Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integrated quality management systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym opracowaniu przedstawiono systemy zarządzania jakością (SZJ) w szeroko rozumianych usługach publicznych w Niemczech. Jako punkt odniesienia w celu stwierdzenia różnic i podobieństw w zakresie podejścia poszczególnych systemów do problematyki ciągłego rozwijania i doskonalenia systemu jakości posłużono się normą ISO jako najbardziej rozpowszechnioną. Z opisanych systemów norma ISO ma najdłuższą tradycję i ponadnarodowy charakter, z tego względu najlepiej nadaje się do analizy porównawczej. SZJ w usługach sektora publicznego podzielono na następujące kategorie: kształcenie, system opieki zdrowotnej oraz funkcjonowanie organów administracji publicznej. Możliwość wyróżnienia kilku SZJ w administracji publicznej wskazuje na ich różnorodność i dążenie do rozwijania oraz udoskonalania SZJ w kierunku jak najlepszego dostosowania do potrzeb różnych dziedzin życia publicznego. Głównym celem opracowania jest wskazanie trendu ciągłego przystosowania SZJ do wymogów rynku i potrzeb użytkowników w Niemczech oraz sformułowanie na tej podstawie zalecenia w tej dziedzinie dla Polski.(abstrakt autora)
2
Content available remote Praktyka zastosowań strategii jakości w przedsiębiorstwach
75%
Złożona i coraz mniej przewidywalna rzeczywistość otaczająca współczesne przedsiębiorstwo stymuluje je do poszukiwania rozwiązań usprawniających zarządzanie. Zarządy przedsiębiorstw, aby przeżyć i zapewnić sobie rozkwit przedsiębiorstwa, zmuszane są do walki o osiągnięcie doskonałości w każdym obszarze swego działania. Niezbędnym elementem prawidłowego zarządzania jest wykorzystanie nowoczesnej metody zarządzania TQM. W artykule przedstawiono proces ewolucji potrzeb i stosowania metody TQM, oraz omówiono procedurę jej wdrożenia - na przykładzie przedsiębiorstwa z branży produkcji wielkogabarytowych maszyn i urządzeń dżwigowo - transportowych oraz kompletnych obiektów dla kopalń, elektrowni, elektro-ciepłowni, portów, stoczni, baz przeładunkowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (ZSZ). Wskazano również etapy wdrażania ZSZ oraz korzyści i problemy związane z wdrażeniem ZSZ i utrzymaniem już wdrożonego systemu. Ponadto, zaprezentowano project wdrożenia ZSZ w wybranym przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Uwarunkowania funkcjonowania systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwie
63%
Uwzględnienie priorytetu jakości w organizacji to poszukiwanie możliwości stałego doskonalenia procesów w kontekście ich sprawności operacyjnej, jak i zdolności do zaspokajania stwierdzonych i przyszłych potrzeb klienta. Oznacza to brak tolerancji dla błędów. Jakość przyniesie firmie wymierne korzyści tylko wówczas, gdy będzie stanowić silnie zintegrowany system z pozostałymi elementami organizacji i zostanie przeniesiona z płaszczyzny operacyjnej na poziom strategiczny. System zarządzania jakością może okazać się najlepszym sposobem na utrzymanie, a także zwiększenie zysku. W artykule przedstawiono uwarunkowania funkcjonowania systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwie na podstawie przeprowadzonych badań z wykorzystaniem metody sondażu diagnostycznego z zastosowaniem techniki wywiadu i ankiety. (abstrakt oryginalny)
Organizacje sektora ochrony zdrowia coraz częściej poszukują skutecznych metod i narzędzi do wspomagania procesu zarządzania. Jedną z popularnych koncepcji wdrażanych w placówkach medycznych jest system zarządzania jakością umożliwiający kontrolę procesów leczenia, monitorowanie kosztów oraz efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Zaprezentowano także charakterystykę jakości usług opieki medycznej. W dalszej części wskazano na procedurę dotyczącą wdrożenia systemu zarządzania jakością z uwzględnieniem podejścia procesowego w badanej placówce medycznej.(abstrakt oryginalny)
Powstawanie wyrobu czy usługi jest zbiorem działań wykonywanych w fazie przygotowania produkcji, w fazie produkcyjnej oraz w fazie postępowania z wyrobem czy usługą po jej wyprodukowaniu i po sprzedaży. Działania te zachodzą na różnych poziomach przedsiębiorstwa i rozłożone są w czasie i przestrzeni. Zatem jakość powstającego wyrobu czy usługi zależy nie tylko od jakości bezpośrednich procesów wytwórczych, ale także od towarzyszących im działań zachodzących zarówno w fazie przedprodukcyjnej, jak i w fazie przechowywania, dystrybucji, serwisie itd. W rozumieniu terminologii normy ISO 9000:2001 wszystkie realizowane działania w przedsiębiorstwie określane są jako procesy. Poprzez proces rozumie się zbiór działań wzajemnie powiązanych lub wzajemnie oddziałujących, które przekształcają wejścia w wyjścia. Owe przekształcanie "wejść" w "wyjścia" tworzy wartość dodaną i odbywa się wg ustalonych reguł działania (technologii, systemu zarządzania, organizacji prac) oraz przy udziale niezbędnych zasobów, którymi są personel, środki finansowe, instalacje, wyposażenie, technologie i in. Norma PN-ISO 9001:2008 wymaga, aby organizacja dokonała identyfikacji zachodzących w niej procesów, opisała je, określiła ich cele oraz wzajemne powiązania, prowadziła monitoring i pomiary realizowanych w nich działań oraz ciągle je doskonaliła. Zarządzanie jakością jest więc realizowane poprzez zarządzanie procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie. Jednym z kluczowych procesów w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest proces zakupu surowców do produkcji. Obejmuje on działania związane z wyborem i oceną dostawcy oraz kontrolą dostaw. W pracy przedstawiono funkcjonowanie systemu doboru i oceny dostawców oraz sposoby kontroli dostaw stosowane w przedsiębiorstwach przetwórstwa rolno-spożywczego, na przykładzie Polskich Zakładów Zbożowych Kraków SA. (fragment tekstu)
W publikacji zaprezentowano kluczowe aspekty zarządzania jakością w projektach. Przedstawiono podejście do jakości zarówno projektu jako całości jak i poszczególnych jego etapów. Omówione zostały również standardy zarządzania jakością w projektach na przykładzie normy ISO 10006. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było dokonanie oceny satysfakcji pacjentów z opieki zdrowotnej po wdrożeniu Zintegrowanego Systemu Zarządzania (zgodnego jest z wymaganiami norm ISO 9001, 14001, BS OHSAS 18001 i standardów akredytacyjnych CMJ) w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii (IHT).
Celem pracy jest przedstawienie specyfiki funkcjonowania zintegrowanego systemu zarządzania jakością, tj. systemu HACCP, i systemu zarządzania jakością według normy ISO 9001 w branży gastronomicznej, m.in. na podstawie charakterystyki działalności przedsiębiorstwa handlowo-usługowego będącego liderem w dziedzinie gastronomii. Autorzy zamierzają udowodnić, że o bezpieczeństwie zdrowotnym żywności i zapewnieniu jej wysokiej jakości na wszystkich etapach produkcji i obrotu żywnością decydują sprawne funkcjonowanie zintegrowanych systemów oraz wiedza pracowników dotycząca zasad i procedur systemowych, a przede wszystkim zaangażowanie całego personelu przedsiębiorstwa mającego kontakt ze środkami spożywczymi. Ponadto celem pracy jest potwierdzenie tezy, że integracja HACCP z systemem zarządzania jakością ISO 9001 bardziej sprzyja poprawie wydajności, skuteczności i sprawności działania w zakresie jakości zdrowotnej żywności niż sytuacja, gdy systemy te funkcjonują niezależnie i samodzielnie. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł koncentruje się na przedstawieniu elementów zintegrowanego systemu oraz możliwości ich integracji. Zagadnienia związane z wymienionymi systemami zarządzania są bardzo rozległe, a literatura tematu poświęca im wiele uwagi. W związku z tym w artykule zostały zawarte tylko najważniejsze cechy systemów, ich meritum, a także potencjalne korzyści związane z ich aplikacją. (fragment tekstu)
W artykule poruszone zostało zagadnienie kompetencji oraz ról (odpowiedzialności i uprawnień) pracowników organizacji wdrażającej i utrzymującej SZJ, a także konsultantów i audytorów wspierających ten proces. Zdaniem autora opracowania, powszechnie stosowane praktyki w tym zakresie powodują nieskuteczne wdrożenia systemów, co leży także u podstaw negatywnych stereotypów i opinii o zarządzaniu jakością. Rozważania autora to przede wszystkim rezultat doświadczeń z pracy trenera i konsultanta, które zostały skonfrontowane z teorią zarządzania projektami - w tym przypadku - z wdrażaniem SZJ. Wdrażanie SZJ powinno być traktowane jak projekt i zarządzanie za pomocą jednej z uznanych metodyk (np. Prince2, PMI), a to wiąże się z koniecznością zapewnienia indywidualnej organizacji pracy (m.in. komitet sterujący, kierownik projektu, kierownicy zespołów, wsparcie) i zapewnieniem podstawowych kompetencji. W praktyce często są one niewystarczające w zakresie merytorycznym dotyczącym zarządzania jakością (m.in. wymagania ISO 9001, zarządzanie procesowe, dokumentacja SZJ), niemal zawsze brakuje ich w odniesieniu do zasad zarządzania projektami (m.in. pryncypia, tematy, uzasadnienia biznesowe, planowanie, zarządzanie ryzykiem, sterowanie etapami, zamykanie projektu). Wnioski przedstawione w tekście poddają pod rozwagę czytelnika podejście do zarządzania jakością, które także można przełożyć na wdrażanie innych znormalizowanych systemów zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Publikacja obejmuje tematykę dokonanej przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO (International Organization for Standardization) nowelizacji wymagań normatywnych dla systemów zarządzania jakością oraz zarządzania środowiskowego, w aspekcie ich funkcjonowania i doskonalenia w organizacji. Zaprezentowane rozważania obejmują prezentację rozwoju norm z zakresu systemowego zarządzania oraz zarys wprowadzonych zmian z jednoczesnym wskazaniem dobrych praktyk ich wdrożenia i doskonalenia. Wnioski końcowe wskazywać mają na konieczną zmianę położenia "środka ciężkości" wymienionych systemów z obszaru dokumentacyjnego w obszar zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania zasad zarządzania jakością podczas projektowania systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodnego z normą PN-EN ISO 22000:2006. W pierwszej części artykułu omówiono zasady zarządzania jakością oraz wymagania normy PN-EN ISO 22000:2006. Następnie porównano zasady zarządzania jakością z wymaganiami normy PN-EN ISO 22000 w celu oceny, w jaki sposób zasady te wpisują się w system zarządzania bezpieczeństwem żywności. (abstrakt oryginalny)
Nowe podejście do problematyki jakości żywności wynika przede wszystkim z zaostrzenia wymagań w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego i odpowiedzialności producentów za wytwarzane wyroby oraz z wzrastających wymagań i oczekiwań konsumentów odnośnie bezpieczeństwa zdrowotnego, a także jakości organoleptycznej żywności. W ramach globalizacji, wprowadzone regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością, obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej i w części pozostałych państw świata. Do obligatoryjnych systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego należą: Dobra Praktyka Higieniczna, Dobra Praktyka Produkcyjna i system HACCP. Wejście Polski w struktury Unii Europejskiej miało istotny wpływ na stan wdrożenia i wdrażania obligatoryjnych systemów zarządzania jakością w przemyśle spożywczym. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym elementem każdego procesu produkcyjnego są pomiary, ale w odróżnieniu od innych dyscyplin inżynierskich, wytwarzanie oprogramowania dotychczas nie opiera się na ścisłych prawach teorii pomiarów. Rygorystyczne pomiary, do których przyzwyczaiła nas np. fizyka, takie jak np. pomiary odległości, masy, temperatury nie są jeszcze powszechne w przypadku produkcji oprogramowania. Z literatury znanych są setki różnych miar oprogramowania tymczasem praktycznie jedynym pytaniem dotyczącym pomiarów oprogramowania, jakie nasuwa się przeciętnemu użytkownikowi oprogramowania jest: ile ono kosztuje? (...)Celem niniejszego opracowania jest porównanie różnych znanych modeli służących do oceny i doskonalenia procesu programowego pod kątem wykorzystywania przez nie procesów pomiarowych. Modele, w których kładzie się nacisk na stosowanie pomiarów można uznać za bardziej wiarygodne, gdyż odchodzą od opierania się na intuicji na rzecz wymiernych, ilościowo stwierdzanych faktów. (fragment tekstu)
Celem pracy było przedstawieni zalet i korzyści jakie wiążą się z integracją pewnej grupy systemów zarządzania opartych o rozwiązania zgodne lub kompatybilne z normami ISO. Prowadzone rozważania dotyczyły przemysłu metalurgicznego i obejmowały systemy: zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego, zarządzania bezpieczeństwem informacji, zarządzania energią i bezpieczeństwem i higieną pracy. (abstrakt oryginalny)
The objective of this article is to present the results of research concerning the assessment of the actually implemented Quality Policy in social and cultural area of selected industrial enterprises. In the first part of the article, the essence of the Quality Policy and its implicational meaning for the functioning of the enterprise in the scope of quality were described. What is more, the study also contains the problems associated with analyzing the quality policy. The main part of the article contains the results of research carried out in the years 2015-2019 among 166 industrial enterprises carrying out their activity in Poland. The objective of the research was the assessment of the actually implemented quality policy in the enterprises. The data was obtained on the basis of survey carried out among representatives of middle management in each enterprise. Statistical analysis of the results allowed to assess the quality policy in groups of enterprises depending on their size, management system and the so-called level of independence in management. (original abstract)
W artykule wyjaśnione zostało pojęcie jakości w różnych kontekstach, omówiony został system zarządzania jakością oparty o normę ISO 9001, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu terytorialnego. Autor poddaje w wątpliwość zasadność wprowadzania tych systemów, szczególnie jeśli są wprowadzane wyłącznie po to by uzyskać certyfikat jakości, a nie po to, by rzeczywiście poprawić jakość usług. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań określające wpływ zintegrowanego systemu zarządzania jakością na zarządzanie procesowe w ocenie kadry zarządzającej i pracowników produkcyjnych palarni kawy Strauss Cafe Poland Sp. z o.o. (abstrakt oryginalny)
O znaczeniu informatyki w dzisiejszym świecie nie trzeba nikogo przekonywać. Można powiedzieć, że nie ma firm, których działalność nie byłaby wspomagana komputerowo. Systemy informatyczne są kluczowym elementem działania większości firm. Wartość informacji zgromadzonej i przetworzonej przez komputery firmy jest jednym z ważniejszych, a czasem najważniejszym zasobem. Według badań Uniwersytetu w Chicago, z grona firm, które utraciły swoje dane 50% bankrutuje od razu, a 30% w ciągu następnego roku. Należy zatem docenić wpływ, jaki ma właściwe zarządzanie systemami informatycznymi na osiągane przez firmę wyniki. Wynika stąd również, jak istotne znaczenie może mieć audyt informatyczny, który umożliwia skuteczniejsze, sprawniejsze i bezpieczniejsze wykorzystanie systemów informatycznych. O wzroście zainteresowania audytem informatycznym może świadczyć fakt, że coraz więcej wyższych uczelni i różnych stowarzyszeń organizuje studia podyplomowe lub kursy dotyczące audytu informatycznego w organizacji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.