Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Globalization of services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Światowy rozwój ekonomiczno-społeczny sprawia,że coraz więcej firm funkcjonuje w skali globalnej - ogólnoświatowej. Działanie na rynku ogólnoświatowym. otwartym dla przewoźników lotniczych wszystkich krajów, pozostaje jednak dotychczas w sferze niepotwierdzonych w praktyce teorii. Nie ma też w zasadzie podstaw prawnych, które w sposób całościowy pozwoliłyby wprowadzić w życie idee rynku światowego.Wolny rynek nie jest zatem czynnikiem kształtującym w rzeczywistości zagraniczną politykę lotniczą państw i postawy przedsiębiorców lotniczych na nim działających. Jest to hasło, motto, którym posługują się państwa i przewoźnicy zainteresowani w realizacji tej idei. (fragment tekstu)
W ostatnich kilkunastu latach można było zaobserwować wzrost znaczenia niektórych czynników kształtujących łańcuchy dostaw. Stąd celem artykułu jest sformułowanie opisowego modelu hipotetycznego współczesnych łańcuchów dostaw w branżach konsumpcyjnych. Trzy najważniejsze czynniki to: oligopolistyczny charakter rynku, presja cenowa i zjawisko dominacji w łańcuchach dostaw. Duże znaczenie ma także to, iż obok deindustrializacji pojawiła się reindustrializacja, która może zmienić współczesne łańcuchy dostaw. W wyjaśnianiu omawianych zjawisk warto posługiwać się schematem eksplanacyjnym, a przede wszystkim rozumowaniem abdukcyjnym. Taką próbę podjęto w artykule. Duża liczba czynników i ich zmienność nie pozwalają bowiem na użycie w badaniach nad łańcuchami dostaw bardziej precyzyjnych sposobów wyjaśniania. Opisane rozważania doprowadziły do hipotezy o wzrostowej tendencji poziomu konkurencji, zarówno wewnątrz, jak i między łańcuchami dostaw jutra. (abstrakt oryginalny)
Nowa tablica przepływów międzygałęziowych za 2000 r. daje wgląd w koszty obsługi wszystkich nieruchomości w kraju. Stanowią one 4,4% wartości produkcji globalnej i są podobne jak w Finlandii i Danii. Główne nakłady na obsługę nieruchomości związane są z gospodarką mieszkaniową. Ogółem 78 mld zł kosztów obsługi nieruchomości daje kwotę ok. 170 zł miesięcznie na obywatela Polski. Stanowi to koszt "dachu nad głową", tj. mieszkania, pracy i rekreacji. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote The Medical Tourism - the Fundamental Socio-Economic Problems and Conditions
100%
W artykule skoncentrowano się na wybranych zagadnieniach tworzących ogólne tło funkcjonowania fenomenu przełomu XX i XXI wieków, które definiowane jest jako turystyka medyczna. Analizę oparto na piśmiennictwie anglojęzycznym, starając się referować wątki artykułu na podstawie najnowszych prac. Przyjęto za punkt odniesienia zasadnicze problemy dyskusji nad turystyką medyczną w obrębie socjologii, psychologii oraz styku praktyki gospodarczej z ekonomią turyzmu. Wykazano, iż w socjologii występuje zjawisko ścierania się poglądów odnośnie globalnej mobilności turystów medycznych z tendencjami społeczno-politycznymi, które tę mobilność ograniczają. Odpowiednio uwypuklono jednostronne nastawienie badawcze w psychologii - zainteresowanie motywami podróżowania, mniejsze znaczenie przypisywane skutkom podróży w celach medycznych. Problemy istnienia luki na styku ekonomia turyzmu praktyka gospodarcza zilustrowano wskazując na brak kompatybilności definicji turystyki medycznej z pojęciem "turysta medyczny", a ponadto wykazano ograniczoną wiarygodność danych o skali i rozmiarach zjawiska. W części wnioskowej wskazano na brak jednolitej strategii nauk nad badaniem globalnych i fragmentarycznych aspektów turystyki medycznej, akcentując zarazem istnienie dwóch zjawisk: fetyszyzacji wzrostu turystyki medycznej oraz braku wiarygodnych danych o rozmiarach omawianego fenomenu. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowy handel usługami staje się coraz istotniejszym elementem światowej wymiany gospodarczej. Autor omawia podstawowe reguły GATS, miejsce usług zdrowotnym w stosowanym tam systemie klasyfikacji oraz polskie zobowiązania zaciągnięte w ramach GATS.
Celem pracy było przedstawienie przejawów globalizacji w turystyce i przekształceń, jakie proces ten wywołuje w polskich uzdrowiskach. Praca jest efektem studiów literaturowych i obserwacji własnych. (fragment tekstu)
W artykule dokonano przeglądu wypracowanych przez ekonomię neoklasyczna typów pracy. Przedstawiono charakterystykę procesów serwicyzacji i dematerializacji gospodarki.
Autorka przybliża tematykę swojej pracy doktorskiej. Praca ta ma na celu pokazanie wzrastającej roli usług i zmianę ich charakteru oraz scharakteryzowanie nowych trendów w obrocie usługowym. Podejmuje również próbę zastosowania teorii handlu towarami do handlu usługami.
Wskazano kierunki rozwoju outsourcingu informatycznego w Polsce. Przedstawiono przesłanki, jakimi kierują się polskie przedsiębiorstwa w momencie podejmowania decyzji o outsourcingu. Zaprezentowano także ofertę wybranych dostawców usług oraz słabe i silne strony rynku usług outsourcingowych.
Celem opracowania jest próba ukazania zarysu struktury modelu dojrzałości zarządzania outsourcingiem jako narzędzia doskonalenia działalności dostawców usług outsourcingowych. Na wstępie wyartykułowano korzyści i zagrożenia stosowania strategii biznesowej opartej na outsourcingu w kontekście konieczności wprowadzania zmian implikowanych postępującą globalizacją i skutkami kryzysu światowego. W zasadniczej treści opracowania wskazano istotę, scharakteryzowano szczegółowo fazy, elementy organizacyjne oraz poziomy modelu dojrzałości zarządzania outsourcingiem. W podsumowaniu zaprezentowano aspekty wykorzystania modelu przez firmy światowe. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu zwraca uwagę, że globalizacja jest procesem, który kształtuje obecnie funkcjonujące rynki finansowe. Podkreśla jednak, że swobodne świadczenie usług w skali międzynarodowej wymaga zniesienia wielu barier, czemu patronuje światowa Organizacja Handlu. Omawia takie zagadnienia jak: negocjacje Rundy Urugwajskiej, wydarzenia w okresie od Rundy Urugwajskiej do Rundy z Doha, rokowania Rundy z Doha.
Artykuł przedstawia niektóre przejawy globalizacji w sektorze usług Unii Europejskiej w latach 90. Są to: 1) wzrost międzynarodowych obrotów usługami, 2) transfer kapitałów związany z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi w sektorze usług, 3) fuzje i przejęcia przedsiębiorstw sektora usług.
Opracowanie dotyczy problematyki zarządzania relacją outsourcingową, a w szczególności zarządzania relacjami z dostawcami usług informatycznych. Starano się określić najważniejsze czynniki warunkujące sukces przedsięwzięć outsourcingowych. Wskazano ponadto działania, jakie powinna podjąć organizacja, której zależy na minimalizowaniu ryzyka współpracy z zewnętrznymi dostawcami zarówno na etapie przygotowywania, jaki i w czasie realizacji kontraktu.(abstrakt oryginalny)
Nieustanne procesy globalizacyjne i zacieranie się granic pomiędzy państwami umożliwiają firmom działalność na niespotykaną skalę. Ma to szczególne znaczenie dla sektora usług, gdzie coraz częściej nie lokalizacja, a kapitał intelektualny ma kluczowe znaczenie. Odnosi się to zwłaszcza do sektora nowoczesnych technologii. Wiek XXI to konkurencja o nowe formy kapitału, takie jak kapitał intelektualny i kulturowy. Niewątpliwie offshoring oparty na technologii informacyjno-komunikacyjnej przeżywa teraz swój rozkwit i staje się coraz bardziej istotny dla krajów rozwijających się, m.in. Polski. Celem artykułu jest wyjaśnienie pojęcia offshoringu, jego rozwoju oraz motywów kierujących menedżerami decydującymi o przenoszeniu zamówień, produkcji i usług poza granice kraju na przykładzie firm, które już go zastosowały, np. HP, IBM, McKinsey&Co. (abstrakt oryginalny)
Wzrost znaczenia usług postrzegany jest we współczesnym świecie jako prawidłowość ekonomiczna będąca wymogiem rozwoju cywilizacyjnego. W połowie XX w. rozpoczęła się ekspansja usług, które stały się wiodącą dziedziną gospodarczą krajów wysoko rozwiniętych. Wzrost ich efektywności jest czynnikiem mającym często decydujący wpływ na produktywność i konkurencyjność gospodarek oraz osiągany przez nie PKB. Równocześnie trwa ciągła ewolucja stawianych im wymagań, co powoduje rozwój specjalistycznych firm mogących sprostać oczekiwaniom rynku. Globalne transakcje wymagają od uczestników rynku znajomości najnowszych międzynarodowych przepisów. Ciągłe szkolenie pracowników jest nie tylko kosztowne, ale również nie pozwala podmiotom gospodarczym na skupienie się na podstawowej działalności, dlatego decydują się one coraz częściej na nabycie profesjonalnych usług spełniających ich oczekiwania. Ponadnarodowy przepływ usług jest zatem wynikiem wykorzystania najnowszych technologii i wiedzy wspomagających globalną gospodarkę. Nie tylko ich zasięg i dostępność, ale zwłaszcza możliwość nabycia specjalistycznych świadczeń spowodowały popularyzację serwicyzacji. Efektem tego stał się między innymi rozwój outsourcingu finansowo-księgowego. (abstrakt autora)
16
84%
Efektywność organizacji transportu drogowego determinuje sieć dróg, a tan że ich jakość. Do 2006 r. w Polsce było 381 tys. km dróg, w tym do stycznia 2007 r. oddano do użytku 756 km autostrad w Polsce. Eksperci zgodnie podkreślają, że brak sieci dróg o właściwym standardzie stanowi w Polsce poważną barierę rozwojową, hamującą możliwości wykorzystania takich atutów polskiej gospodarki, jak położenie geograficzne czy potencjał rynku. Katastrofalny stan dróg oraz brak u większości z nich odpowiedniej normy naciskowej 115 kN/oś, ogranicza wymianę międzynarodową z państwami unijnymi, co powoduje zmniejszanie liczby polskich przewoźników, a tym samym obniża konkurencyjność tej branży. (fragment tekstu)
17
Content available remote Contemporary Air Freight Transport Market
84%
The worldwide air freight transport is seen mostly from the angle of long-distance passenger flights. Given that, one often tends to forget the role of this transport branch in the case of commodity transport. Air freight transport is a booming branch with great development potential. This, however, is related to considerable experience and knowledge, on the part of both the carrier and the owner of goods, with regards to technical capacities of a given aircraft, maintenance costs, and rule awareness. The objective of the study is to analyse the global market of air freight transport. In view of the vast scope of the subject, the issues were presented, to a large extent, on the basis of existing airports.(original abstract)
Artykuł poświęcony jest zmianom, które następują w sektorze usług na skutek globalizacji. Autor omawia wiążące się z tym procesem szanse i zagrożenia dla Polski i polskich przedsiębiorstw usługowych. W publikacji przedstawiono także najważniejsze bariery, które piętrzą się przed polskimi firmami w wybranych krajach Unii Europejskiej.
Autor pisze, że gwałtowny rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych, pojawienie się Internetu i standaryzacja metod wytwarzania usług umożliwiły rozłożenie produkcji niektórych usług na etapy i zadania, wobec czego ich produkcja nie musi być już ograniczona do jednego kraju. Jego zdaniem globalizacja produkcji usług jest procesem nieodwracalnym. I choć nie da się jeszcze bezpośrednio i precyzyjnie określić skali i skutków ekonomicznych procesu offshoringu usług, to z dostępnych danych można wyciągnąć wniosek, iż delokalizacja produkcji usług w najbliższych latach ulegnie zarówno pogłębieniu, jak i rozszerzeniu. Autor twierdzi, że rodzący się z tego procesu nowy międzynarodowy podział pracy w produkcji usług jest kolejnym etapem globalizacji gospodarczej.
20
84%
Rynek pasażerskich usług lotniczych podlega ciągłym intensywnym przemianom organizacyjnym, techniczno- -technologicznym i ekonomicznym. Powoduje to zmianę relacji rynkowych, na które w znacznym stopniu wpływa rozwój nowych, silnych centrów gospodarczych świata. Rosnąca dynamika tego procesu, spowodowana postępującą liberalizacją i umacnianiem się regionalnych wspólnot gospodarczych, powoduje jednak nieznany dotąd wzrost poziomu konkurencji międzynarodowej. W artykule zaprezentowano problematykę związaną z postępującym procesem globalizacji w gospodarce światowej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pasażerskich przewozów lotniczych. Przedstawiono także zmiany dokonujące się w relacjach pomiędzy oferentami w polskim sektorze usług lotniczych będące skutkiem wejścia na rynek dużych przewoźników azjatyckich. Powstające z tego powodu przewartościowanie w hierarchii konkurencyjnej ma istotny wpływ na politykę cenową oraz kształtowanie się jakościowych standardów usług. Celem zaprezentowanych rozważań jest identyfikacja skutków i współzależności występujących na globalnym rynku pasażerskich usług lotniczych oraz dokonanie oceny efektów oddziaływania procesu globalizacji w sektorze i na rynku pasażerskiego transportu lotniczego.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.