Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovation risk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem opracowania jest charakterystyka najczęściej stosowanych miar ryzyka inwestycji w funduszu hedgingowym. W artykule został dokonany przegląd literatury światowej pod kątem proponowanych miar ryzyka dla funduszy hedgingowych oraz metod ich estymacji. Przedstawione zostały również inne miary ryzyka zagrożenia wykorzystywane w relacjach fundusz-inwestor. W części praktycznej publikacji zaprezentowano wyniki obliczeń wybranych miar ryzyka wraz z komentarzem dla kilku przykładowych funduszy hedgingowych typu multi strategy. Udowodniono ograniczenia odchylenia standardowego, będącego tradycyjną miarą ryzyka inwestycji, w stosowaniu przy ocenie ryzyka funduszy hedgingowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest usystematyzowanie kategorii innowacyjności i pojęcia ryzyka oraz zdefiniowanie czynników ryzyka dla procesu innowacyjnego. Rozważania zawarte w artykule oparte są na studiach literaturowych. (fragment tekstu)
3
Content available remote The Risk Involved in Implementation of Innovations in the Real Estate Market
75%
Motivation: Innovativeness is considered in the literature as a key success driver that determines competitive advantage of enterprises in the market. However, this activity involves a substantial risk, which is often viewed as one of its major barriers. Nowadays, risk as an element inherent in any business activity is of key importance to enterprises that operate in market conditions and represent the problem that has not been taken into consideration very often. This was the motivation for the analysis of this problem. Moreover, motivation is a widespread aversion to risk among the participants of the real estate market, which, similarly to the necessity to incur substantial expenditures and the uncertainty of the final results connected with the implementation of innovations in the real estate market, represents one of the major barriers to adopt the risk. Aim: The aim of this study is to present risk factors in investment innovative operations in the real estate market. The study proposed the thesis that a specific level of development of the real estate market corresponds to a certain level of the market risk. Results: Based on the questionnaire survey of a local market in the context of feedback concerning the national market and the benefits of innovations and the involved risks, a brief outline of innovative activities in the real estate market was presented, with the involved risk and risk characterization. It was shown that a particularly large share of the risk of innovation activity on the real estate market is at risk for the market, which so far is not very sensitive in Poland and has a high degree of fluctuation of the operating conditions.(original abstract)
4
Content available remote The Risk of Innovative Genetic Engineering Techniques
75%
Najnowsze osiągnięcia biotechnologii pozwalają na znaczną ingerencję w kod genetyczny organizmów w celu zmiany ich cech. Powstałe organizmy genetycznie modyfikowane (GMO) są na szeroką skalę wykorzystywane m.in. w przemyśle, rolnictwie czy medycynie. Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z zastosowania inżynierii genetycznej należy również pamiętać o zagrożeniach z nią związanych. Celem opracowania jest próba przybliżenia tematyki inżynierii genetycznej w aspekcie grupy działań prorozwojowych (na wielu obszarach oddziaływania) stanowiących awangardę badań nad kształtowaniem przyszłości. Autor rozważania oraz badania oparł na podstawie kwerendy krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Zagrożenia w inwestowaniu są podstawowym problemem do rozwiązania we wszystkich decyzjach inwestycyjnych. Niepewność i ryzyko występuje w każdej działalności gospodarczej, a niemożność wyeliminowania go powoduje, że stopień odporności psychicznej decydenta ma zasadniczy wpływ na wybór i sposób realizacji projektu inwestycyjnego. Istota ryzyka jest jednak bardziej skomplikowana niż obawa przed utratą zaangażowanego przez inwestora kapitału. Ryzyko łączy się z możliwością wystąpienia wyników innych niż oczekiwane, a to oznacza, że równie prawdopodobne jest uzyskanie straty bądź zysku w rezultacie podjętych działań. Stopień ryzyka oraz ocena elementów go tworzących w konkretnym projekcie inwestycyjnym zależy od indywidualnego charakteru przedsięwzięcia. Dlatego też przed rozpoczęciem realizacji inwestycji należy próbować przewidzieć i ocenić ryzyko, zdając sobie jednocześnie sprawę z lego, że nigdy nie można tego zrobić precyzyjnie. Wcześniejsza wnikliwa analiza projektu ułatwia zrozumienie zagrożeń i stwarza szansę na kontrolowanie ryzyka, prowadząc w konsekwencji do jego zmniejszenia. Umiejętności i do- koniec lat sześćdziesiątych amerykańscy ekonomiści twierdzili, że już nigdy nie będzie recesji, gdyż zależności występujące w gospodarce są w pełni zrozumiałe, należy je tylko sprawnie regulować. Dziś wiadomo, że utrzymanie stabilnej gospodarki jest rzeczą niezwykle trudną w świecie tak gwałtownych przemian. Obecna gospodarka ma w sobie realny potencjał kryzysu. Bez względu na stopień przystosowania i doświadczenia menedżerów, próby podejmowania racjonalnych, strategicznych decyzji w zmiennym i konkurencyjnym otoczeniu coraz częściej skazane są na niepowodzenie. W dynamicznych świecie zmian sprawdza się jedynie strategia elastyczności. Ciągłe kwestionowanie i weryfikowanie wyborów nie pozostaje bez wpływu na psychologiczne uwarunkowania podejmowania decyzji. Nie można się zmieniać sto razy w ciągu życia.
W publikacji scharakteryzowano założenia strategii spreadu kalendarzowego, która jest wykorzystywana przez inwestorów dla redukcji ryzyka strat w przypadku portfeli inwestycyjnych. Przedstawiono także możliwości wykorzystania kalendarzowych spreadów dla kontraktów terminowych na krótkoterminowe stopy procentowe. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Modelowanie oceny ryzyka innowacji technicznych
75%
W celu sprostania wymaganiom wysoce konkurencyjnego rynku oraz potrzebom konsumentów przedsiębiorstwo musi poszukiwać nowych rozwiązań i ulepszeń. Szansą na rozwój w tak turbulentnym otoczeniu okazują się być innowacje, które odgrywają istotną rolę w tworzeniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Innowacje jako nowatorskie rozwiązania gwarantują niepowtarzalność oraz indywidualność działania, co jest niezwykle istotne w perspektywie długiego działania firmy. Ich wdrażanie nie jest jednak łatwe i pociąga za sobą konieczność podejmowania decyzji naznaczonych dużym ryzykiem.(fragment tekstu)
Przedstawiono teoretyczne aspekty procesu zarządzania ryzykiem w działalności innowacyjnej przedsiębiorstwa. Zaprezentowano instrumenty jego redukcji.
Celem artykułu była próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy i jak prawodawca chroni konsumentów w odniesieniu do ryzyka związanego z pozyskiwaniem nowej żywności i lokowaniem jej na rynku. Innowacje prowadzą do wytwarzania tzw. nowej żywności, która jest przedmiotem regulacji na poziomie Unii Europejskiej. Prawodawca czuwa nad jej bezpieczeństwem i w uzasadnionych przypadkach uniemożliwia jej wprowadzenie do obrotu, jak to ma miejsce w przypadku żywności pochodzącej z klonowanych zwierząt. Priorytetem w stanowieniu prawa jest zarówno bezpieczeństwo żywności i bezpieczeństwo żywnościowe. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter teoretyczny. Biorąc pod uwagę system sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstw, czy też szerzej ich system raportowania, w artykule przedstawiono rozważania nad związkiem między innowacyjnością przedsiębiorstw a ich rentownością. Głównym celem artykułu jest przybliżenie przełożeń nakładów na działalnością innowacyjną oraz jej efektów na osiąganą przez przedsiębiorstwa rentowność w różnych ujęciach. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań była ocena stanu zarządzania ryzykiem innowacyjnym w przedsiębiorstwach regionu lubelskiego w latach 2000 - 2003. W ocenie uwzględniono przede wszystkim: analizę podstawowych czynników stymulujących skłonność do podejmowania ryzyka innowacyjnego, aktywność przedsiębiorstw w zakresie planowania procesów zarządzania ryzykiem, znajomość i zakres stosowania metod analizy i pomiaru ryzyka innowacyjnego, umiejętność planowania sposobów reagowania na ryzyko, wpływ rozwiązań systemowych na ryzyko.
12
Content available remote Zarządzanie ryzykiem innowacyjnym w organizacji
75%
W artykule przedstawiona została problematyka zarządzania ryzykiem innowacyjnym w organizacji. Teoretycy i praktycy podkreślają różne podejścia do zagadnienia ryzyka, uważając jednak, że najważniejsza jest jego identyfikacja, a także sprawny i efektywny system zarządzania nim. (abstrakt oryginalny)
Innowacja produktowa stanowi obecnie kluczowy czynik sukcesu przedsiębiorstwa. Jest to związane z ogromnym ryzykiem, które szczególnie widoczne jest w sektorach wysokiej technologii. Światowe przedsiębiorstwa farmaceutyczne, by zminimalizować ten rodzaj ryzyka, wykreowały liczne metody zarządzania ryzykiem. Większość z nich polega na zmniejszaniu czasu i kosztów prac B+R. Ponadto, stosują różne strategie i technologie odkrywcze, różniące się ryzykiem technicznym.
Celem artykułu jest omówienie problematyki finansowania zaradnego młodych przedsiębiorstw zorientowanych na dynamiczny wzrost. Autor rozpoczyna od przedstawienia krótkiej genezy oraz proponuje przyjęcie eklektycznej definicji omawianego pojęcia. Następnie prezentuje metody finansowania zaradnego na tle pozostałych źródeł finansowania młodych przedsięwzięć biznesowych, które chcą się szybko rozwijać. Przegląd dorobku literatury prowadzi autora do wniosku, że potrzebne są bardziej zaawansowane badania tych zagadnień w polskiej gospodarce, ze względu na znaczenie, jakie metody finansowania zaradnego mogą mieć dla powodzenia rozwoju firm w początkowej fazie ich istnienia. (abstrakt oryginalny
15
Content available remote Wykorzystanie sieci bayesowskich w szacowaniu ryzyka innowacyjnego
63%
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie, w jaki sposób można określić poziom ryzyka innowacji z wykorzystaniem sieci bayesowskich. W opracowaniu wykorzystano analizę literaturową z zakresu innowacji oraz szeroko rozumianego ryzyka, a także dane pochodzące z praktyki. Wykorzystano także wcześniejsze wnioski, wynikające z publikacji sporządzonych przez autorów, a bezpośrednio dotyczące tematyki analizy ryzyka innowacji. Na tej podstawie opracowano przykładową metodę służącą do analizy ryzyka innowacji. (fragment tekstu)
16
Content available remote Innowacje i ich ryzyko - czy warto próbować?
63%
Realizacja każdej inwestycji wiąże się z pewnym obszarem niepewności i ryzyka. Przedsiębiorcy zmuszeni są do oceny realizowanych projektów i na tej podstawie dokonywania decyzji, czy wdrażać innowację, czy też nie. Aktualnie proces oceny i zarządzania ryzykiem stanowi ważny element w działaniach innowacyjnych podejmowanych przez znaczące i liczące się organizacje. W analizach tych istnieje konieczność rozwiązania problemów dotyczących różnych dziedzin wiedzy. Interdyscyplinarny charakter badań sprawia, iż często są one trudne do realizacji i obarczone wieloma uproszczeniami związanymi, m.in. z brakiem niezbędnych informacji i wiedzy na dany temat.(fragment tekstu)
Celem badań było sprawdzenie czy poszczególne fundusze inwestycyjne różnią się pomiędzy sobą ze względu na zyskowność i ryzyko. Analizę przeprowadzono w dwóch aspektach. W pierwszym porównano fundusze inwestycyjne o różnym deklarowanym poziomie ryzyka zarządzane przez jedno towarzystwo inwestycyjne. W drugim porównano dane typy funduszy inwestycyjnych zarządzane przez poszczególne towarzystwa inwestycyjne. Przedmiotem badań były roczne stopy zwrotu. Na ich podstawie wyliczono średnie stopy zwrotu, wariancję i semiwariancję oraz wybrane parametry rozkładu. Następnie wyznaczono współczynniki beta z modelu Sharpe'a oraz ich dolnostronne odpowiedniki - dolnostronne współczynniki beta. Otrzymane badania wskazują, że fundusze o danym deklarowanym poziomie ryzyka zarządzane przez różne towarzystwa inwestycyjne mogą różnić się pomiędzy sobą ze względu na zyskowność i poziom ryzyka. W przypadku niektórych funduszy występowały znaczne rozbieżności pomiędzy klasycznymi i dolnostronnymi współczynnikami beta. W pojedynczych przypadkach okazywało się, że fundusze zrównoważone i stabilnego wzrostu zarządzane przez jedno z towarzystw były mniej zyskowne niż fundusz obligacyjny innego towarzystwa. Zauważono również, że fundusz stabilnego wzrostu jednego z towarzystw był bardziej ryzykowny od funduszu zrównoważonego innego towarzystwa. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The Analysis of Robust Portfolios Risk in the Stochastic Programming Method
63%
W artykule rozważano zastosowanie metod programowania stochastycznego w problemach wyboru portfela uwzględniających ryzyko estymacji. Koncentrowano się na zadaniach, które miały na celu zapewnienie, że ryzyko portfela z dużym prawdopodobieństwem nie przekroczy zadanego poziomu. Bazując na rzeczywistych danych dotyczących dziennych stóp zwrotu amerykańskich indeksów sektorowych, analizowano, czy rozważane metody programowania stochastycznego pozwalają osiągnąć zakładany cel odnośnie do ryzyka portfela. Wyniki wskazują, że w porównaniu do klasycznego podejścia analizowane metody pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo przekroczenia zadanego poziomu ryzyka. Niemniej jednak w większości przypadków odsetek przekroczeń w dalszym ciągu był wyższy od zakładanego.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł prezentuje wybrane rodzaje ryzyka występującego w procesach projektowania innowacji technologicznych, a także definiuje element wspólny dla poszczególnych faz rozwoju projektu. W artykule wskazano rolę ryzyka związanego z tzw. czynnikiem ludzkim, jako szczególnie istotnego w przypadku tworzenia oraz prowadzenia projektów innowacyjnych technologii. Analiza ta została dokonana na podstawie danych ściśle związanych z rzeczywistością gospodarczą, w szczególności dotyczących innowacyjnych podmiotów informatycznych. W ostatniej części artykułu zaproponowano kilka prostych, niekosztownych i łatwych we wdrożeniu podstawowych zasad dywersyfikacji ryzyka technologicznego, począwszy od etapu projektowania innowacji, z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi komunikacji i wspólnej pracy na odległość. (abstrakt oryginalny)
Purpose. The purpose of the article is an attempt to fill a research gap in the field of issues re-lated to innovation projects and, in particular, to identify the types of risks associated with their implementation in organizations. Current identification and monitoring of the level of occurrence of various types of risk in in-novative projects is a key task for project managers in order to make effective decisions on how to eliminate or reduce them. Design/methodology/approach. The empirical verification is based on the methodology of our own research. The study developed and used a questionnaire for owners and managers imple-menting innovative projects. Findings. This research, and the results we obtained, make it possible to answer how innovation projects are treated in organizations, what the dynamics of the implementing various types of innovation projects in recent years has been, and the level at which various types of risk in in-novation projects have been assessed and identified. Practical implications. The literature review and research results show that the issue of risk in innovation projects is timely and important for many organizations, even more so for project managers looking for effective methods of identifying and managing it. Identifying the level of risk is crucial for the success of innovation projects because it reduces the negative impact of risk factors on a project's timeliness and budget, as well as its economic and technical-technological effects. The authors emphasize that it will be worth continuing the undertaken research and work towards identifying and evaluating all components of risk management sys-tems. Proper identification of risks in projects, and understanding their nature, is a kind of guar-antee of security for the organization implementing them. Originality/value. For the purpose of carrying out this empirical research, we adopted our own classification system of the types of risk associated with various innovation projects undertaken by organizations. Risk categories should be well-defined, corresponding to typical sources of risks for a type of innovation project in a given industry and the specificity of company's activity. The types of risk most frequently named by respondents across six types of projects were time, personnel and cost. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.