Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 160

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość kształcenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W latach 2009-2010 przeprowadzono badania ankietowe studentów specjalności Gospodarka i Administracja Publiczna (GiAP). Celem sondaży była ocena jakości kształcenia oraz identyfikacja atutów i słabości tego procesu, a także zachodzących w jego obrębie zmian. Respondenci wyrażali swoje opinie na temat oferty dydaktycznej specjalności, kadry dydaktycznej, organizacji procesu dydaktycznego na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki (WGRiT), dydaktycznej bazy materialnej oraz atrakcyjności studiowanej specjalności. Wyniki pozwalają twierdzić, że atuty i słabości procesu kształcenia w tej specjalności uległy pewnym zmianom, ale nie na tyle istotnym, by formułować odmienne sądy wartościujące. Nadal, podobnie jak w roku ubiegłym, ocena jakości kształcenia ma wymiar pozytywny, choć istnieją, być może dyskusyjne, mankamenty warte eliminacji.(abstrakt oryginalny)
|
2014
|
nr 3
109-125
Obok takich tematów jak sześciolatek w szkole, dziewczyny na politechnikach, likwidacja gimnazjów i gender w szkołach, w ostatnim czasie w edukacji dużo miejsca poświęca się na dyskusję o kształceniu zawodowym na poziomie ponadgimnazjalnym. Celem niniejszej pracy jest odpowiedź na pytanie, czy technika w obecnej postaci powinny istnieć i czy mają szansę przetrwać, umożliwiając uczniom styczność z przedsiębiorstwem, czyli prawdziwą naukę zawodu, przez zaledwie 4 tygodnie w ciągu 4 lat nauki. (fragment tekstu)
|
|
nr 19
46-48
Artykuł omawia oczekiwania pracodawców co do szkolnictwa wyższego i absolwentów wyższych uczelni ubiegających się o pracę.
4
100%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty społecznej odpowiedzialności oraz wewnętrznego zapewnienia jakości kształcenia w szkołach wyższych. Społecznie odpowiedzialna uczelnia służy otoczeniu, a jej odpowiedzialność względem społeczeństwa odnosi się do przygotowania absolwentów do pełnienia funkcji pracowników wiedzy. Oznacza to konieczność podejmowania działań w obszarze zapewnienia jakości kształcenia. W artykule zaprezentowane zostały wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 79 polskich uczelniach, dotyczące wybranych elementów wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia w odniesieniu do europejskich standardów z tego zakresu. Analiza wyników badań wskazuje, iż w działaniach podejmowanych przez szkoły wyższe z zakresu zapewnienia jakości kształcenia można odnaleźć nawiązanie do elementów koncepcji społecznej odpowiedzialności.(abstrakt oryginalny)
5
76%
Artykuł koncentruje się na zagadnieniach dotyczących jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym. W pracy przybliżone są uwarunkowania zmian zachodzących na uczelniach w ostatnich dwudziestu latach, jak również wskazanie interesariuszy i czynników mających wpływ na jakość kształcenia. W artykule zawarto także propozycję mierników jakości kształcenia w podziale na 3 kategorie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena jakości kształcenia w wyższej uczelni w perspektywie modelu luk jakości i założeń metody Servqual. Obejmuje trzy części. Pierwsza ukazuje syntezę podejść metodycznych do badania jakości usług. W drugiej podjęto dyskusję nad kategorią jakości kształcenia i szerzej jakości usług edukacyjnej wyższej uczelni. Z kolei część trzecia jest egzemplifikacją tytułowego problemu - na podstawie badań 773 absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ukazuje podejście studentów-usługobiorców procesu uczelni do definiowania jakości studiów i rze(abstrakt oryginalny)
7
76%
Celem tego artykułu jest porównanie trendów kształcenia młodzieży na trzecim stopniu edukacyjnym w Czechach, Słowacji i Polsce, w kontekście ogólnych trendów demograficznych. Dość szybki wzrost współczynnika liczby studentów do ogólnej liczby mieszkańców może spowodować problemy dotyczące nadmiaru ludzi wykształconych. Ponadto znaczny wzrost liczby studentów może powodować spadek jakości kształcenia. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia zmiany jakie zaszły w ostatnich latach w szkolnictwie wyższym (powstanie uczelni niepaństwowych, wzrost liczby studentów, studia licencjackie). Zmiany te przedstawia z punktu widzenia studentów, nauczycieli akademickich, a także władzy i administracji państwowej. Zwraca uwagę na jakość kształcenia i podpowiada sposoby dbania o tą jakość (licencjonowanie niepaństwowego szkolnictwa wyższego, korekta praktyki opiniowania wniosków założycielskich dotyczących tworzenia i zmian uczelni niepaństwowych).
Zapewnienie i podnoszenie jakości kształcenia, w tym jakości dydaktyki akademickiej, jest procesem bardzo ważnym dla różnych grup interesariuszy szkolnictwa wyższego, jak i w skali makro dla całego społeczeństwa. Szczególnie w ostatnich latach, pod wpływem zmian zachodzących na skutek reformowania uczelni wyższych na poziomie zarówno europejskim (proces boloński), jak i narodowym czy lokalnym, w wielu dokumentach podkreśla się problem i znaczenie jakości. Stawianych jest też wiele pytań o sposoby podnoszenia jakości kształcenia. Jednym z nich jest dbałość o ewaluację procesu kształcenia, która w większości polskich uczelni sprowadza się głównie do badania opinii studentów na temat zajęć i wykładowców po zakończeniu semestru. Inną formą są hospitacje zajęć, które z reguły są po prostu formalnym wymogiem i przykrym obowiązkiem przełożonych, nieniosącym wsparcia nauczycielom i okazji do rozwijania swojego warsztatu pracy. Celem artykułu jest omówienie sposobów ewaluacji zajęć dydaktycznych służących rozwojowi i doskonaleniu kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich na tle ograniczeń związanych ze studencką oceną zajęć i wykładowców.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie jest kontynuacją prezentacji niepublikowanych dotychczas wyników badań przeprowadzonych wśród absolwentów kierunku Zarządzanie i marketing Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, dotyczących losów zawodowych absolwentów1. Celem poznawczym badania było ustalenie zależności pomiędzy zdobyciem wyższego wykształcenia a osiąganymi efektami w postaci zmiany pozycji zawodowej oraz warunków zatrudnienia. Badaniu przyświecał także cel praktyczny - poznanie opinii absolwentów na temat jakości kształcenia w WSM w Warszawie(fragment tekstu)
|
|
nr 5
28-44
Zmiany w szkolnictwie wyższym będące konsekwencją procesu bolońskiego stały się źródłem zwiększonych wymagań wobec nauczycieli akademickich. Oczekuje się, że utrzymają wysoką jakość kształcenia przy jednoczesnym umasowieniu studiów i rosnącej konkurencji. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się opinie o niskiej przydatności zajęć na uczelni i dlatego w tym kontekście podjęto problem jakości celów kształcenia. Celem artykułu jest przedstawienie zależności, jakie występują pomiędzy celami kształcenia, sposobem prowadzenia zajęć a efektami kształcenia. Na tle ogólnie zarysowanych zmian w obrębie kształcenia wyższego, które doprowadziły do wdrożenia Krajowych Ram Kwalifikacji i w konsekwencji dyrektywy, aby cele kształcenia zapisywać w języku mierzalnych efektów, przybliżono koncepcję kształcenia opartego na efektach (OBE), która jest istotą zmiany filozofii kształcenia. Następnie zaprezentowano metodykę projektowania celów zajęć według koncepcji OBE i zwrócono uwagę na ich różnorodność i taksonomie. Bardzo silnie zaakcentowana została potrzeba uwzględniania nie tylko wiedzy deklaratywnej, ale i proceduralnej, co wymaga zmiany podejścia do sposobu prowadzenia zajęć, to jest zaangażowania intelektualnego studentów oraz wszechstronnej ich aktywności. Podkreślono też znaczenie zadań dydaktycznych, które umożliwią studentom analizowanie, syntetyzowanie, myślenie krytyczne i rozwiązywanie problemów zgodnie z założonymi efektami kształcenia. Całość kończą uwagi o prowadzeniu zajęć w sposób bardziej interesujący studentów.(abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł jest syntetycznym sprawozdaniem z reprezentatywnych badań empirycznych, przeprowadzonych w dziewięciu polskich uczelniach - wszystkich, które mają uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Prezentuje ocenę obowiązujących standardów kształcenia w tym zakresie dokonaną przez osoby bezpośrednio zainteresowane - studentów tego kierunku, a także ich oczekiwania i postulaty zmian. Diagnoza ta, w swym zamierzeniu, zainspirować ma do rozpoczęcia dyskusji na temat podniesienia jakości kształcenia przyszłych dziennikarzy w skali ogólnopolskiej. (abstrakt oryginalny)
Jaka uczelnia niepaństwowa ma szansę przetrwania? Zgodna odpowiedź na to pytanie jest prosta - tylko taka, która wyróżniać się będzie wysokim poziomem jakości oferowanych usług edukacyjnych.
Jednym z zadań Procesu Bolońskiego jest zapewnienie wysokiej jakości kształcenia w szkołach wyższych. Oznacza to konieczność budowania wewnętrznych i zewnętrznych systemów zapewnienia jakości w oparciu o określone standardy. W artykule zaprezentowano europejskie standardy z zakresu wewnętrznego zapewnienia jakości kształcenia. Omówiono także wyniki badań empirycznych, które zostały przeprowadzone w 100 wydziałach polskich uczelni. Celem badań było udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy i jeżeli tak, to w jakim stopniu w polskich uczelniach wewnętrzne systemy zapewnienia jakości kształcenia są wykorzystywane w procesie zarządzania? Wyniki badań wskazują, że działania realizowane w ramach wewnętrznych systemów zapewnienia jakości kształcenia są wykorzystywane w procesie realizowania funkcji kierowniczych w stopniu średnim (planowanie i podejmowanie decyzji dotyczących zasobów, klientów, dostawców, organizowanie kierunków i programów kształcenia, kontrolowanie działań i realizacji celów) oraz wysokim (planowanie i podejmowanie decyzji w zakresie prowadzenia kierunków studiów, motywowanie pracowników).(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Diagnozowanie studenckich oczekiwań (przełamanie barier świadomości grupowej)
76%
|
|
4
|
nr 1-4
73-78
W pracy zaproponowano nowe podejście do diagnozowania studenckich oczekiwań w stosunku do szkoły, w której się oni uczą. W tym celu zestawiono trzy znane techniki organizatorskie: burza mózgów (Brainsterming), diagram ryby (Fishbone Diagrams), profilowanie (Method Borda-Kendall). Podstawową techniką jest tu diagram ryby, opracowany przez Kaoru Ishikawe. Studenci trzeciego roku studiów w szkole X (138 osób) analizowali czynniki przeszkadzające według nich w osiągnięciu wysokiej jakości kształcenia. Wygenerowane przez nich czynniki, ustawione w profile, pozwoliły ocenić natężenie oczekiwań w badanej grupie społecznej odnośnie pożądanych kierunków poprawy jakości w tej szkole. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia swoje opinie dotyczące jakości kształcenia w wyższych szkołach niepaństwowych, czynników składających się na tę jakość i możliwości ich obiektywnej oceny.
The article is devoted to the problem of the formation of internal quality evaluation of vocational education under decentralization. It outlines the components of the training of future skilled workers as object monitoring; selected stages of monitoring; specified instrument monitoring of quality of education in vocational schools(original abstract)
18
Content available remote Uniwersytet wobec gospodarki - w którą stronę?
76%
Związek fenomenu uniwersytetu z gospodarką łączy z jednej strony akademicki ethos wyraźnie akcentujący szeroko pojętą wolność oraz poniekąd służebną funkcję wobec zapotrzebowania państwowego. To, co dziś zdaje się być poszukiwane i doceniane to praktyczna użyteczność wiedzy, możliwość przełożenia jej na działania pozwalające zarabiać pieniądze. Od uniwersytetu wymaga się realizacji wykształcenia stricte zawodowego, co przecież nigdy nie było jego celem. Uniwersytety od początku trudniły się kształceniem elit, które dzięki szerokiej i wielopłaszczyznowej wiedzy mogły wytyczać kierunek myśli społecznej, wzmacniać potencjał gospodarczy, przyczyniać się do rozwijania nauki i kultury. Niniejszy artykuł aspiruje do ukazania relacji łączącej uniwersytet i gospodarkę z perspektywy nie naznaczonej negatywnie a priori, lecz zdążającej w stronę neutralności. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Benchmarking personalny narzędziem doskonalenia się nauczyciela akademickiego
76%
W artykule przedstawiono propozycje zbioru cech doskonałego nauczyciela akademickiego realizującego proces dydaktyczny. Źródło informacji stanowiły badania własne przeprowadzone wśród studentów Politechniki Białostockiej, których poproszono o wskazanie pożądanych cech nauczyciela akademickiego oraz przegląd kwestionariuszy wykorzystywanych na potrzeby ankietyzacji nauczycieli przez studentów. Przeprowadzone badania pozwoliły na wskazanie ośmiu grup cech doskonałego nauczyciela, stanowiących podstawę procesu benchmarkingu. W artykule omówiono cztery etapy procesu benchmarkingu personalnego ze szczególnym uwzględnieniem etapu analizy danych. Wskazano przykładową listę pytań kontrolnych, która może być wykorzystywana na potrzeby samooceny.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu system zapewnienia jakości kształcenia opracowany zgodnie z wymogami obowiązującego w Polsce prawa na Wydziale Y Szkoły Wyższej X jest spójny z nowoczesnymi trendami w zarządzaniu jakością, opisanymi w modelu CAF 2013 (Common Assessment Framework - Wspólna Metoda Oceny) dla usług edukacyjnych? W badaniu wykorzystano metodę analizy porównawczej, metodę studiowania dokumentów wewnętrznych oraz rozmowę z przedstawicielem Wydziału do spraw WSZJK. W interpretacji wyników, w ustaleniu stopnia spójności, posłużono się jednościową skalą stanów względnych opracowaną przez R. Kolmana. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.