w szczególności zaś funkcjonowania banków lokalnych i przez to wpływa pośrednio na dostęp rolników do kredytu i innych usług bankowych. (abstrakt oryginalny)
The paper studies the phenomenon of poverty in underdeveloped/third-world countries, particularly within the context and the failure of international organizations in Sub-Saharan Africa. The article analyzes that the increasing problem of poverty in the region's countries/africa is a replication of the failure of the organizations such as the IMF and the World Bank policies such countries. despite some projects such as millennium development Goals (MDG), Sustainable Development Goals (SDG), and many more by the united nations. Many of these programs have failed to eradicate or reduce poverty. Instead, the situation has worsened most, especially in Africa, where the rate of poverty is increasing, with several regions in the continent experiencing the worse hunger epidemic in recent times. Therefore, the research posits that the failure of international institutions, the World Bank, and IMF policies have immensely become a significant contributing factor to the poverty level in Sub-Saharan Africa.(original abstract)
Globalizacja po raz pierwszy musi zmierzyć się z tak rozległym kryzysem ekonomicznym. To nowe wyzwania dla organizacji międzynarodowych oraz rządów. Stosowane w obecnych warunkach strategie antykryzysowe oparte są na takich przedsięwzięciach, jak wsparcie budżetowe (finansowe) gospodarki, nacjonalizacja firm oraz zwiększenie protekcjonizmu państwowego, eliminowanego skutecznie przez ostatnie lata z rzeczywistości gospodarczej. Te nowe zjawiska oznaczają potrzebę nowych regulacji ponadnarodowych, a przede wszystkim wzmocnienia instytucji globalnych. Autor wyraża jednak wątpliwość czy wystarczy sił i determinacji, aby proces ten zrealizować. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest wpływ globalizacji sektora finansowego na procesy konsolidacyjne w polskim sektorze bankowym. Odkąd istnieją banki, ich działalność podlega ciągłym przeobrażeniom. W ostatnim dziesięcioleciu do czynników mających na te przeobrażenia największy wpływ zalicza się proces globalizacji rynków finansowych, który przyczynia się do rozwoju sektora finansowego, zwiększenia jego międzynarodowej konkurencyjności, a w węższym ujęciu przede wszystkim do zmian jakościowych w sektorze bankowym. Globalizacja zmusza banki do szukania nowych źródeł przewagi konkurencyjnej, a jednym z nich stają się procesy konsolidacyjne. Z uwagi na fakt, że większość banków w Polsce jest własnością zagranicznych udziałowców, procesy konsolidacyjne nie omijają również ich. Z jednej strony fuzje i przejęcia w bankach wymuszane są przez wymóg wzmocnienia kapitałowego, z drugiej są efektem przejęć transgranicznych pomiędzy bankami zagranicznymi będącymi udziałowcami banków krajowych. Konsolidacja banków to długotrwały, żmudny i kosztowny proces, wymagający także zaangażowania licznego grona wyspecjalizowanych pracowników oraz współpracy wszystkich pionów banku. Pomimo tych nakładów efekty są przeważnie pozytywne, a zaliczyć do nich można ekspansję rynkową, poprawę innowacyjności usług bankowych, redukcję poziomu podejmowanego ryzyka oraz większy stopień dywersyfikacji portfela aktywów bankowych. Fala przejęć, jaka od kilkunastu lat jest udziałem banków w krajach wysoko rozwiniętych, także tych, które były efektem kryzysu finansowego w latach 2008-2009, nie ominęła też banków w Polsce. W związku z procesami fuzji i przejęć niektórzy ekonomiści obawiają się o niezależność banków krajowych, jednak nie można zaprzeczyć, że wywierają one pozytywny wpływ na wizerunek polskiego sektora bankowego zarówno z punktu widzenia osiąganych efektów finansowych, jak i bezpieczeństwa funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie przedstawionych działań banków można dostrzec, że wiele podmiotów badanego sektora dąży do utrwalania relacji z wybranymi klientami o wysokim statusie ekonomicznym i społecznym. Nabywcy tacy są dla banku najbardziej dochodowi. Z tego powodu banki stosują wiele działań mających zwiększyć poziom ich satysfakcji z oferty i obsługi, podnosząc ich jakość wysoko ponad przeciętną oraz korzystając z najnowszych osiągnięć technologicznych. W tej aktywności widać wyraźnie przewagę zachęt ekonomicznych, choć aspekty psychologiczne także zajmują ważne miejsce w obsłudze privat i personal banking. Banki najwyraźniej doceniają też znaczenie odpowiednio prowadzonej komunikacji z szeroko rozumianym otoczeniem, niezbędnej do zbudowania i wzmocnienia pożądanego przez bank wizerunku. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań są wybrane aspekty globalizacji działalności banków niemieckich, tak w znaczeniu instytucjonalnym (tj. międzynarodowy rozwój oddziałów i spółek córek, jak i rozwój czynności bankowych realizowanych przez spółkę matkę na rzecz nierezydentów znajdujących się poza granicami Niemiec (działalność trans- graniczna). Analiza bilansów banków wskazuje, że od początku lat siedemdziesiątych XX w. tego rodzaju czynności koncentrowały się na rynku międzybankowym i realizowane były głównie w europejskich centrach finansowych (Londyn, Luksemburg), stąd należy raczej mówić o europeizacji niemieckich instytucji kredytowych. Podkreślić jednak należy, że w latach dziewięćdziesiątych XX w. wzrosło zainteresowanie także rynkiem amerykańskim. Globalizacja spowodowała na nieznaną wcześniej skalę rozwój przedsiębiorstwa bankowego. Jednocześnie jednak, czego dowiódł kryzys, subprime zmusza management banków niemieckich do nowego spojrzenia na zarządzanie, zwłaszcza w obszarze ryzyka kredytowego i operacyjnego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Restrukturyzacja pokryzysowa banków : lekcja z doświadczeń japońskich
67%
Wśród przyczyn kryzysu finansowego z 2008 r. na czołowym miejscu wymieniano ryzyko systemowe, związane z działalnością dużych globalnych banków i ich ryzykownym modelem biznesowym. Warunkiem zbudowania nowego pokryzysowego ładu jest nie tylko zaostrzenie wymogów regulacyjnych, ale i zerwanie z doktryną "too big to fail". Celem artykułu jest analiza, w jakim stopniu kryzys finansowy wpłynął na modele biznesowe i struktury organizacyjne banków, a szczególnie, czy konsekwencją kryzysu będzie dalszy rozwój globalnych konglomeratów i zmierzch bankowości specjalistycznej. Odpowiadając na to pytanie, można odnieść się do doświadczeń japońskich, gdyż w Japonii kryzys bankowy miał miejsce prawie dwie dekady wcześniej. Niestety doświadczenia z restrukturyzacją pokryzysową banków pokazują, że zarówno w Japonii po kryzysie lat 90. XX wieku, jak i w USA oraz Europie po kryzysie 2008 r. powstały jeszcze większe banki, trudne do monitorowania, tworzące inherentnie ryzyko dla stabilności systemu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy przemian w chińskim systemie finansowym. Autorka pisze o polityce finansowej Pekinu, różnicach w zasadach funkcjonowania banków rodzimych i zagranicznych w ChRL, penetracji przez instytucje zagraniczne chińskiego rynku wiejskiego oraz przewidywanych trudnościach dla ewentualnych zagranicznych inwestorów. Omawia również udany przypadek wejścia na rynek chiński banku HSBC oraz kilku innych banków zachodnich, które poszły jego śladem.
W warunkach internacjonalizacji rynków finansowych kryzys finansowy i gospodarczy nie ominął Polski. Główne źródło krótko- i średnioterminowych zagrożeń dla polskiej gospodarki, a tym samym sektora bankowego stanowiły czynniki o charakterze zewnętrznym. Bardzo silne zaburzenia w funkcjonowaniu rynków finansowych zaczęły się stopniowo przenosić na sferę realną. Tym samym kryzys finansowy przekształcił się w kryzys gospodarczy. Nastąpiło również gwałtowne osłabienie polskiego złotego. (...) Silne osłabienie aktywności gospodarczej w Polsce spowodowało pogorszenie sytuacji finansowej części przedsiębiorstw, osłabienie sytuacji dochodowej gospodarstw domowych lub utratę dochodów m.in. w wyniku wzrostu bezrobocia. Nastąpił silny wzrost zadłużenia gospodarstw domowych oraz gwałtowny przyrost zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych, głównie w walutach obcych, powodujący wzrost ryzyka kredytowego i utrudniający zarządzanie portfelem tych kredytów, przy braku zapewnienia właściwych źródeł finansowania. Dla stabilności polskiego systemu bankowego groźny był silny wzrost ujemnego salda w rozliczeniach z sektorem finansowym oraz osłabienie funkcjonowania rynku międzybankowego powodujące wzrost kosztów pozyskiwania pieniędzy na rynku.(fragment tekstu)
System bankowy Stanów Zjednoczonych jest stosunkowo młody, gdyż jego początki szacuje się na drugą połowę XIX wieku. Jednakże w okresie tym charakteryzował się niezwykle dynamicznym rozwojem. Zmieniał się on wielokrotnie pod wpływem różnego rodzaju ustaw prawnych, jak i pod wpływem zwiększającej się intensywnie konkurencji (tak firm niebankowych, jak i banków zagranicznych), występujących na rynku amerykańskim. Dużą rolę w tej ewolucji odegrała również technika bankowa, szczególnie intensywnie rozwijająca się po drugiej wojnie światowej. Prezentowany artykuł obrazuje ważniejsze zmiany, które wystąpiły w systemie bankowym Stanów Zjednoczonych w przeciągu 150 lat jego istnienia. (fragment tekstu)
Opracowanie koncentruje się na syntezie wyników badań, których bezpośrednim celem była weryfikacja poglądów związanych z modelowaniem pośrednictwa finansowego. Analiza i ocena zebranych materiałów empirycznych utwierdzają w przekonaniu, że granice jego podziału są złożone i przebiegają w różnych płaszczyznach, wśród których istotną rolę odgrywa zaangażowanie korporacji bankowych w nowoczesne, pozabankowe instrumenty finansowe. (...) Badania przeprowadzone na grupie dużych, działających w skali międzynarodowej korporacji bankowych wskazują na różną ich skłonność do lokowania kapitału bankowego w nowoczesnych instrumentach finansowych znajdujących swoje miejsce wśród ich aktywów bilansowych. (...) Otrzymane wyniki wskazują, że banki działające w skali międzynarodowej poszukują własnego miejsca w sposobie finansowania podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.