Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ionizing radiation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Kopalnia "Chwałowice" systematycznie od wielu lat prowadzi badania stanu narażenia radiacyjnego, spowodowanego obecnością naturalnych izotopów promieniotwórczych w wyrobiskach podziemnych kopalni. Badania mają na celu określenie poziomu narażenia radiacyjnego górników tej kopalni, poprzez kompleksową analizę wszystkich czynników, powodujących to zagrożenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi w KWK "Chwałowice" wykonano pomiary następujących czynników narażenia radiacyjnego: stężenia energii potencjalnej alfa krótkożyciowych produktów rozpadu radonu, stężenia naturalnych izotopów promieniotwórczych w wodach, mocy dawki promieniowania gamma i dawek otrzymywanych przez górników, stężenia naturalnych izotopów promieniotwórczych w osadach. (abstrakt oryginalny)
W latach 2012-2014 przeprowadzono dwa niezależne doświadczenia przechowalnicze mające na celu określenie wpływu promieniowania UV-C na stopień zainfekowania bulw ziemniaka przez Rhizoctonia solani Kühn. Bulwy ziemniaka naświetlano w komorze wyposażonej w promiennik UV-C 15 W usytuowany nad dnem komory na wysokości od 0,4 do 1,0 m stosując czas ekspozycji w zakresie od 1 do 60 min. Jako materiału do badań użyto czterech jadalnych odmian ziemniaka o różnym stopniu wczesności oraz różnej przydatności użytkowej i kulinarnej bulw: Lord, Owacja, Vineta i Jelly. Stwierdzono, iż naświetlanie przed przechowywaniem bulw odmiany Owacja przyczyniło się do zmniejszenia porażenia rizoktoniozą w porównaniu z próbą kontrolną.(abstrakt oryginalny)
W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska bada się w Polsce nie tylko emisję typowych zanieczyszczeń przemysłowych i komunalnych ale również sytuację radiacyjną w kraju oraz w wybranych miejscach, gdzie promieniowanie jest większe. Dokonuje się pomiarów mocy promieniowania gamma oraz zawartości izotopów promieniotwórczych w komponentach środowiska oraz w żywności. Kontrolowanie promieniowania jonizującego, jako promieniowania jądrowego, prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki. (fragment tekstu)
Folie na bazie hydrobiodegradowalnego aromatyczno-alifatycznego kopoliestru poddano działaniu promieniowaniu γ (60Co), w dawkach 5, 10, 20 i 40 kGy. Sprawdzono wpływ promieniowania jonizującego na parametry wytrzymałościowe folii, wielkość migracji globalnej składników materiału do roztworów modelowych imitujących żywność oraz zmiany w strukturze materiału poprzez analizę widm IR i pomiar kąta zwilżania powierzchni. Wszystkie pomiary przedstawiono w funkcji dawki promieniowania. Badania wykazały nieznaczny wpływ promieniowania jonizującego na testowany materiał opakowaniowy. Nie stwierdzono także istotnych zależności pomiędzy wielkością dawki promieniowania a zachodzącymi zmianami w badanej folii. (abstrakt oryginalny)
Rosnący popyt na produkty z grupy "żywności wygodnej" generuje zapotrzebowanie na nowe rodzaje produktów przeznaczonych do podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych, co przekłada się na potrzebę opracowania nowych, innowacyjnych opakowań dostosowanych do wymagań procesu. W myśl strategii zrównoważonego rozwoju optymalnym rozwiązaniem jest połączenie nowoczesnej metody obróbki żywności z zastosowaniem opakowań z polimerów biodegradowalnych, których udział w rynku opakowań wykazuje stałą tendencję wzrostową. Celem prezentowanych badań było określenie wpływu dawki promieniowania mikrofalowego na właściwości wytrzymałościowe wybranych folii biodegradowalnych. Otrzymane wyniki wykazują, że promieniowanie mikrofalowe wywiera istotny wpływ na badane parametry. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Radiation on Mining Grounds - Case Study Forecasting the Hazard Level of Ionising
84%
Analizując szeregi czasowe często dostrzegamy w nich wahania okresowe (cykliczne, sezonowe). Jedną z metod pozwalającą na badanie tego typu zjawisk jest należąca do grupy modeli składowej periodycznej analiza harmoniczna. Metoda ta opiera się na badaniu wahań wokół poziomu średniego a0 i na budowie modelu w postaci sumy tzw. harmonik. W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania analizy harmonicznej w procesie prognozowania występowania zagrożenia radiacyjnego na terenach pogórniczych (wody kopalniane o podwyższonej zawartości radu Ra-226 i Ra-228 odprowadzane na powierzchnię) wykorzystując w tym celu wyniki pomiarów stężenia radu w jednym z rejonów zlewni wód dołowych z lat 2004-2013. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Paper Radiolysis
84%
Wiązki elektronów, promieniowania gamma i rentgenowskie stosuje się rutynowo do wyjaławiania wyrobów medycznych, przeszczepów, farmaceutyków, kosmetyków, ziół i przypraw ziołowych. Unikatową cechą radiacyjnych technologii jest możliwość sterylizacji produktów w opakowaniu jednostkowym i zbiorczym. Opakowanie jest ważnym element procesu sterylizacji i powinno stanowić barierę dla drobnoustrojów. Niekiedy obróbce radiacyjnej poddaje się samo opakowanie przed umieszczeniem w nim wyrobu. Równie istotna jest, więc wiedza na temat wpływu promieniowania jonizującego na wyrób jak opakowanie. W przemyśle opakowaniowym powszechnie stosuje się papier. Głównym jego składnikiem jest łatwo ulegająca radiolizie celuloza. Gorsze gatunki papieru zawierają dodatki odpornej na promieniowanie ligniny. Wiadomo, że związki aromatyczne wykazują działanie ochronne w chemii radiacyjnej związków organicznych. Stąd bardzo różne doniesienie na temat odporności papieru w procesach obróbki radiacyjnej. W pracy zbadano wpływ aromatycznego sulfonianu ligniny na dwa gatunki bibuły (czystej celulozy). Za pomocą GC oznaczono wydajności radiacyjnie wydzielania wodoru oraz postradiacyjnie pochłanianego tlenu. Ogólnie mówiąc, mniejsza ilość odrywanego od łańcuchów polimerowych wodoru to mniejsza liczba makrorodników, które zapoczątkowują wtórnie proces tlenowej degradacji. Z użyciem DRS zbadano wpływ ligniny na procesy utleniania celulozy i kompozycji celuloza/sulfonian ligniny. Warto podkreślić, że opisano radiolizę kompozycji celuloza/sulfonian ligniny w całym zakresie stężeń. Wyjaśniono w sposób ilościowy eksperymentalne różnice wpływu promieniowania jonizującego na papier. Lignina w ilości około 10% powoduje zmniejszenie radiolizy celulozy o 50%. Badania starzeniowe wykazały, że obróbka radiacyjna w niewielkim stopniu przyspiesza proces oksydegradacji celulozy. W przypadku większych zwartości ligniny efekt ten jest praktycznie do pominięcia. Potwierdzono, że DRS (spektroskopia absorpcyjna w wersji odbiciowej światła rozproszonego) jest wygodną metodą badania procesów degradacji tworzyw polimerowych (naturalnych i sztucznych). (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowany w artykule innowacyjny model zarządzania w placówkach rtg może stanowić podstawę do zaprojektowania i wdrożenia systemu zarządzania jakością. Przedstawione dokumenty zewnętrzne (przepisy prawne), które obowiązują podmiot ochrony zdrowia posiadający pracownię rtg oraz dokumenty wewnętrzne opracowywane przez kierownictwo, są niezbędne do podjęcia działań projakościowych. Pokazana zależność, a także szczegółowo wymienione dokumenty, mają bezpośrednie przełożenie na możliwość realizacji działań zmierzających ku poprawie i doskonaleniu zarządzania jakością. Korzyścią z wdrożenia we własnej pracowni rtg innowacyjnego modelu zarządzania jakością jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i pacjentów. Ponadto, model ten może przyczynić się do pozytywnej opinii organów kontrolujących. Zastosowanie innowacyjnego modelu zarządzania jakością pozwala na twórcze i doskonalące działania na rzecz jakości i bezpieczeństwa w pracowniach rentgenodiagnostycznych. (fragment tekstu)
As cancer diseases take nowadays a heavy toll on societies worldwide, extensive research is being conducted to provide more accurate diagnoses and more effective treatments. In particular, Multiobjective Optimization has turned out to be an appropriate and efficient framework for timely and accurate radiotherapy planning. In the paper, we sketch briefly the background of Multiobjective Optimization research to Intensity Modulated Radiation Therapy, and next we present a rudimentary formulation of the problem. We also present a generic methodology we developed for Multiple Criteria Decision Making, and we present preliminary results with it when applied to radiation treatment planning.(original abstract)
Wzrost poziomu komfortu ludzi w miejskich ekosystemach społecznych doprowadził do tego, że coraz więcej czynników może wpływać na równowagę systemu "społeczeństwo-środowisko naturalne", a tym samym na zdrowie ludzi. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje wpływ promieniowania elektromagnetycznego (EMR) na organizm człowieka. W każdym punkcie na testowanej powierzchni pomierzono natężenie pola elektrycznego (E), natężenie pola magnetycznego (H) oraz gęstość powierzchniową strumienia energii (μ). Do pomiarów wykorzystano tester Tenmars RF three-Axis Field Strength Meter TM-195. Na potrzeby badań medycznych i ochrony środowiska w wybranych punktach badanej powierzchni aglomeracji Iwano-Frankowska przeprowadzono, w jednym czasie, pomiary natężenia pola elektrycznego (E), pola magnetycznego (H) i gęstości powierzchniowej strumienia energii (μ). Przeprowadzono pomiary akcji serca (HR), skurczowego ciśnienia tętniczego (S) i rozkurczowego ciśnienia tętniczego (D).(abstrakt oryginalny)
W zaprezentowanych w artykule badaniach skupiono się na foliach wytworzonych z biopolimeru na bazie kwasu mlekowego (PLA) stanowiących obecnie największą grupę asortymentową folii biodegradowalnych. Kwas mlekowy, który jest surowcem wyjściowym znajduje zastosowanie do pakowania wyrobów przemysłu piekarniczego oraz ciastkarskiego.
W pracy badano wpływ promieniowania jonizującego typu gamma zastosowanego przed wysiewem, na właściwości chemiczne, reologiczne, a także charakterystykę wartości wypiekowej ziarna pszenicy pierwszego pokolenia. Napromienianie ziarna przed wysianiem w zakresie dawek 0,05 kGy i 0,1 kGy spowodowało wyraźny spadek liczby opadania. Odnotowano także istotny statystycznie wzrost ilości białka ogólnego oraz ilości osadu w teście sedymentacji z SDS, co sugeruje lepsze właściwości białek glutenowych w ziarnie pierwszego pokolenia. Nie odnotowano istotnych zmian w zawartości glutenu mokrego, jak i jego rozpływalności, a także w ocenie farinograficznej, ekstensograficznej i próbnym wypieku, aczkolwiek chleb otrzymany z próby ziarna napromienionej dawką 0,1 kGy uzyskał najlepszą ocenę świeżości. Promieniowanie jonizujące gamma w zakresie stosowanych dawek nie wpłynęło na zmianę klasyfikacji jakościowej badanego ziarna pszenicy, które oceniono jako E, czyli pszenicę elitarną, o bardzo dobrej jakości wypiekowej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie wpływu czasu obróbki wstępnej ziarna promieniami podczerwonymi na zmiany liczby opadania dla mąki otrzymanej z pszenicy zwyczajnej odmiany Waluta oraz pszenicy orkisz odmiany Schwabenkorn. W pierwszym etapie badań oznaczono wilgotność ziarna, która kształtowała się na poziomie 12% ± 1%. Następnie ziarno dowilżono do wilgotności 14, 16 i 18%. Tak przygotowany materiał poddano obróbce cieplnej promieniami podczerwonymi w temp. 150ºC w czasie 30, 60, 90 i 120 s. Ogrzany materiał skierowano do przemiału, po czym oznaczono liczbę opadania. Stwierdzono, że ogrzewanie promieniami podczerwonymi ziarna pszenicy przed przemiałem istotnie wpływa na liczbę opadania, która wzrasta wraz z wydłużeniem czasu ogrzewania ziarna.(abstrakt oryginalny)
Mimo coraz szerszego wykorzystania energii jądrowej zastosowanie promieniowania jonizującego wywołuje wiele kontrowersji. Jednym z czynników ograniczających zastosowanie radiacyjnych metod utrwalania w przemyśle spożywczym jest obawa przed brakiem akceptacji konsumentów, a nie zagrożenie ich życia. Wykorzystanie promieniowania jonizującego do utrwalania żywności w warunkach dobrej praktyki produkcyjnej, higienicznej i rolniczej jest uważane za bezpieczną metodę utrwalania żywności. Akceptacja metody zależy w dużym stopniu od informowania i edukacji społeczeństwa o znaczeniu procesu napromieniowania w zapewnieniu jakości żywności. Możliwości wykorzystania promieniowania jonizującego powinny być analizowane w sposób rzetelny, a negatywne efekty oceniane w kontekście innych niebezpieczeństw, jakie niesie współczesna cywilizacja.
15
Content available remote Napromieniowanie żywności w aspekcie technologicznym, prawnym i wdrożeniowym
84%
W pracy przedstawiono aktualny stan wiedzy na temat zastosowania promieniowania jonizującego do utrwalania żywności, zalet i ograniczeń tej metody, produktów spożywczych, które mogą być poddane działaniu promieniowania, rekomendowanych dawek, urządzeń do napromieniowania, legalizacji metody w Polsce, Unii Europejskiej i innych krajach. W aspekcie historycznym podkreślono rolę organizacji międzynarodowych WHO/IAEA/FAO w promowaniu badań, rozwoju technologii, edukacji konsumentów i pracach legislacyjnych koniecznych do przemysłowych wdrożeń tej metody. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena wpływu ogrzewania promieniami podczerwonymi nasion lędźwianu siewnego na rozpuszczalność białka w KOH, zawartość frakcji włókna: NDF (włókno detergentowe neutralne), ADF (włókno detergentowe kwaśne) i ADL (lignina detergentowo-kwaśna) oraz zawartość karotenoidów. Materiał badawczy stanowiły nasiona lędźwianu siewnego (Lathyrus sativus L.), odmiany Derek. Badane nasiona poddawano ogrzewaniu promieniami podczerwonymi w temperaturze 180ºC, w czasie: 30, 60, 90, 120 lub 180 s. Stwierdzono, że zastosowana obróbka cieplna nie miała istotnego wpływu na rozpuszczalność białka w KOH. Po 180 s ogrzewania parametr ten wynosił powyżej 95%. Ogrzewanie promieniami podczerwonymi spowodowało zmiany w zawartości frakcji włókna w nasionach lędźwianu. Na skutek procesu zmniejszeniu uległa zawartość frakcji NDF, a nastąpił wzrost zawartości ADF i ADL. Ogrzewanie nasion lędźwianu siewnego promieniowaniem podczerwonym nie spowodowało obniżenia zawartości karotenoidów. (abstrakt oryginalny)
17
84%
Celem pracy było określenie oddziaływania naświetlania promieniami lasera sadzonek róży wielokwiatowej na plon świeżej i suchej masy oraz wartość energetyczną. Przedmiotem badań było jednoczynnikowe doświadczenie polowe przeprowadzone w latach 2009-2013 w Mydlnikach k. Krakowa. Badano wpływ dwóch dawek naświetlania sadzonek promieniami lasera na plon, skład chemiczny i wartość energetyczną róży wielokwiatowej. W wyniku badań stwierdzono, iż naświetlanie promieniami lasera nie wpłynęło na wielkość plonu świeżej masy róży wielokwiatowej, jednakże większa dawka promieniowania laserowego spowodowała wyższy przyrost suchej masy części nadziemnych oraz większy plon suchej masy. Nie stwierdzono istotnego wpływu biostymulacji promieniowaniem laserowym sadzonek na ciepło spalania i wartość opałową róży wielokwiatowej. Stwierdzono znaczną zawartość siarki w biomasie róży wielokwiatowej. (abstrakt oryginalny)
Rozszerzenie aplikacji nowoczesnych, biodegradowalnych polimerów opakowaniowych na nowe obszary zastosowań w zaawansowanych produktach spożywczych, m.in. przeznaczonych do nadania gotowości kulinarnej poprzez ogrzewanie w kuchence mikrofalowej, może przynieść wiele korzyści ekologicznych, ekonomicznych i społecznych. Właściwości mechaniczne, oprócz barierowych i migracyjnych, stanowią podstawowy czynnik decydujący o możliwości zastosowania danego materiału. Opracowanie pokazuje zmiany naprężenia zrywającego oraz wydłużenia względnego przy zerwaniu dla czterech popularnych folii biodegradowalnych na bazie skrobi w funkcji czasu działania promieniowania mikrofalowego. (abstrakt oryginalny)
Zastosowanie technologii sterylizacji utensyliów medycznych w formowanych z rękawa workach z tworzyw sztucznych pozwala na długoterminowe przechowywanie sterylnych narzędzi w bezpiecznych, trwałych, wygodnych i tanich opakowaniach jednorazowych. Połączenie wspomnianego rodzaju pakowania z technologią sterylizacji radiacyjnej przynosi wiele korzyści w zakresie bezpieczeństwa pacjentów, ekonomii i ochrony środowiska. W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań nad możliwością wykorzystania rękawów z tworzywa sztucznego (poliesteru, polipropylenu, poliamidu) oraz papieru w zakresie wpływu określonej dawki promieniowania na wybrane właściwości w zakresie parametrów mechanicznych, poziomu migracji oraz chłonności wody. Ogólnie otrzymane wyniki wskazują na polepszenie badanych właściwości przy napromienieniu dawkami do 100 kGy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem pracy było zbadanie wpływu napromieniowania na właściwości barierowe i fizyko-chemiczne opakowań i materiałow opakowaniowych a także określenie wpływu tych rodzajów opakowań na wybrane produkty spożywcze.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.