Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 212

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovative Projects
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
NewConnect powstał z myślą o małych, dynamicznie rozwijających się spółkach, jako alternatywne źródło pozyskiwania kapitału do finansowania innowacyjnych przedsięwzięć. Dla inwestorów natomiast ma być źródłem dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych poprzez możliwość zakupu akcji spółek publicznych, charakteryzujących się większym ryzykiem (w stosunku do emitentów notowanych na rynku głównym), ale jednocześnie z ogromnymi szansami na sukces w przyszłości. W artykule dokonano analizy funkcjonowania NewConnect w okresie od sierpnia 2007 r. do końca 2010 r. Przedstawiono podstawowe dane statystyczne obrazujące 3,5-letnią działalność rynku, notowane w tym systemie spółki, z uwzględnieniem wielkości emisji, osiąganych stóp zwrotu oraz transferów na rynek regulowany, a także strukturę inwestorów lokujących środki na NewConnect.(abstrakt oryginalny)
Organization, which wants to exist in competitive environment of global markets cannot ignore development represented by improvement of products, services and also processes. Attempt to reach something new and better is very related with innovation.(original abstract)
LOG UP - Logistic Start-up Bank to pierwszy konkurs dla start-up'ow, który bezpośrednio łączy projekty i pomysły z obszaru logistyki z oceną praktyków odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za ten obszar oraz ekspertów rynkowych. Konkurs skierowany jest do osób, firm i projektów, które mogą w innowacyjny sposób usprawnić procesy logistyczne. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie dotyczy problematyki crowdfundingu jako innowacyjnego zjawiska, mającego na celu finansowanie nowatorskich projektów. Celem rozdziału jest wskazanie rozwiązań instytucjonalnych mających wpływ na rozwój tej formy finansowania zarówno w Polsce, jak i za granicą. Crowdfunding jest zjawiskiem stosunkowo nowym, jego sprawne funkcjonowanie pozwala nowym projektom biznesowym oraz społecznym ujrzeć światło dzienne i daje im impuls rozwojowy. Jak wskazuje praktyka - ta forma finansowania jest często wykorzystywana przez innowacyjne start-upy, które ze względu na poziom ryzyka nie są interesującymi podmiotami dla instytucji bankowych czy funduszy ryzyka. Finansowanie społecznościowe, jakim niewątpliwie jest crowdfunding, stanowi nowy model biznesowy pozyskiwania kapitału na rozwój. W rozdziale omówiono rozwój idei crowdfundingu oraz wskazano jako źródła jego sukcesu uwarunkowania instytucjonalne. W związku z faktem, że jest to stosunkowo nowe zjawisko, istnieje spora różnorodność stosowanych regulacji (czy też stosowania regulacji w ogóle), co ma wpływ na skuteczność crowdfundingu i rozmiar tego rynku. W rozdziale przeprowadzono przegląd istniejących modeli crowdfundingu w kontekście stosowanych rozwiązań instytucjonalnych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Dubaj - wschodzące i innowacyjne centrum finansowe
75%
Dubaj - miasto i region w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) - dołączył ostatnio do grona specyficznych gospodarek zorientowanych na przyciąganie zagranicznego kapitału, czyli stał się tzw. zamorskim centrum finansowym (współczesnym rajem podatkowym). Dzięki probiznesowemu klimatowi Dubaj przyciągnął innowacyjne projekty finansowane kapitałem zagranicznym, które okazały się kluczowym czynnikiem obecnego rozwoju miasta i regionu. W konsekwencji w ostatniej dekadzie napływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do ZEA osiągnęły najwyższy poziom w historii. Boom BIZ zaowocował poprawą pozycji inwestycyjnej ZEA oraz wzrostem znaczenia usług w eksporcie tego państwa. W rezultacie gospodarka ZEA stała się bardziej zróżnicowana, aczkolwiek sektor paliwowy wciąż odgrywa istotną rolę. Ponadto ZEA zaznaczyły swoje miejsce w finansach międzynarodowych. Dubaj uczestniczy w konkurencji między azjatyckimi centrami finansowymi. Może skutecznie rywalizować w przyciąganiu BIZ z Hongkongiem i Singapurem, jak również ze wschodzącymi centrami finansowymi w Oceanii.(abstrakt oryginalny)
Cel - Realizacja projektów innowacyjnych jest jednym z czynników, który wpływa na wartość przedsiębiorstwa. Odzwierciedleniem tego stanu jest wyższa wartość przedsiębiorstw, które prowadzą działalność innowacyjną i wdrażają jej wyniki w stosunku do przedsiębiorstw działających w tradycyjnych warunkach. Celem artykułu jest analiza uwarunkowań wyceny przedsiębiorstw realizujących projekty innowacyjne. Metodologia badania - Wykorzystano analizę literatury i wnioskowanie dedukcyjne, które umożliwiło identyfikację uwarunkowań wyceny przedsiębiorstw realizujących działalność innowacyjną. Wynik - Przedmiotem badań była identyfikacja czynników, które mają wpływ na kreowanie wartości przedsiębiorstwa realizującego działalność innowacyjną. W procesie analizy skupiono się na uwarunkowaniach działań innowacyjnych, które mają wpływ na wartość przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość - Badanie w zakresie wyceny przedsiębiorstw realizujących projekty innowacyjne jest ważnym obszarem badawczym w kontekście zarówno procesów, jak i sposobu pomiaru wartości.(abstrakt oryginalny)
Presja na osiąganie równocześnie celów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych powoduje konieczność zmian w podejściu do wartościowania portfela projektów innowacyjnych i do analizy ich wartości. Świadomość tych zmian jest istotnym elementem procesu budowy strategii zrównoważonego rozwoju. Celem niniejszego artykułu jest dostarczenie podstawowych informacji na temat możliwych analiz biznesowych realizowanych na rzecz zrównoważonej organizacji oraz wyjaśnienie w jaki sposób rezultaty tych analiz torują drogę strategii zrównoważonego rozwoju. Przegląd dotychczasowych badań z zakresu zarządzania strategicznego, które integrują analitykę biznesową z zarządzaniem projektami oraz wyznaczenie ścieżek rozwoju tych badań pozwoliło osiągnąć założone cele. Dane do analizy pochodzą z publikacji pobranych z baz naukowych Scopus i Web of Science. Zastosowano mapowanie procesów z wykorzystaniem technik eksploracji procesów jako metodę analizy danych bibliograficznych.(fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest analiza i ocena wykorzystania studium przypadku jako metody wspierającej nauczanie przedsiębiorczości na uczelni wyższej w ramach praktycznego profilu studiów. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W trakcie realizacji projektów w formie studium przypadku występują niekiedy problemy po stronie studentów, jak również organizacji, które nie są przekonane do takiej formy współpracy ze środowiskiem akademickim. Analizie zostaną poddane prace studentów wykonane w ostatnich dwóch latach według przyjętych kryteriów. W ten sposób autorzy referatu będą próbowali określić i poddać ocenie problemy występujące w realizacji projektów oraz sformułować rekomendacje dla realizacji podobnych projektów w przyszłości. PROCES WYWODU: W pierwszej części artykułu zaprezentowano zasady wykorzystania studium przypadku w ramach realizacji projektów przez studentów. Następnie zaprezentowano założenia merytoryczne dotyczące realizacji projektów w trybie czterosemestralnym na studiach I stopnia. W podsumowaniu sformułowano wnioski wraz z rekomendacjami dotyczącymi zaprezentowanej metody wspierającej proces nauczania przedsiębiorczości. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W artykule dokonano analizy 55 projektów wykonanych przez studentów w dwóch cyklach kształcenia w roku akademickim 2016/2017 oraz 2017/2018. Wskazano na główne czynniki sukcesu tego typu projektów ze szczególnym podkreśleniem ścisłej współpracy uczelni wyższej i środowiska biznesowego. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Zaprezentowany sposób realizacji zajęć dydaktycznych w ramach praktycznego profilu studiów wydaje się interesujący i możliwy do rozwijania w przyszłości jako innowacyjne rozwiązanie edukacyjne.(abstrakt oryginalny)
9
75%
Internacjonalizacja, globalizacja czy regionalizacja oraz wzrost świadomości społecznej i ekologicznej stawiają przed podmiotami gospodarczymi coraz to nowe wymagania. Umiejętność sprostania wymogom nowoczesnego gospodarowania oraz kształtowania pozytywnych relacji z szeroko rozumianym otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym odgrywa w działalności współczesnego przedsiębiorstwa istotną rolę, decydując w znacznym stopniu o jego pozycji rynkowej. Przedsiębiorstwa coraz częściej zwracają również uwagę na konieczność akceptacji społecznej ich działalności. Proekologiczne działania stanowią istotny element społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, wynikający ze wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństw, znacznej ilości regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska naturalnego, zwiększającego się nacisku społecznego na poprawę jakości środowiska oraz rosnących wymagań ekologicznych konsumentów, jak również podejmowanych działań mających na celu eliminację towarów, usług i opakowań szkodliwych dla środowiska.(fragment tekstu)
W artykule przedstawione zostało zagadnienie rozwoju ekoinnowacji, które warunkują poziom ekoinnowacyjności nie tylko pojedynczych przedsiębiorstw, ale także regionów i państw. Z uwagi na niski poziom ekoinnowacyjności wielu gospodarek świata konieczne jest podejmowanie działań mających na celu zwiększenie tego poziomu, poprzez nasycenie rozwiązaniami ekoinnowacyjnymi wszystkich procesów biznesowych. Przykładem inicjatywy, która ma na celu stymulowanie zachowań ekoinnowacyjnych jest projekt Ecolabnet. W artykule przedstawiono główne zadania badawczo-rozwojowe w zakresie wdrożenia ekoinnowacji produktowych i procesów biznesowych, realizowanych przez międzynarodową sieć partnerów (Network of Service Providers for Eco-innovations in Manufacturing SMEs - Ecolabnet) reprezentujących jednostki naukowo-badawcze z sześciu krajów nadbałtyckich. Sieć ta powstała w ramach realizowanego Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego 2014-2020 - programu współpracy transnarodowej, który wspiera rozwój integracji i współpracy terytorialnej celem zwiększenia ekoinnowacyjności, dostępności oraz zrównoważonego rozwoju państw Regionu Morza Bałtyckiego. Aby można było wspomagać przedsiębiorstwa w rozwoju ekoinnowacyjności, w szczególności przedsiębiorstwa z sektora MSP, należy najpierw zdiagnozować ich potrzeby i oczekiwania w tym zakresie. Celem głównym artykułu jest określenie potrzeb i oczekiwań przedsiębiorstw z sektora MSP w obszarze ekoinnowacji, których znajomość umożliwi budowę "szytego na miarę" repozytorium wiedzy w sieci ekoinnowacji Ecolabnet. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że potrzeby i oczekiwania przedsiębiorstw są duże i dotyczą różnych aspektów organizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Kredyty bankowe powinny być jednym z podstawowych źródeł finansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w regionach Polski, ale z przeprowadzonych badań wynika, że w latach 2006-2011 nie utworzyły one zbyt imponującego budżetu na rzecz opracowywania i wdrażania nowych lub istotnie ulepszonych rozwiązań produktowych i procesowych (uogólniając - mniej niż 25% ogółu nakładów). Sytuacja ta może być pochodną właściwości projektów innowacyjnych, postaw banków (racjonowanie kredytów, dyskryminacje kredytobiorców) oraz cech małych i średnich przedsiębiorstw. Pozorną patowość w tym względzie należy przełamać, aktywizując fundusze poręczeniowe i preferencyjne linie kredytowe.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Barriers to the Development of SMEs in the Slovak Republic
75%
Research background: SMEs make up an important segment of the economic system, not only in the national economy, but also throughout the EU, and their importance continues to grow. SMEs in Slovakia, according to the latest data of the European Commission, represent 99.9 per cent of all enterprises, constitute 70.7 per cent of jobs, and 61.2 per cent of value added in the economy. However, they are often confronted with market imperfections. SMEs frequently have difficulties in obtaining capital or credit, particularly in the early start-up phase. Their restricted resources may also reduce access to new technologies or innovation. Authors often deal with the impact of SME financing on their development. Madrid-Guijarro et al. (2016), Lee et al. (2015) claim that SMEs have difficulty in funding innovation and the worsening in general credit conditions has been more pronounced for noninnovative firms.Purpose of the article: The main objective of the conducted research was to analyze the conditions for the development of small and medium enterprises (the SMEs sector) in Slovak Republic, whereas the specific objectives were:- to determine the terms for gaining external sources of financing for the development of SMEs,- to examine the resources for innovation development in the SMEs sector,- to find out if SMEs are considered to be a competitive advantage.Methods: The research was conducted in the Slovak Republic in 2016. Participants were 193 Slovak companies that were classified as SMEs by the size class of employment. The research tool used for the study was the own questionnaire consisting of 38 questions and the demographics. The structure of the questionnaire allowed the authors to identify the group of questions concerning the most important conditions for the development of the examined sector referring to the business environment. The results were processed by chisquare method.Findings & Value added: On the basis of the conducted research of the sector of SMEs, it can be concluded that a large group of companies have difficult access to external sources of financing and this refers both to the access to the European Union funds, grants, bank loans and other instruments of the financial market. However, it occurs that:- in Slovakia, the smaller the enterprise, i.e. the fewer employees it hires, the easier the access to external sources of financing,- innovative projects are realized from company profits or a loan,- problems in Slovakia in accessing external funds due to the complexity of the process of approval of applications and documents and strict criteria for the assessment of financial capacity. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie istniejących barier, mających wpływ na dostępność kapitału w różnych fazach rozwoju projektu innowacyjnego oraz ich związku z możliwością pozyskania dostępnych na rynku kapitałów. Teza artykułu zakłada, iż przedsiębiorstwa działające na rynku polskim mają niewystarczającą ofertę kapitału finansującego projekty innowacyjne ze względu na specyfikę oraz związane z nią zwiększone ryzyko. Okres badań obejmuje lata 2004-2007, a zastosowana metoda badawcza to analiza porównawcza. (fragment tekstu)
Kryzys finansowy pogłębił problemy przedsiębiorców z uzyskaniem środków na realizację innowacyjnych projektów sektora MŚP. Kapitały własne właścicieli firm stały się niewystarczające, natomiast dostęp do kredytu bankowego i jego uzyskanie zostały znacznie ograniczone. Alternatywnym źródłem wiedzy i budżetu pozostają fundusze private equity w postaci tzw. aniołów biznesu i venture capital. Skłonni są oni inwestować w okresie dekoniunktury, licząc na wysokie zyski w dłuższym okresie. Jednocześnie stają się wspólnikami firmy odpowiadającymi za jej poczynania, ewentualne zyski lub straty. Stanowią komplementarne wsparcie sektora MŚP na każdym etapie rozwoju wysoce ryzykownego, innowacyjnego przedsięwzięcia. (abstrakt autora)
15
Content available remote Ustawienie organizacji i zarządzania firmą rodzinną
75%
Nie tylko firmie rodzinnej potrzebne są innowacje i przedsiębiorczość dla sprostania szybko zmieniającej się i gwałtownie narastającej konkurencji w zglobalizowanym świecie. Ponieważ innowacja to kot chodzący własnymi drogami to odkrycie tych dróg nie jest zadaniem ani prostym, ani łatwym. Dobre ustawienie organizacji i zarządzania jest właściwym skutecznym i efektywnym działaniem, które ułatwia pracę i pozwala szybciej naprowadzić na pożądany wynik. (fragment tekstu)
Wybór właściwego multidyscyplinarnego zespołu roboczego znacznie ułatwia pracę nad projektem, szczególnie projektem innowacyjnym. Odpowiednio zestawione ze sobą osoby gwarantują należytą współpracę oraz jakość komunikacyjną w trakcie realizowanych zadań, co przyczynia się do prawidłowego przebiegu prowadzonego projektu. W pracy na podstawie innowacyjnego przedsiębiorstwa - Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o. zaprezentowano badania dotyczące doboru multidyscyplinarnego zespołu roboczego z wykorzystaniem testu osobowości Myers-Briggs. Celem artykułu jest zaprezentowanie metody umożliwiającej budowanie zespołów multidyscyplinarnych z uwzględnieniem wielozadaniowości wiedzy, oszacowania zdolności współpracy oraz relacji pracowników na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
17
75%
Celem artykułu jest usystematyzowanie definicji startupów oraz dokonanie wstępnego przeglądu przeprowadzonych dotychczas badań nad nimi z wykorzystaniem metody literaturowej powołując się na wybrane polsko- i obcojęzyczne źródła. Dodatkowo w niniejszym opracowaniu w oparciu o subiektywnie dobrane wskaźniki podjęto próbę oceny warunków sprzyjających powstawaniu nowych startupów w Kanadzie, Polsce i Stanach Zjednoczonych z wykorzystaniem metody taksonomicznej Hellwiga. Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że najlepsze warunki sprzyjające zakładaniu startupów są w Kanadzie. Spośród trzech analizowanych krajów Polska odnotowuje najwyższy średnioroczny wzrost udziału wydatków na B+R w PKB. (abstrakt oryginalny)
Wkład nauki w rozwój gospodarczy zależy, od stopnia w jakim przedsiębiorstwa są w stanie zatrudniać wiedzę, którą generują. Ten artykuł sporządzono na podstawie raportu z badania nigeryjskich przedsiębiorstw produkcyjnych, którego celem było ustalenie poziomu i zakresu interakcji przedsiębiorstw ze środowiskiem akademickim zawierającym uniwersytety i publiczne instytucje badawcze i ich implikacje dla tworzenia lokalnych możliwości technologicznych. Wyniki badania pokazały, że podczas gdy firmy stosują istniejące procesy produkcyjne do wytwarzania produktów, które są nowe w Nigerii to możliwości R&D (badań i rozwoju, ang. research and development) są wciąż stosunkowo słabe. Środowisko akademickie zajęło najmniej ważną pozycję w postrzeganiu przez przedsiębiorstwa jako źródło wiedzy, które pociąga za sobą nowe projekty albo realizację istniejących innowacyjnych projektów. Firmy na ogół postrzegają jakość R&D na uniwersytetach i w instytucjach badawczych jako niską instytuty badawcze będą niskie, i od tego zależy ich ograniczony wewnętrzny R & D. Z tego wynika, że budowanie lokalnych zdolności technologicznych wymagałoby podniesienia jakości badań i rozwoju na uniwersytetach i w instytucjach badawczych oraz aktywną promocję wspólnych projektów badawczo-rozwojowych między przedsiębiorstwami i uczelniami/ośrodkami badawczymi. (abstrakt oryginalny)
Wstęp: Badania literatury i analiza sytuacji w praktyce biznesowej wskazują, że kultura organizacyjna jest ważnym wyznacznikiem, który może hamować lub pomagać we wdrażaniu zmian adaptacyjnych, proaktywnych i proinnowacyjnych. Nowe sytuacje pojawiające się w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym, a także nowe uwarunkowania wynikające z postępu technicznego i technologicznego zobowiązują przedsiębiorstwa do adaptacji, a nawet przewidywania zmian. Gotowość do modyfikacji występuje, gdy pracownicy nie są zadowoleni z istniejącej kultury organizacyjnej i wolą inną. Diagnoza rozbieżności między istniejącą a oczekiwaną kulturą organizacyjną pozwala nam ocenić chęć zmiany sytuacji w przedsiębiorstwie. W artykule przedstawiono studium przypadku skupiające się na identyfikacji faktycznej i pożądanej kultury organizacyjnej w celu zdiagnozowania gotowości załogi do zmian w firmie i możliwości zastosowania myślenia projektowego jako sposobu wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Metody: W badaniu wykorzystano kwestionariusz OCAI, którego autorami są: K.S. Cameron i R.E. Quinn. Korzystając z ankiety, określono aktualny i pożądany stan kultury organizacyjnej analizowanego przedsiębiorstwa. Na podstawie badań literaturowych zweryfikowano możliwości wykorzystania myślenia projektowego w procesie zmiany kultury organizacyjnej. Wyniki i wnioski: Wyniki badań ujawniają dysonans między stanem obecnym a pożądanym i umożliwiają ocenę chęci i gotowości pracowników firmy do zmiany oraz możliwość wykorzystania myślenia projektowego. Celem badań było zidentyfikowanie luki badawczej jakim jest diagnoza kultury organizacyjnej jako czynnik zmian oraz możliwości wykorzystania myślenia projektowego w procesie zmiany. Kultura organizacyjna w trakcie zmian w przedsiębiorstwie ma decydujący wpływ na zdolności pracowników oraz skłonność do opracowywania i wdrażania nowych pomysłów. (abstrakt oryginalny)
This article presents the characterization of creative clusters on the background of the development of clusters in Poland. The obtained research results are the effect of analysis on thorough inventory of clusters in Poland, which took place with the participation of the author. The description has been made in five basic areas: the number of clusters, year of creation, number and structure of cluster members, employment in clusters, cluster specialization. The tools used in the research were: telephone interviews, e-mail questionnaire and expert assessment. (original abstract)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.