Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty uzyskania przychodów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Koszty uzyskania przychodów są kategorią określoną w prawie podatkowym. Regulacje zawarte w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych dotyczą zakresu kosztów podatkowych oraz w pewnym stopniu procedur ich rozliczania. Istotnym warunkiem uznania prawidłowości rachunku podatkowego jest przypisanie kosztów uzyskania przychodów do właściwych okresów rozliczeniowych. Według przepisów podatnik potrąca koszty uzyskania przychodów w roku ich poniesienia albo w kolejnym okresie. Wymagane jest zatem odpowiednie kwalifikowanie kosztów podatkowych. W ramach rachunku dochodu podatkowego dokonuje się również rozliczeń międzyokresowych kosztów. Podatnik musi jednak rozstrzygać, które koszty podlegają rozliczeniu obligatoryjnie, a które fakultatywnie. Ponadto konieczne jest określenie okresu rozliczenia. Skutki przyjętych rozwiązań są oceniane pod kątem ich poprawności, a także opłacalności dla podatnika.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Koszty uzyskania przychodów w podatku giełdowym
100%
Przedmiotem niniejszego artykułu jest podatek uiszczany w związku ze zbyciem papierów wartościowych na rynku regulowanym, zwany podatkiem giełdowym, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów. Poruszona tematyka odnosi się do osób fizycznych będących podatnikami oraz do firm inwestycyjnych, w tym domów maklerskich, zobowiązanych do przygotowania informacji PIT-8C. Artykuł przedstawia przyjęty przez polskiego prawodawcę model podatku giełdowego jako formy opodatkowania kapitałów pieniężnych. Celem jest ukazanie praktycznych problemów związanych z kwalifikacją wydatków poniesionych na nabycie papierów wartościowych do kategorii kosztów uzyskania przychodów.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Koszty uzyskania przychodów i warunki ich uznawania
100%
Cel - koszty mogą być uwzględnione w rachunku podatkowym wyłącznie wówczas, gdy zostaną faktycznie poniesione. Celem artykułu jest przedstawienie i analiza warunków jakie muszą zostać spełnione, aby możliwe było uznanie kosztu za podatkowy. Metodologia badania - w opracowaniu dokonano krytycznej analizy przepisów ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych oraz analizy komentarzy dotyczących kontrowersyjnych zapisów w ustawach. Wynik - w artykule zidentyfikowano ryzyka podatkowe wynikające ze stosowania przepisów dotyczących warunków uznawania kosztów w rachunku podatkowym. Oryginalność/Wartość - ustalenie zasad uznawania kosztów podatkowych, a także zagrożeń i szans dotyczących uznawania kosztów za poniesione na potrzeby rachunku podatkowego, pozwala na uniknięcie lub minimalizację negatywnych konsekwencji ryzyka podatkowego, a także na uzyskanie korzyści podatkowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych. Wyjaśniono pojęcie rezerw w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Omówiono następujące kategorie rezerw: rezerwy na należności, rezerwy obowiązkowe, rezerwy specyficzne w zakładach ubezpieczeń i w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do udzielania kredytów i pożyczek oraz rezerwy celowe
Wyjaśniono pojęcie rezerw w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiono rodzaje rezerw na należności w świetle przepisów z zakresu rachunkowości w latach 1991-2002.
Nie będzie już uciążliwego obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zatorów płatniczych. Określono za to zasady korekty kosztów (i przychodów) podatkowych w wyniku otrzymania faktury korygującej lub innego dokumentu potwierdzającego przyczyny korekty. Generalnie rozwiązania te powinny ucieszyć przedsiębiorców, niemniej nowe przepisy mogą budzić wątpliwości co do tego, jaka jest ich relacja do regulacji określających moment potrącenia kosztów. (fragment tekstu)
To, jakie wydatki są tzw. kosztami reprezentacji nieuwzględnianymi przy obliczaniu dochodu podatkowego, od lat było przedmiotem sporów. Niedawno, za sprawą orzeczeń NSA i interpretacji ogólnej Ministra Finansów, nastąpił przełom w tym zakresie, co jednak nie oznacza, że kwestia ta przestała budzić jakiekolwiek wątpliwości.(fragment tekstu)
Jednym z najbardziej złożonych oraz wieloznacznych terminów jest dochód. Stosowanie w praktyce podatku dochodowego zmusza do stałego precyzowania pojęcia "dochód" w ramach stosowanych przepisów.(...) Rozważania na temat powyższych kwestii zostały przeprowadzone na przykładzie stanu prawnego obowiązującego w 1989 roku.(...) Przez przychody rozumie się w opisywanej ustawie otrzymane pieniądze, wartości pieniężne lub wartość przychodów w naturze, powiększone o opusty z ceny udzielone udziałowcom, akcjonariuszom lub pracownikom oraz o wartość nieodpłatnych świadczeń na rzecz udziałowców i akcjonariuszy.(...) Podstawowymi elementami zmniejszającymi wynik finansowy są koszty uzyskania przychodów.(...) Wynik finansowy (MF) wykazany w "Rachunku wyników" podlega podziałowi na część obligatoryjną (obowiązkowo odprowadzaną do budżetu) i fakultatywną (według uznania podmiotu gospodarczego). Formą przekazywania części zysku do dyspozycji państwa jest podatek dochodowy, obliczany statystycznie od kategorii ekonomicznej zwanej dochodem ze źródła przychodów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie i analiza ryzyka występującego w rachunku dochodu prowadzonym w celu rozliczenia podatku dochodowego.(fragment tekstu)
W artykule opisano zasady oraz metody amortyzacji bilansowej i amortyzacji podatkowej. Przedstawiono również techniczny sposób wyliczania przyrostu kwot odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu w latach 1995-1997.
Cel: Głównym celem artykułu jest dokonanie analizy wpływu różnych form opodatkowania na poziom ciężaru podatkowego w mikroprzedsiębiorstwie, z jednoczesnym określeniem możliwości optymalizacji podatkowej w drodze wyboru określonej formy opodatkowania.Materiały i metody: W ramach przeprowadzonych badań prze-analizowane zostały dane ewidencyjne mikroprzedsiębiorstwa z branży handlu detalicznego za lata 2019-2021, wynikające z podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dodatkowo sprawdzono, jaki będzie ciężar opodatkowania analizowanego przedsiębiorstwa w 2022 roku (założono, że uzyskane przychody będą na takim samym poziomie, jak w 2021 roku).Wyniki i wnioski: Przeprowadzone badania dotyczące stosowanej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania umożliwiło określenie czynników, które powinno się brać pod uwagę podczas ustalania wysokości należnego podatku. Mimo początkowych, właściwych decyzji optymalizujących wysokość podatku, kolejne lata pokazały, jak ważna dla przedsiębiorstwa jest bieżąca, wnikliwa ocena poszczególnych form opodatkowania. Umożliwia to bowiem poprawę sytuacji finansowej i majątkowej firmy, może także przyczynić się do jej rozwoju w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Planowanie kosztów uzyskania przychodów
75%
Celem artykułu jest identyfikacja oraz analiza możliwości planowania kosztów uzyskania przychodów oraz wskazanie uwarunkowań i sposobów ich zastosowania. Podatnicy mogą w pewnym zakresie wpływać na wysokość podatku dochodowego od wyniku działalności. Polega to głównie na kształtowaniu dochodu podatkowego, w szczególności poprzez wpływanie na koszty uzyskania przychodów. W opracowaniu zastosowano metodę analizy ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych w zakresie dotyczącym opodatkowania zysku przedsiębiorstwa. Efektem zaprezentowanych dociekań jest wskazanie obszarów planowania kosztów uzyskania przychodów, a także korzyści możliwych do osiągnięcia przez podatnika. Koszty uzyskania przychodów, które są potrącane w danym okresie rozliczeniowym od przychodów, zależą zarówno od działań w sferze realnej i finansowej, jak i od zastosowanych procedur rozliczeniowych. Zaplanowane i zrealizowane sposoby prowadzenia działalności i dokonywania rozliczeń kosztów pozwolą na zmniejszenie wysokości podatku oraz na ograniczenie ryzyka podatkowego(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Koszty a efektywność opodatkowania wyniku finansowego
75%
Celem artykułu jest analiza wpływu kosztów na efektywność obciążenia wyniku finansowego podatkiem dochodowym. Podatek dochodowy obciążający wynik finansowy ustalany jest od dochodu, który może być wyższy lub niższy niż zysk brutto. Taka sytuacja stanowi główną przyczynę zwiększenia lub zmniejszenia stawki efektywnej względem nominalnej stawki podatku dochodowego. Z kolei informacja o efektywnym obciążeniu wyniku finansowego pozwala na ocenę działalności jednostki przez interesariuszy. W opracowaniu zastosowano metodę analizy literatury przedmiotu oraz regulacji prawnych dotyczących opodatkowania wyniku osiąganego w działalności gospodarczej, a także przepisów dotyczących zakresu informacji ujawnianych w sprawozdaniu finansowym. Rezultatem przedstawionych rozważań jest określenie wpływu specyfiki kosztów podatkowych na efektywność opodatkowania. Specyfika ta dotyczy zakresu kosztów uznawanych w rachunku podatkowym oraz okresu rozliczeniowego, w którym koszty są uwzględniane w rachunku. Rozbieżności dotyczące kosztów w rachunku księgowym i podatkowym skutkują trwałymi lub przejściowymi konsekwencjami dotyczącymi wysokości efektywnej stopy opodatkowania(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie wpływu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na wynik finansowy i podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym w zakładach ubezpieczeń i reasekuracji, stosujących polskie i międzynarodowe regulacje rachunkowości. Artykuł został podzielony na cztery powiązane ze sobą sekcje. W pierwszej syntetycznie przedstawiono specyfikę rachunkowości zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Następnie opisano sens ekonomiczny rezerw techniczno-ubezpieczeniowych oraz zasady ich ujmowania i wyceny w świetle polskich i międzynarodowych regulacji rachunkowości. Trzecia część artykułu zawiera analizę zasad (polityki) rachunkowości w zakresie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w skonsolidowanym i jednostkowym sprawozdaniu finansowym PZU SA za 2013 rok. Ostatnią część tekstu poświęcono podatkowym aspektom rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.(abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem artykułu jest analiza konsekwencji wynikających ze stosowania metody kasowej przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów. Analizie poddano skutki regulacji dotyczących uznawania kosztów podatkowych oraz ich interpretacji w dwóch aspektach - prawidłowego dokonywania rozliczeń podatku dochodowego oraz zarządzania podatkami. Przedmiotem badań są regulacje ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych oraz od osób fizycznych, a także interpretacje dokonane przez instytucje podatkowe. Efektem badań jest wskazanie konsekwencji dla podatnika stosowania metody kasowej, a także przedstawienie możliwości wykorzystania regulacji prawnych dla minimalizacji ryzyka podatkowego oraz wysokości podatku. Stosowanie metody kasowej powoduje konieczność analizy wpływu regulacji prawnych na organizację procedur rozliczeniowych. Ponadto istotna jest identyfikacja ryzyka wynikającego z obowiązywania metody kasowej, a także wskazanie potencjalnych szans zmniejszenia wysokości podatku dochodowego(abstrakt oryginalny)
Cel: Przegląd regulacji prawnych i wewnętrznych regulacji uczelni w zakresie zasad ustalania kosztów uzyskania przychodów. Metodologia badania: W opracowaniu wykorzystuje się metodę analizy materiałów źródłowych oraz metodę wnioskowania logicznego. Wynik: Wskazanie zasad i postulatów, które należy uwzględnić opracowując regulacje wewnętrzne uczelni w zakresie kosztów uzyskania przychodów nauczycieli akademickich z tytułu praw autorskich. Oryginalność/wartość: Opracowanie zasad, które będą jednolite i akceptowane we wszystkich uczelniach zmniejsza ryzyko podatkowe. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Problem "uznaniowości" w ustalaniu kosztów uzyskania przychodów
75%
Celem artykułu jest przedstawienie i analiza zakresu swobody podatnika w ustalaniu kosztów uzyskania przychodów. Przedmiotem badań są koszty i procedury ich ustalania na potrzeby rozliczania podatku dochodowego od przedsiębiorców. W opracowaniu dokonano analizy aktów prawnych, komentarzy do ustaw o podatku dochodowym, a także wyroków sądów i interpretacji podatkowych. Prawo podatkowe nie określa precyzyjnie procedury ustalania kosztów podatkowych. Wynika to zarówno ze świadomego wyboru ustawodawcy, jak i z natury kosztu jako kategorii ekonomicznej i złożoności działalności gospodarczej. Podatnik zmuszony jest do dokonania wyboru spośród wielu możliwości prowadzenia rachunku. Możliwości te związane są z treścią przepisów bądź z brakiem szczegółowych regulacji. Dokonując wyboru sposobu ustalania kosztów, podatnik uwzględnia ryzyko kwestionowania ich poprawności przez organy kontrolne oraz dodatkowo dążenie do minimalizacji wysokości podatku.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Koszty wynagrodzeń i ich wpływ na osiąganie przychodów w przedsiębiorstwie
75%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty kosztów rodzajowych w uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo przychodach na przykładzie kosztów wynagrodzeń, które w badanym przedsiębiorstwie stanowią największe źródło generowanych kosztów własnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważano, czy racjonalność ekonomiczna wydatku, rozumiana jako uzasadnione oczekiwanie podatnika, że jego poniesienie doprowadzi do osiągnięcia przychodu w kwocie przekraczającej wartość wydatku, stanowi na gruncie podatków dochodowych przesłankę rozpoznania kosztu podatkowego przez podatnika. Autor, posługując się przykładami, wykazuje, że przyjęcie takiego wymogu naruszałoby istotę podatku dochodowego jako obciążenia należnego od faktycznego przyrostu majątku podatnika. Opowiadając się za szerokim sposobem rozumienia związku wydatku z przychodami, wskazuje, że bez znaczenia dla możliwości rozpoznania kosztu pozostaje również ocena prawdopodobieństwa, z jakim jego poniesienie będzie się wiązało z osiągnięciem w przyszłości przychodu. W efekcie stawia tezę, że na podstawie ogólnej definicji kosztu podatkowego organy podatkowe nie mają prawa weryfikacji wydatku z punktu widzenia jego racjonalności oraz adekwatności.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy i oceny wydanego przez NSA 17 listopada 2014 r. wyroku, który odnosił się do możliwości zaliczania do kosztów podatkowych przez spadkobiercę wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa poniesionych przez spadkodawcę. Choć na aprobatę zasługuje korzystne dla podatników rozstrzygnięcie, to nie można zgodzić się z zasadnością całkowitego pominięcia odwołania się do ogólnych zasad sukcesji podatkowej skupiając się jedynie na przepisie materialnym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.