Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information media
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Posługując się Kwestionariuszem Optymizmu, przeprowadzono dwie serie eksperymentów, które miały być próbą odpowiedzi na pytanie o możliwości zmian poziomu optymizmu pod wpływem wydarzeń zewnętrznych. Wykazano, że dramatyczne wydarzenie o skali ogólnoludzkiej (zamach terrorystyczny z 11 września 2001 roku w USA) nie zmienia znacząco poziomu ogólnego optymizmu, ale wpływa na te jego obszary, które są treściowo związane z wydarzeniem. Sześciotygodniowe "medialne obcowanie" z negatywnością lub pozytywnością codziennych wydarzeń ogólnych u około 2/3 badanych osób nie wywołuje istotnych zmian w poziomie optymizmu. U 1/3 badanych osób pojawiają się zmiany poziomu optymizmu jako wynik "medialnego obcowania" z negatywnością lub pozytywnością. Podjęto próbę wyjaśnienia uzyskanych rezultatów. Podkreślono także konieczność dalszych badań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
The present article is concerned with the Russian narrative of the Ukraine war in Arabic versions of Sputnik and Russia Today Arabic (RT Arabic). The tragic war in Ukraine has affected different media sources in the world, including Russian and pro-Russian media. However, Sputnik and RT Arabic's media reports combine the Ukraine conflict with Arabic context addressed to different audiences in the Arab world. This study also argues that the Russian narrative relies on propaganda devices such as ad hominem, card stacking and agenda setting, as well as testimonial and glittering generalities. These techniques affect the audience and enable to express Kremlin's political objectives on the Ukraine war and foreign policy. Moreover, the research demonstrates that the media coverage released by RT Arabic and Sputnik aims at creation of two opposite images, which blame the West and endorse Russian policy. (original abstract)
Artykuł stanowi próbę wykazania, że polityka medialna rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) po 2015 roku ma charakter systemowy. Jej celem jest zmiana zasad organizacji i funkcjonowania mediów w Polsce, która umożliwi ich instrumentalne wykorzystywanie w polityce informacyjnej rządu. Wnioski te wynikają z porównania skonstruowanego w oparciu o teorię zarządzania klasyfikatora celów z koncepcjami interesu publicznego, jako wytycznymi polityki medialnej przyjętymi w różnych rodzajach demokracji i odpowiadających im różnych doktrynach medialnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zastosowanie teorii framingu do analizy newsów w serwisach informacyjnych dwóch polskich stacji: Fakty TVN i Wiadomości TVP. Autor dokonuje operacjonalizacji podstawowych ram newsa: "konfliktu", "ludzkiego interesu", "odpowiedzialnooeci", "ekonomii" i "moralności". Każda z ram jest "interpretacyjnym pakietem", nadającym znaczenie prezentowanym sprawom i wydarzeniom. Z przeprowadzonych przez autora Z badań wynika, że najczęściej stosowanymi ramami newsów w polskiej telewizji są ramy "konfliktu" i "ludzkiego interesu". Pokazuje to, że w wiadomościach telewizyjnych dominuje tzw. personalny punkt widzenia i prezentacja świata jako miejsca konfliktów, sporów i kontrowersji. (abstrakt oryginalny)
|
|
t 24, nr 3 (94)
246-257
Celem artykułu jest analiza semiologiczna karykatury politycznej przedstawiającej Władimira Putina na okładkach tygodnika "NIE" Jerzego Urbana. Zakres czasowy wyznacza dzień wybuchu wojny (24 lutego 2022 r.) i koniec sierpnia 2023 r. Metody badań: przeprowadzono analizę semiologiczną 4 spośród 76 okładek tygodnika. Wyniki i wnioski: prezydent Federacji Rosyjskiej był przedstawiany w sposób karykaturalny z wykorzystaniem trzech motywów: poszukiwanego bandyty, despotycznego tyrana oraz zalęknionego dziecka. Na okładkach dominowały ukraińskie i rosyjskie barwy narodowe, które były uosobieniem stron wojennego konfliktu. Wartość poznawcza: artykuł uzupełnia lukę w badaniach współczesnej prasy satyrycznej.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie działań wpływających na status mediów w Polsce, podejmowanych na forum Sejmu w latach 2015-2022.PROBLEM I METODY BADAWCZE: Głównym problemem badawczym jest określenie, w jakim kierunku zmierza polityka medialna ugrupowania rządzącego w Polsce w latach 2015-2022, oraz w jakim stopniu postępowanie to jest zgodne z zasadami systemu demokratycznego i założeniami programowymi PiS. Jako podstawową metodę badawczą obrano analizę dokumentów (stenogramów z posiedzeń sejmowych), natomiast w celu udzielenia odpowiedzi na zasadnicze pytanie wykorzystano analizę porównawczą założeń normatywnych (programowych) i modelu rzeczywiście realizowanej w Sejmie polityki medialnej. PROCES WYWODU: Omówione zostały następujące kwestie, będące istotnymi elementami polityki medialnej PiS: reforma mediów publicznych i utworzenie Rady Mediów Narodowych, spór o finansowanie mediów publicznych, próba zmiany ustawy o radiofonii i telewizji mająca na celu eliminację TVN z polskiego rynku medialnego. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Działania podejmowane przez PiS na forum sejmowym odbiegały od założeń programowych tej partii i w praktyce zmierzały one do podporządkowania mediów publicznych interesom partii lub do zneutralizowania działań innych mediów - tych, które nie sprzyjały ugrupowaniu rządzącemu. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Należy uważnie obserwować dalsze działania dotyczące mediów podejmowane na forum Sejmu.(abstrakt oryginalny)
Rolą eksperta medialnego jest analizowanie bieżących wydarzeń. Ten artykuł jest analizą instytucji eksperta medialnego w amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News i roli, jaką odgrywa w kształtowaniu dyskursu publicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono warunki funkcjonowania ukraińskich mediów informacyjnych w latach 2014-2016. W oparciu o literaturę oraz międzynarodowe raporty dokonano analizy czynników wpływających na ich funkcjonowanie. Ponadto podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania: czy media informacyjne należycie pełniły funkcję edukacyjną oraz jaki miały wpływ na wzrost świadomości odbiorców na temat procesów politycznych zachodzących na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Cel: zasadniczym celem badań było sprawdzenie, czy w obrębie serwisów regionalnych jednej grupy medialnej (Agory SA) narracja na temat Ukraińców jest spójna, czy też dostrzec można w niej jakieś odmienności. Metody badań: podstawę metodologiczną stanowiła analiza zawartości, która objęła nagłówki zapowiadające teksty o Ukraińcach w dwóch portalach regionalnych "Gazety Wyborczej" - www.wroclaw.wyborcza.pl oraz www.rzeszow.wyborcza.pl - w latach 2015-2019. Zbadano zarówno aspekty formalne, m.in. długość nagłówków, sposób ich formułowania (relacje między twierdzeniami, pytaniami i wykrzyknieniami), jak i elementy treściowe, m.in. zasadnicze funkcje spełniane przez nagłówki, środki językowe, jakie się w nich pojawiają, oraz występowanie stereotypów. Wyniki i wnioski: uzyskane wyniki wskazują na wielowymiarowy wizerunek Ukraińców kształtowany przez regionalne serwisy "Gazety Wyborczej". Między serwisami podkarpackim i dolnośląskim dostrzeżono wyraźne różnice, przede wszystkim w samej ekspozycji tematu (wyższej na Podkarpaciu) oraz w waloryzacji Ukraińców i Polaków, wzmacnianej przywoływanymi stereotypami. Podobny był natomiast rozkład funkcji nagłówków (dominacja funkcji ekspresywnej) oraz udział nagłówków, w których wzmiankowano o ważnej osobie lub instytucji. Autorzy tekstów korzystali również ze zbliżonych środków językowych (m.in. kolokwializmów, kontrastowych zestawień, pytań retorycznych). Zakodowane w nagłówkach medialne wizerunki Ukraińców na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, pomimo formalnych cech wspólnych, różnią się pod zasadniczym, treściowym względem, na co wpływa prawdopodobnie specyfika wydarzeń relacjonowanych przez dziennikarzy w każdym z tych regionów. Oryginalność i wartość poznawcza: przeprowadzona analiza wypełnia lukę w badaniach nad wizerunkiem Ukraińców w regionalnych internetowych portalach informacyjnych. Wskazanie podobieństw oraz różnic, występujących w nagłówkach jednej grupy medialnej w dwóch województwach, inspirować może do dalszych, bardziej obszernych badań dotyczących lidów oraz zasadniczej treści przekazów, kształtujących medialny obraz migrantów z Ukrainy w Polsce.(fragment tekstu)
|
|
7
113-122
Na początku artykułu omówiono zagadnienia związane z zarządzaniem publicznym oraz zarządzaniem mediami publicznymi. Następnie przedstawiono media jako dobro lub usługę rynkową oraz system medialny i jego główne determinanty. Na koniec zaprezentowano ekonometryczny model systemu medialnego oraz ekonometryczny model TSM funkcjonowania radia publicznego.
|
|
nr 1-2
9-15
Lubimy o sobie mówić, że jesteśmy czwartą władzą, bo to nas buduje, czujemy się ważni. Problem polega na tym, że to w ogromnej mierze czcze gadanie, ponieważ media już dawno nie pełnią należycie funkcji kontrolnej. Nie ma sensu obrażać się na rzeczywistość i - proszę zrozumieć - nie wylewam żali, ale należy widzieć pewne procesy. Przy tak rozklekotanej demokracji, zaniku obyczaju politycznego, słabym prawie i potędze politycznego PR, media także wpadły w tarapaty. (fragment tekstu)
The social environment and the time when a message is made may influence its meaning and can often provide insight into its values, and credibility. Today, we live in the modern media world that has a great impact on making and meaning of messages. At present a media producer can be any person. The only what a producer needs is an Internet access. The media producers' package messages in ways that are often visually stunning and highly appealing to a target audience. This is why, that "any person" can have a great impact on how the other person thinks, understands, reacts and makes decisions. Because of his/her great effect, the media message producer has excessive power. In addition, those who are under media impact, which in fact refers to the whole society, require media education even though they are not aware of it. (...) One of the groups especially exposed to the influence of media are students, because the students regularly search for information and use Internet messages as an important source of facts. Using the digital media students learn how to question the intentions and the contexts of the media they consume. In this "modern media age" the screen has replaced the book and has become te dominant medium of communication. (fragment of text)
The paper describes the nature and scope of customer value in the market, especially the types of those phenomena and the methodological aspects of identifying this category. Our empirical study focuses on the value expected by students in higher education market and presents a models showing students' values according to new media. The paper shows the results of surveys with students of different types of universities. Field research were conducted in 2014 in five CEE countries: Czech Republic, Hungry, Poland, Romania, and Slovakia. (fragment of text)
Opracowanie stanowi próbę przedstawienia współczesnych polskich agencji informacyjnych jako nowoczesnych źródeł informacji znajdujących się w fazie dynamicznego rozwoju i żywo reagujących na nowe zjawiska oraz procesy zachodzące w świecie mediów. W erze internetu zaznaczył się wyraźny wzrost znaczenia tych instytucji jako kanałów informacji, które spełniają wszelkie wymogi tradycyjnych odbiorców (prasy, radia i telewizji) oraz rozwijających się coraz szybciej mediów elektronicznych działających na platformie internetowej. Tradycyjną formułę biuletynu prasowego zastąpiły serwisy dostosowane formą, zawartością oraz przekazem do potrzeb zróżnicowanych grup klientów. Agencje informacyjne w Polsce po 1989 r. ewoluowały w kierunku agencji elektronicznych (e-agencji). Obecnie najważniejsze wyzwanie dla agencji informacyjnych stanowią social media, ze względu na rosnącą rolę Twittera i Facebooka w strumieniu informacji docierających do mediów.(fragment tekstu)
Problematyka poruszana w artykule dotyczy wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2010 r. Ze względu na konieczność przeprowadzenia ich w konstytucyjnym terminie po śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz fakt kandydowania w nich brata zmarłego prezydenta, można mówić o precedensie w historii Polski. Z tych powodów kampania dostarczyła pola do analiz zarówno politologicznych, jak i z zakresu nauki o komunikowaniu czy socjologii. Śmierć urzędującego prezydenta wymogła nieznany dotąd sposób prowadzenia walki wyborczej oraz wzmożone tempo działań. Zastosowano nowoczesne sposoby komunikowania politycznego, jak nowe media, niesztampowe wydarzenia czy zmianę podejścia do reklamy wyborczej. Autor stara się wskazać obszary wykorzystania współczesnych metod komunikacji politycznej z jednoczesną ich oceną w przypadku trzech czołowych kandydatów: Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Napieralskiego. (abstrakt oryginalny)
Według raportu Instytutu Monitorowania Mediów serwisy społecznościowe coraz bardziej zyskują pod względem opiniotwórczości. Jeżeli chodzi o zasięg, to - jak czytamy w "Rzeczpospolitej" - Facebook i Twitter już dawno wyprzedziły media tradycyjne. Ranking cytowania także daje laur pierwszeństwa mediom społecznościowym. Facebooka cytowano 235 razy, Twittera 228. Dla porównania Radio ZET 189 razy, a TVN24 161 razy. Dostrzegając wagę badania opinii, które pojawiają się za pośrednictwem mediów społecznościowych, na rynku pojawiły się firmy, które oferują swoim klientom możliwość przeszukiwania treści blogów i śledzenia opinii. Organizacje są coraz bardziej świadome wpływu i siły blogów. "Dziś każda firma z listy FORTUNE 500 poszukuje w blogach ważnych informacji (...)", wykorzystuje blogi lub inne formy komunikacji społecznościowej do realizacji strategii informacyjnych i komunikacyjnych (fragment tekstu)
|
|
nr 3 (58)
99-109
Media w ostatnich latach, jak to ujęto we wprowadzeniu, doświadczają mediamorfozy. Dotyczy to także mediów publicznych. Celem artykułu jest ukazanie istoty tych zmian w kontekście polityki pluralizmu kulturowego. A także odpowiedź na pytanie, w jakim zakresie zmiany technologiczne, sposób korzystania z mediów, ale także zmiany społeczne, ruchy migracyjne decydują o zakresie realizacji pluralizmu kulturowego. Za przykład posłużyła Szwajcarska Organizacja Radiowo-Telewizyjna - SRG SSR idee Suisse.
Potencjał informacyjny sieci/internetu jest nadzwyczaj bogatym zasobem ukrytej wartościowej informacji. Dotyczy to zasobów tradycyjnych (Web 1.0), jak i sieci społecznościowych (Web 2.0). Jednak problemem pozostaje wydobycie owych informacji i ich prezentacja w czytelnej formie. Stanowiło to przedmiot badań dowodzących możliwości wydobycia z sieci informacji ilościowo opisujących na bieżąco/dynamicznie przebieg zjawiska społecznego na przykładzie wyborów prezydenckich w Polsce w 2010 r. Informacje te mogą służyć do rzetelnej oceny zjawiska, jak i przewidywania jego dalszego przebiegu. Ponadto badania zarysowują metodologię badań preferencji wyborczych na podstawie informacji pozyskiwanych z sieci. (abstrakt oryginalny)
Cel naukowy: Analiza problemu wykorzystania teorii dziennikarstwa wojennego i pokojowego w relacjonowaniu masowych strzelanin w amerykańskich mediach na przykładzie szkolnej strzelaniny w Uvalde. Problem i metody badawcze: Artykuł odpowiada na pytanie czy teorie o dziennikarstwie wojennym i pokojowym mogą być użyteczne w analizie przekazów medialnych dotyczących masowych strzelanin. W tekście przeanalizowano, w jaki sposób mechanizmy wskazanych modeli dziennikarstwa wykorzystywane są przez wiodących nadawców medialnych w USA - CNN i Fox News. Zastosowano metody badawcze właściwe dla nauk społecznych i humanistycznych, w tym analizę zawartości z elementami analizy ramowej, analizę porównawczą oraz metodę case study. Proces wywodu: Punktem wyjścia do badań były teorie na temat dziennikarstwa wojennego i pokojowego autorstwa Johana Galtunga. Przyczyną podjęcia badań była także rekordowa liczba masowych strzelanin w USA w 2021 roku oraz doniosłe znaczenie strzelaniny w Uvalde w amerykańskiej debacie publicznej na temat broni palnej w 2022 roku. W artykule skupiono się na pierwszym tygodniu relacjonowania strzelaniny. Wyniki analizy naukowej: Amerykańskie media częściej korzystają z dziennikarstwa wojennego. Na relacje oddziałuje profil ideologiczny i przynależność polityczna. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie polityczne oraz rekonstrukcja wydarzeń. Konteksty takie jak los ofiar, rozwiązania i żródła problemu czy los sprawcy poruszane są rzadziej. Strzelanina w Uvalde stała się instrumentem w konflikcie politycznym. Wnioski, innowacje, rekomendacje: Mechanizmy war journalism sprzyjają polaryzacji medialnej w warunkach konfliktu dwupartyjnego oraz ukazywaniu sensacyjnych wydarzeń w 24-godzinnym cyklu. Z kolei mechanizmy dziennikarstwa pokojowego wspierają relacje na temat sprawcy, ofiar oraz potencjalnych rozwiązań. Artykuł ma za zadanie zwiększyć świadomośc istnienia różnych sposóbów nagłaśniania zdarzeń nadzwyczajnych i konfliktów politycznych oraz posłużyć do badań w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.