Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1200

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koniunktura gospodarcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
Artykuł omawia wyniki badań przeprowadzonych w Zakładzie Spółdzielczości SGH w Warszawie. Jako przedstawicieli spółdzielni prowadzących działalność gospodarczą w miastach wytypowano "Społem" PSS, a jako reprezentantów spółdzielczości wiejskiej wybrano spółdzielnie "Samopomoc Chłopska". Przedmiotem zaiteresowań badawczych była: 1. sytuacja rynkowa spółdzielni oraz poziom ich konkurencyjności; 2. zdolności wytwórcze spółdzielni oraz ich profil wytwarzania.
Modelowanie ekonometryczne jest sformalizowaną metodą prognozowania koniunktury. Większość z metod ekonometrycznych wykorzystywanych do prognozowania sytuacji gospodarczej opiera się na założeniu określonych zależności i relacji historycznych pomiędzy występującymi w modelu zmiennymi. Jeżeli trendy historyczne nie zostaną w sposób znaczący zaburzone, modele cechują się zazwyczaj dobrymi własnościami predykcyjnymi. Do badania koniunktury gospodarki województwa śląskiego wykorzystano model ekonometryczny powiązań między wybranymi zmiennymi charakteryzującymi gospodarkę. W szczególności do oceny wahań koniunkturalnych zastosowano pierwiastki charakterystyczne równania końcowego. Wystąpienie pierwiastków charakterystycznych będących liczbami zespolonymi świadczy o występujących wahaniach koniunkturalnych.(fragment tekstu)
3
Content available remote Cykliczność czy antycykliczność cen w Polsce?
100%
Celem artykułu jest analiza współzależności między zmianami cen konsumpcyjnych i produkcyjnych a produkcji w Polsce w okresie 1995-2015. W pracy wykorzystano metodę badawczą opartą na studiach literaturowych z zakresu makroekonomii i finansów międzynarodowych oraz metody statystyczno-ekonometryczne. Wyniki przeprowadzonych badań sugerują brak obecności zjawiska cykliczności cen konsumpcyjnych oraz występowanie zjawiska cykliczności cen produkcyjnych w krótkim i długim okresie. Rezultaty badań mają istotne implikacje teoretyczne i praktyczne. W tradycyjnym podejściu do relacji między cenami a produkcją najczęściej zakłada się, że poziom cen jest procykliczny, co oznacza wzrost cen w warunkach wzrostu poziomu produkcji i spadek cen w sytuacji spadku wielkości produkcji. Jednakże wyniki badań przedstawionych w niniejszym artykule wskazują, iż przyjęte założenie o cykliczności cen nie zawsze jest właściwe. Wyniki analizy są także ważne ze względu na politykę pieniężną prowadzoną w kraju, bowiem brak istnienia cykliczności cen konsumpcyjnych wymaga od banku centralnego odmiennych reakcji w odpowiedzi na wahania aktywności gospodarczej w kraju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę empirycznego ustalenia siły związku pomiędzy stanem koniunktury gospodarczej a poziomem wydatków na cele militarne w Stanach Zjednoczonych w latach 1929-1974 oraz weryfikacji - na tym tle - słuszności powszechnie panującego poglądu o koniunkturalnym uwarunkowaniu zbrojeń we współczesnej gospodarce kapitalistycznej. (abstrakt oryginalny)
Badania koniunktury w ciężarowym transporcie samochodowym prowadzone są w Instytucie Transportu Samochodowego od 1997 roku. Mają one na celu monitorowanie sytuacji w branży transportowej, jak również pozyskiwanie informacji dotyczących przewidywanych zmian tej sytuacji w najbliższej przyszłości. W badaniach tych wykorzystywana jest metoda testu koniunktury umożliwiająca uzyskiwanie wyprzedzających w stosunku do oficjalnej statystyki informacji na temat sytuacji w sektorze transportowym. Celem artykułu jest charakterystyka metodyki badań koniunktury w towarowym transporcie samochodowym, jak również prezentacja syntetycznych ich wyników w okresie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Opracowanie podsumowuje rezultaty badań, szczególnie tych odnoszących się do sytuacji finansowej firm transportowych (zarówno prowadzących działalność krajową, jak i przewozy międzynarodowe), wielkości przewozów, inwestycji, konkurencji, barier utrudniających rozwój.(abstrakt oryginalny)
Ocena stanu koniunktury gospodarczej w województwach prowadzona jest przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową od początku roku 2001. Badanie prowadzone jest metodą testu koniunktury w cyklu miesięcznym. Pytania podzielone są na dwie standardowe grupy. Pierwsza dotyczy oceny bieżącej sytuacji gospodarczej (w porównaniu do poprzedniego miesiąca), a druga przewidywań co do jej zmiany w najbliższym okresie (od miesiąca do trzech miesięcy). IBnGR wykorzystuje w swoim badaniu cztery, różniące się nieco od siebie, rodzaje ankiet - każda kierowana do innej grupy przedsiębiorstw. We wszystkich ankietach zawarte jest pytanie dotyczące oceny ogólnej sytuacji gospodarczej oraz pytanie dotyczące oczekiwań co do jej zmiany w kolejnych miesiącach. W ankiecie znajdują się także po cztery pytania odpowiadające specyfice działalności w danym sektorze (dwa dotyczące sytuacji bieżącej i dwa dotyczące oczekiwań w najbliższej przyszłości). I tak, firmy przemysłowe pytane są między innymi o zmianę poziomu zapasów i zmianę zatrudnienia. Firmy usługowe i firmy handlowe o obroty i liczbę klientów, a banki o wartość udzielonych kredytów i przychody z działalności operacyjnej. Każda z ankiet zawiera w sumie sześć pytań - trzy odnoszące się do sytuacji bieżącej i trzy sondujące oczekiwania przedsiębiorców. Ponieważ odpowiedzi na pytania mają charakter subiektywny, co miesiąc w poszczególnych firmach odpowiadają na nie te same osoby. Pozwala to znacznie ograniczyć czynnik subiektywizmu i czyni porównywalnymi wyniki z kolejnych miesięcy. (fragment tekstu)
Przedstawiono perspektywy wzrostu polskiego eksportu do USA w ważniejszych grupach towarowych (wyroby przemysłu elektro-maszynowego, drewno i wyroby z drewna). Omówiono polsko-amerykańskie obroty handlowe w 1999 roku, prognozę gospodarczą dla Kanady na rok 2000 oraz sytuację handlu zagranicznego USA i gospodarkę Meksyku.
W artykule zaprezentowano wyniki wybranych miesięcznych i kwartalnych badań koniunktury w polskim handlu detalicznym. Analiza wyników badań obejmuje 5-letnie szeregi czasowe.
Artykuł zawiera próbę częściowych odpowiedzi na następujące pytania: jaki wpływ na koniunkturę gospodarczą we współczesnej Polsce wywiera (lub może wywierać) pogarszająca się koniunktura gospodarcza za granicą, na głównych rynkach zbytu polskiego eksportu; jakie kierunki polityki makroekonomicznej mogą być w takiej sytuacji przedmiotem wyboru na najbliższy krótki okres; jakie są (lub byłyby) ich przypuszczalne skutki; od czego zależałaby ich ocena porównawcza; jakie byłyby warunki skuteczności podejmowanych działań?
12
100%
Przedstawiono zmiany jakie zaszły w spółdzielniach mleczarskich w warunkach zmieniającej się koniunktury gospodarczej w latach 2006-2010. Przedmiotem badań był liczba zatrudnionych pracowników, skup mleka ogółem, przeciętna cena skupu jednego litra mleka oraz średnia wielkość dostawy mleka z gospodarstwa. Stwierdzono ograniczony wpływ kryzysu ekonomicznego na działalność spółdzielni mleczarskich. (abstrakt oryginalny)
W jakościowych badaniach koniunktury gospodarczej zazwyczaj stosowane są pytania jednokrotnego wyboru z trzema wariantami odpowiedzi: pozytywnym, neutralnym i negatywnym. Dla każdego takiego pytania oblicza się saldo odpowiedzi na dane pytanie jako różnicę między procentowym udziałem odpowiedzi pozytywnych i negatywnych. Analizując tylko salda odpowiedzi, rezygnujemy z pełnej informacji o strukturze odpowiedzi. Aby tego uniknąć, warto uzupełnić salda odpowiedzi o dodatkowy wskaźnik: sumę odsetka odpowiedzi pozytywnych i negatywnych. W artykule jest omówiona przydatność tego wskaźnika na przykładzie danych ankietowych GUS. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono analizę koniunktury gospodarczej, która służy doskonaleniu metod kierowania przedsiębiorstwem w nowych warunkach ekonomicznego rozwoju.
W artykule przedstawiono wyniki wybranych miesięcznych badań koniunktury, kwartalnych badań wybranych zjawisk ekonomicznych oraz korelację pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami jakościowymi.
Omówiono sytuację gospodarczą Republiki Federalnej Niemiec w 1996 r., jej stan w kontekście spełnienia kryteriów konwergencji z Maastricht oraz różnice w wydajności pracy w nowych i starych krajach związkowych RFN.
Omówiono sytuację gospodarczą USA w 1996 r., sytuację i politykę gospodarczą Kanady oraz ocenę gospodarki Meksyku w 1996 r. i prognozę na 1997 r.
W początkowej części artykułu zostały opisane warunki funkcjonowania gospodarki polskiej w okresie poprzedzającym przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. W pierwszej części empirycznej artykułu dokonano porównania wzrostu gospodarczego Polski ze wzrostem gospodarczym pozostałych dziewięciu krajów, z którymi Polska 1 maja 2004 roku została przyjęta do Unii Europejskiej. Wstępna analiza pozwoliła stwierdzić, że w okresie 2003-2014 wśród analizowanych dziesięciu krajów najwyższym wzrostem gospodarczym charakteryzowały się Polska i Słowacja. Wzrost ten wynosił około 53%. Następna część artykułu została poświęcona analizie porównawczej wzrostu gospodarczego grupy krajów nadbałtyckich oraz grupy krajów wyszehradzkiej. Analiza porównawcza pozwoliła stwierdzić, że spośród państw tych grup jedynie Polska charakteryzowała się równomiernym wzrostem gospodarczym. Każde inne państwo w grupie państw bałtyckich i grupie wyszehradzkiej w roku 2009, w okresie światowego kryzysu gospodarczego, odnotowało spadek PKB. Następnie w oparciu o oszacowane postacie modelu dynamiki wzrostu gospodarczego odnotowano, że w analizowanych grupach państw najwyższą roczną stopę wzrostu gospodarczego osiągnęła Polska (4,03%). Na następnych miejscach były: Słowacja (3,82%), Litwa (2,45%), Estonia (1,96%), Czechy (1,96%), Łotwa (1,53%) oraz Węgry (0,41%). W ostatniej części artykułu przedstawiono analizę porównawczą dotycząca krajów UE w okresie światowego kryzysu gospodarczego. Stwierdzono, że porównując poziom PKB z roku 2014 z poziomem PKB z roku 2007 najwyższy wzrost gospodarczy odnotowano w Polsce (24,3%). Na następnych miejscach zostały ocenione Malta (14,2%) i Słowacja (13,8%). Warto odnotować, że w rozpatrywanym okresie wzrost gospodarczy dla przykładu w Szwecji wyniósł 8,0% a w Niemczech około 5,9%. (abstrakt oryginalny)
Autor zastanawia się nad tym jakie czynniki sprawiły, że ogół zjawisk i praw zwanych Nową Gospodarką najlepiej widoczny jest na amerykańskim przykładzie.
20
Content available remote Zastosowanie indeksów frachtowych jako mierników aktywności gospodarczej
100%
W artykule przeanalizowano zachowanie się wybranych indeksów frachtowych w latach 2008-2013. Do badań wybrano indeks rynku suchych ładunków masowych (BDI) oraz trzy indeksy rynku przewozów kontenerowych (HARPEX, New ConTex, SCFI). Omówiono mechanizm, który sprawia, że w warunkach stabilnej podaży zdolności przewozowej wartości indeksów mogą stanowić dobre mierniki aktywności gospodarczej na świecie. Sytuacja na badanych rynkach frachtowych w ostatnich latach charakteryzuje się nadwyżką podaży floty. Zmiana układu sił na rynkach frachtowych w przyszłości może przywrócić indeksom frachtowym ich rolę jako wskaźników koniunktury gospodarczej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.