Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrakty kierownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Przedstawiono zasady konstruowania kontraktu menedżerskiego. Aby kontrakt menedżerski spełniał wszystkie swoje zadania powinien zawierać następujące elementy: formę zatrudnienia, zakres obowiązków, zakres samodzielności oraz zakres i zasady odpowiedzialności.
Wyjaśniono pojęcia: wynagrodzenie i godziwe wynagrodzenie. Omówiono składniki wynagrodzeń i ich funkcje. Przedstawiono problematykę związaną z kontraktem menedżerskim i zarządzaniem na podstawie kontraktu.
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji oceny efektywności kontraktów menedżerskich w przedsiębiorstwach komunalnych oraz prezentacja wyników pilotażowych badań empirycznych. Problemem badawczym jest identyfikacja korzyści i dysfunkcji wprowadzonych kontraktów menedżerskich oraz wskazanie sposobów usprawnienia tej formy zatrudnienia osób na stanowiskach kierowniczych. Dokonano charakterystyki sektora przedsiębiorstw komunalnych, identyfikacji uwarunkowań ekonomiczno-organizacyjnych i prawnych implementacji kontraktów menedżerskich oraz zaprezentowano opinie prezesów badanych spółek. W badaniu wykorzystano metodę analizy wyników badań poprzedników, metodę analizy finansowej oraz technikę wywiadu z menedżerami badanych przedsiębiorstw, wywiad z przedstawicielami właściciela - jednostki samorządu terytorialnego. Przeprowadzono pięć wywiadów z prezesami zarządu badanych spółek. Respondenci (prezesi) zastrzegli sobie anonimowość - nie zostały zatem ujawnione ich dane osobowe oraz informacje dotyczące kierowanych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Właściwa osoba na właściwym miejscu może zadecydować o sukcesie firmy. Ta zasada sprawdza się szczególnie w przypadku osób zajmujących kierownicze stanowiska, które wyznaczają kierunki dla spółki i podejmują kluczowe decyzje. Dlatego do pozyskania, a następnie zatrudnienia menedżera przykłada się coraz więcej uwagi. Jednym ze sposobów nawiązywania współpracy z menedżerami są kontrakty. (fragment tekstu)
Umowy o podobnym charakterze do kontraktów menedżerskich to autonomiczne pojęcie prawa podatkowego, użyte w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przepisie tym termin "umowy o podobnym charakterze" został użyty po terminach "umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem", "kontrakty menedżerskie". Umowy o podobnym charakterze do kontraktów menedżerskich różnią się od kontraktów menedżerskich tym, że ich przedmiotem są nie tylko czynności zarządzania (czynności kierownicze), ale także niekierownicze czynności specjalistyczne oraz materialno-techniczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem podstawy zatrudniania menedżerów wysokiego i najwyższego szczebla. Podmioty gospodarcze mają pełną swobodę wyboru podstawy, na jakiej chcą zatrudnić osoby mające tymi podmiotami zarządzać. W artykule omówiono dwa modele zatrudniania menedżerów: kontrakty menedżerskie czyli umowy cywilnoprawne oraz klasyczną formę zatrudniania w postaci umowy o pracę.
Zróżnicowanie kontraktów menedżerskich (umów o zarządzanie) pod względem regulacji charakteru prawnego oraz treści uzasadnia wyróżnienie kontraktów menedżerskich (umów o zarządzanie) w wąskim oraz szerokim znaczeniu. Wyróżnienie kontraktów menedżerskich (umów o zarządzanie) w wąskim oraz szerokim znaczeniu wiąże się z podziałem na kontrakty menedżerskie zawierane w ramach prowadzonej przez osobę fizyczną działalności gospodarczej oraz kontrakty menedżerskie zawierane w ramach działalności wykonywanej osobiście. Kontraktami menedżerskimi w wąskim znaczeniu są wyłącznie kontrakty zawierane w ramach prowadzonej przez osoby fizyczne działalności gospodarczej, a kontraktami menedżerskimi w szerokim znaczeniu także kontrakty zawierane w ramach działalności wykonywanej osobiście. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia kwalifikacje kontraktów menedżerskich (umów o zarządzanie) członków zarządu spółek kapitałowych w aspekcie przepisów prawa cywilnego, prawa podatkowego oraz przepisów ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych i o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. (fragment tekstu)
Autor charakteryzuje rodzaje kontraktów menedżerskich występujące w Polsce (menedżerowie zarządzający, grupy menedżerskie w JSSP, firmy zarządzające majątkiem NFI, umowy o zarządzanie w spółkach kapitałowych, podkontrakty kierownicze w przedsiębiorstwach państwowych, JSSP i spółkach paraterowych NFI) oraz istniejące w Europie Zachodniej (Management Buy-Out,Leveraged Buy-Out, Management Buy-In).
Kontrakt menedżerski stosowany w celu zatrudniania osób zarządzających pozwala na większą swobodę kształtowania treści umowy. Z punktu widzenia stron kontraktu jest więc korzystniejszy niż umowa o pracę objęta rygorem przepisów prawa pracy. Zawiera w umowie postanowienia dające szeroką swobodę ustalania świadczeń, odpowiedzialności za realizację obowiązków oraz inne postanowienia. Powszechnie stosowany w USA znajduje także coraz większą popularność na polskim rynku pracy. (fragment tekstu)
Używanie pojęcia "kontrakty menedżerskie lekarzy" wyłania się na tle zawartych z lekarzami umów cywilnoprawnych, których przedmiotem jest kierowanie oddziałem szpitalnym oraz kierowanie poradnią. W praktyce umowy takie nie są określane przez strony mianem kontraktów menedżerskich. Umowy, o których mowa, są kwalifikowane jako kontrakty menedżerskie lub umowy o podobnym charakterze przez inspektorów kontroli ZUS na podstawie art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychody uzyskane z ich wykonywania jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Strony umowy cywilnoprawnej, której przedmiotem jest kierowanie oddziałem szpitalnym, kwalifikują taką umowę jako umowę zawartą w ramach działalności gospodarczej w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej, a przychody lekarza jako przychody z działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Opis i usprawnianie realizacji kontaktów menedżerskich ujmowanych w wąskim znaczeniu opierało się dotychczas głównie na przesłankach prawnych oraz uproszczonej ocenie ekonomicznej. W niedostatecznym stopniu uwzględniano takie koncepcje, jak: teoria kontraktów niekompletnych, teoria kosztów transakcji, problem agencji oraz wynikające z nich teoretyczne i praktyczne propozycje podziału ryzyka w kontraktach. Celem opracowania jest przedstawienie wstępnej koncepcji usprawniania przygotowania i realizacji kontraktów menedżerskich. Wykorzystuje się w niej zarówno w miarę dobrze znane wymagania dla skutecznego przygotowania i realizacji kontraktów, jak i teorie stanowiące podstawę opisu i rozważań o charakterze normatywnym. Potwierdzona została teza, że usprawnienie przygotowania i realizacji konfliktów menedżerskich, tak w szerokim, jak i w wąskim rozumieniu sprowadzić można w znaczącym stopniu do skutecznego zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem kontraktów menedżerskich biznesowych jest prywatyzacja przedsiębiorstwa państwowego lub jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, czyli sprzedaż 51 procent lub więcej akcji lub udziałów prywatyzowanego przedsiębiorstwa podmiotom prywatnym.
14
Content available remote Kontrakty menedżerskie we współczesnych nurtach nadzoru korporacyjnego
61%
W artykule przedstawiono istotę, znaczenie i konstrukcję kontraktu menedżerskiego jako jednej z form nadzoru korporacyjnego. Podano również wyniki analizy porównawczej tradycyjnego modelu nadzoru korporacyjnego, nowoczesnej jego koncepcji (new corporate governance - NCG) oraz kontraktów menedżerskich. Rezultaty tej analizy, a także wyniki badań własnych, empirycznych autora potwierdziły tezę mówiącą o przydatności i efektywności kontraktów menedżerskich jako formy nadzoru korporacyjnego. Stwierdzono, że zasady i narzędzia zawarte w nowej koncepcji modelu nadzoru korporacyjnego (NCG) są w dużej mierze zbieżne z ideą i pragmatyką kontraktów. Zawarta w niej metodyka doskonalenia nadzoru korporacyjnego, ze zwróceniem uwagi szczególnie na rozwój rady dyrektorów (zarządu), może stanowić podstawę dalszej analizy i doskonalenia kontraktów menedżerskich. (skrócony abstrakt oryginalny)
Omówiono formy zatrudniania kadry zarządzającej, kontrakty menedżerskie o charakterze umów o pracę, kontrakty menedżerskie w przedsiębiorstwie państwowym i jednoosobowej spółce skarbu państwa oraz powody zawierania kontraktów menedżerskich.
Resort finansów zdecydowanie nie zgadza się, by menedżerowie wynajęci do zarządzania firmą i zatrudniający w tym celu pracowników płacili 19 procent liniowy podatek. Urzędy skarbowe nie są już tak konsekwentne i różnie interpretują przepisy w takich sytuacjach.
W niniejszym artykule omówiono prawne i podatkowe aspekty kontraktów menedżerskich. Zaprezentowano treść takiego kontraktu. Omówiono wynikające z niego obowiązki wobec ZUS oraz US.
Analizując kwestię opodatkowania podatkiem VAT usług wykonywanych przez osoby fizyczne w ramach zawieranych kontraktów menedżerskich, decydujące znaczenie ma odpowiedź na pytanie, czy w ramach wykonywania usług zarządzania menedżerowi można przypisać status podatnika podatku VAT. Nie ulega bowiem w tym przypadku wątpliwości fakt, iż usługi wykonywane w ramach kontraktu menedżerskiego zostały objęte zakresem przedmiotowym ustawy o VAT. (abstrakt oryginalny)
Umowy o zatrudnienie członków zarządu spółek kapitałowych to problem stale powracający zarówno w teorii, jak i praktyce stosowania prawa. Autorka w nowy sposób stawia zagadnienie wzajemnych relacji zachodzących między nieważnością czynności prawnych, wynikającą z art. 83 i art. 58 k.c., oraz przenosi poczynione w tej mierze ustalenia do sposobu rozstrzygania konfliktów na tle kontraktów zawieranych z kadrą menedżerską. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono istotę, konstrukcję i znaczenie kontraktów menedżerskich w procesie nadzoru i zarządzania przedsiębiorstwem. Scharakteryzowano również zasadnicze przesłanki wprowadzania kontraktów menedżerskich i kontraktów kierowniczych, wynikające głównie z rozwoju przedsiębiorstwa. Nawiązując do istoty i przesłanek wprowadzenia kontraktów menedżerskich scharakteryzowano formy organizacyjno-prawne zarządzania przedsiębiorstwem takie, mianowicie jak profesjonalizacja zarządzania, autonomizacja zarządzania, dekoncentracja zarządzania i decentralizacja. Punkt ciężkości analizowania problemu położono na postanowienia umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotu umowy, obowiązków obu stron, odpowiedzialności zarządzającego, kosztów agenta (menedżera) i sposobu ich kompensacji. Zdefiniowano składniki wynagrodzenia menedżera oraz sposoby ich określania. Przedstawiono wyniki badań własnych, empirycznych dotyczące efektywności kontraktów menedżerskich jako mechanizmu nadzoru właścicielskiego. W zakończeniu zawarto postulat budowy wysokiej kultury kontraktów w gospodarce w ogólności oraz kontraktów menedżerskich w szczególności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.