Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information resource
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono wyniki badań dotyczących analizy ryzyka kredytowego przez banki. Do analizy wykorzystano raporty i sprawozdania dotyczące portfeli kredytowych.
Celem artykułu jest przedstawienie nowych rozwiązań oferowanych w ramach technologii siatkowej jako istotnego wzbogacenia zaplecza narzędziowego współczesnych ABD. Po krótkiej charakterystyce wybranych funkcji administratora baz danych w kolejnych częściach przedstawiono model przetwarzania siatkowego, na bazie którego wykazano postęp w realizacji funkcji monitorowania, dostrajania i zapewnienia bezpieczeństwa wypełnianych przez ABD. (fragment tekstu)
3
100%
Archiwum naszej uczelni, jak każda tego rodzaju instytucja, wypełniając swe posłannictwo pozostawienia dla potomnych tradycji i wiedzy zawartej w aktach, gromadzi, przechowuje, opracowuje i udostępnia materiały archiwalne wytworzone przez komórki i jednostki organizacyjne, stając się istotnym ogniwem zarządzania dokumentacją uczelnianą. Jest nierozerwalnie związane z historią szkoły od momentu jej powstania (czyli od 1947 r.) i odzwierciedla bogatą, jak na swój krótki żywot, jej wielowymiarową historię. Wskutek realizacji zadań statutowych i prowadzenia badań naukowych oraz prac projektowych we współpracy z gospodarką narodową w przekroju tych 60. lat, została stworzona na uczelni dokumentacja, która może być m.in. przyczynkiem do badania dziejów szkolnictwa wyższego o profilu ekonomicznym na Dolnym Śląsku po roku 1945.(fragment tekstu)
|
2011
|
nr 2/3
247-254
Rosnące zasoby informacji o wielu populacjach podlegających badaniom statystycznym, a także nieznane wcześniej możliwości przetwarzania dużych zbiorów danych, skłaniają do rozważenia roli tych informacji, jako wiedzy a priori badacza, w kolejnych badaniach ankietowych. Próba statystyczna przestaje być w wielu przypadkach wyłącznym źródłem informacji w badaniach niewyczerpujących. W opracowaniu tym wskazano okoliczności, w których pozapróbkowe źródła informacji stają się dla statystyka nowym wyzwaniem. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zarządzanie łańcuchem dostaw a informacja
100%
System informacyjny obejmuje zasoby informacji oraz elementy, które umożliwiają zasilanie, utrzymywanie i dostarczanie użytkownikowi zasobów. Można go rozpatrywać z różnych perspektyw połączeń: w przedsiębiorstwie - między głównymi działami funkcjonowania (np. księgowością, marketingiem, produkcją); między różnymi sferami działań logistycznych (np.: obsługą klienta, transportem, magazynowaniem, realizacją zamówień itd.) oraz w łańcuchu dostaw - między przedsiębiorstwami będącymi wobec siebie dostawcami i odbiorcami. Ze względu na objętość opracowania pominięto opis przepływu informacji w firmie, który jest dość skomplikowany, generalnie można go podzielić na trzy strumienie: pierwszy, związany z procesem realizacji zamówień od klientów, drugi strumień, który powstaje w przypadku konieczności dokonywania zmian w wyrobie, i trzeci, związany z procesem wdrażania nowych wyrobów do produkcji. We współczesnym zarządzaniu informacja, jej przepływ i zarządzanie nią nabierają dużego znaczenia szczególnie z perspektywy zarządzania łańcuchem (siecią) dostaw(fragment tekstu)
6
Content available remote Bezpieczeństwo informacji w przypadku awarii lub katastrofy
84%
|
|
z. 61
1-12
Dla współczesnej organizacji gospodarczej posiadane zasoby informacyjne stanowią jeden z najważniejszych czynników zapewnienia realizacji procesów biznesowych. Utrata danych w wyniku awarii systemu lub zaistniałej katastrofy najczęściej uniemożliwia powrót do prawidłowego funkcjonowania na rynku. W artykule przeanalizowano potencjalne przyczyny utraty informacji i omówiono sposoby zapobiegania utracie danych i ich odtwarzania w przypadku katastrofy.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Metoda analizy i szacowania ryzyka zasobu informacyjnego
84%
Artykuł prezentuje autorską metodę analizy i szacowania ryzyka, uwzględniającą szeroki zakres czynników ryzyka odnoszący się do zagrożeń występujących w poszczególnych fazach cyklu życia zasobu informacyjnego i wiążące je w sposób pozwalający na możliwie pełne i jednoznaczne oszacowanie poziomu ryzyka, przy jednoczesnym zachowaniu praktycznej użyteczność proponowanego podejścia. Przedstawiona metoda ma charakter jakościowy. Podzielona jest na etap analizy ryzyka i etap szacowania ryzyka zasobów informacyjnych. Do jej opracowania wykorzystano metody badawcze typu studia literatury fachowej, a także krytyczna analiza aktualnie dostępnych metod ilościowych i jakościowych analizy ryzyka stosowanych w badanych organizacjach, szczególnie jednostek kancelaryjnych przetwarzających dokumenty o różnych poziomach wrażliwości.(fragment tekstu)
Sterowanie procesami gospodarowania, które uwzględnia zasoby informacji w ekosystemach, jest jedną z podstaw gospodarki opartej na wiedzy, uwarunkowanej osiągnięciem zrównoważonego rozwoju. Analizę informacji wewnątrzsystemowej powinno się traktować jako metodologię postępowania naukowego, wspomagającego procesy gospodarowania w warunkach rozwoju trwałego i zrównoważonego. W takim ujęciu polega ona na poznawaniu struktury zjawisk, procesów i strumieni informacyjnych we wnętrzu ekosystemów i w układzie cybernetycznym ekosystemy – gospodarka. Obejmuje także swoim zakresem czynności badawcze mające na celu wyjaśnienie, czy dane procesy gospodarowania zaistniały bądź będą realizowane zgodnie z zasadami rozwoju trwałego i zrównoważonego. (fragm. oryg. streszcz.)
|
|
nr 99
97-110
System informacyjny szpitali stanowi źródło informacji dla potrzeb sprawnego zarządzania. Zasoby informacyjne są tworzone w różnych podsystemach, gdzie jednym z ważniejszych jest system ewidencji pacjentów. Dane z tego systemu stanowią podstawę rozliczeń z płatnikiem instytucjonalnym jakim jest NFZ, a także wewnętrznych rozliczeń finansowo-rachunkowych. Jednocześnie ewidencja pacjentów stanowi historię stanu zdrowia pacjenta i uzasadnienie procedur medycznych stosowanych w leczeniu. (abstrakt oryginalny)
Nasycenie świata technologiami informacyjnymi i telekomunikacyjnymi wprawiło cyrkulujące w świecie zasoby informacyjne w niespotykane dotąd tempo wymiany informacji we współczesnych społeczeństwach. A jak wiadomo, każdy ruch indukuje właściwe dla siebie pole oddziaływania. Ruch informacji wywołuje pole informacyjne, które "wciąga" w swoją orbitę coraz większe masy społeczne. W rezultacie rodzą się odpowiednie relacje społeczne, które są wspierane przez formalne instytucje państwowe - powstaje społeczeństwo informacyjne. Każde społeczeństwo funkcjonuje na bazie pewnych doktryn, systemów i zasad determinujących określony ustrój, który wyłania się stosownie do zaistniałych uwarunkowań. Analogicznie, stosowanie się do uwarunkowań wynikających ze wspomnianego pola informacyjnego kształtuje nowy ustrój - informacjonizm. (fragment tekstu)
W związku z rosnącą przydatnością Big Data (BD) w funkcjonowaniu Nauki Obywatelskiej (Citizen Science, CS), głównym celem artykułu jest próba udokumentowania zarysu metodologii rafinacji informacji w nauce obywatelskiej. Pierwszym etapem rafinacji jest odpowiednie gromadzenie i agregowanie ogromnych zbiorów - Big Data - informacji wytwarzanych przez obywateli. Jest to nowa forma społecznej partycypacji w budowaniu zasobów informacji, które mogą być skutecznie wykorzystywane w wyszukiwaniu głównych problemów miasta. Zaletą informacji zagregowanych, oprócz ich wielkości, jest aktualność wpisów obywateli. Staramy się przedstawić efektywny sposób analizy ilościowej tych informacji, wykorzystując metodę i narzędzia Rafinacji Informacji (RI). Na podstawie wyników studium przypadku oceny stanu i dynamiki zmian aktualnych tematów w Życiu Miasta potwierdzono użyteczność uzyskaną dzięki wykorzystaniu RI. Oprócz ukazania możliwości zbierania informacji tematycznych w sieci i zaprezentowania narzędzi do ich efektywnej analizy (RI), celem artykułu jest przedstawienie wyników naszych badań - aktualnych problemów miasta. Jest to forma potwierdzenia skuteczności RI w wykrywaniu problemów na przykładzie Miasta Stołecznego Warszawy. Wyniki badań - z wykorzystaniem Rafinacji Informacji w działaniach Nauki obywatelskiej - oraz kilkadziesiąt naszych badań empirycznych wymienionych w bibliografii są próbą potwierdzenia zasadności prezentowanej metodologii Rafinacji Citizen Big Data jako elementu nowej formy nauki obywatelskiej. (abstrakt oryginalny)
Identyfikacja i poprawna organizacja procesów informacyjnych stanowią dla wielu organizacji kluczowy czynnik sukcesu. Temu zagadnieniu poświęca się wiele miejsca w odniesieniu do przedsiębiorstw, jest ono jednak marginalnie traktowane w odniesieniu do działalności organizacji non profit. Wnioski z badań literaturowych zdeterminowały cel artykułu, który stanowią identyfikacja interesariuszy procesów oraz charakterystyka zasobów informacyjnych niezbędnych dla tych interesariuszy. W artykule przeprowadzono analizę oddziaływania informacyjnego procesów i potrzeb informacyjnych interesariuszy procesów w organizacji non profit na przykładzie działalności organizacji studenckiej, jaką jest Samorząd Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jako narzędzia badawcze zastosowano pogłębioną analizę literatury, analizę rozwiązań informacyjnych w obszarze organizacji non profit, obserwację współuczestniczącą i wieloletnie doświadczenie autora artykułu ze współpracy w ramach zarządzania z omawianą organizacją studencką. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wieloaspektowy model oceny ryzyka zasobu informacyjnego
67%
Świadomość zagrożeń i skutków, jakie one mogą wywołać w przedsiębiorstwach, zmusza kierownictwo tych jednostek do ciągłego analizowania czynników i obszarów ryzyka3 oraz przyjęcia określonych sposobów jego pomiaru, oceny, ewaluacji i zabezpieczania się przed nim. Prowadząc badania na temat wykorzystywania przez organizacje różnych modeli oceny ryzyka i systemów zarządzania ryzykiem, można stwierdzić, że dotychczas nie powstał ujednolicony, spójny i wspólny dla wszystkich rodzajów jednostek organizacyjnych model oceny ryzyka kapitału intelektualnego organizacji4, a w szczególności zasobów informacyjnych.(fragment tekstu)
Gospodarka oparta na wiedzy (GOW) stymuluje rozwój społeczeństwa informacyjnego. Wyznacznikiem tej gospodarki jest wiedza praktyczna, której potencjał zależy od zgromadzonych i przetworzonych informacji. Te z kolei umożliwiają generowanie innowacji pozwalających na skuteczne konkurowanie na rynku. Zarówno zasoby informacji, jak i wiedza zespołów pracowniczych składają się na kapitał intelektualny, stanowiący kapitał organizacji o wymiarze ekonomicznym - dlatego powinien podlegać ochronie. Dobór sposobów ochrony zależy od kategorii i atrybutów informacji. W opracowaniu zdefiniowano więc pojęcia: dane, informacja, wiedza, kapitał intelektualny. Omówiono kategorie wiedzy oraz składowe kapitału intelektualnego. Przeanalizowano sposoby ochrony mierzalnych i niemierzalnych składowych kapitału intelektualnego. Stwierdzono, że do osiągnięcia optymalnej skuteczności ochrony konieczna jest integracja podejmowanych działań. Taką kompleksową ochronę kapitału intelektualnego, uwzględniającą zarówno jego wymiar mierzalny, jak i niemierzalny, może zapewnić wprowadzenie w organizacji Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI). (abstrakt oryginalny)
|
2022
|
16
|
nr 4
134-150
Celem niniejszego artykułu jest cywilistyczna analiza zakresów upoważnień zawartych w licencjach creative commons w kontekście ich potencjalnego wykorzystania w działalności repozytorium instytucjonalnego. Rozważania odnoszą się są przy tym do warunków udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystania określonych w ustawie o otwartych danych z 2021 r. Odrębnie przedstawiono zakres rzeczowy, czasowy i terytorialny licencji Creative Commons. Analizie poddano w szczególności standardy licencji otwartych w świetle przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Wydaje się to istotne w kontekście problemów związanych z funkcjonowaniem licencji Creative Commons na gruncie prawa polskiego. Tego typu analiza wydaje się tym bardziej zasadna, że w przypadku danych badawczych przedmiotem upoważnienia może być nie tylko utwór, ale także baza danych lub przedmiot praw pokrewnych. W trakcie badań wykorzystano głównie metodę dogmatyczno-prawną i prawno-porównawczą. Należy stwierdzić, że odwołanie się do standardowych otwartych licencji Creative Commons umożliwia podmiotowi zobowiązanemu należyte wywiązanie się z jego obowiązków w zakresie określenia treści warunków ponownego wykorzystywania danych określonych w szczególności w art. 15 ustawy o otwartych danych z 2021 r. Przedstawione zasady uznawania autorstwa spełniają obowiązek informowania o źródle, czy czasie pozyskiwania informacji sektora publicznego od podmiotu zobowiązanego. Z kolei obowiązki związane z eksploatacją utworów zależnych określają warunki obowiązku informowania o przetwarzaniu ponownie wykorzystanych danych sektora publicznego. W konsekwencji uznano, że odwoływanie się do licencji Creative Commons w ramach instytucjonalnych repozytoriów może być właściwe, mając na uwadze wskazane w artykule niedociągnięcia, rozbieżności oraz brak pełnej synchronizacji wypracowanych standardów międzynarodowych licencji Creative Commons z polskim porządkiem prawnym. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie wiedzą nie jest nowym pomysłem. Specjaliści zaliczani do wolnych zawodów, tacy jak lekarze, prawnicy czy architekci, których praca polega na podejmowaniu decyzji na podstawie posiadanej wiedzy, zawsze musieli dbać o źródła i zasoby informacji, aby z powodzeniem kontynuować swoją praktykę. "Dlaczego jednak kwestia zarządzania wiedzą znalazła się w gronie zagadnień uznawanych nawet przez wielkie korporacje za najważniejsze ze strategicznego punktu widzenia? Co takiego się wydarzyło? W ciągu ostatnich 10-15 lat doświadczyliśmy wielu istotnych zmian społeczno-gospodarczych. Jedną z nich jest coraz wyraźniejsze przeorientowanie przedsiębiorstw z produkcji na usługi jako skutek walki o pozyskanie oraz utrzymanie wciąż bardziej uświadomionych i wymagających klientów na całym świecie. W takich warunkach szybkość reakcji na wydarzenia zachodzące na rynku ma kluczowe znaczeni". (fragment tekstu)
|
|
nr 10 (CD)
347-354
Dostarczanie rzetelnych i obiektywnych informacji o każdym obszarze życia społecznego i gospodarczego jest zadaniem statystyki publicznej. Ich źródłem są dane pozyskiwane na podstawie programu badań, który stanowi swoisty plan działań podejmowanych przez służby statystyki publicznej. Uwzględniając w programie rekomendacje europejskiego i światowego systemu statystycznego wynikające m.in. z zachodzących w świecie procesów globalizacyjnych, stała się istotnym elementem polityk rozwoju. Publikowane przez nią informacje w znaczący sposób, wspierają rozwój i podnoszenie konkurencyjności regionu stanowiąc najważniejsze, ciągle doskonalone dzięki współpracy z odbiorcami (m.in. administracją publiczną, jednostkami naukowo-badawczymi, przedsiębiorstwami), źródło informacji dla sporządzania wiarygodnych ocen wzrostu gospodarczego i poziomu oraz zdolności konkurencyjnej, gwarantując ich wysoką jakość i porównywalność (w czasie i przestrzeni).(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.