Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inter-organizational networks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
100%
Sieci międzyorganizacyjne są już dojrzałym rozwiązaniem organizacyjnym. Dlatego też coraz więcej badań dotyczących sieci nie koncentruje się na definiowaniu ich istoty, ale poszukiwaniu w różnych przestrzeniach zarządzania skutecznych rozwiązań zarządzania sieciami. Celem artykułu jest zidentyfikowanie na poziomie hipotezy badawczej jednego z takich rozwiązań związanego z badaniem typów przywództwa charakterystycznych dla określonych poziomów rozwoju sieci międzyorganizacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Znaczenie granic sieci dla zarządzania strategicznego jest istotne ze względów poznawczych, rygoru metodologicznego oraz przydatności praktycznej. Wyróżniają one sieci od otoczenia, na styku sieci - peryferium zachodzą z kolei osobliwe zjawiska. Opracowanie identyfikuje kierunki badań nad granicami sieci. Wskazuje na problem delimitacji oraz cztery stosowane w literaturze rozwiązania tego problemu. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Operacjonalizacja bliskości organizacyjnej
75%
Jednym z głównych obszarów badań współczesnej nauki o zarządzaniu są sieci międzyorganizacyjne oraz zachodzące w ich ramach procesy współdziałania. Możliwym i stosunkowo nowym kierunkiem badań w obszarze procesów międzyorganizacyjnych jest hipoteza bliskości, w tym jej wymiar organizacyjny. Bliskość organizacyjna jest szczególnie istotna dla skuteczności procesów związanych z tworzeniem, wymianą i absorpcją wiedzy. Jednakże, mimo jej pozytywnego wpływu na dynamikę, jakość oraz treść relacji międzyorganizacyjnych, nie była ona dotychczas przedmiotem kompleksowych badań. Artykuł charakteryzuje istniejący dorobek koncepcyjny i badaczy w sferze operacjonalizacji bliskości organizacyjnej oraz przedstawia propozycję podstawowych założeń dotyczących jej pomiaru.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Przywództwo i zarządzanie w sieciach międzyorganizacyjnych
75%
Sieci międzyorganizacyjne, a szczególnie te o charakterze zrównoważonym, wymagają szczególnego rodzaju kierowania. W literaturze przedmiotu odnajdziemy sporo propozycji w tym zakresie. Autorzy tych propozycji balansują pomiędzy chęcią bardziej sformalizowanego rozwiązania problemów zarządzania a naturalnymi procesami wyłaniania się przywódców sieciowych. Celem artykułu jest przedstawienie na podstawie przeglądu literatury koncepcji przywództwa sieciami i w sieciach międzyorganizacyjnych oraz wskazanie najbardziej prawdopodobnych kierunków rozwoju teorii zarządzania w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the paper is to present a model of knowledge transfer based on a design thinking method.Design/Methodology/approach: The structured interview method is used in the paper as well as a comparative analysis method. COTRANS model of knowledge transfer based on the design thinking method was created.Findings: Based on the findings of the empirical study, three propositions are formulated. The first proposition is that the CONTRANS model is a good example of knowledge management. The next one shows DT method as an effective approach in creating a model of knowledge. Last one states that Scholars have argued that both academia and business are motivated to build relationships with one another. Research limitations/implications: Authors are aware of research limitations which are caused by the methodology of convenient sample selection. The method does not guarantee a representative sample; however, it may become a premise for getting know the population.(original abstract)
Rozwój technologii informatycznych i wirtualizacja przedsiębiorstw przyczyniają się do zacierania granic pomiędzy przedsiębiorstwami, a realizowane w nich procesy łączą je w systemy ponadorganizacyjne, których nadrzędnym i jedynym spoiwem staje się partycypowanie w tworzeniu wartości dodanej. Dlatego tak ważnym instrumentem osiągania przewagi konkurencyjnej, uczestniczenia w szerzej postrzeganych procesach biznesowych, tworzeniu i przejmowaniu wartości w biznesie jest zarządzanie procesami tworzenia wartości w przedsiębiorstwie i ich wirtualizacja. Celem artykułu jest wskazanie obszarów podnoszenia wartości i osiągania potencjalnych korzyści wynikających z konkurencji i kooperacji przedsiębiorstw w sieciach międzyorganizacyjnych, tworzenia, przechwytywania i zatrzymywania wygenerowanej wartości w układach sieciowych, zastosowania nowoczesnych technologii i rozwiązań informatycznych w zarządzaniu. Hipoteza: Wsparcie współpracy sieciowej nowoczesnymi technologiami informatycznymi zwiększa potencjał generowania wartości współdziałających przedsiębiorstw. Dla zweryfikowania hipotezy wykorzystano metodę analizy problemu w literaturze przedmiotu. W artykule autorka przyjęła stanowisko, że wirtualizacja procesów tworzenia wartości wiąże się bezpośrednio z wdrażaniem technologii informatycznych do działalności gospodarczej, tworzeniem sieci komunikacyjnych służących rozwojowi więzi międzyludzkich wewnątrz- i międzyorganizacyjnych, relacji z klientami, komponowaniu architektury biznesu w cyberprzestrzeni. Sieci międzyorganizacyjne tworzą specyficzne środowisko konkurencji i kooperacji. Możliwość ich wykorzystania dla realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych jest zdeterminowana strukturą sieci, łatwością dostępu i bezpieczeństwem. Podejmując współpracę, partnerzy - uczestnicy sieci mają do zaoferowania różnorodne zasoby, z których najcenniejszymi i współcześnie najbardziej pożądanymi są wiedza i kapitał intelektualny. Udostępnianie wiedzy wiąże się z możliwością wykorzystania jej w procesach lub produktach i wygenerowaniem wartości dodanej, lecz z drugiej strony wymaga podejmowania działań zapewniających ochronę własności intelektualnej. (abstrakt oryginalny)
Podejście sieciowe może być z powodzeniem wykorzystane w badaniu roli, jaką odgrywają relacje międzyorganizacyjne w osiąganiu przewagi konkurencyjnej współczesnych łańcuchów dostaw. Dotychczasowe publikacje podejmujące tę tematykę są z reguły zakotwiczone w teorii zasobowej lub ujęciu diadycznym, jako dwóch komplementarnych, lecz odmiennych perspektywach poznawczych. W rezultacie brakuje badań, które podejmowałyby problematykę sieciowej przewagi konkurencyjnej będącej rozszerzeniem szkoły relacyjnej. Celem artykułu jest wykorzystanie koncepcji zakorzenienia społecznego (w szczególności zakorzenienia strukturalnego i relacyjnego) w rozpoznaniu sieciowej przewagi konkurencyjnej. W wyniku przeprowadzonych rozważań sformułowano postulaty, które umożliwiają głębsze zrozumienie roli zakorzenienia społecznego w kształtowaniu relacji międzyorganizacyjnych służących budowaniu przewagi konkurencyjnej łańcuchów dostaw. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wady sieci międzyorganizacyjnych
75%
Sieci międzyorganizacyjne występujące w postaci sieci franchisingowych, sieci outsourcingowych, sieci niezależnych agentów czy sieci kooperacyjnych zdominowały wiele sektorów gospodarczych. Większość autorów piszących o sieciach międzyorganizacyjnych podkreśla ich zalety. Wskazuje przy tym przede wszystkim na te nawiązujące do kontekstu obniżki kosztów transakcyjnych. Identyfikacja potencjalnych wad sieci wymaga przyjęcia określonej perspektywy analizy. Wady mogą dotyczyć sieci jako całości, jej poszczególnych składowych, czyli pojedynczych podmiotów gospodarczych, mogą być również analizowane i oceniane przez otoczenie sieci, w tym przez dostawców, klientów, inne przedsiębiorstwa spoza sieci, czy przez potencjalnych nowych oferentów. W pewnym sensie taki ogląd wad sieci spełnia wymogi podejścia systemowego. Celem artykułu jest przedstawienie wad sieci międzyorganizacyjnych właśnie z tych różnych punktów widzenia. Niniejszy artykuł jest rezultatem badań zrealizowanych w ramach projektu badawczego nr 0813/H03/2007/32. (fragment tekstu)
Wiedza z obszaru biologii i ekologii wskazuje, że przeżycie organizmu żywego zależy od tempa jego nauki. Jeśli tempo nauki jest równe lub większe od tempa zmian, które zachodzą w otoczeniu, ma on szansę przeżycia. Jeżeli zaś stopień nauki jest mniejszy niż dynamika zachodzących zmian, to w wyniku braku dostosowania, organizm umiera. Stąd zdaniem autorów istnieje konieczność zarządzania wiedzą w systemach złożonych, takich jak łańcuchy dostaw lub sieci międzyorganizacyjne. Potwierdzono, że w łańcuchach dostaw kreowana jest wiedza i wskazano cztery sposoby nabywania tej wiedzy. Wskazano, że największy odsetek badanych przedsiębiorstw nabywa wiedzę w pierwszej fazie współpracy. (abstrakt oryginalny)
Cel: złożoność relacji międzyorganizacyjnych wyraża się w liczbie, poziomie oraz zmienności ich cech. Koncentrując się na dwóch podstawowych cechach relacji - zaufaniu i zaangażowaniu - artykuł rozpoznaje, jak zmieniają się one w poszczególnych fazach cyklu życia związku. Metodologia: wykorzystując wyniki systematycznego przeglądu literatury na temat cech IOR, za cel przyjęto jakościową weryfikację zmienności zaufania oraz zaangażowania na przestrzeni czasu. Następnie uzyskane wyniki zostały poddane ilościowemu testowaniu w badaniach przeprowadzonych na próbie 786 twórców oprogramowania w Polsce. Wyniki: wyniki badań wskazują, że poziom zaufania i intensywności zaangażowania zmieniają się nieliniowo w cyklu życia IOR. Zgodnie z logiką, oba atrybuty zwiększają się w fazach początkowej, rozwoju i utrzymania, natomiast w fazie końcowej się zmniejszają. Jednakże, wyniki badań wskazują, że ich poziom może ponownie wzrosnąć, gdy relacja zostanie reaktywowana. Ograniczenia/implikacje badawcze: ze względu na ograniczenia branżowe i kulturowe zalecane są badania porównawcze kilku branż w warunkach międzykulturowych. Widzimy też potrzebę dalszych badań nad całościowym spojrzeniem na cechy relacji i ich zmienność w cyklu życia relacji. Ponadto warto przyjrzeć się zasadności cyklicznego traktowania dynamiki relacji I0R. Oryginalność/wartość: wkładem w istniejący stan wiedzy jest rozpoznanie znaczenia zaufania i zaangażowania w rozwoju relacji międzyorganizacyjnych z wykorzystaniem mieszanego podejścia badawczego. Dodatkowo, jako wkład metodyczny, w artykule przedstawiono operacjonalizację i pomiar rozważanych atrybutów relacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ewolucję statusu Wspólnoty Europejskiej (WE)/Unii Europejskiej (UE) w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w perspektywie badań teoretycznych dotyczących stosunków między międzyrządowymi organizacjami międzynarodowymi. W pierwszym podrozdziale dokonano analizy literatury, której celem jest wyjaśnianie ogólnych procesów oraz przesłanek mających wpływ na rozwój stosunków między organizacjami międzynarodowymi i którą można w związku z tym zaliczyć do literatury o charakterze teoretycznym w tym zakresie. W tym kontekście wyróżniono m.in. badania zajmujące się wyjaśnianiem różnych kategorii przesłanek stanowiących przyczynę nawiązywania i późniejszego rozwoju stosunków między organizacjami międzynarodowymi, literaturę wyjaśniającą przesłanki współpracy oraz rywalizacji między organizacjami międzynarodowymi, a także literaturę dotyczącą kwestii stosunków w ramach tzw. sieci międzyorganizacyjnych. W drugim podrozdziale omówiono najważniejsze monografie odnoszące się m.in. do zagadnień istotnych z punktu widzenia badań na temat stosunków UE z innymi organizacjami międzynarodowymi o charakterze międzyrządowym. W podrozdziałach trzecim i czwartym przedstawiono ewolucję statusu UE w ONZ, dokonując analizy uprawnień Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), a następnie WE oraz UE w ONZ w latach 1974-2011, dalej wskazując najważniejsze zmiany wprowadzone w tym zakresie na podstawie rezolucji 65/276 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 3 maja 2011 r. W ramach konkluzji podjęto próbę oceny wprowadzonych zmian w statusie UE w ONZ m.in. na tle statusu, zabiegów i oczekiwań innych pozapaństwowych uczestników stosunków międzynarodowych, w tym organizacji pozarządowych wobec rozwoju ich stosunków z ONZ. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest eksploracja korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) wynikających z przynależności do organizacji sieciowej. Autorka stosuje metodę studium przypadku, żeby pokazać złożoność problemu. Badanie zostało przeprowadzone na Grupie Polskie Składy Budowlane. Jako korzyści funkcjonowania w sieci składu budowlanego autorka wskazała głównie na możliwość uzyskania dobrych warunków handlowych, dostęp do szerokiego asortymentu towarów i wielu dostawców oraz wartość marki. (abstrakt oryginalny)
Podejście relacyjne wskazuje, że dopasowanie kulturowe wpływa na nawiązywanie współpracy oraz optymalizację jej efektów. Zakłada się, że znajomość typowego profilu kulturowego pozwala organizacjom zorientowanym na współpracę dostosować własny profil kulturowy, a tym samym zwiększyć dopasowanie kulturowe i ułatwić współdziałanie. Dopasowanie kulturowe nabiera znaczenia przede wszystkim na rynkach sprzyjających współdziałaniu, tj. dynamicznych, wysokotechnologicznych i innowacyjnych, stąd też proces badawczy osadzono w branży gier. Wyniki badań rozpoznawczych wyłaniają najbardziej typowe cechy, wartości konkurujące oraz modele kulturowe twórców gier, wskazując na różnice pomiędzy twórcami gier premium (gry płatne) oraz F2P (gry bezpłatne). Generalnie kultury organizacyjne twórców gier opierają się na elastyczności i najczęściej są zbieżne z modelem adhokracji.(abstrakt oryginalny)
Każda zmiana w organizacji uznawana jest za duże wyzwanie. Zapewnienie odpowiednich zasobów do jej przeprowadzenia jest rzeczą niezwykle istotną, tak samo jak zidentyfikowanie osób wewnątrz organizacji, które będą mogły skutecznie ją przeprowadzić. Zarządcza analiza sieci organizacyjnych dostarcza pewnych metod i technik, które pozwalają na wizualizację nieformalnych struktur organizacyjnych. W niniejszym opracowaniu przedstawiono niektóre z nich, z położeniem nacisku na identyfikację potencjalnych liderów zaplanowanej do przeprowadzenia zmiany. W zaprezentowanym studium przypadku zbadano jedną dużą firmę, na której przykładzie analizowano pokrycie sieci przez wybraną grupę liderów zmiany. Celem artykułu jest analiza problemu doboru odpowiednich osób do kierowania zmianą. Do konstrukcji algorytmu selekcji potencjalnych liderów zmiany wzięto pod uwagę dwa czynniki: natężenie wartości archetypu liderskiego aktora oraz pozycję aktora w dwóch badanych sieciach nieformalnych. Wyniki potwierdzają spostrzeżenie, że stosunkowo niewielka grupa liderów może dotrzeć bezpośrednio do większości pracowników, co jest jednym z kluczowych czynników, aby zmiana zakończyła się sukcesem. Wizualizacje wykorzystane w badaniu mogą skrócić czas poszukiwań odpowiednich osób do kierowania zmianą, a dodatkowo zniwelować prawdopodobieństwo nietrafionych wyborów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia podstawowe założenia ekonomii ewolucyjnej oraz sposób wyjaśniania problemów ekonomicznych w języku ewolucyjnym. Takie kategorie jak emergencja i warunki jej wystąpienia zostały omówione oraz wykorzystane do opisu zjawiska sieci międzyorganizacyjnych. W szczególności uwaga została skoncentrowana na: mechanizmie superweniencji, nieredukowalności własności emergentnych do ich własności bazowych, odgórnym przyczynowaniu oraz samoorganizacji.(abstrakt oryginalny)
Wielość perspektyw poznawczych w badaniach sieci międzyorganizacyjnych dowodzi, jak złożonym obiektem poznania naukowego są sieci międzyorganizacyjne. Przede wszystkim badania koncentrują się na wierzchołkach i relacjach, ze szczególną intensywnością badania relacji. W takim ujęciu podnosi się zagadnienia zależności w sieci relacji, wartości oraz siły przetargowej. Kolejną ważną perspektywą badawczą są funkcje zarządzania. W artykule ten aspekt analizowany jest w ujęciu aktywizacji, potencjału kombinacyjnego oraz spójności.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu prezentację problematyki kontroli wartości tworzonej i przejmowanej przez partnerów współpracujących w ramach sieci międzyorganizacyjnych. W pierwszej części pracy zaprezentowano dyskusję dotyczącą procesów tworzenia wartości w sieci, jej destrukcji, a także podziału i przejmowania (apropriacji) przez współpracujących partnerów. Następnie omówiono najczęściej stosowane mechanizmy ochrony wartości przed apropriacją - izolacji, kohezji, edukacji i maksymalizacji. Ponieważ tworzenie i ochrona wartości przed zawłaszczeniem wymagają odpowiednio skonstruowanego systemu kontroli, tej problematyce poświęcono ostatnią część pracy. Wskazano najważniejsze kategorie oraz składowe systemów kontroli wartości w sieci międzyorganizacyjnej. Podstawą do skonstruowania propozycji składowych stały się kluczowe koncepcje kontroli strategicznej - kategoryzacja systemów kontroli Ouchiego oraz koncepcja dźwigni kontroli strategicznej Simonsa.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zjawisko sieci w naukach o zarządzaniu i jakości na przykładzie wybranej organizacji. Celem badawczym była analiza i ocena podejścia sieciowego w sektorze globalnych dostawców usług projektowych i inżynieryjnych. W toku badań jedna reprezentatywna organizacja została poddana badaniu zgodnie z przyjętą metodologią z wykorzystaniem ustrukturyzowanych kwestionariuszy. Wykorzystując przegląd literatury, za punkt wyjścia do przygotowania metodologii wybrano model analizy strategicznej w podejściu sieciowym. Studium przypadku jednoznacznie wykazało, że organizacji nie można zakwalifikować jako sieciowej zgodnie z przyjętą metodyką mimo odnotowania cech sieciowych. Zatem uzasadnione jest stwierdzenie poważnych sprzeczności w trzech badanych obszarach: otoczeniu, strategii i organizacji. Przyszłe kierunki badań mogą wyznaczać zarówno dalszy rozwój struktur sieciowych organizacji i ich strategii, jak i poszukiwanie odpowiednich metod i narzędzi badawczych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja kosztów transakcyjnych podmiotów powiązanych i wykazanie, że stanowią one wspomagające kryterium wyboru struktury zarządzania. Zastosowano metodę analizy instytucjonalnej, sytuując podmioty powiązane jako strukturę hybrydową, pomiędzy rynkiem i hierarchią. Omówiono podmioty powiązane jako strony kontraktów długoterminowych i podmiot zarządzania międzyorganizacyjnego. Określono specyfikę transakcji podmiotów powiązanych rozliczanych za pomocą cen transferowych. Wykazano, że ta forma zorganizowania przedsiębiorstwa jest źródłem oszczędności kosztów transakcyjnych oraz dokonano ich systematyki. Struktura hybrydowa w postaci podmiotów powiązanych ogranicza koszty transakcyjne wskutek zredukowania liczby transakcji rynkowych zawieranych z niezależnymi podmiotami, specjalizacji w ramach kompetencji uczestników grupy oraz ograniczenia niepewności dzięki długookresowej współpracy koordynowanej przez spółkę dominującą. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.