Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hedging
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł przedstawia procedurę i rezultaty zastosowania trzech podejść w analizie wrażliwości rynkowej zmienności implikowanej względem instrumentu podstawowego. Uzyskane wyniki empiryczne dotyczą zastosowania wygładzania wykładniczego; modelu regresji, w którym wariancja warunkowa została opisana za pomocą modelu GARCH(1,1); oraz modelu dynamicznych korelacji warunkowych (DCC, Dynamic Conditional Correlation). Wyniki te wskazują na znaczne zróżnicowanie dynamiki kształtowania się współczynników regresji w zależności od zastosowanego podejścia.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia metodę oraz wyniki eksperymentów symulacyjnych dotyczących wykorzystania przez polskie przedsiębiorstwa asymetrycznych strategii opcyjnych - tzw. toksycznych opcji - w celu zabezpieczenia przed ryzykiem zmiany kursu euro. Głównym celem badań było określenie, czy w normalnych warunkach rynkowych decyzja o zaangażowaniu w asymetryczne strategie opcyjnie zabezpieczające przed zmianą kursu euro mogła zostać uznana za decyzję ograniczającą ryzyko ponoszone przez przedsiębiorstwo. Szukaliśmy też odpowiedzi na pytanie, jakie mogły być skutki stosowania wybranej strategii w kwartalnym i w rocznym horyzoncie czasowym, w zmieniających się warunkach rynkowych odnośnie do kursu euro. Wykorzystując symulację Monte Carlo, porównano wyniki finansowe osiągane bez zabezpieczeń, z zabezpieczeniem przez opcję sprzedaży euro i z wykorzystaniem asymetrycznych strategii opcyjnych.(abstrakt oryginalny)
Jak pokazano w powyższych przykładach, możliwe jest ograniczenie ryzyka wystawionej opcji za pomocą odpowiednio dobranej strategii hedgingowej. Należy jednak podkreślić, iż każda ze stosowanych w Polsce metod posiada szereg ograniczeń. Zastosowanie zabezpieczenia w postaci zajęcia pozycji przeciwnej może napotykać na barierę w postaci niemożności znalezienia opcji o takich samych parametrach. Jeśli są one tylko podobne, oczywiste jest, że zabezpieczenie nie jest w pełni efektywne. Poza tym należy podkreślić, że premia zapłacona przez bank za opcję kupioną nie może być wyższa od ceny opcji sprzedanej, gdyż taka strategia mija się z celem. Zatem, aby zająć pozycję przeciwną, nie wystarczy znalezienie opcji o odpowiednich parametrach niezbędnych do budowy zabezpieczenia, lecz również konieczny jest instrument o niewygórowanej premii, co w praktyce może okazać się niemożliwe do wykonania. W takim przypadku polskiemu wystawcy pozostaje jeszcze delta-hedging, który wymaga stałego monitorowania sytuacji rynkowej i przebudowy portfela, co przy nerwowym rynku może sprawić, iż jego koszty przewyższą zysk wygenerowany przez bank z zainkasowanych premii. (abstrakt autora)
Celem niniejszego opracowania jest porównanie kilku prostych procedur ustalania optymalnego współczynnika zabezpieczenia. Wykorzystano dane dotyczące kształtowania się cen WIG 20 na rynku spot i terminowym za okres luty 1998 - styczeń 2002. Starano się również określić tendencję zmian w efektywności hedgingu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (fragment tekstu)
Opisano istotę umowy przyszłej stopy procentowej (FRA) oraz szczegółowo scharakteryzowano strategie wykorzystujące FRA.
W większości opracowań modele finansowego rynku umożliwiają uzyskanie efektywnych rozwiązań w warunkach wystarczającej statystyki. Tak jest w teorii portfelowej inwestycji, której podstawy zostały wyłożone w pracach G. Markowitza, J. Tobina i innych autorów. W ogólnym określeniu model finansowego rynku w warunkach niepełnej informacji będzie rozpatrzony w wariancie zadania modelowania racjonalnego zachowania inwestora.(fragment tekstu)
|
|
nr 7/8
42-44
Ryzyka można uniknąć, a na pewno znacznie ograniczyć. Wystarczy wybrać odpowiednią strategię zarządzania. Przy wyborze należy rozważyć trzy czynniki: preferencje inwestorów w zakresie ryzyka, oczekiwania w odniesieniu do stopy zwrotu oraz skłonność do akceptacji ograniczeń przy określaniu zasobów walutowych. Z artykułu można dowiedzieć się, jak określić optymalną strategię zabezpieczenia walutowego oraz jakie prawa i obowiązki wynikają dla nabywcy opcji (prawa sprzedaży lub zakupu instrumentu bazowego po określonej z góry cenie i w ustalonym terminie).
8
Content available remote Factors Influencing the Use of Derivatives in Poland
75%
Taking into account the ambiguous results of research concerning the impact of the use of derivatives on a firm's value, we propose a more complex approach that would better explain the role of derivatives. We investigate the factors influencing derivatives usage by 308 nonfinancial firms listed on the Warsaw Stock Exchange for the period of 2008-2011. We also test the hypothesis saying that there are differences in the factors influencing the use of derivatives by companies in developed economies and by companies operating in transition economies. To examine the direction of the influence of certain factors on derivatives usage and the significance of that influence, we use a logit model. To explore the impact of a specific group of factors, we construct 47 different logit models using a combination of variables reflecting firm's size, default risk, debt service costs, liquidity constraints, and growth options. Owing to specific time-series cross-sectional data, we used a method of building a model based on panel data. The results of our analysis indicate that such factors as company size, risk of default and debt usage have a significant positive effect on derivatives usage. According to our results there is no permanent, statistically significant relationship between derivative usage by Polish companies and liquidity ratios. In all models, considering an option to develop, this factor has a significant negative impact on derivative usage. In general, we have obtained results showing the similarity of the factors that affect the use of derivatives by companies operating in Polish and foreign markets.(original abstract)
|
2020
|
nr 2 (64)
109-119
Na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań odchyleń cen opcji na WIG20 od określonych ograniczeń i właściwości arbitrażowych stwierdzono, że liczebność i skala tych odchyleń wyraźnie się zmniejszyły, poprawiając jakość arbitrażowej wyceny opcji. Cele artykułu to określenie skuteczności hedgingu dynamicznego z zastosowaniem opcji na WIG20 w aktualnych warunkach rynkowych i porównanie uzyskanych wyników z wynikami przeprowadzonych wcześniej analiz. Badanie przeprowadzono metodą scenariusza historycznego na podstawie danych z lat 2017-2018 udostępnionych przez GPW w Warszawie. Do porównania skuteczności hedgingu dynamicznego zastosowano oszacowaną wartość zagrożoną (VaR) dla portfeli niezabezpieczonych i zabezpieczonych określonymi metodami hedgingu. Stwierdzono, że wśród przeanalizowanych hedgingów delta, deltagamma i delta-gamma-vega najskuteczniejszym rozwiązaniem w obecnych warunkach rynkowych jest hedging delta. Mimo zmian jakościowych na rynku poprawiających relacje cenowe opcji hedgingi delta-gamma i delta-gamma-vega są w praktyce gorszymi rozwiązaniami niż hedging delta.(abstrakt oryginalny)
Informacje o wartości ryzyka finansowego stanowią podstawę do podejmowania decyzji o reakcji na ryzyko. Ważne jest, aby aktywność ta w większym stopniu ograniczała możliwość powstania negatywnych odchyleń niż potencjał do wykorzystywania szans rynkowych. Sterując reakcją na ryzyko przedsiębiorstwa jego kierownictwo powinno mieć rozpoznane te instrumenty, które najlepiej pasują do specyfiki jego funkcjonowania i podejmowanego ryzyka finansowego. Pozwala to optymalnie wykorzystać zasoby stojące do dyspozycji osób determinujących zakres reakcji na ryzyko oraz osiągnąć wymagany zwrot z jego podejmowania. Stąd efektywna reakcja na ryzyko zapewnia oczekiwane prawdopodobieństwo wypracowania planów. W artykule przedstawiono propozycję metody zabezpieczania wyników ekonomicznych trzech różnych podmiotów funkcjonujących na rynku energii elektrycznej: producenta energii elektrycznej, przedsiębiorstwa kupującego energię na własne potrzeby oraz przedsiębiorstwa zobligowanego do zakupu energii w drodze przetargu organizowanego na podstawie prawa zamówień publicznych. (abstrakt oryginalny)
Instrumenty pochodne stosowane sana świecie już od kilku stuleci, jednak w ostatnich latach ich wykorzystanie rośnie niezwykle dynamicznie. Niewątpliwie stanowią one jedną w najważniejszych grup rynku kapitałowego. Stanowią one wygodny substytut aktywów bazowych, są doskonałym narzędziem spekulacji poprzez oferowanie dużej dźwigni finansowej, w końcu stanowią istotę hedgingu, czyli kluczowe narzędzie redukcji ryzyka poprzez zabezpieczanie transakcji podmiotów uczestniczących na rynku finansowym. Szczególnie ważną funkcją instrumentów pochodnych jest ta ostatnia, czyli regulowanie ryzyka podejmowanego na rynku finansowym. Większość podmiotów uczestniczących na tym rynku zdaje sobie sprawę, iż umiejętne zarządzanie ryzykiem finansowym, a w szczególności ryzykiem rynkowym (ryzykiem kursowym, ryzykiem stóp procentowych czy ryzykiem cenowym), jest nie tylko elementem podniesienia ich ekonomicznej efektywności, ale przede wszystkim zapewnienia sobie w ogóle rynkowej egzystencji. Do najprostszych instrumentów pochodnych zalicza się tzw. liniowe, tzn. o liniowej funkcji wypłaty jak kontrakty forward, futures czy swap. Bardziej skomplikowane to instrumenty warunkowe, o nieliniowej funkcji wypłaty - opcje. Które z tych instrumentów pełnią, bądź powinny pełnić dominującą rolę w zarządzaniu ryzykiem rynkowym? W jakich sytuacjach wykorzystywać pojedyncze instrumenty a w jakich portfele? Jeśli inwestorzy korzystają z portfeli, to według jakich reguł są one tworzone? Jak indywidualne preferencje inwestorów wpływają na poziom zabezpieczenia ryzykownych ekspozycji? Celem pracy jest próba odpowiedzi na tak postawione pytania. (fragment tekstu)
Przedstawiono historię rozwoju funduszy hedgingowych oraz scharakteryzowano ich specyfikę, uwzględniając m.in.: opłaty, cele inwestycyjne, rodzaje inwestycji i obowiązki informacyjne.
Zarządzanie strategiczne jest istotnym procesem w zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem, zarówno w okresie stabilizacji gospodarczej, jak i załamania gospodarczego. Problematyka niniejszego artykułu odnosi się do aktualnych problemów funkcjonowania przedsiębiorstw na świecie, bezpośrednio związanych ze światowym kryzysem, który rozpoczął się jesienią 2008 roku. Tematyka artykułu dotyczy konieczności redefinicji założeń strategicznych przedsiębiorstwa i działań zmierzających w kierunku ograniczania skutków załamania gospodarczego od momentu jego rozpoczęcia. Celem artykułu jest analiza wpływu hedgingu jako strategii zabezpieczającej przedsiębiorstwo przed negatywnymi skutkami kryzysu.(fragment tekstu)
Złożoność i zmienność warunków funkcjonowania przedsiębiorstw stała się implikato częstej i szczegółowej analizy realizacji budżetów, a także korekty powstałych lub prawdopodobnych odchyleń od planu. Ochraniające instrumenty pochodne, albo inaczej instrumenty hedgingowe, pozwalają ograniczyć zmienność warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w ten sposób, że eliminują potencjalne odchylenia od budżetu. Istota hedgingu polega na tym, aby obok podstawowej transakcji dokonać równocześnie zawarcia takiej kontraktowej transakcji terminowej, żeby zmiana wartości transakcji podstawowej (zmiana wartości godziwej albo zmiana przepływów pieniężnych) została wyrównana zmianą wartości transakcji terminowej (rezultaty kontraktu i transakcji bazowej są odwrotnie skorelowane). Podstawowe pytanie także dla zarządzających ryzykiem za pomocą instrumentów hedgingewych można ująć następująco: jak stosować instrumenty hedgingowe, aby efektywność zabezpieczenia była wysoka? Wysoce skuteczne zabezpieczenie lepiej ogranicza zmienność, a odchylenia od budżetowanych wielkości są mniejsze i mniej dotkliwe. Pytanie kolejne brzmi: jak mierzyć efektywność zabezpieczeń? Artykuł jest poświęcony odpowiedzi na postawione pytania. (fragment tekstu)
Zaprezentowano dorobek naukowy w odniesieniu do hedgingu. Opisano najczęściej wysuwane argumenty przeciw zawieraniu oraz za zawieraniem transakcji zabezpieczających.
Dynamiczne strategie zabezpieczające przed ryzykiem walutowym to opracowane procedury czynności, które należy wykonywać na bieżąco, w sytuacjach zmian kursu waluty, w czasie ciągłego monitorowania transakcji. Jest to zatem stałe, selektywne przeciwdziałanie powstawaniu otwartych pozycji w opcjach walutowych. Preferowane są te techniki zabezpieczania, które ograniczając wysokość strat, nie wykluczają zysków kursowych. Ich stosowanie wymaga dostępu do rzetelnych prognoz przyszłych zmian cen walut, a także określonego stopnia gotowości do ponoszenia tego typu ryzyka. Artykuł prezentuje dwa rodzaje dynamicznych strategii hedgingowych: delta hedging i delta-gamma hedging wraz z przykładami dla polskiego rynku walutowego. (abstrakt oryginalny)
17
75%
Głównym celem naszego artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytania, czy występują istotne różnice w poziomie wykorzystywania instrumentów zabezpieczających pomiędzy spółkami rodzinnymi a nierodzinnymi notowanymi na GPW w Warszawie oraz czy czynniki determinujące wykorzystanie tych instrumentów różnią się pomiędzy obydwoma grupami spółek.(fragment tekstu)
18
Content available remote Hedging w zarządzaniu ryzykiem należności dewizowych
75%
Wymiana międzynarodowa, niedołącznie związana z kategorią kursu walutowego, może stać się poważnym źródłem ryzyka w związku z pojawieniem się wahań stóp wymiany. W niedawno publikowanych pracach i innych stwierdzono, że jedenostka PPS (Purchasing Power Standard) może służyć jako medium translacji w skonsolidowanych sprawozdań finansowych, natomiast kurs walutowy używany w dotychczasowym brzmieniu wyraża relację między dwiema jednostkami pieniężnymi, które są tożsame z jednostkami pracy. Aplikacja kursu walutowego do przeliczania pozycji pieniężnych, zobowiązań oraz należności nie budzi zastrzeżeń, można więc z całą pewnością stwierdzić, że rzeczywisty kurs walutowy wyznacza opłacalność stosowania transakcji hedgingowych(fragment tekstu)
Inwestorzy gremialnie wracają do Azji. Spokojny o los tych państw wydaje się Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Po ubiegłorocznym spadku o 16 proc. gospodarka Korei ma wzrosnąć w tym roku o 2 proc., a w przyszłym o 4,5. Prognozę globalnego przyszłorocznego wzrostu MFW podniósł ostatnio z 2,3 do 3,4 proc.
W artykule przedstawiono szczegółowo mechanizm macro-hedgingu, czyli zabezpieczenia portfelowego według MSR 39. Omówiono również istotny aspekt utrudniający proces zarządzania ryzykiem, jakim jest opcja wcześniejszej spłaty produktów bankowych. Na koniec opisano zabezpieczanie pozycji o nieokreślonym terminie zapadalności.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.