Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 341

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konstytucja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
W Nauce o konstytucji (1928) niemiecki filozof prawa i teoretyk polityki Carl Schmitt wprowadza pojęcia konstytucji relatywnej i konstytucji absolutnej. O ile ta pierwsza jest przezeń dość dokładnie zdefiniowana, o tyle w stosunku do drugiej Nauka o konstytucji pozostaje niejasna - Schmitt nigdzie nie definiuje tego, czym właściwie konstytucja absolutna jest i podaje co najmniej trzy możliwe opcje rozumienia tego terminu. Dlatego też należy stworzyć jej jasną definicję poprzez negację, opisując za Schmittem metody relatywizacji konstytucji, które dostrzegł on w sobie współczesnych czasach w Republice Weimarskiej i w ustawie zasadniczej tego państwa. Jedna z metod tej relatywizacji, czyli wywodzenie wymowy całego tego aktu prawnego z jej pojedynczego artykułu, dokonał również sam Schmitt, odczytując artykuł 48 owej ustawy zasadniczej (w zamierzeniu twórców konstytucji drugorzędny), opisując uprawnienia prezydenta do zawieszania praw i wolności podczas trwania sytuacji ekstraordynaryjnej, jako dla niej kluczowy. Celem takiego odczytania Schmitta była, co paradoksalne, obrona konstytucji i uczynienie zrozumiałą w jej sensie absolutnym. W artykule autor rekonstruuje wskazane wyżej terminy oraz opisuje relatywizację, której autorem stał się Schmitt.(abstrakt oryginalny)
Autor zajmuje się niektórymi aspektami rozwoju konstytucyjnego w Republice Słowacji po listopadzie 1989 roku, problematyką dyskusji o zmianach konstytucyjnych, o potrzebie opracowania i przyjęcia nowej konstytucji, problematyką konstytucyjnego umocowania parlamentaryzmu.
Prace nad kształtem przyszłej konstytucji zmuszają do zastanowienia się, na ile zasadne i potrzebne jest ujęcie problematyki podatkowej w konstytucji. W konstytucji polskiej podatki zostały w ogóle pominięte. W artykule omówiono, jakie rozwiązania zastosowano w krajach takich jak: Wielka Brytania, Francja, Polska - okres międzywojenny, Włochy, Portugalia, Szwajcaria, Niemcy.
This article aims to analyze abuse of a country's constitution as a unique means by which fundamental changes can be introduced to the country's political system. The term "abusive constitutionalism" is used to discuss the shift of the political system toward decreased democracy by means of changes to the constitution, as in the case of Hungary. In contemporary Poland, abuse of the constitution has entailed the creation of a parallel system via ordinary legislation passed rapidly by a simple parliamentary majority. The thesis of this paper is that "abusive constitutionalism" and an "abused constitutionalism" stem from a crisis in liberal democratic constitutionalism as a motivating force and moral signpost in the public sphere. In the place of democratic constitutionalism, there has been a return to emotion-laden conceptualizations of the political community. Primordial bonds, unquestioned traditional values, and founding myths are perceived as more meaningful than the law and the constitution. This sort of return to the past has its historical validation, but it is also a reaction to the growing complexities of the contemporary world and its risks. Another important empirical context for abusive constitutionalism is the negative constitutional consensus of a passive electorate. One indicator of a negative constitutional consensus is the population's lack of interest in the democratic functioning of the public sphere. (original abstract)
Zagadnienie neutralizacji oraz demilitaryzacji archipelagu Wysp Alandzkich nie doczekało się do tej pory wyczerpującego opracowania w polskim piśmiennictwie prawniczo-naukowym. Jednakże zagadnienie to może okazać się ze wszech miar interesujące ze względu na specyficzny charakter Alandów, jak również geograficzną bliskość archipelagu. Dodatkowo położenie Wyspy Alandzkich w basenie Morza Bałtyckiego i naturalnie wynikające z tego członkowstwo archipelagu w społeczności Regionu Bałtyckiego z pewnością znacząco zwiększa zainteresowanie autonomią alandzką wśród polskich czytelników. (fragment tekstu)
6
Content available remote O ústavnosti zániku Československa
80%
O konstytucyjności zakończenia istnienia Czechosłowacji. Sytuacja po wyborach w 1992 r. pokazała, że zwykła federacja była prawdopodobnie barierą nie do pokonani dla przyszłego rozwoju konstytucyjnego. Opinia publiczna nie zaakceptowała idei podziału Czechosłowacji. Rozpad Czechosłowacji wynikał z obiektywnej sytuacji wywołanej wyborami i eskalowanej bezkompromisowymi ambicjami zwycięskich koalicji w obu krajach. Konstytucyjna osobliwość sytuacji Czechosłowacji polegała na konflikcie między federalną konstytucją a nowym słowackim systemem konstytucyjnym (od 1.10.1992), gdy każdy z nich deklarował swoją supremację.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest ocena działalności Publicznego Obrońcy Praw Republiki Czeskiej w zakresie wykonywania działań powierzonych mu od 2009 roku jako krajowemu organowi do spraw równości. Ma on przyczyniać się do promowania prawa do równego traktowania wszystkich osób bez względu na ich rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, płeć, orientację seksualną, wiek, niepełnosprawność, religię, przekonania czy poglądy. W tym zakresie działa według postanowień Konstytucji Republiki Czeskiej, Karty Podstawowych Praw i Wolności, tzw. ustawy antydyskryminacyjnej oraz wielu innych ustaw. Zadania te zostały ombudsmanowi powierzone w ramach stosowania dyrektyw Unii Europejskiej. Podkreślano w nich, że jednym ze sposobów wzmocnienia ochrony przed dyskryminacją w państwach członkowskich UE jest powołanie organów, których zadaniem byłoby analizowanie problemów związanych z dyskryminacją, badanie możliwych rozwiązań i świadczenie konkretnej pomocy ofiarom. Autorka niniejszego opracowania zastanawia się, czy Publiczny Obrońca Praw spełnia wymogi stawiane krajowym organom do spraw równości, powołując się na kryteria określone w tzw. zasadach paryskich, które w sposób szczegółowy określają aspekt niezależności funkcjonowania instytucji stojących na straży praw człowieka. Ponadto przedstawia podstawowe założenia, na których opiera się działalność czeskiego ombudsmana oraz informacje dotyczące praktyki jego działalności w obszarze zapewnienia realizacji zasady równości.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Změny Ústavy České republiky
80%
Zmiany Konstytucji Republiki Czeskiej. Konstytucja Republiki Czeskiej została uchwalona 16 grudnia 1992 r. Regulacja stosunków konstytucyjnych w Republice Czeskiej jest również uregulowana w ustawach konstytucyjnych, które w art. 112 Konstytucji określane są jako część "porządku konstytucyjnego". Od 1993 roku konstytucję nowelizowano dziewięciokrotnie, zgłoszono również wiele innych projektów ustaw konstytucyjnych dotyczących zmian w konstytucji, które jednak nie zostały uchwalone.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote The 1991 Constitution of Independent Transnistria
80%
Status prawny niepodległej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, która w 1990 roku ogłosiła niepodległość, od tego czasu niezmiennie pozostaje niejasny. Państwo to faktycznie istnieje już przez prawie trzydzieści lat, niemniej nie zostało ono uznane przez społeczność międzynarodową. Z punktu widzenia prawa konstytucyjnego i teorii państwa status Naddniestrza jest sprzeczny z tym określonym przez prawo międzynarodowe, zgodnie z którym Naddniestrze w dalszym ciągu pozostaje regionem autonomicznym Mołdawii, mającym status specjalny. Niniejsze opracowanie, stanowiące część szerzej zakrojonych badań nad statusem prawnym Naddniestrza, ma na celu ustalenie pierwotnych podstaw jego systemu politycznego. Opracowanie obejmuje zatem analizę powstania i rozwoju jego pierwszej niepodległej ustawy zasadniczej, która stanowiła podstawę powyższych rozwiązań. W pracy podjęto się nie tylko analizy, ale także oceny pierwotnych założeń i rozwoju systemu politycznego Naddniestrza, jako nowo utworzonego państwa, w pierwszych latach jego istnienia. Przedmiot opracowania w szczególności skupia się na analizie kształtu i treści pierwszej konstytucji Naddniestrza z 1991 roku, która obowiązywała przez pierwsze cztery lata jego niepodległości - do czasu wejścia w życie obecnej ustawy zasadniczej z 1995 roku. Jest również próbą spojrzenia na to, jak praktyka funkcjonowania tej ustawy kształtowała konstytucyjną i polityczną rzeczywistość .(abstrakt oryginalny)
Mimo że prace nad Konstytucją marcową zostały dosyć dobrze zbadane, ciągle pozostają aktualne ustalenia Stanisława Krukowskiego sprzed 40 laty, zawarte w pracy Geneza konstytucji z 17 marca 1921 r., to jednak obchodzona w bieżącym roku rocznica stulecia odzyskania niepodległości nie tylko przez Polskę, ale także szereg innych państw, jest okazją do przypomnienia niektórych kwestii ważnych dla odradzającego się państwa polskiego zawartych w tej konstytucji. Jednym z kluczowych zagadnień, jakie stanęły przed Polską po zakończeniu I wojny światowej oprócz określenia jej ustroju, było także określenie statusu mniejszości narodowych, które znalazły się w jej granicach. Zagadnienie to w aspekcie prawnym stanęło także przed wybranym na początku roku 1919 Sejmem Ustawodawczym, mającym za główne zadanie uchwalenie konstytucji przyszłego państwa polskiego. Kwestia stosunku Rzeczypospolitej do mniejszości narodowych znalazła także odzwierciedlenie w kolejnych projektach konstytucji, które były rozpatrywane w latach 1919-1921. (fragment tekstu)
1. Ocena zgodności z Konstytucją zaskarżonego art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b) pr. aut. powinna być ściśle powiązana z jego prawidłową wykładnią Przyjęcie interpretacji bazującej na swobodnym dysponowaniu roszczeniami przez uprawnionego i dyskrecjonalnym charakterze orzekania przez sądy, a więc odejście od sztywnego ujmowania roszczenia jako nakazu dwu-, bądź trzykrotności stosownego wynagrodzenia, dodatkowo uzasadnia twierdzenie o braku niezgodności przepisu z Konstytucją 2. Skarga konstytucyjna zmierza nie do uznania art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b) za niezgodny z Konstytucja, lecz do stwierdzenia, że określona wykładnia tego przepisu wykazuje ową niezgodność. Wykładnia zastosowana przez sąd orzekający z przedmiotowej sprawie, jest wprawdzie rozpowszechniona, lecz nie jest jedynym sposobem interpretacji przepisu. Należy dostrzec możliwości tkwiące w przepisie, także w powiązaniu z postanowieniami dyrektywy 2004/48/WE. Pozwoliłoby to na uwzględnienie zastrzeżeń formułowanych w sprawie przez skarżącego i miarkowanie zasądzonej kwoty przy uwzględnieniu szczególnych okoliczności każdej sprawy. 3. Uznanie przepisu za niekonstytucyjny pozbawi twórców istotnego instrumentu ochrony, którego nie może zastąpić co do funkcji roszczenie o odszkodowanie na zasadach ogólnych. Zachowanie art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b) pr. aut. w dotychczasowej postaci, z ukazaniem możliwości interpretacyjnych, utrzyma prawa twórców na właściwym poziomie, czyniąc jednocześnie uprawnienia naruszycieli bardziej elastycznymi. Zatem przepis ten będzie postrzegany jako element równowagi między stronami sporu, co dziś nie jest należycie eksponowane. 4. Brak jest uzasadnienia dla zrównywania prawa autorskiego z prawem własności. Powielany wielokrotnie pogląd co do niemalże tożsamości obydwu praw winien zostać zrewidowany, poprzez uwzględnienie zasadniczych różnic, wiodących ku supremacji prawa autorskiego nad prawem własności. Nie można w szczególności zrównywać władztwa nad rzeczą z prawem odnoszących się do dobra wypływającego z samej istoty człowieczeństwa. 5. Organizacja zbiorowego zarządzania dochodząc odszkodowania z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych na rzecz twórców, nie działa jako przedsiębiorca. 6. Przepisy art. 79 pr. aut., w szczególności art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b) - w takim samym stopniu chronią ̨ wszystkich uprawnionych z tytułu autorskich praw majątkowych, nie różnicując ich sytuacji w zależności od statusu prawnego. Zróżnicowanie zostało wprowadzone tylko w sferze odnoszącej się pozycji naruszyciela, w szczególności w art. 79 ust. 2 pkt 2 pr. aut. w stosunku do przedsiębiorcy. 7. Opłaty wnoszone przez operatorów telewizji kablowej na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy o kinematografii - nie stanowią opłaty ,,prawnoautorskiej''. Operator kablowy nie jest zatem ,,podmiotem współfinansującym proces twórczy filmu'', w szczególności nie można przyrównywać jego pozycji do pozycji producenta utworu audiowizualnego.(fragment tekstu)
12
Content available remote Konstytucyjna regulacja następstwa tronu w wybranych monarchiach europejskich
80%
W artykule dokonano analizy zasad dziedziczenia tronu w wybranych monarchiach europejskich. Omówiono przepisy regulujące następstwo tronu w Belgii, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, pominięto zaś takie państwa o ustroju monarchicznym, jak: Luksemburg, Lichtenstein, Monako i Dania. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie przedstawia niektóre zagadnienia związane z problemem transseksualizmu i nie pretenduje do wyczerpującego omówienia wszystkich zagadnień, jakie problematyka ta nasuwa. Artykuł ten ma na celu wskazanie, że w obecnym stanie prawnym w Polsce nie istnieją szczególne regulacje dotyczące kwestii zmiany płci, a stosowanie obowiązujących przepisów prowadzi do rezultatów niedoskonałych i często krzywdzących osoby zainteresowane. "Poziom kultury prawnej społeczeństwa rozpoznać można po ustosunkowaniu się do problemów mniejszości"48. W warunkach demokracji większość może zadbać o swoje prawa poprzez wpływ na decyzje organów przedstawicielskich. Natomiast wpływ mniejszości na procesy polityczne jest bardziej ograniczony, a tym samym jej możliwość ochrony własnych interesów pozostaje niewielka. W niniejszym artykule unaoczniono, że mniejszość transseksualna wymaga szczególnego potraktowania i uregulowania statusu prawnego, aby uniknąć systematycznego naruszania najbardziej podstawowych praw i wolności jej członków - przede wszystkim, godności, równości i decydowania o swoim życiu osobistym. (abstrakt oryginalny)
Wolność organizowania i uczestniczenia w pokojowych zgromadzeniach należy do jednych z fundamentalnych praw politycznych jednostki. Rolą organów państwa jest zagwarantowanie ich realizacji w jak najpełniejszy sposób. Działania organów państwa, w tym Policji, powinny polegać na ochronie uczestników pokojowej demonstracji. Powinny zmierzać do zapewnienia bezpiecznego przebiegu zgromadzeń. W ramach swoich uprawnień Policja może stosować środki przymusu bezpośredniego. Naruszenie zasad użycia środków przymusu bezpośredniego i przekroczenie uprawnień przez Policję rodzi odpowiedzialność nie tylko dyscyplinarną, ale także karną. (abstrakt oryginalny)
Artykuł bada związki pomiędzy procesem stanowienia prawa a narracjami. Niewątpliwie, proces tworzenia ustaw jest kwestią konstytucyjną, ale Konstytucja porządkuje jedynie fragment tego procesu. Konstytucja, czy też inne ustawy, nie regulują części procesu legislacyjnego wdrażanego przez rząd (głównie w fazie wstępnej), jakkolwiek jest on ważny i wpływa na pozostałe jego etapy. Działanie rządu jawi się tu jako sfera nieformalnych regulacji ukrytych przed kontrolą społeczeństwa. W artykule bada się znaczenie biurokratycznych elementów procesu stanowienia prawa, kładąc nacisk na podejście narracyjne: to narracje uzasadniają prawodawstwo. Powstaje pytanie, jak możemy przezwyciężyć dualizm narracyjny - jeden determinowany interesami globalnej wspólnoty, drugi interesami poszczególnych państw? (abstrakt oryginalny)
W artykule autor zwraca uwagę, iż zakres i waga dopuszczalnych w praktyce i teorii dyrektyw wykładni jest konsekwencją przyjmowanego przez interpretatora, explicite lub implicite, założenia odnośnie do tego jaki jest cel procesu wykładni w ogóle. Tymczasem w polskiej literaturze stosunkowo niewielką uwagę poświęca się problemowi tego jakim wartościom interpretacja prawnicza ma służyć. Fakt ten zubaża dyskurs, utrudniając rozstrzygnięcie sporów odnośnie do wagi poszczególnych dyrektyw wykładni. W tekście autor proponuje przyjęcie, iż celem wykładni prawa pozostaje jak najlepsza realizacja wartości i zasad Konstytucyjnych. Wskazuje on, iż pomiędzy poszczególnymi dyrektywami interpretacyjnymi a wartościami i zasadami Konstytucyjnymi występuje dostrzegalny związek, w szczególności, że wybranym techniką wykładni można przypisać szczególna rolę w realizacji konkretnych wartości i zasad konstytucyjnych. W efekcie dostrzega on, iż spór o znaczenie poszczególnych dyrektyw wykładni w danym przypadku, sprowadza się do sporu o to, odwołanie do których z tych dyrektyw najlepiej przyczyni się do realizacji wartości i zasad konstytucyjnych. Rozwiązanie konfliktu miedzy dyrektywami wykładni wymaga więc zważenia wartości i zasad stosujących u podstaw ich przyjęcia. (abstrakt oryginalny)
W dniu 6 października 2015 r. o godzinie 9:00 Trybunał konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Doroty "Dody" Rabczewskiej w przedmiocie wolności sumienia i wyznania. Kobieta w 2012 roku została prawomocnie skazana za naruszenie normy art. 196 k.k. Skargę w tym przedmiocie złożył szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak oraz senator PiS Stanisław Kogut. Trybunał orzekł, iż art. 196 k.k. jest zgodny z art. 42 ust. 1 w zw. z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także z art. 54 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Nie jest natomiast zgodny z art. 53 ust. 1 w zw. z art. 54 ust. 1 Konstytucji. Orzeczenie powyższe stanowi niejako "uzasadnienie" bytu art. 196 kodeksu karnego, w opozycji do postulatów jego zmiany bądź depenalizacji zachowań, które objęte są jego normą.(abstrakt oryginalny)
Poruszono problem posiadania sił zbrojnych przez Japonię w oparciu o Konstytucję z 1946 r. Autor zwrócił uwagę na wpływ Stanów Zjednoczonych i Związku Sowieckiego na rozwój japońskich sił zbrojnych. Rozwój ten zanalizowano do lat osiemdziesiątych XX wieku.
On the dogmatic basis, many constitutional classifications stand out, some of them have been functioning for hundreds of years based on a few basic statements, others update in different intervals temporal internal political forces of individual states. Factors influencing the durability of basic legal acts are numerous and diverse. The assumption of the construction of constitutional acts is their durability and rigidity of the rules they regulate. The features of constitutional laws are the invariability of provisions, the scope and detail of regulations, the degree of public involvement in the process of making them, and superiority in relation to other legal acts established by state authorities. It seems impossible to indicate the factors implying the necessity to make changes in the basic acts. However, one may wonder how much influence on their functioning exerts, for example, changes in the system of international forces and international law, ongoing armed conflicts or international integration processes. The aim of the article is to indicate the catalog of factors determining the constitution's durability as a fundamental legal act in the state. The author would like to answer the question whether it is possible in the rapidly changing modern world to maintain the basic principles from a few or several decades ago. The comparative analysis will be based on the indicated objective of the basic laws of selected countries. (original abstract)
20
Content available remote Konstytucja brytyjska : mity a rzeczywistość
80%
Niniejszy artykuł dotyczy najważniejszych zasad konstytucji brytyjskiej, czterech pryncypialnych wartości, tj. zwierzchnictwa parlamentu, reguły prawa, unitarności państwa i ustroju monarchii konstytucyjnej. Ponieważ kształtowały się one na przestrzeni wieków, ich zrozumienie przysparza trudności. Przedstawienie ich w kontekście historycznym pozwala wyjaśnić wiele narosłych mitów, które nieodłącznie towarzyszą jakąkolwiek dyskusji o konstytucji brytyjskiej. Ponadto takie ujęcie problematyki konstytucyjnej odzwierciedla poglądy wielu teoretyków brytyjskiej państwowości, dla których konstytucja to produkt kumulujących się przeszłych doświadczeń, a nie celowego politycznego działania. Ponadto, artykuł stara się wyjaśnić te sporne sprawy, na których skupia się bieżąca debata polityczna po wprowadzonych w 1997r. przez rząd laburzystowski reformach. Prezentuje pierwsze namacalne skutki przeprowadzonych zmian oraz ich wpływ na tradycyjne rozumienie konstytucji brytyjskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.