Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 111

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość zarządzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
The paper deals with the phenomenon of relational awareness and its significance for contemporary business organizations. The author presents his theoretical thoughts and the results of his qualitative study, which effected in revealing the above phenomenon. The paper presents an analysis of the grounds for and processes of rejecting relational awareness in contemporary culture, dominated by individualism. More so, it provides for the opportunities to enhance the status of relational awareness in our time, and, above all, by incorporating the findings of Gordon Lawrence, presents its potential role in the field of management.(original abstract)
Przedstawiono problematykę dotyczącą jakości zarządzania w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstwa i zapewnienia sobie przewagi konkurencyjnej.
3
Content available remote Model oceny jakości zarządzania
100%
Pojęcie jakości zarządzania jest powszechnie używane w literaturze, mimo że nie zostało jednoznacznie zdefiniowane. Autorzy różnie określają zarówno samo pojęcie, jak i jego zakres. W artykule omówiono główne obszary zastosowania pojęcia oraz zaproponowano definicję jakości zarządzania. Wskazano także na potrzebę pomiaru jakości zarządzania. Celowi temu powinien służyć dedykowany model oceny. W artykule zaprezentowano propozycję ramowego modelu oceny jakości zarządzania, a także listę determinantów, które stanowią punkt wyjścia do opracowania szczegółowych kryteriów oceny.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor pokazuje różnice pomiędzy normami (jako zmiennymi, celowymi wynalazkami) a zasadami: stałymi, odkrywanymi wartościami. Przedstawia też poznawcze i praktyczne skutki tych różnic dla zaufania. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Jakość rządzenia a rozwój społeczno-gospodarczy w krajach UE
100%
Celem artykułu jest ukazanie zmian rozwoju społeczno-gospodarczego i jakości rządzenia oraz analiza występujących między nimi związków w 28 krajach UE w latach 2004-2012. Wykorzystując analizę kwartylową wskaźników Human Development Index oraz Worldwide Governance Indicators, przeprowadzono ocenę rozwoju i jakości rządzenia. Ich związek ukazano, wykorzystując analizę regresji. Wykazano dużą zmienność i pogorszenie się poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w badanych krajach oraz znaczący wpływ jakości rządzenia na ten rozwój.(abstrakt oryginalny)
Autorki (które w zrealizowanym w latach 2012 - 2015 projekcie edukacyjnym pełniły funkcje kierownika i asystenta kierownika) w cyklu dwóch artykułów podzieliły się własnym doświadczeniem realizacji przedsięwzięcia w kontekście jego jakości. W niniejszym artykule zawarto analizę jakości zarządzania fazą wdrażania projektu. Przedstawiono zasady wypracowania regulaminów i instrukcji, które wraz z umową ze sponsorem stanowią mapę drogową projektu, podstawy zarządzania budżetem i harmonogramem, zasady monitoringu, ewaluacji oraz promocji projektu. Przeanalizowano działania w zakresie stosowania środków zaradczych i naprawczych wobec pojawiających się w projekcie trudności ujawnionych w procesie ewaluacji on-going. Opisano także zasady ewaluacji ex-post, zaplanowanej po zakończeniu realizacji projektu. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Kapitał społeczny a jakość rządzenia w krajach Unii Europejskiej
100%
Kapitał społeczny i jakość rządzenia jako instytucjonalne elementy systemu społeczno-gospodarczego wpływają na wyniki osiągane w każdej gospodarce. Ekonomiczne znaczenie kapitału społecznego, wynikające z jego proefektywnościowego oddziaływania na procesy wzrostu i rozwoju, oznacza, że jest on we współczesnych gospodarkach niezbędnym elementem tych procesów. Świadoma kreacja kapitału społecznego jest więc właściwą strategią rozwojową, a sprawne państwo, charakteryzujące się wysoką jakością rządzenia, może stać się głównym aktorem kreacji tego kapitału. Artykuł ma na celu analizę zróżnicowania kapitału społecznego i jakości rządzenia, a także występującej między nimi zależności w krajach Unii Europejskiej. W przeprowadzonych badaniach wykorzystano bazy European Social Survey (ESS) oraz Worldwide Governance Indicators (WGI), a w dokonanej analizie klasyczne miary położenia, rozproszenia i asymetrii.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano problemy gospodarki opartej na wiedzy oraz tworzenie nowej wiedzy i technologii w wyniku współpracy nauki, biznesu i administracji lokalnej. Te podmioty, współpracując ze sobą, tworzą tak zwaną potrójną helisę nauki, biznesu i administracji. Kluczową kwestią jest proces zarządzania potrójną helisą przez uniwersytety i administrację lokalną, a zatem podmioty publiczne. Dlatego celem badań było określenie jakości zarządzania współpracą nauki, biznesu i administracji w polskich miastach akademickich przez lokalne podmioty sektora publicznego. W tym obszarze przeprowadzono badania w 20 dużych miastach akademickich w szkołach wyższych, urzędach miast i lokalnych ośrodkach innowacji koordynujących potrójną helisę. Respondenci z urzędów miasta, uniwersytetów i centrów innowacji zostali poddani badaniom za pomocą kwestionariusza. Ostateczny wniosek został poprzedzony kompleksową prezentacją jakości zarządzania, w tym wszystkich czterech funkcji zarządzania.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono tendencje we współczesnym zarządzaniu, które wyznaczają sposób działania organizacji światowych. Przedstawiono diagnozę złego zarządzania polskimi przedsiębiorstwami.
Rok 1999 w perspektywie zdolności Polski do integracji europejskiej- problemy polityki rozwoju regionalnego Polski w warunkach integracji europejskiej- instytucjonalizacja nie - odpowiedzialności(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zarys modelu doskonalenia zarządzania w szkołach wyższych
75%
Od marca 2011 r. wdrażane są w Polsce nowe rozwiązania dotyczące funkcjonowania uczelni, w tym zarządzania nimi. Jest to pierwszy etap reformy szkolnictwa wyższego, za którym muszą pójść następne, bardziej radykalne i konsekwentne, poparte pokaźnym wsparciem finansowym. Dlatego też warto pochylić się nad problemami i sposobami doskonalenia zarządzania w uczelniach oraz zająć się budową zarysu modelu doskonalenia zarządzania w szkołach wyższych, którego wdrożenie spowoduje wzrost jakości zarządzania. Opracowywanie tego zarysu modelu wymaga uprzedniego przedstawienia zaleceń procesu bolońskiego i Unii Europejskiej w tym zakresie oraz specyfiki szkół wyższych w Polsce. Ponadto konieczne jest zaprezentowanie, zaadaptowanych do potrzeb i warunków uczelni, osiem zasad EFQM oraz głównych wartości i zasad ciągłego doskonalenia jakości zarządzania w szkołach wyższych. Najważniejszą częścią opracowania jest charakterystyka zaproponowanego zarysu modelu zarządzania w szkolnictwie wyższym oraz przedstawienie go w formie graficznej.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ewolucję zarządzania jakością oraz przedstawiono etapy rozwoju procesu zarządzania jakością produktów w przedsiębiorstwie. Opisano również problemy spotykane w mierzeniu nowych wartości oraz zdefiniowano pojęcie jakości zarządzania.
W artykule omówiono zagadnienia związane z jakością zarządzania uczelnią wyższą. Przedstawiono kryteria zarządzania w kontekście procesów działania uczelni wyższej oraz w kontekście struktur organizacyjnych Mintzberga. Przedstawiona analiza pokazała, że warunkiem wysokiej jakości zarządzania uczelnią wyższą jest uświadomienie sobie faktu jej procesowej różnorodności.
Opierając się na rozwiązaniach z zakresu dynamiki zmian zarządzania, zaproponowano podstawowe założenia do budowy testu oceniającego stan zarządzania zasobami ludzkimi, prowadząc do wstępnej diagnozy i wyznaczenia kluczowych obszarów uprawnień. Oderwano się przy tym od konwencji złożonej analizy wszystkich wymiarów na rzecz myślenia o czynnikach kluczowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono istotę jakości zarządzania w sektorze publicznym oraz jej uwarunkowań, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zasoby i interesariuszy. Zakres prowadzonych rozważań wynikał z przyjętej tezy badawczej, a mianowicie że w Polsce w małym stopniu uwzględnia się jakość w zarządzaniu organizacjami publicznymi, co ogranicza zakres dokonywanych zmian. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest jedną z odpowiedzi na dążenie organizacji do wzmocnienia zarządzania biznesem i osiągania strategicznych celów bardziej efektywnie i skutecznie oraz na dążenie do spełnienia oczekiwań zewnętrznych stron zainteresowanych i dokładniejszego spełnienia wymagań prawnych. Przedstawiono wytyczne PAS oraz powody integracji systemów zarządzania. Omówiono korzyści i zagrożenia wynikające z integracji.
Celem artykułu jest zaprezentowanie sposobów myślenia o zarządzaniu jakością produktów w kontekście jakości zarządzania organizacją. Przyjęto konwencję, według której jakość decyzji i działań strategicznych wyznacza jakość zarządzania organizacją, układu nastawczego systemu zarządzania jakością produktów. System jest narzędziem realizacji strategii organizacji. Na tle modeli doskonalenia organizacji oraz technik samodoskonalenia się organizacji wykazano, że paradygmat doskonalenia zarządzania organizacją wymaga uruchomienia cyklu głębokiego uczenia się organizacji. Uczenie się bowiem zwiększa zdolność myślenia systemowego, będącego nośnikiem doskonalenia zarządzania, tak w warstwie strategicznej, jak i operacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań przeprowadzonych w przedsiębiorstwach z kapitałem niemieckim w Wielkopolsce dotyczących oceny jakości zarządzania zasobami ludzkimi. Przedsiębiorstwa zostały poddane ocenie w ramach dziewięciu obszarów modelu EFQM - Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością. Do najsłabiej ocenionych aspektów funkcjonowania badanych przedsiębiorstw należy obszar zarządzania zasobami ludzkimi. W badaniu oceniono m.in. rolę i miejsce pracowników w organizacji jako istotnego elementu potencjału firmy, a także subiektywne postrzeganie firm przez pracowników. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących procesów zarządzania zasobami ludzkimi w małych przedsiębiorstwach w Polsce. Obraz, a zwłaszcza poziom sprawności tych procesów, jest dość niepokojący, o czym świadczy niski stopień ich formalizacji i profesjonalizacji. Może to rzutować także negatywnie na wyniki ekonomiczne badanych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Znaczenie metody ABC w doskonaleniu jakości zarządzania
75%
W praktyce metodę ABC stosuje się, gdy chcemy wyeliminować zjawiska o największej częstotliwości występowania i przyczyny tworzenia największych kosztów. Jest narzędziem umożliwiającym hierarchizację czynników wpływających na dane zjawisko. W artykule przedstawiono znaczenie metody ABC w doskonaleniu jakości zarządzania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.