Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarowanie zasobami pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zaprezentowano cele i formy uelastycznienia rynku pracy oraz stan deregulacji rynku pracy w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Podjęto próbę odpowiedzi na pytania, jak kształtuje się stopień regulacji w Polsce i pozostałych krajach UE oraz jakie są przyczyny różnic w tym zakresie.
Artykuł przedstawia innowacje podejmowane przez przedsiębiorstwa w dziedzinie zatrudnienia oraz prezentuje diagnozę w gospodarowaniu zasobami pracy. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy w skali makro obserwujemy wzrost produkcji, zmniejszenie bezrobocia, a także nieznaczne obniżenie zatrudnienia w przemyśle.
Przemysł motoryzacyjny należy do globalnych sektorów gospodarki. Sytuacja społeczna w przedsiębiorstwach tego przemysłu, ze względu na charakter ich struktury organizacyjnej oraz strukturę sprzedaży(fragment tekstu)
Zasoby pracy w zarządzaniu firmą, w artykule rozumiane są jako składnik zasobów ludzkich, oraz potencjał pracy tkwiący w pracownikach (ściśle powiązany z aspektami demograficznymi). Zdaniem autorów efektywne zarządzanie pracą wymaga odpowiedniego podejścia uwzględniającego kwestie prakseologiczne, prawne, etyczne, ekonomiczne i socjologiczne.
Województwo suwalskie znajduje się niejako na etapie wyczekiwania przed podjęciem decyzji o silnym zwiększeniu nakładów inwestycyjnych na rozwój przemysłu, w związku z planowanym zagospodarowaniem złóż polimetalicznych, występujących w okolicach Suwałk, Stąd też konieczność przeprowadzenia analizy zasobów pracy i zatrudnienia w regionie. Ma ona pokazać wielkość i strukturę zasobów siły roboczej, możliwości ich dalszego wykorzystania oraz zmiany na rynku pracy w woj. suwalskim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Celem niniejszego opracowania jest także przedstawienie aktualnego stanu zatrudnienia i jego struktury, głównie w gospodarce uspołecznionej. Określenie rozmiarów zasobów ludzkich, zdolnych do wykonywania pracy społecznie użytecznej, ma ważne znaczenie dla polityki społeczno-gospodarczej, a zwłaszcza dla polityki zatrudnienia. Wielkość zatrudnienia jest uzależniona od wielkości podstawowych zasobów siły roboczej, tzn. liczby ludności ogółem w wieku produkcyjnym.
Autorka przeanalizowała efektywność wykorzystania zasobów pracy w gospodarstwach towarowych. Analizę przeprowadziła na materiale empirycznym pochodzącym z badań rodzinnych gospodarstw rolniczych regionu białostockiego. Stwierdziła, że najwyższą wydajność pracy oraz dochód rolniczy netto na l pełnozatrudnionego osiągnęły gospodarstwa, w których udział produkcji towarowej przekraczał 70%. Parytet dochodowy w tej grupie wynosił ponad 140% z wyjątkiem roku 2000.
8
Content available remote Gospodarowanie zasobami pracy w gospodarce komunalnej
84%
Przedmiotem analizy była szeroko pojmowana problematyka zatrudnienia (łącznie z systemem motywacyjnym w gospodarce komunalnej, w obrębie przedsiębiorstw komunalnych). (fragment tekstu)
Usprawnienie gospodarki zasobami ludzkimi jest sposobem na wzrost efektywności każdej organizacji, wymaga jednak działań kompleksowych i długotrwałych. Niniejszy artykuł jest próbą analizy przebiegu procesów kadrowych w obecnych warunkach funkcjonowania przedsiębiorstw, opartą na studiach literatury przedmiotu i obserwacjach własnych.
Celem pracy jest dokonanie oceny i porównanie zmian w funkcjonowaniu lokalnych i regionalnych rynków pracy w okresach: przedkryzysowym, kryzysu społeczno-gospodarczego lat osiemdziesiątych i w początkowym okresie przekształceń ustrojowych oraz rozpoznanie uwarunkowania tych zmian wraz ze wskazaniem kierunków rozwoju sytuacji rynkowej w przyszłości.
Omówiono wyniki analizy dotyczącej związku istniejącego pomiędzy celem gospodarczym przedsiębiorstw funkcjonujących w dwóch różnych systemach ekonomicznych (gospodarka centralnie sterowana i rynkowa) a stopniem wykorzystania zasobów pracy, zaangażowanych w tych przedsiębiorstwach.
Czas pracy określony wymiarem zadań istnieje od dawna w praktyce gospodarczej. Powstaje jednak pytanie, czy czas ten jest tylko jedną z form gospodarowania czasem pracy, czy też kreuje on nową formę zatrudnienia. Dotychczasowe doktryny bowiem nie zapatrują się na ten problem jednoznacznie.
Obecną sytuację społeczno-gospodarczą obszarów wiejskich Małopolski cechuje: silne przeludnienie wsi, wysoki stopień rozdrobnienia struktury agrarnej, wysokie zatrudnienie w rolnictwie w przeliczeniu na jednostkę powierzchni oraz niskie zasoby kapitałowe. Zdaniem autora, rozwój obszarów wiejskich Małopolski prowadzi poprzez efektywne wykorzystanie zasobów pracy. Decydującą rolę w rozwiązaniu problemu nadwyżek siły roboczej na wsi odegrać może praca poza rolnictwem, głównie w przemyśle lokalnym, w drobnej przedsiębiorczości i infrastrukturze wsi.
Praca ma charakter teoretyczno-empiryczny. Celem pracy była ocena struktury rynku pracy w Polsce z uwzględnieniem grup na rynku pracy tworzących według nowej metodologii Eurostatu populację niewykorzystanych potencjalnych zasobów pracy. Dotychczasowy tradycyjny podział ludności według kryterium aktywności zawodowej został poszerzony o trzy nowe populacje znajdujące się na pograniczu między pracą, bezrobociem a biernością zawodową. Osoby je tworzące z okresu na okres mogą zmieniać swój status na rynku pracy, płynnie przechodząc do populacji bezrobotnych oraz z niej wychodzić. Analizowano liczebność wyodrębnionych populacji, wskaźniki odzwierciedlające nową strukturę ludności w wieku aktywności zawodowej, wskaźniki dynamiki zmian poszczególnych populacji w perspektywie horyzontu lat 2008 - 2012. Stosując analogię do konstrukcji stopy bezrobocia obliczono także wskaźniki struktury, w których odniesiono populację niewykorzystanych potencjalnych zasobów pracy do liczby aktywnych zawodowo. Analizy były prowadzone dla Polski, ich wyniki odniesiono do danych dla ogółu krajów unijnych.(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy i na ile zmiana warunków gospodarowania, w okresie transformacji ustrojowej polskiej gospodarki, wywołała korzystne tendencje w dziedzinie efektywności wykorzytania zasobów pracy na wsi i w rolnictwie. Przedstawiono poziom i strukturę podaży pracy, popytu na pracę oraz bezrobocia na wsi. Wskazano niektóre czynniki wzrostu efektywności gospodarowania zasobami pracy.
Opracowanie wskazuje na ogólne trendy cechujące gospodarowanie siłą roboczą, które są szczególnie ważne z punktu widzenia przedsiębiorczych zachowań podmiotów gospodarczych. Uwzględniono przede wszystkim kryterium własnościowe oraz wielkość jednostek stanowiących przedmiot badań.
17
Content available remote Współczesne zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacjach
67%
Celem publikacji jest przedstawienie współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach. W pracy omówiono pojęcie organizacji oraz jej typy. Ponadto uwagę poświęcono procesowi zarządzania i funkcjom pełnionym przez współczesnych menedżerów, a także innowacyjnemu zarządzaniu zasobami ludzkimi w organizacjach. Wskazano korelację pomiędzy zarządzaniem wiedzą a zarządzaniem zasobami ludzkimi. Podkreślono, że realizacja zarządzania innowacyjnego wymaga wprowadzenia zmian w obszarze zarządzania personelem. Zwrócono uwagę, że wyższy poziom rozwoju społeczno-gospodarczego organizacji rodzi większe zainteresowanie zarządu wdrażaniem nowych metod i technik zarządzania. Ponadto wysunięto wniosek, że zarządzanie przez innowacje powinno być reakcją organizacji na diagnozę obszarów działalności wymagających udoskonalenia. Poruszana w publikacji problematyka jest szczególnie aktualna w polskiej praktyce działania organizacji i potrzebuje pogłębionej analizy. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie zasobami ludzkimi, podobnie jak i w przypadku zarządzania kapitałem ludzkim, rozpatrywane jest dziś z punktu widzenia wkładu do organizacji. Organizacjom, które podejmują się oceny zarządzania zasobami ludzkimi, w dużym stopniu zależy na zinterpretowaniu związków pomiędzy działaniami, które dotyczą personelu a wynikami ekonomicznymi organizacji. W tym celu przygotowuje się indeksy kapitału ludzkiego (human capital index) i indeksy efektywności zarządzania zasobami ludzkimi, wykorzystuje się wiele metod pozwalających na ocenę rentowności i pomiaru kapitału ludzkiego. Badaniom podlegają także działy personalne, traktowane jako ośrodki zysku, które przynoszą dochód, oferując usługi innymi działom organizacji. W strukturze organizacji niezbyt często odnajduje się stanowisko menadżera wiedzy, czyli osobę odpowiedzialną za zintegrowane zarządzanie (planowanie, adaptację, koordynację, kreowanie, implementację i kontrolowanie) wartością intelektualną. Zazwyczaj kompetencje menadżera wiedzy nie są do końca jasno sprecyzowane, bywają rozproszone na różnych stanowiskach kierowniczych. W powyższej sytuacji budowanie postaw zwiększonej identyfikacji pracowników wiedzy z misją organizacji, jej celami może przyczynić się do zwiększenia ich zaangażowania w wykonywaną pracę. Można uznać, że współczesnym podstawowym czynnikiem rozwoju stają się dobra niematerialne (wiedza, marka, patent, reputacja) i wszystko co nazywa się intelektualizacją zarządzania.(fragment tekstu)
Autor przeprowadził badania, w których założył, że tempo ubytków zasobów siły roboczej w rolnictwie w poszczególnych powiatach województwa dolnośląskiego będzie zróżnicowane w zależności od: aktualnego stanu tej siły roboczej, sytuacji na wiejskim rynku pracy i na rynkach sąsiadujących, struktury demograficznej ludności wiejskiej i jej aktywności pozarolniczej, możliwości finansowych gmin oraz warunków glebowo-klimatycznych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.