Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 359

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka żywnościowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Artykuł omawia cele "Zielonej Księgi" (np. zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia publicznego i bezpieczeństwa konsumentów; wdrażanie i efektywne stosowanie obowiązującej legislacji wspólnotowej; zwiększenie spójności i racjonalności prawa żywnościowego UE; wdrażanie wśród producentów i dystrybutorów odpowiedzialności za bezpieczeństwo żywności). Przedstawione zostały również kierunki prac nad doskonaleniem prawa żywnościowego.
Celem badań była ocena poziomu efektywności wsparcia ukraińskiej gospodarki żywnościowej przez państwo. W celu zniwelowania negatywnych skutków działania zawodności rynku potrzebne jest regulowanie procesów ekonomicznych ze strony państwa, nawet w formie bezpośredniego interwencjonizmu państwowego. Uważa się, że rolnictwo i cała gospodarka żywnościowa najbardziej potrzebują takiego wsparcia ze strony państwa. Przeanalizowane wskaźniki poziomu wsparcia gospodarki żywnościowej na Ukrainie świadczą o jego niedostateczności, co jest skutkiem faktycznego braku jednolitej państwowej polityki agrarnej, która potrzebuje kompleksowego uwzględniania problemów o charakterze społecznym, ekonomicznym i ekologicznym. To z kolei wymaga stworzenia uwarunkowań dla rozwoju rolnictwa jako podstawy rozwoju wsi i odwrotnie - stworzenia warunków dla kompleksowego rozwoju wsi jako podstawy rozwoju rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono powiązania sieciowe systemów i korzyści wiążące się z powstawaniem systemów sieciowych. Stwierdzono, że powiązania sieciowe w gospodarce żywnościowej są stosunkowo słabo rozwinięte, co utrudnia tworzenie łańcucha wartości.
Dotyczy dynamiki i konkurencyjności gospodarki żywnościowej krajów Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW), a także oceny konkurencyjności na podstawie sektorowej dynamiki gospodarki żywnościowej EŚW, perspektyw rozwoju produkcji, wpływu aprecjacji walut narodowych na konkurencyjność. Wysunięto wnioski w sprawie skutków dla Unii Europejskiej jej rozszerzenia o kraje EŚW.
Autor przedstawia sytuację polskiej gospodarki żywnościowej przed i po podpisaniu Układu Europejskiego. Szczegółowo omawia przyczyny szybkiego wzrostu importu z krajów UE jak również analizuje powody stagnacji eksportu do tych krajów.
Wiosną 1997 r. Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przy wsparciu Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa przygotowało "Wniosek w sprawie programu pomocy przedakcesyjnej Unii Europejskiej dla modernizacji polskiej wsi, rolnictwa i gospodarki żywnościowej". Artykuł omawia zawartość merytoryczną Wniosku oraz przedstawia główne propozycje "Agendy 2000". Przedstawiono cel programu, strukturę, uwarunkowania, zasięg, zasady, fundusze oraz uczestników. Stwierdzono, że zaproponowane przez UE środki przedakcesyjne będą niewystarczające oraz zostaną przekazane zbyt późno, aby sprawnie i szybko osiągnięto cele zakreślone we Wniosku.
Przed przystąpieniem Polski do UE ostrzegano przed negatywnymi skutkami akcesji. Obawiano się przede wszystkim zniszczenia polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, agresywnej konkurencji unijnej oraz problemów w zakresie finansów publicznych. Wbrew pesymistycznym prognozom polska żywność doskonale sprzedaje się zarówno w pozostałych krajach UE, jak i w krajach pozaeuropejskich, wzrosły obrotu w handlu zagranicznym, a dzięki dopłatom poprawiły się dochody. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę systemu ekonomicznego agrobiznesu. W sferze podmiotowej system ten obejmuje sektor gospodarki żywnościowej, system bankowy, system ubezpieczeń społecznych i gospodarczych oraz instytucje państwowe. Szczególną uwagę zwrócono na miejsce struktury instytucjonalno-organizacyjnej w agrobiznesie, obejmującej swym zasięgiem jednostki produkcyjne oraz instytucje i organizacje zajmujące się ich obsługą.
Konkurencyjność gospodarki rolno-żywnościowej jest tematem trudnym i bardzo obszernym. W opracowaniu postanowiono dać odpowiedź na pytanie, które polskie produkty są konkurencyjne na rynku UE i czy zostanie spełnione jedno z kryteriów kopenhaskich warunkujących przyszłe członkostwo Polski i pozostałych krajów CEFTA w UE.
W artykule zaprezentowano analizę zmian w samowystarczalności żywności rolnictwa w Polsce oraz zmian w spożyciu podstawowych produktów żywnościowych w latach 1988-1999. Zdaniem autorki, powyższa analiza pozwala na następujące uogólnienia: 1) w Polsce podobnie jak w UE krajowa produkcja cukru, warzyw, zbóż, ziemniaków, mięsa, mleka, jaj i masła zabezpiecza ich krajowe zużycie; 2) nadwyżka popytu nad podażą występuje w przypadku ryb i owoców morza; 3) w krajach UE, w przeciwieństwie do Polski produkcja owoców, tłuszczów roślinnych i roślin strączkowych musi być uzupełniania importem.
Państwa-sygnatariusze Traktatu Rzymskiego (1958) musiały zastosować się do jednolitych zasad postępowania w dziedzinie rolnictwa, co znalazło swój wyraz w powstaniu tzw. Wspólnej Polityki Rolnej (CAP). Autor naświetla dzałalność Wspólnej Polityki Rolnej w krajach EWG a następnie Unii Europejskiej wobec przemian w krajach postkomunistycznych a zwłaszcza potrzeby ochrony rynku rolno-żywnościowego w Polsce.
Gospodarka żywnościowa stanowi kompleks różnych dziedzin działalności gospodarczej, w którym szczególnego znaczenia nabierają wzajemne powiązania między tymi dziedzinami. Ze złożonej i bogatej problematyki tkwiącej w tej sferze rzeczywistości, za przedmiot rozważań i badań wybrano zagadnienia współpracy między dwoma podstawowymi ogniwami gospodarki żywnościowej: przemysłem rolno-spożywczym i handlem artykułami żywnościowymi, które pośredniczą między sferą produkcji rolnej a sferą konsumpcji żywności. Zainteresowanie dla tych zagadnień wynika m. in. z faktu, że wszelkie niedomagania występujące w procesach dostosowawczych w tej dziedzinie są przedmiotem stałej troski zarówno centrum gospodarczego, jak i codziennej niemal oceny ze strony konsumentów. Pierwsze ze wspomnianych ogniw swoją podstawową działalność sprowadza do przemysłowego przetwórstwa żywności, tj. zmiany postaci użytkowej produktów rolnych w celu nadania im przydatności konsumpcyjnej i handlowej, z uwzględnieniem pełnego zagospodarowania składników odżywczych zawartych w produktach rolnych, zasad racjonalnego żywienia i upodobań konsumentów. Handel, jako kolejne ogniwo w tym kompleksie, przejmuje z przemysłu rolno-spożywczego masę towarową i oferuje ją ostatecznym odbiorcom, starając się sprostać ich wymaganiom co do rodzaju towaru, ilości, asortymentu, czasu i miejsca oraz formy sprzedaży. Obydwa te ogniwa uczestniczą aktywnie w stałym procesie wyrównania rozbieżności między wielkością i strukturą produkcji we wszystkich przekrojach, a popytem zgłaszanym przez ostatecznych nabywców. (fragment tekstu)
Przedstawiono sytuację w produkcji ziemniaków w Polsce w momencie wejścia do UE. Z wyjątkiem regulacji rynku skrobi ziemniaczanej stosowanej w krajach UE, produkcja ziemniaków, tak popularna w naszym kraju, nie jest objęta rynkiem wspólnotowym. Aby jednak mógł odbywać się swobodny handel ziemniakami pomiędzy krajami UE muszą być spełnione ostre kryteria fitosanitarne, wprowadzony system rejestracji producentów, a technologia produkcji powinna być monitorowana z myślą o bezpieczeństwie wprowadzanych artykułów żywnościowych. (oryg. streszcz.)
Przedstawiono aspekty rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej Ukrainy w kontekście jej przygotowań do wstąpienia do Unii Europejskiej. Scharakteryzowano współczesną gospodarkę żywnościową na Ukrainie oraz wybrane aspekty polityki państwowej w tej dziedzinie. Przedstawiono także możliwe kierunki dywersyfikacji przedsiębiorczości w regionach wiejskich w kontekście realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju. Podkreślono wagę procesu rozwoju agroholdingów jako nowej formy gospodarowania i ich rolę w historii rozwoju rolnictwa Ukrainy. Oceniono perspektywy integracji Ukrainy z UE i skutki tego procesu dla całej gospodarki żywnościowej kraju. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było wskazanie strategicznych wyzwań stojących przed polską gospodarką żywnościową w kontekście kluczowych interesariuszy - konsumentów i producentów - rolników i przetwórców żywności. Główny wątek stanowi zagrożenie przyszłości polskiego rolnictwa i jakości żywności ze strony genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO). Analiza literatury, podstawowych dokumentów i zachowań wielu państw, w tym szczególnie członków UE, pozwala stwierdzić, że w aspekcie zagrożeń społecznych, ekonomicznych i ekologicznych najważniejszym celem polskiej gospodarki żywnościowej jest zablokowanie możliwości wprowadzenia GMO, a priorytetem - dopracowanie odpowiednich przepisów prawa. Zakaz upraw GMO oznacza także zachowanie głównych wyróżników jakości i potencjału eksportowego polskiej żywności: produktów ekologicznych, regionalnych i tradycyjnych(abstrakt oryginalny)
Wejście Polski do Unii Europejskiej jest niewątpliwie wielką szansą, wynikającą przede wszystkim z wolnego dostępu polskich towarów i usług do całego rynku europejskiego. Jednak przystosowanie polskiej gospodarki do nowego Układu ekonomicznego, a zatem do zmienionych zasad funkcjonowania, wymaga okresu adaptacyjnego. Sprawne przeprowadzenie procesu dostosowawczego przed członkostwem może skrócić ten okres, ale go całkowicie nie wyeliminuje. Zależy on bowiem od wielu czynników, w tym od długości cykli produkcyjnych w poszczególnych dziedzinach gospodarki; im dłuższe są cykle produkcyjne, tym dłuższy musi być proces dostosowawczy. W rolnictwie będzie on jednym z najdłuższych, ze względu na długie cykle produkcyjne oraz konieczność dokonania zasadniczych przekształceń strukturalnych. (fragment tekstu)
Rosnące znaczenie konkurencji jakościowej jest przyczyną wdrażania w coraz większej liczbie przedsiębiorstw systemów zarządzania jakością. Przedstawiono specyficzne cechy gospodarki żywnościowej, istotne ze względów ekonomicznych i społecznych, dla kształtowania jakości produktów w poszczególnych ogniwach jej łańcucha logistycznego. (oryg. streszcz.)
Jak dowodzi wielu naukowców, aktualnie największym zagrożeniem dla środowiska i człowieka jest wykorzystywanie w produkcji rolnej genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Tylko mówiąc zdecydowane "nie" ciągłym próbom wprowadzenia do Polski GMO, uratujemy i wykorzystamy potencjał eksportowy polskiego rolnictwa, uratujemy rodzinne gospodarstwa rolne, w tym ekologiczne. Celem rozważań jest prezentacja niektórych podstawowych elementów kreowania zrównoważonej wizji polskiej gospodarki żywnościowej; wykorzystano zarówno wyniki badań naukowych wielu autorów, jak i przemyślenia własne. Wykonana analiza pozwala na stwierdzenie, że zrównoważony model polskiego rolnictwa i przetwórstwa musi pozostać modelem wolnym od GMO. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.